Bölümler
-
W poprzednim odcinku mówiliśmy o tym, że Nowy Testament w wielu miejscach posługuje się słowem “chrzest” na określenie całego doświadczenia nawrócenia. Najważniejsza w tym doświadczeniu jest wiara. Człowiek, który uwierzył w Jezusa, ale nie zdążył przyjąć chrztu przed śmiercią, tak czy inaczej trafia do nieba. Więc czy naprawdę musimy zawracać sobie głowę zewnętrznym obrzędem chrztu, jeśli Chrystus już i tak mieszka w naszym sercu?
-
Jako baptyści, i ogólnie ewangelikalni chrześcijanie, często podkreślamy, że to nie chrzest zbawia człowieka, lecz osobista wiara; chrzest jest tej wiary wyrazem, ale sam nie pełni zbawczej roli. Ale takie twierdzenie bardzo łatwo podważyć, i to zaledwie jednym wersetem w Biblii. Przecież w 1. Liście Piotra 3:21 czytamy: "Chrzest was zbawia"! Jak to rozumieć?
-
Eksik bölüm mü var?
-
W przedostatnim odcinku nawiązywaliśmy do wielkiego nakazu misyjnego, który Jezus powierzył swoim naśladowcom. Mieli iść i pozyskiwać kolejnych uczniów, ucząc ich przestrzegać wszystkiego, co On im przykazał. Ale ten proces prowadzenia nowych uczniów ku duchowej dojrzałości miał rozpoczynać się od czegoś, o czym Jezus wspomina w pierwszej kolejności: "Chrzcijcie ich w imię Ojca, Syna i Ducha Świętego."
-
W Liście do Efezjan 4:5 apostoł Paweł mówi, że mamy jednego Pana, jedną wiarę i jeden chrzest. Koryntianom pisze: “ponieważ jest jeden chleb, stanowimy jedno ciało” [1. Koryntian 10:17]. Niestety to, co miało być znakiem jedności Kościoła, wielokrotnie stawało się przyczyną jego podziałów…
-
Każdy powinien sam zostać chrześcijaninem, ale nikt nie powinien być chrześcijaninem sam. Dlatego to właśnie Kościół lokalny, czyli zbór, jest naturalnym środowiskiem rozwoju każdego ucznia Jezusa.
-
W czasie reformacji zarówno Kościół Katolicki, jak i Kościoły protestanckie twierdziły, że mają prawo do miana “świętego Kościoła powszechnego”. Poza tym powstawało też wiele mniej lub bardziej radykalnych ugrupowań, których przywódcy głosili niebiblijne nauki i praktyki. Gdzie w całym tym zamieszaniu można odnaleźć prawdziwy Kościół?
-
Teologia protestancka podkreśla rozróżnienie między Kościołem niewidzialnym i widzialnym. Nie chodzi o to, że istnieją dwa różne Kościoły - Kościół jest jeden - ale raczej o to, że ten jeden Kościół istnieje jakby w dwóch wymiarach…
-
Credo apostolskie określa Kościół jako “powszechny”. Inaczej można by powiedzieć: katolicki. O co tutaj chodzi? Czy to słowo jest w ogóle użyteczne dla nas jako protestantów? Dlaczego mielibyśmy wyznawać wiarę w Kościół katolicki?
-
Kościół jest trochę jak szkoła, trochę jak rodzina, trochę jak klub zrzeszający ludzi o wspólnych zainteresowaniach, trochę jak fundacja charytatywna. Ale jest też czymś o wiele więcej niż wszystkie te rzeczy…
-
Słowa Credo apostolskiego, którym się tym razem przyglądamy, u wielu osób mogą budzić pewne wątpliwości. Przecież nasza wiara, jako protestantów, jest zaufaniem Jezusowi Chrystusowi, który umarł za nasze grzechy, a nie zaufaniem jakiejś instytucji...
-
Znajdujemy w Biblii wiele ostrzeżeń przed odejściem od Chrystusa. Ale to właśnie te ostrzeżenia są jednym ze środków, których Bóg używa, aby uchronić nas przed odstępstwem...
-
Tak, jednak Duch Święty jest w stanie przezwyciężyć nasz opór, kiedykolwiek zechce. Nie robi tego przez przymus, lecz przez zmianę naszych pragnień, podobnie jak wtedy, gdy na początku skutecznie pociąga nas do wiary w Chrystusa.
-
Uświęcenie to stopniowa, trwająca przez całe życie przemiana charakteru i postępowania na podobieństwo Chrystusa. Duch Święty dokonuje jej we wszystkich wierzących.
-
Duch Święty mieszka w każdym, kto uwierzył w Chrystusa. Potwierdzeniem autentyczności naszej wiary i obecności Ducha jest przekonanie, że jesteśmy Bożymi dziećmi, oraz nasze uświęcenie.
-
Duch Święty wlewa w nas nowe życie, pochodzące od Chrystusa. Uświadamia nam, że jesteśmy grzeszni, i sprawia, że rodzimy się na nowo, przez co wzbudza w nas wiarę i miłość do Boga. Zamieszkując w nas, wyposaża nas w dary duchowe oraz prowadzi nas ku coraz bliższej więzi z Chrystusem.
-
Duch Święty jest trzecią osobą Trójcy. Działał na świecie od samego początku jego istnienia, ale w szczególny sposób zaczął działać po wniebowstąpieniu Jezusa, gdy w Dniu Pięćdziesiątnicy zstąpił, by napełnić Jego uczniów.
-
Jezus jest jedynym pośrednikiem między Bogiem i ludźmi. Wierząc w Niego, mamy pełny dostęp do Boga, więc nie musimy szukać innych zbawicieli lub pośredników.
-
Nie wiemy, kiedy Jezus powróci i nie jesteśmy w stanie się tego dowiedzieć. Dlatego każdego dnia powinniśmy wyczekiwać Jego powtórnego przyjścia.
-
Gdy Jezus wstąpił do nieba, otrzymał od Ojca władzę nad wszystkim, co istnieje, a przede wszystkim nad Kościołem, którego jest Głową.
- Daha fazla göster