Bölümler
-
W specjalnym odcinku naszego podcastu Katarzyna Stoparczyk rozmawia z najlepszymi ludźmi świata – czyli z dziećmi! Poruszamy temat Świąt i prezentów od św. Mikołaja, zastanawiamy się nad wdzięcznością, dzieleniem się i sprawianiem innym radości. Pytamy też naszych małych rozmówców, czym jest współczucie, kto go potrzebuje i rozważamy, czym jest miłość. Bo choć nasi goście mają niewiele lat, to spostrzeżeń już całkiem sporo! Posłuchajcie koniecznie!
-
Niewielu rodziców świadomie wybiera wychowanie dziecka w pojedynkę – na życiowe scenariusze nie zawsze mamy wpływ. Tam, gdzie jest tylko mama/tata z pewnością jest inaczej – czasem trudniej, bardziej wymagająco, ale wciąż z miłością i bliskością. Wraz z aktorką Olgą Bołądź oraz psycholożką Małgorzatą Musiał rozmawiamy o tym, czy każdy w otoczeniu samodzielnego rodzica to rozumie. A może wciąż zdarzają się komentarze i niesprawiedliwe oceny? Czy relacja dziecko – samodzielny rodzic jest inna, bliższa? I jak reagować na pytania malucha o nieobecnego rodzica? Posłuchaj rozmowy, którą z naszymi gościniami przeprowadziła Justyna Nagłowska.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Relacje między rodzeństwem – temat rzeka! Zdarza się, że dzieciaki skaczą sobie do oczu i kłócą niemal o wszystko, by za chwilę pokazać, że za brata lub siostrę oddałyby nawet własne życie. Tym razem do rozmowy zaprosiliśmy: Annę Czartorysko-Niemczycką – aktorkę oraz Martę Cieślę – psycholożkę. Zastanawiamy się m.in. czy pod płaszczykiem docinek, ironii i złośliwości może drzemać wielka sympatia, poczucie bliskości i lojalności? Może, ale nie musi. Co o tym decyduje? Jak wzmacniać relację między rodzeństwem i na ile w nią ingerować? A może lepiej ma jedynak? Posłuchajcie rozmowy, którą przeprowadziła Justyna Nagłowska.
-
Bez względu na naszą decyzję o tym, kiedy zajedziemy w ciążę, jedno jest pewne – otoczenie będzie mieć na ten temat opinię i głośno ją wyrazi! Zbyt wcześnie – źle, zbyt późno – też źle. O swoich doświadczeniach opowiadają nam: aktorka – Anna Dereszowska oraz Sylwia Przybysz – piosenkarka. Czy istnieje najlepszy, jedyny słuszny wiek do rodzenia dzieci? Jakie są cienie i blaski wczesnego/późnego rodzicielstwa i czym różni się wychowanie dziecka w wieku 20 i 40+ lat? Nasze gościnie niezmiennie przepytuje Justyna Nagłowska.
-
Jak ono szybko rośnie! Jeszcze niedawno było takie malutkie, a teraz… Teraz nie nosi już pieluszki, nie chce smoczka, od mleka mamy woli inne smakołyki, a ukochany dawniej kocyk leży w kącie. W tym odcinku wraz z aktorką Katarzyną Glinką oraz psycholożką Marleną Bronhard-Puchałą mierzymy się z tym, że dzieciństwo to nie tylko mnogość pierwszych razów, ale też wielość pożegnań, przed którymi staje dziecko i, nie ma co ukrywać, również jego rodzice. Zastanawiamy się, jak poradzić sobie z tym, że maluszek dorasta, rozwija się i staje coraz bardziej samodzielny. Jakie emocje wywołuje to w rodzicach? Posłuchajcie rozmowy, którą z naszymi gościniami przeprowadziła Justyna Nagłowska.
-
Jeśli ktoś myśli, że rozmowy rodziców z dziećmi to prosta sprawa, nigdy nie był bardziej w błędzie. Dlatego do rozmowy zaprosiliśmy ekspertki: Karoliną Tuchalską-Siermińską oraz Roksanę Benedykciuk. Pandemia, wojna, kryzys klimatyczny, kryzys migracyjny, choroby, śmierć – żyjemy w czasach, gdy te tematy poruszane są często i głośno, a nasze dzieci prędzej czy później o nich usłyszą i zaczną zadawać pytania. Jak poruszać te sprawy przy dzieciach? Jak się do nich przygotować? Czy dla nich są to „trudne tematy”, czy po prostu rzeczywistość? Wraz z psycholożkami odpowiedzi szuka prowadząca – Justyna Nagłowska.
-
W kwestiach żywieniowych jesteśmy coraz bardziej elastyczni i częściej rezygnujemy z mięsa na rzecz potraw wege. Rosną też całe pokolenia dzieci, które wychowywane są w duchu wegetarianizmu lub weganizmu. Z naszymi gościnami: aktorką Moniką Mrozowską oraz dietetyczką i autorką książek Katarzyną Błażejewską-Stuhr rozmawiamy m.in. o tym, jak od strony zdrowotnej wygląda dieta wegeteriańska lub wegańska mamy karmiącej, malucha i starszaka? Czy wymaga ona specjalnego podejścia i konsultacji z lekarzami? Czy „bezmięsne dziecko” coś traci i tęskni za kotletem? I jak reagować na komentarze ludzi z otoczenia, dla których bycie wege to fanaberia? Weryfikujemy fakty i mity.
-
Kiedy partner wraca do pracy, a rodzina i przyjaciele są już po pierwszych zachwytach, młoda mama zostaje nagle sama z maluszkiem, który wymaga opieki i czułości. O tym, że to wyjątkowy czas, który bywa też bardzo samotnym przeżyciem, rozmawiamy z aktorkami: Aleksandrą Domańską oraz Marią Konarowską. Jak radzić sobie z tą samotnością i poczuciem wyizolowania? Jak pomóc partnerowi, bliskim w zrozumieniu tych emocji? Zapraszamy do wysłuchania dyskusji, którą poprowadziła Justyna Nagłowska.
-
Poprzednie pokolenia ojców były mniej zaangażowane w wychowanie dzieci. Występowali oni w roli straszaka albo ostatecznego sędziego, często byli nieobecni fizycznie – bo praca – lub emocjonalnie – bo mężczyźnie nie wypada. Dzisiaj na szczęście się to zmienia, o czym rozmawiamy z Łukaszem Dominiakiem, twórcą profilu @whos your daddy oraz Jankiem Dąbrowskim – youtuberem i młodym tatą. Zastanawiamy się, jakie nowe wyzwania niesie współczesne tacierzyństwo. Czy teraz jest trudniej niż kiedyś? Odpowiedzi wraz z naszymi gośćmi szuka prowadząca – Justyna Nagłowska.
-
Przytulanie i rozdawanie buziaków nie jest obowiązkiem dzieci – a jednak wielu dorosłych wydaje się mieć na ten temat odmienne zdanie. Jak nauczyć dzieci mądrego wyznaczania zasad, zwłaszcza tych dotyczących cielesności, oraz mówienia o swoich uczuciach i potrzebach? Jak rozmawiać z dziadkiem, ciocią czy babcią, którzy czują się urażeni asertywnością dziecka? Między innymi o tym rozmawiamy z naszymi gościniami: Dagmarą Hicks – autorką bloga Cała Reszta, mamą trojaczków oraz z Aleksandrą Sileńską - psycholożką dzieci, młodzieży oraz dorosłych. Sprawdzamy wspólnie, jak współcześnie zmienia się nasze podejście do dziecięcych granic.
-
Postpartum blues, baby blues, depresja poporodowa – dobrze znamy te pojęcia, ale wciąż to tematy tabu, o których zamiast otwarcie rozmawiać, wolimy milczeć. Jak zachowuje się młoda mama z depresją poporodową? Czy depresja oznacza brak miłości do dziecka? Jak ta trudna sytuacja wpływa na maluszka, partnera oraz innych członków rodziny? Rozmawiamy szczerze i bez ubarwiania rzeczywistości, szukamy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a nasze gościnie: Edyta Pazura – influencerka, mama 3 dzieci i założycielka marki Sky&Co oraz Magdalena Kocoń-Różycka –psycholożka i certyfikowana psychoterapeuka (Instytucie Matki i Dziecka) – dzielą się swoimi doświadczeniami.
-
Godzenie pracy zawodowej z wychowaniem dziecka wydaje się czymś wręcz oczywistym i nieskomplikowanym – i być może w teorii tak właśnie jest! Ale jak wygląda rzeczywistość? Z czym mierzy się rodzic wracający do pracy po „urlopie”? Co słyszy od swoich bliskich, pracodawcy, współpracowników, a nawet zupełnie obcych osób? Czy work-life balance to idea możliwa do zrealizowania? Pytamy, rozmawiamy i sprawdzamy, jaki mają na to sposób nasze gościnie – ekspertki i doświadczone mamy: Zuzanna Sielicka-Kalczyńska – jedna z założycielek marki Whisbear, mama czwórki dzieci oraz Katarzyna Łodygowska - prawniczka specjalizująca się w prawie pracy, znana jako@matka_prawnik.
-
Rodzice wrzucają ok. 72 zdjęć i 24 filmów z dziećmi rocznie. Jedni porównują to do albumu wspomnień, dla innych to p prostu okazja do tysięcy lajków, a może i kontraktów reklamowych. Gdzie leży granica między dzieleniem się radosnymi chwilami a wykorzystywaniem wizerunku dziecka? Jak sharenting wpływa na dzieci i czy w przyszłości mogą mieć do rodziców pretensje? Czy przed wrzuceniem zdjęcia zastanawiamy się jak może zostać wykorzystane? Nasze gościnie – Joanna Okuniewska – podcasterka i mama Helenki oraz Aga Rogala – pedagożka przedszkolna i wczesnoszkolna, certyfikowana przez Ośrodek Rozwoju Edukacji, przyglądają się zjawisku sharentingu i szukają odpowiedzi.
-
Rodzicielska rywalizacja potrafi zacząć się już w żłobku. Zawsze znajdzie się ten jeden znajomy rodzic, którego pociecha ma niezrównane talenty i umiejętności – a przynajmniej tak jest w opowieściach. Skąd bierze się ta potrzeba rodzicielskiej rywalizacji? Czy to metoda na udowodnienie wszystkim, że jest się dobrym rodzicem, czy wina lęków, że nasze dziecko nie jest „dość dobre”? Jak nie dać się zapędzić w pułapkę wyścigu o lepiej, więcej, bardziej? Podpowiadamy i dzielimy się wskazówkami wraz z Moniką Mrozowską – mamą 4 dzieci, autorką książek kulinarnych oraz Marcinem Matychem – psychologiem.
-
Mama 24 godziny na dobę, zawsze z maluchem przy boku – i to nie z wyboru, ale z powodu kryzysu przywiązaniowego dziecka. I choć miłość do maluszka jest ogromna, to sytuacja ta może przytłaczać! Czy mama ma prawo powiedzieć „dość”, pokrzyczeć w poduszkę lub uwolnić emocje wraz ze łzami? A co z tatą, który jest odrzucany przez dziecko i nawet on nie potrafi zastąpić mamy? Jak zadbać w tym czasie o wzajemną bliskość i zrozumienie? Na temat mamozy swoimi spostrzeżeniami i radami wymieniają się nasze gościnie – Natalia Klimas, aktorka i influencerka oraz Aleksandra Mazurek – psycholożka.
-
Nie można wyspać się na zapas, choć wielu rodziców dałoby dużo za taką możliwość. Od przyjścia na świat maluszka z pewnością usłyszeli niejedną poradę na temat jego snu – kiedy kłaść, jak układać w łóżeczku, co robić, a czego unikać. Jak naprawdę wygląda spanie (a często nawet niespanie) dzieci? Z jakimi trudnościami mierzą się rodzice? Słuchajcie uważnie i sprawdźcie, jakie sposoby na dobry sen malucha mają nasi goście - Joana Paruban z Instytutu Matki i Dziecka oraz Małgorzata Makowska - akredytowana konsultantka snu.
-
Czy trudno jest wychować dziecko w duchu eko? Jak my, dorośli, możemy dawać maluchom dobry przykład oraz czy metoda małych kroków, jeśli chodzi o zmianę nawyków, to dobra metoda? Zagłębiamy się w temat i wraz z naszymi gościniami: ekoedukatorką Kasią Wągrowską (@kasia_ograniczamsie) oraz Sylwią Majcher – autorką książek o tematyce zero waste (@sylwia_majcher_eko) i dzielimy naszymi sposobami na ekowychowanie!
-
Justyna Nagłowska zaprasza na podcast "Mamy na to sposób!"