Bölümler

  • Co należy zrobić w roku 2025, żeby było dobrze i miło? Jak żyć, żeby czuć harmonię ze światem? I czy nie jest przypadkiem tak, że świat, w którym będzie żyło wielu zadowolonych ludzi, automatycznie stanie się lepszy?

    Metody na polepszenie życia są proste, no co najmniej pierwsze trzy z tych metod.
    Zwolnij (to w dzisiejszym świecie rewolucja i forma oporu)Czytaj (to joga dla mózgu, nauka empatii i sposób na to, by naszych głów nie wzdął zakalec mediów społecznościowych)Ćwicz (uwaga: 65 procent Polaków W OGÓLE nie ćwiczy, zmieńmy to) Żyj po swojemu. To naprawdę ma sens. Zwłaszcza, gdy człowiek przyjrzy się uważnie temu, co różne społeczeństwa historycznie uważały za dobre i normalne.Według Elisabeth Badinter nawet czułość macierzyńską trzeba było wymyślić – we Francji stało się to w wieku XX, wcześniej dzieci wychowywały średnio czułe mamki. Poza tym polecenia książkowe i filmowe! Między innymi zachwycam się powieścią „Intermezzo” Sally Rooney (w Polsce ukaże się w lutym), filmem „Konklawe” z moim ukochanym Ralphem Finnesem , a także polecam prawie już zapomniany, a uwielbiany przeze mnie film „Spacerując po linie” o Johnym Cashu . Uwaga film ten zrobił James Mangold, reżyser, który w tym roku podaruje nam film o Bobie Dylanie!


    -----
    🌟 Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -----
    🎬 Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Mamy zimę bez śniegu, więc w tym odcinku wybieramy się na chwilę do hotelu lodowego niedaleko Kiruny. Tam czekają na nas tony lodu i śniegu! Będzie też o tym, jak ludzkość kręci się w kółko wokół tych samych tematów (a przez to i ten podcast wokół nich się kręci!), o szwedzkich soft girls i o tym, czy ceną, którą muszą płacić kobiety za męską galanterię jest np. bycie lekceważonymi w dyskusji.

    Żeby rzecz jeszcze bardziej skomplikować dowiadujemy się, co ma do powiedzenia Kasia Urbaniak (coach kobiecej mocy, niedoszła zakonnica taoistyczna oraz nowojorska domina) o dominacji i uległości. Czy dominacja to rzeczywiście użycie siły, a uległość to słabość?

    Na prośbę jednego ze słuchaczy przedstawiam też kilka porad dla osób chcących zamieszkać w Szwecji (między innymi: jak znaleźć przyjaciół!), a poza tym polecam książki – nowe i zupełnie nienowe, między innymi „Ślimaki i śnieg” Agnety Pleijel i „Mama odeszła” Joyce Carol Oates.

    Nadużywam przy tym słów pełnych entuzjazmu i NIESAMOWICIE Was za to przepraszam, ale co poradzić.

    -----
    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -----
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Eksik bölüm mü var?

    Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

  • Trzynasty odcinek Morza możliwości musi mieć w sobie coś, co odpędzi pecha, dlatego jest to odcinek przekorny - pełen narzekań na Szwecję. A narzekają i to straszliwie ludzie znani i powszechnie szanowani: wybitna intelektualistka z Nowego Jorku i jeden z najsłynniejszych współczesnych pisarzy.

    Co w 1969 roku doprowadziło Susan Sontag w Sztokholmie do takiej frustracji, że napisała esej, w którym nazywa szwedzki lęk przed konfliktami patologicznym? I dlaczego według Knausgårda, który spędził w Szwecji wiele lat Szwedzi są jak jednoocy cyklopi?

    Co może wkurzać w przemiłym przecież prawie Bullerbyn? I czy irytacja nie jest zawsze częścią miłości? A już na pewno częścią chęci poznania kogoś, kto jest inny niż my?

    Uściski!
    Kasia


    -----
    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -----
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Polskie sprzątaczki i polscy budowlańcy w Szwecji – wstyd to czy duma? Znana socjaldemokratyczna polityczka, która zamieniła miejski ratusz na śmieciarkę – kim jest, skąd ta życiowa zmiana?

    A także:
    Jak kobiety stają się wulkanami zmieniającymi mapy świata według Ursuli Le Guin i co ma to wspólnego ze sprzątaniem?Samowie – rdzenna ludność Szwecji, hodowcy reniferów, ofiary długotrwałej dyskryminacji. Kim są dziś? Czy nadal hodowcami i ofiarami?Czy społeczność Samów to monolit czy grupa pełna różnic, jak wszystkie inne.Czy da się mówić o mniejszościach bez „orientalizowania” i bez traktowania ich jak monolitów?Będzie też o jesiennej senności i romansie z nowym mieszkaniem.

    -----
    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -----
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz
    .

  • Czy mniej może czasem oznaczać więcej? To pytanie, na które trzeba sobie czasem odpowiedzieć, zwłaszcza w świecie, w którym mamy tendencję, by mieć wszystkiego za dużo. Zwłaszcza podczas przeprowadzki z domu do mieszkania.

    Dlaczego dojrzałość to czas największej wolności kobiety. I czym jest magiczna SZCZELINA, o której opowiada pewna szwedzka pisarka.

    A poza tym: co to są mięśnie zachwytu i czy da się je ćwiczyć? Na przykład oglądając budynek Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie? I na koniec o najlepszym nauczycielu jogi.

    -----
    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -----
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Świat kocha i podziwia Szwecję. Nawet wtedy, gdy Szwecja ma problemy. Jaki wpływ ma na to fakt, że Szwedzi naprawdę wierzą, że są wyjątkowi, najbardziej egalitarni i najlepsi na świecie i chętnie o tym mówią? (wierzą tak bardzo i mówią tak wprost, że bywa to irytujące dla mieszkających w Szwecji nie-Szwedów).

    Ostatnio 150 szwedzkich ekspertów ds. muzyki zagłosowało w wielkim konkursie Szwedzkiego Radia na najlepszą piosenkę stulecia. Jaki hit uznali za lepszy od najlepszych utworów Madonny, The Beatles, Michaela Jacksona , The Rollings Stones i Prince’a ? Niech zgadnę! To musiała być piosenka szwedzka! A jak szwedzki samozachwyt ma się to do polskiej kultury umniejszania sobie?

    Czy umniejszanie sobie to przejaw skromności czy nieuświadomionej neurozy? Czy Polska nadal cierpi nadal na jakąś formę obrzydzenia sobą? I jak się to przekłada na polski gust literacki? I czy postawa z serii: postoję w kącie i opowiem o swoich kompleksach to gwarancja na bycie odkrytym i docenionym?

    A gdyby tak zacząć rozwijać w sobie instynkt zachwytu?! Zarówno w wymiarze społecznym, jak i prywatnym? Instynkt zachwytu, który wcale narcyzmem być nie musi. I na koniec: piękna wolność performera, czyli słów kilka o Artim Grabowskim oraz czy nie jest przypadkiem tak, że ludzie pragną wolności w miłości i erotyce, ale nie za bardzo wiedzą, co z nią zrobić? Oraz dlaczego należy oglądać (wiele razy!) kultowy film „Maska” z 1986 w reżyserii Petera Bogdanovicha i ze wspaniałą Cher w roli głównej.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    *****
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Szwedzki talent do urządzania wnętrz – wynik wrodzonego zamiłowania do estetyki, czy jeden z produktów słynnej inżynierii społecznej.

    Jaki wpływ na szwedzkie myślenie o wnętrzach miała feministka Ellen Key, para artystów Carl i Karin Larsson oraz uchodźca-architekt Josef Frank?

    Czemu w Sztokholmie brakuje mieszkań, a gazety piszą o spryciarzu, który przerobił swoją mini kawalerkę na hotel kapsułowy. Co począć z konfliktem tragicznym pomiędzy marzeniem o tym, aby było pięknie i drugim, równie ważnym, aby chronić planetę, nie konsumować bez opamiętania i ciągle czegoś nie wyrzucać.

    A poza tym: dlaczego pamiętam pokój z chmurkami z filmu „Sprawa Kramerów”, który widziałam drobne siedem razy i czy w hotelach, i domkach dla owadów, które zdobią szwedzkie i polskie parki naprawdę ktoś mieszka?!

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: Katarzyna Tubylewicz
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    ----------
    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Czy wiecie, że przeciętny Szwed przeprowadza się 11 raz w życiu, a mieszkania i domy kupuje się w Szwecji tylko na aukcjach (dość szaonych)?

    W tym odcinku poczujecie szybszy puls Sztokholmu, bo miasto to nie jest tylko harmonijne i spokojne, jak niektórym się zdaje.

    Będzie o niekończących się remontach, katastrofie Slussen, najlepszych barach na dachach i o tym, że Szwedzi tuż po II wojnie światowej, w której nic im nie zniszczono (bo byli neutralni) burzyli przez 30 lat najstarszą dzielnicę miasta, Klarę. I jeszcze trochę cud sztokholmskich tajemnic- na przykład o dzielnicach, które trzeba zobaczyć, a których nie ma w moim przewodniku.

    Posłuchacie też o dwóch duńskich filmach do wielokrotnego oglądania, o szwedzkiej królowej Krystynie, która była prawdopodobnie transseksualna, uczyła się u Kartezjusza, sypiała z przyjaciółką i była niezłą skandalistką (a także miłośniczką wolności) i o najnowszej książce Nathana Hilla „Wellness".

    -------

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    -------

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Męskość i kobiecość to kategorie, o których można dyskutować bez końca, bo żyjemy w czasach, w których są one nieustannie redefiniowane i coraz mniej jednoznaczne.

    Czy również debata na temat nie binarności i transpłciowości może wpłynąć na to, jak definiujemy płeć? A jeśli tak: to w jaki sposób? Czy istotą kobiecości jest nadal rodzenie dzieci?

    Czy istnieje jakiś rodzaj agresji, która jest bardziej kobieca i co na ten temat mają do powiedzenia autorzy kontrowersyjnej książki o „miękkiej i sfeminizowanej Szwecji”. I jak rozmawiać o rzeczach, które są niejednoznaczne, płynne i zmienne?

    A poza tym , dlaczego warto oglądać filmy Paula Thomasa Andersona i czym bywa życiowa magia.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Czy powierzchowne kontakty i mówienie „dzień dobry” nieznajomym mają znaczenie, czy w ogóle nie warto sobie tym zawracać głowy? Co ma na ten temat do powiedzenia mieszkająca w Amsterdamie Szwedka, Charlotte Boström i dlaczego ludzie kłaniający się sąsiadom są szczęśliwsi.

    Kierunki ludzkich migracji nieustannie się zmieniają. Dziś Szwecja, która miała być najbardziej otwartym krajem Europy, chwali się, że w roku 2023 więcej ludzi stąd wyemigrowało niż tu przyjechało.

    Szwedzki dziennikarz Martin Gelin, który spędził 23 lata w Nowym Jorku wyjeżdża z ukochanego miasta do Francji, bo „Nowy Jork jest ze wszystkich stron otoczony Ameryką”, a Ameryka ma tak ogromne problemy z demokracją i jest tak nieprzyjazna rodzinom z dziećmi, że już lepiej męczyć się z problemami Europy. Z kolei wielokulturowa Europa nie wykorzystuje ogromnego potencjału wielojęzyczności, która jest dziś czymś normalnym w wielu europejskich krajach. Jak to możliwe, że pisarka nominowana do Nagrody Bookera, Wioletta Grzegorzewska, nie ma dużych szans na brytyjskie stypendia twórcze?

    Dlaczego Szwecja od 56 lat wydaje pieniądze na uczenie w szkole języków ojczystych dzieci z rodzin imigranckich, a jednocześnie brakuje w tym kraju tłumaczy np. z arabskiego i prawdziwego zainteresowania innymi językami niż angielski. A poza tym o porannym wstawaniu z miłości do jogi i o tym, jak dobrze czasem ten rytm zmienić i wywrócić dobę do góry nogami oraz o fascynującym filmie francuskiej reżyserki Claire Denise „Piękna praca”.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • O czym piszą szwedzkie media w sezonie ogórkowym?
    Jakiej wystawy nie wolno przegapić teraz w Sztokholmie? A poza tym: do diaska, dlaczego polskość jest dla nas nadal tak często niewygodna.

    Skąd się wzięły polskie kompleksy? Czy są uzasadnione? Dlaczego nation branding czyli promocja marki i kultury polskiej jest niewystarczająco skuteczna. Czy to literatura może nas uleczyć? A może chodzi raczej o zrozumienie historii ludzi i społeczeństwa, która jest inna od historii narodu.

    Na pewno może w tym pomóc fascynująca książka Joanny Kuciel-Frydryszak „Chłopki” opowiadająca historię kobiet, dla których dotąd nie było miejsca w naszej zbiorowej świadomości.

    Poza tym będzie też o tym, że Warszawa to być może najlepsza miejscówka do życia w całej Europie. Zwłaszcza dla ludzi, którzy lubią się w coś angażować.



    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite: Katarzyna Tubylewicz
    (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)


    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Czy w religii jest miejsce na bunt? Czy Szwecja to najbardziej zsekularyzowany kraj świata, czy może nadal mocno luterański?

    Jak szwedzcy teolodzy doszli do tego, że Biblia w żaden sposób nie potępia związków jednopłciowych? I czy naprawdę Kościół Szwecji broni prawa do bluźnierstw? A także: czy księża w Kościele Katolickim wierzą w cuda?

    W czwartym odcinku „Morza możliwości” opowiadam Wam o różnych formach duchowości i o duchowych poszukiwaniach moich, szwedzkich oraz polskich. Będzie też o mojej nowej książce (w księgarniach w październiku) „Wolności moja. Książka o poszukiwaniu”, o jodze i o tym, że „prawda jest tymczasowa, a jedyną rzeczą, która ją potwierdza, jest to, kim jesteś w chwili pisania”.

    Poza tym: zafascynowany literaturą fantasy religioznawca David Thurfjell, Agnieszka Holland i jej film „Trzeci cud”, Joand Didion oraz mówiący po szwedzku Finowie.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)


    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • O szwedzkim uzależnieniu od bezpieczeństwa, kaskach rowerowych na polnych ścieżkach i ubezpieczeniach zdrowotnych dla kotów, a także o szwedzkiej odwadze ryzykowania, podróżowanie i zmieniania życia.

    Dlaczego Szwedzi nie robią regularnie badań krwi? Czy rację ma psychiatra David Eberhard, gdy twierdzi, że brak bezpieczeństwa jest naturalnym stanem człowieka i nie da się żyć pełnią w ciągłym strachu? O ile procent wzrosły ceny mieszkań w Sztokholmie? Jak szybko umierają języki?

    Czy można zamienić pracę kuratorki sztuki na bycie przedsiębiorcą pogrzebowym oraz zacząć studiować medycynę w wieku 60 lat? I czy najlepszym sposobem na odnalezienie pełnej radości życia jest pamięć o przemijaniu?

    Jeśli myślicie, że to wszystkie wątki tego odcinka, to się mylicie. Ale nie jest to wcale odcinek chaotyczny, tylko na jeden, bardzo ważny temat! I jest to opowieść, która ostatecznie doda wam skrzydeł.

    Sami zobaczycie – posłuchajcie tylko do końca.


    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)


    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Czy jesteśmy świadomi kulturowo? Czy odróżniamy to, co jest w nas nasze od tego, co nam sugeruje społeczeństwo, w którym żyjemy?

    W drugim odcinku Morza możliwości posłuchacie o językowych i kulturowych nieporozumieniach, o płytkich (czy na pewno?) i głębokich rozmowach, o tym, dlaczego Szwedzi nadal nie mają kanonu kultury i o tym, czy narzekanie jest formą bliskości.

    A także: kim jest Lars Trägårdh i dlaczego warto zajrzeć do „Delicji ciotki Dee” Teresy Hółówki.

    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz

  • Szwedzcy mężczyźni żyją w podobno najbardziej równouprawnionym kraju świata, są czułymi ojcami, dobrymi partnerami, świetnie gotują i nie flirtują w stylu nachalnym.

    Ale czy Szwecja pod każdym względem jest bardziej równouprawniona od Polski? I czy wszystkim Szwedkom podoba się dzielenie na pół rachunkiem za kawę oraz męski brak inicjatywy (takiej w stylu włoskim)? A poza tym, czy rację ma socjolożka, która twierdzi, że będąc feministką nie można już być księżniczką? I czy nie czas, by w feminizmie znalazło się więcej przestrzeni dla tematu miłości?

    A może największy problem z rolami płciowymi, a także niektórymi życiowymi polega na tym, że traktujemy je jak wykute w skale, podczas gdy istotą życia jest zmiana. Także w związku miłosnym.

    Szalenie ciekawie pisze o tym Moa Herngren w powieści „Rozwód” (Wydawnictwo Albatros). A kiedy mowa o zmianach, to warto powiedzieć, że żyjemy w czasach, w których nareszcie odkrywa się piękno i seksowność dojrzałych kobiet. Czy oznacza to, że rozstaliśmy się ze stereotypem starej baby?

    I dlaczego tak wielu ludzi czepia się Madonny albo Cher? Opowiem, co ma o tym do powiedzenia piękna, mądra i dojrzała Paulina Porizkova, która, o czym może nie wiecie, spędziła sporą część dzieciństwa w Szwecji.


    Podcast Morze możliwości możesz wesprzeć na Patronite:
    https://patronite.pl/katarzynatubylewicz (podcast będzie istniał tylko dzięki Słuchaczom)

    Montaż podcastu: Alicja Siarkiewicz