Bölümler
-
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) karaliavo keletą dešimtmečių, o jo įtakai paklūsdavo įvairių šalių kompozitoriai. Vis dėlto, paraleliai gyvavo ir niekaip su juo nesusijusios alternatyvos, kitoks požiūris į kūrybą ir muziką. Natūralu, kad Boulezo įtaka tolydžio silpnėjo, nors ir dabar Vakarų avangardinėje muzikoje neretai išnyra Boulezo skelbtos idėjos ir raiškos būdai.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) dirigavo daug romantinės muzikos veikalų, todėl ir jo paties muzikoje galima įžvelgti didingų savybių, atkeliaujančių iš ankstesniųjų laikų. „Kartais pasitelkiu jau pabaigto kūrinio fragmentą, dėl kažkurių priežasčių likusį nepanaudotą arba tik labai trumpai panaudotą. Ir tada jį skiepiju, kad atsirastų kitas augalas. Tai tarsi akimirkos, paimtos iš vienokio konteksto ir patalpintos į kitokį, kad ten pasidaugintų“, – teigia Boulezas.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Eksik bölüm mü var?
-
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) rašė nemažai tekstų apie savo kompozicijas. 1959 m. jis paskelbė esė „Sonata, ko tu nori iš manęs“, jos pavadinimui panaudojęs 18 a. prancūzų filosofo Bernard‘o Le Bovier de Fontenelle‘io sparnuotą frazę, populiarią įvairiais istoriniais laikotarpiais. Toje esė Boulezas komentavo savo Trečiąją sonatą fortepijonui (1957) – atviros formos novatorišką ir niekad nepabaigtą kompoziciją, paveiktą Joyce‘o, Mallarmé ir Kafkos idėjų, sukonstruotą kaip originalus labirintas, kuriame pianistas klaidžioja paties pasirinktais maršrutais.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) jaunystėje domėjosi konkrečiąja muzika, bet po to kone visas tos rūšies kompozicijas išbraukė iš savo kūrinių sąrašo. Vis dėlto, ta praktika jam padarė įtaką, kurios poveikis aptinkamas ir vėlesnėje kūryboje. Boulezas parašė instrumentinių opusų su magnetofono juosta ir gyva elektronika, kur ji panaudota itin subtiliai, virsdama vos girdimais virtualių aidų ir akustinių veidrodžių ornamentais.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) buvo 30-ies, kai sukūrė patį žinomiausią savo veikalą – kamerinę kantatą „Plaktukas be šeimininko“, iškart iškėlusią jį į aukščiausią avangardinių kompozitorių rangą. Tai devynių dalių ciklas kontraltui ir šešiems instrumentams, panaudojus tris siurrealisto René Char‘o (1907-1988)eilėraščius iš to paties pavadinimo knygos, išleistos 1934 metais.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) sugebėjo vartoti visiškai naują muzikos kalbą ir kūrybos techniką, tačiau sykiu liko atviras daugybei praeities muzikinės raiškos būdų: galbūt kaip tik tai buvo jo skiriamasis bruožas visą gyvenimą. Laidoje pristatoma viena svarbiausių jo kompozicijų „Répons“ („Atsakymai“) šešiems solistams, ansambliui ir gyvajai elektronikai: kūrinys lyginamas su giminingais amžininkų Europoje ir Amerikoje opusais.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) jaunystėje buvo aštrialiežuvis ir beatodairiškas kritikas, drąsiai į miltus sumaldavęs užkliuvusius autoritetus. Jo teorinio įniršio taikiniais tapdavo netgi mokytojai – jam tiesiogiai dėstęs Olivier Messiaenas ir ypatingą technologinę įtaką daręs Arnoldas Schoenbergas, kurio serijinio metodo absoliutumo Boulezas niekad neneigė. Vis dėlto, būta ir visai kitokio atvejo: Boulezas tiesiog dievino Antoną Weberną ir jo muziką.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Pierre‘as Boulezas (1925-2016) buvo vienas imliausių, atkakliausių ir nuosekliausių serializmo praktikų ir ideologų, išradingai plėtojęs Schoenbergo ir Weberno idėjas. Laidoje aptariamas bene scholastiškiausias Boulezo laikotarpis, pasitelkus ir keleto jo amžininkų – amerikiečio Miltono Babbitto, vokiečio Karlheinzo Stockhauseno ir italo Luigi Nono – atvejus ir perspektyvas.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Pierre'as Boulezas (1925-2016) yra vienas ryškiausių ir ispūdingiausių 20 amžiaus pabaigos artistų. Avangardinės kompozicijos ir interpretacijos lyderis, klasikinių operų ir simfonijų dirigentas, aštrus muzikos ir visuomenės kritikas bei nepaprastos galios organizatorius. Jo 100-mečiui rengiamas specialus „Modus“ laidų ciklas.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Radikaliai pakitus klausymosi galimybėms ir įsigalėjus srautinėms interneto platformoms, muzikos pasiūla pasiekė ligtol nematytą lygį. Tai plečia klausytojų skonį ir įpročius, kartu atskleidžia anksčiau galbūt nepastebėtas klausymosi puses. Klasikinės muzikos gerbėjai neretai renkasi nepretenzingą produkciją, susijusią su romantinės saloninės muzikos ir šiandienos pop bei ambientinės muzikos standartais.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Vokiečių pianistas Herbertas Henkas (1948-2025) pasišventė vien naujausiai ir avangardinei muzikai. Jo skambinimas labai jautrus ir išraiškingas, pasižymintis rafinuočiausių štrichų įvairove. Herbertas Henkas rašė knygas ir išleido virš 50 albumų su Hauerio, Antheilo, Boulezo, Cage‘o, Stockhauseno, Nancarrow, Iveso ir kitų autorių muzika, kurių dauguma laikomi neabejotina interpretacijos klasika.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Kompozitorė Gabriela Ortiz (g. 1964) yra bene žymiausia dabarties Meksikos autorė, šįmet tiesiog apipilta Grammy apdovanojimais. Studijavusi tėvynėje, vėliau mokslus tęsė Londone ir Darmštate. Ortiz muzika labai gyvastinga, traukianti garsiausius dirigentus, joje daug užuominų į populiariuosius stilius – nuo meksikietiško folkloro ir roko iki afrikietiškų ir afrokaribietiškų skolinių. Ortiz neabejinga politikai ir istorijai, ją domina ryškūs herojai ir kovos: nuo pilietinių karų iki šiandienos feminizmo.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Kompozitorius Ahmed Essyad (g. 1938) augo ir mokėsi Maroke, o vėliau ilgam išvyko į Paryžių, iš kurio į gimtinę grįžo tik senatvėje. Jis savitų elektroakustinių, orkestrinių ir kamerinių kūrinių autorius, sukūręs ir keletą operų. Muzikoje derina berberišką rafinuotumą su vakarietiškomis estetikomis: „Balsas – tai kūnas, net jei kartais sakoma, kad jis perteikia ir skustuvo aštrumą. Balsą galima justi visoje muzikoje, bent jau virtualų.“
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Laidoje pristatomi du originalių sudėčių Niujorko naujosios muzikos ansambliai – Exceptet ir International Contemporary Ensemble (ICE). Jie atlieka niujorkiečių Katerine Balch (g. 1991) ir Kate Gentile (g. 1986) muziką.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Emocinga ir išraiškinga austro Albano Bergo (1885-1935) muzika nepaprastai populiari, nepaisant jos kalbos dažno komplikuotumo. Dalis Bergo kūrinių – opera „Vocekas“, Lyrinė siuita styginių kvartetui, Kamerinis koncertas ir ypač Smuiko koncertas – jau seniai tapę etaloniniais pirmavaizdžiais daugybei kitų kompozitorių. Laidoje skamba dalis pirmųjų šių kompozicijų įrašų, padarytų prieš 90 metų.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Žmonės nesusimąsto, kad šiais laikais su naujausia muzika dažniausiai susitinka kino filmuose. Tačiau jiems rašantys kompozitoriai nesitenkina tik tokia kūryba, aktyviai reikšdamiesi ir kituose žanruose. Laidoje aptariama, ką koncertų salėms siūlo kino kompozitoriai: Howard Shore (g. 1946), Danny Elfman (g. 1953), John Williams (g. 1932), Joe Hisaishi (g. 1950) ir James Newton Howard (g. 1951).
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Kompozitoriai instrumentalistai, ko gero, pati seniausia kompozitorių padermė – ankstesniais amžiais visi kompozitoriai kuo nors grojo ir dainavo. Tačiau šiais, susiaurintų specializacijų laikais, viskas tarsi apsiverčia aukštyn kojomis, o aktyviai muzikuojantys instrumentalistai jau senokai nebesudaro kompozitorių bendruomenės daugumos. Laidoje aptariami penki įvairių šalių kompozitoriai kontrabosininkai, atstovaujantys labai skirtingiems požiūriams ir estetikoms.
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Vokiečių avangardo kompozitorės turi ryškius balsus, įgaunančius vis daugiau svarumo šiuolaikinės muzikos horizontuose. Carola Bauckholt (g. 1959) itin jautri supančiam pasauliui – gamtos garsams ir balsams, taip pat ją dominančių kompozitorių muzikai. Isabel Mundry (g. 1963) renkasi metafizinių apibendrinimų kelią – filosofuoja apie laiko trapumą ir takumą, dabartį ir tolimą praeitį. Adriana Hölszky (g. 1953) nyra į tekstų ir dramų sūkurį – aptikdama begalines minties ir garso erdves, neretai paradoksalias šiandienos ir vakardienos jungtis.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis -
Koncertai orkestrui pradėti kurti prieš 100 metų – pirmasis buvo vokietis Paulis Hindemithas, 1925 parašęs tokio žanro kūrinį. Vis dėlto, šis formatas reikalauja nepaprastai gero amato išmanymo, todėl per 100 metų koncertų orkestrui atsirado ne tiek jau daug. Laidoje aptariami naujausi koncertai orkestrui, kurių autoriai yra amerikietė Jennifer Highdon (g. 1962), anglas Robinas Holloway‘us (g. 1943), australas Carlas Vine‘as (g.1954), prancūzas Pascalis Dusapinas (g. 1955) ir kinas Tanas Dunas (g. 1957)
Laidos autoriai Mindaugas Urbaitis ir Šarūnas Nakas -
Defunensemble įkurtas 2009 metais ir dabar laikomas viena svarbiausių Suomijos šiuolaikinės muzikos grupių. Tai elektroakustinės muzikos kolektyvas, neakademiškai jungiantis naujosios muzikos rūšis į naują, konvencijas laužančią kokybę, užsakantis ir atliekantis suomių ir kitų šalių kompozitorių muziką.
Laidos autoriai Šarūnas Nakas ir Mindaugas Urbaitis - Daha fazla göster