Bölümler
-
Tompa Andrea regényei közös kedvenceink - és az új regénye, a Sokszor nem halunk meg nem csupán kiváló regény, de ráadásul volt akkora mázlink, hogy Luca születésnapján jelent meg. Nem is kell ennél jobb ajándék... vagy mégis? Hallgassátok meg a részt, mert egy másik ajándékról is említést teszünk, ami bizony kihat arra is, hogy mi a helyzet a Kultrahanggal.
-
Amikor felvettük ezt a részt május közepén, még a színházi működési támogatások elbírálása folyamatban volt - most, pár nappal a döntések után, mint az a keretösszegből jósolható volt, rengeteg független társulat került a megszűnés szélére.
Kitesszük ezt a részt, mert továbbra is valljuk, hogy menjetek, és nézzetek meg előadásokat, ha tehetitek - és nem csak azért, mert lehet (sőt valószínű) hogy szeptembertől nem lesznek műsoron, hanem mert ezzel a szolidaritásotokat is ki tudjátok fejezni a terület iránt.
(Kovács Bálint HVG-cikkében minden részletesen benne van, ha érdekel a teljes kép.)
Mi a részben megosztunk egy pár olyan élményt, amin nem csak jól szórakoztunk, de az identitásunk része lett. A jó színház nem lehet egyféle, és soha nem is volt. Mennyivel többek lennénk mind, ha ezt a vezetőink is értenék.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Hová tart egy olyan világ ahol mindenki elvesztette a morális iránytűit? Tóth Krisztina tavaly megjelent regénye kapcsán a leghíresebb disztópiák mellett beszélgettünk hatalommal való visszaélésről, manipulációról, gátlástalan határátlépésekről.
-
Színházi részünkben ezúttal Molnár Ferencről beszélgettünk, aki nemcsak minden idők legsikeresebb magyar drámaírója volt, de rengeteg izgalmas történet fűződik hozzá. Amerikai színházi sikerek, csillogás, viharos nőügyek, szerzői jogi viták. És persze Kovács D. Dani Liliom rendezése az Örkényben.
-
Újra itt vagyunk, és újra együtt olvasunk - egy olyan könyvet, ami meglepően sokban szólt rólunk, és minden lányról és nőről, akit ismerünk. Annie Ernaux cseppet sem lányregényét ajánljuk - és mellé más kultcsemegéket is hoztunk!
-
Esther Greenwood látszólag az amerikai álmot éli, tehetséges fiatal író, ösztöndíjjal egy New York-i divatlapnál. Ő mégis egy üvegbúra alá szorulva érzi magát. Sylvia Plath önéletrajzi ihletésű regénye egy fiatal lány története az ötvenes évek Amerikájában, akinek tehetségét gúzsba kötik a kor elvárásai és a belső bizonytalanság. Feminista narratíva, koncentrált kortörténet, mentális összeomlás.
-
Mikor kezdődik a felnőttség, és tulajdonképpen mi is az? A késő 20asok, új 30asok útkereséséről néztünk filmeket, és megtalálva éreztük magunkat, mert mi is úgy érezzük, hogy VAN, hogy a legjobb dolgokon bőgni kell, de a rossz versek sem tesznek a világ legrosszabb emberévé.
-
Irodalmi részünkben a Pireneusok zárt, babonákkal és misztikummal övezett világába látogatunk, ahol máshogy telik az idő, és ahol hétköznapi a varázslat. Irene Solá regénye a természet valamennyi hangján gyönyörűen mesél hiedelmekről, múltról, közösségről, és az őket mozgató erőkről. Mi pedig élvezzük az utazást.
-
Ennél a résznél még mindig sokat voltunk otthon különböző okok miatt, úgyhogy ránéztünk a két legnagyobb streaming szolgáltatóra, milyen magyar filmek elérhetőek és ezekből mit ajánlanánk mi. Várjuk a további tippeket, van még mit nézni bőven!
-
Hogy mire gondolt a költő? Tessék, elmondja ő maga!
A Kemény István hatvanadik születésnapjára megjelent kötetben egyszerre kapunk válogatást az életmű verseiből és egy nagyon különleges beszélgetést.
Hegyi Katalin irodalomtörténész legkedvesebb verseiről kérdez, Kemény István pedig mesél gyerekkorról, családról, történelemről, a pesti művészvilágról és sok minden másról. Az eredmény egy fontos és szívmelengető olvasmány, ami a versolvasás új dimenzióit nyitja meg. -
A színház ezerarcú. Van, hogy szórakoztat, van, hogy elgondolkodtat és van, hogy még ennél is sokkal tovább megy. A Kiváló dolgozók című előadás az Örkényben tíz gondoskodó szakmabeli vendégszereplővel nem csak az ő, de a színészek életét is nagyító alá veszi. Mi meg ülünk a fényben, és érezzük, hogy tennünk kell valamit. Például kezdhetjük azzal, hogy csinálunk egy podcast részt a társadalmi problémák által elkötelezett színházi előadásokról.
-
Évadnyitó irodalmi ajánlónkban a kortárs novella nagymesteréről, Alice Munroról beszélgettünk. Munroról, aki hihetetlen emberismerettel ír, és ötven oldalba teljes életeket sűrít. Okos, pontos, kemény. A Szeret, nem szeret kilenc ilyen történet. Munro figyel és mesél, mi pedig nagyon örülünk, hogy olvashatjuk.
-
Hogy jut el valaki odáig, hogy felgyújtsa egy köztiszteletben álló család házát a tökéletes amerikai kisvárosban? Évadzáró részünkben Celeste Ng Kis tüzek mindenütt című regénye kapcsán beszélgettünk szabálykövetésről, anyaságról, egymás elfogadásáról, és néhány különleges nyári olvasmányt is ajánlunk.
-
Kőszegi Mária, nekünk Mara egy jó barátunk, és nem mellesleg szabadúszó színésznő. A podcast legelső része óta várjuk, hogy meghívhassuk végre magunkhoz. Így, hogy ismerjük egymást, nem restelltünk mélyre menni a szabadúszásról, a színészetről, az elmúlt év tapasztalatairól - de azért csak Robin Williamsnél kötöttünk ki. Köszönjük, hogy itt voltál velünk, Mara!
-
Szvoren Edina novelláskötetét olvasva egy különleges, szikár világba csöppenünk. Az izgalmas történetek között sétálva beszélgettünk az írókról alkotott képünkről, a könyvek feladatáról és arról, miért úgy olvasunk, ahogy.
-
Chicagói élménybeszámoló Al Caponétól Michael Jordanig, Moholy-Nagy Lászlótól Michelle Obamáig. Blues, felhőkarcolók, történelem.
-
Egy régi, szeretett könyvünk, régi, szeretett emlékekkel a múltkori mély lélekjárás után. Engedtük magunkat nosztalgiázni picit, minden értelemben - és felfejtjük azt is, miért adhat ez a könyv sokat mindenkinek. Köszönjük Háy Jánosnak, hogy megírta!
-
Most, hogy élőben nem tudunk színházba menni, megnéztük milyen élmény egy online előadás, virtuálisan beültünk a Katona A mi osztályunk című előadására. A darab kapcsán beszélgettünk a huszadik század traumáiról, azok feldolgozásáról és a múlttal való szembenézésről.
-
Az év elejére egy igazi klasszikust választottunk. John Steinbeck Édentől keletre című regénye az amerikai irodalom aranykorának egyik legjobb példája. Gyönyörűen elmesélt családtörténet komplex karakterekkel, örökérvényű társadalmi és emberi kérdésekkel és bibliai párhuzamokkal. Kitartott feszültség az utolsó oldalakig.
-
Te jó ég, mindjárt karácsony? Pont, mint tavaly?? Gyorsan összeszedtünk nektek néhány last minute tippet, milyen ajándékoknak örülnénk mi magunk. Elrejtettünk benne egy könyvajánlót is, bár annyira nem lennénk jók bújócskában, mert rögtön a rész elején találjátok! :) Mindenkinek boldog ünnepeket kívánunk, vigyázzatok magatokra!
- Daha fazla göster