Bölümler

  • K(r)aď jako umělec, praví jedna kniha. Původně jsem chtěla udělat Branel (tedy testování piv naslepo s tím, že vzorek obsahuje Braník, aby se ukázalo, zda skutečně draze jen chutná) s Mileniály, kteří tuto nabídku se slovy: "Dyť jsme ho dělali nedávno" laskavě odmítli. Nabídla se tak varianta udělat holčičí Branel, odtud tedy Granel. Tuto výzvu oslovené zkušené panelistky - branelistky (a novinářky) Magda Fajtová a Jana Pakočka Patočková přijaly a šly jsme na to. Asistenta nám dělal hodný člověk, muzikant Otomar, který má sám s pitím piva bohaté zkušenosti. Jak si poradíme s "pivem dostupným pro všechny", tedy se Staropramenem, Budvarem 33, Plzní, Braníkem, Kozlem 10, Radegastem 10 a Svijany 11? Dokážu poznat Braník? Které pivo vyhraje na plné čáře? Hodnotit se bude jako ve škole, budeme hádat, co pijeme a výsledek zjistíte v pivním speciálku na HeroHero. Díl obsahuje: mluvení s plnou pusou (pardon), zapomínání, zaprděnost, filmy, které si moc nepamatuju, Pavla Kříže, a z čeho všeho můžete mít rakovinu.

    Od cca 51. minuty pokračuje tahle jízda na herohero, kde zazní: co jsou německé Prcičky, v jaké situaci volíme dabing, vyhodnocení Granelu a jak dopadl Braník, zda je lepší sklo nebo plechovka, co je "koza" v pivní terminologii, nádražky, vzpomínky na filmy, ve kterých se prdí na tousty a taky kdo je Karel Rodent, lol!

  • Do Mrzení konečně zavítal i kávolog Jirka znamý také jako Pan Pikola. Proberu s ním minitour Šumperkem, chov křečků a sebevraždy želv, to, jak naši rodiče zakládali porevoluční podniky a hlavně to, jak se staví sen, nebo teda kavárna, když máte k dispozici místo, kávovar a padesát tisíc korunek. A taky jak z tohoto základu vybudujete po deseti letech fungující byznys jménem Pikola. Kde vznikl název? Je káva něco, s čím se kvůli změnám klimatu budeme muset rozloučit? Je Česko zemí zaslíbenou pro milovníky kávy? Zná Jirka původ své kávy a dodavatele? O tom všem v nejnovějším Mrzení s panem Pikolou! Díl najdete i s videem na youtube.

    V herohero.co/mrzení dojde na drogy a rock’n’roll. Jakej byl kapelní život s Dead Popes Company? Jak dopadla tour v Rumunsku? Zůstal Jirkovi rock’n’rollovej život i bez kapely? Jak vnímá to, že jsou dneska drogy z velké většiny naprosto normalizovaný? Jak to má on sám? Proč je nejhorší na světě cokoliv rekonstruovat? A jaký je, když si tví nejlepší zaměstnanci založí konkurenční firmu? To vše ve více než hodinovém bonusu na herohero!

  • Eksik bölüm mü var?

    Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

  • Co je muzikantskej život pro Honzu Doležala, frontmana The Valentines? "Smysl života mám v tom, že hraju pro lidi nějaký věci a je to ideálně baví," říká Honza aka Zápisky umělce (umělec je takzvaně ironicky). Honza má dle jeho slov 6 let jednu holku, nemá auto, ale hodně kytar v hodnotě fajn auta. Proč ani jeden z nás neumí investovat a nemáme tudíž hypotéky a investiční byty? K čemu má Panda spořící účet? Zamudrujeme si o Velké Británii, která Honzu dost kulturně ovlivnila, o tom, jak sílí trend abstinence a jak je kreativita na drogách spíš horečnatej sen, než realita. Ale říkáme to my, takže kdo ví, třeba se pleteme. Honza dá tipy, jak dočíst knížku, když nedokážete udržet pozornost a Panda dá tip na věc, kterou na to konto vyzkoušela. V herohero.co/mrzeni (0:53:33) probereme projekt Zápisky umělce, kde se onen tzv. umělec vzal, proč jsou Instagramu algoritmy zlý a k čemu to celý je. Taky se pobavíme o popu a jeho stigmatu v určité fázi života možná každého z nás. Probereme i crop topy, svobodu a bezpečnost, no a taky to, že si Honza letos podal ruku se svým vnitřním debilem, přestal se uzavírat nějakým věcem a je tak nějak v balancu.

  • Pokud se vám někdy zdálo, že jsme mlátili prázdnou slámu, tak si držte klobouky, protože this sláma is gonna be skutečně pokořená. Původní granel (coming soon) se musel přesunout a s Pakoč jsme si tak daly nakonec díl, kde jsme neměly úplně jasno, kam to nasměrujeme. Pak si Pakočka vzpomněla na to, že prožila nedávno svou White Lotus eru, kdy byla ubytována v Puppu. Jak si žijou bohatí? A proč má Jana kink na devadesátkovou/nulťákovou estetiku hotelů a ubytování? Probereme to, jak funguje hvězdičkování hotelů, co byl náš největší luxus a co naopak byl spíš flop. Bohužel na fancy hotel, kde po příchodu na pokoj smrděly chcanky, jsem si nevzpomněla, ale ráda se s vámi někdy podělím!V herohero.co/mrzení se bavíme o ubytkách, která jsme zažily tzv. zamlada. Lyžáky, tábory, společná sociální zařízení. Co za mrzení to přineslo? Jsou holky větší prasata než kluci? A kam Pakočka nablinkala? Taky zavzpomínáme na moje nejhorší vlasy, na noc na cizím pokoji na lyžáku, na barvení vlasů jako akt rebelství pomocí Loreal Feria a tradiční starou dobrou šikanu žáků učiteli. V tomhle díle najdete opravdu všechno!

  • S renesančním člověkem Arletou jsme probraly během dvou hodin nahrávání všechno. Odporný záchodový prkýnka, to, jak je pro nás důležitá autenticita, unfollowing lidí, jejichž wellbeing nám způsobuje náš worsebeing, ale taky dobrý a vtipný influencery, kterých je podle nás jako šafránu. Taky padly historky o randění (které bychom dnes možná klidně spíš nezažily, ale holt nízká sebehodnota během dospívání/života dělá svoje🥰), probraly jsme, jaký jsou holky v rapu a celkově se v tomhle díle vracíme k tématu sisterhoodu a holčičí soudržnosti. Taky řešíme, jestli jsme pokrytci, když se bavíme s tím, jehož chování v obecné rovině kritizujeme a jak vlastně máme docílit změny, když ne tlakem? Arlera taky prozradí, že je v éře “embracování” (krásné slovíčko) koňařství a s tím se přesuneme do herohero. Jelikož tenhle díl vyžadoval trochu logistických střihů, semtam může působit trochu zmateně. Odpusťte, střihu se stále učím!

    V herohero.co/mrzeni pokračujeme víc než hodinovým povídáním o tom, jak Arleta prožívala potrat, proč se pro něj rozhodla a jestli toho rozhodnutí lituje. Taky dost intenzivně řešíme právě sisterhood, který podle nás my holky prostě potřebujeme a to, proč tolik lidí termín feminismus triggeruje. Další část je více terapeutická, řešíme, kdy se dostáváme do stavu “functional freeze” a co v tu chvíli děláme, čímž se dostaneme ke Gilmorkám, Sexu ve městě (a tomu, co nás na něm štve) a závěrem nám Arleta poodhalí to, jak se žije s hraniční poruchou osobnosti a (již tradičně) se dostaneme k terapii, kterou všem doporučujeme.❤️

  • Kamarád Pavel je už řadu let ředitelem Mezipater, což je dle jeho slov festival teplého filmu, proto jsme se pobavili právě o festivalu, filmech, lidech a covidech. Cesty festivalové ho zavedly i na ukrajinský festival Sunny Bunny, čímž se z něj stal odborník na Ukrajinu. Poví nám o tom, jak se liší naše publika, ale i o tom, jak vnímal válečnou atmosféru, schovávání před nálety (excuse the nesprávná terminologie zde a v dílku) a tuhle krejzy dobu. Taky probereme to, proč není na sítích, v čem je to výhodné a proč doporučuje dopřát si od nich taky odstup. Tuhle část můžeme nazvat třeba POUČENÍ.

    A právě sekci zvanou ZÁBAVA najdete na herohero.co/mrzeni, kde tu edukativní a vyklidněnou tonalitu nahradíme smrští témat. Probereme příhodu o sběru brambor a o tom, proč za volantem máte dávat VŽDYCKY pozor. Taky dostanete doporučení na pomalý hrnec, pobavíme se o tom, co jsme zažili v Jižní Africe a závěrem to stočíme na seznamky, randění a introvertství.

  • Rakovina je bezesporu v kategorii mrzení na úplným vrcholu. Protože je to téma, který se dotýka hodně z nás, rozhodla jsem se ho otevřít s Magdou, která díky bohu (vesmíru, you name it) nepodcenila prevenci. Tohle je apel na vás všechny – choďte na kontroly! Ta rakovinu zachytila a zachránila si tak život. Jak na tohle období kouká zpětně a jak nese následky? Žije teď tzv. víc? O tom, si povíme v téhle epizodě Mrzení. Taky se pověnujeme tomu, jak důležitá je (NEJEN) v těchto situacích terapie.

    V herohero.co/mrzeni se dostaneme k Balkánu, kde Magda strávila moře času. Co máme s Balkánem společnýho? Co bychom si mohli vzít víc za své? Jaká byla řecká party v Šumperku? Taky probereme lenost a přebírání názorů od našich morálních majáků a na závěr dojde i na Chinaski a Britney Spears.

  • Přemýšleli jste někdy nad tím, o jaký smysl byste nejradši přišli, kdybyste si museli vybrat, nebo jste normální? I o tom se pobavíme s Čau Pospíšil Jakešovou z podcastu Ne hladu. Ústředním tématem ale bude její výprava do temna (doslova) - Andrea se totiž rozhodla strávit týden ve tmě. Co ji k tomu vedlo a pro koho tohle může být? O tom, jak se nořila do sebe i do hry Město, jméno, zvíře, jak cvičila jógu po tmě, nebo jak si psala "deník" díky důmyslnýmu systému (a jak to dopadlo) se pobavíme v aktuálním dílku Mrzení. Čeká vás jeden tantrický pokoj, jedna tma, důvody pro to, proč tam zůstat celý týden i to, zda přišla krize.

    V herohero.co/mrzeni na téma navážeme a pořádně ho vydřeníme. Budeme řešit, v čem je to podobný Caminu ve Španělsku i to, jestli má člověk ve tmě hlad. Probereme trendy měřičů na cukr, závislosti na telefonech a to, proč je pro nás dobrý se nudit. Panda prozradí, proč byla na party, kde lidi řešili, jaký detox podstupují a Andrea poradí hack vztahující se ke vztahu k vlastnímu tělu.

  • Hned v úvodu vám vysvětlíme s hostkou z Brna, knižní redaktorkou (tomu se moc nevěnujeme) a feministkou @zuzana_drake, co to znamená pořádně rozjetej dílek. Je to ten, kterej se povedl a pak ho rozjelo auto. Ano. Opravdu. Pak se pověnujeme tomu,

    proč jsme naštvaný. Tuto sekci jsem si nazvala Zuzčin týden hněvu - a zcela nečekaně obsahuje lidi z internetu, jejich názory třeba na potraty a jejich zájem o děti jen do chvíle, než se narodí. Taky se pobavíme o tom, proč je Daniela Kovářová největší pick me girl. Probereme i botox a estetický úpravy, dojde na fatshaming tlustých očních víček (mých). Taky uslyšíte, proč si doma nikdy nemáte stříhat sami ofinu a dojde i na naše Ph.D. z instapsychologie, a taky starý dobrý peoplepleasing.

    V herohero.co/mrzeni se dostaneme na témata, která potřebují osvětu (proč jsme je zakecaly, nevíme) a probereme tedy destigmatizaci antidepresiv a jejich důležitost. Taky jak vyrůstaní v devadesátkách a sociální sítě vytvořily solidní půdu pro problémy se sebepřijetím a další zábavné historky ze života.

  • Hodně z nás se při zoufalství z práce (nebo chudoby, you name it) nejednou zamyslelo, jestli by nebyla cesta, jak z toho ven, třeba prostřednictvím Onlyfans. Je to ale tak easy, jak se zdá? Na to jsem se zeptala Káti, kterou můžete znát pod jménem LadyKiller. Jak to všechno začalo? Jaká byla cesta k focení a posléze točení spicy obsahu na OF a další platformy? Která je ta nejlepší? Jak se na tohle rozhodnutí dívá rodina a partner? A nebojí se toho, jak na to bude jednou reagovat její syn? Předsudky stranou a sluchátka na uši. Nový Mrzení totiž právě droplo.

    V herohero.co/mrzeni probereme to, že se s tímhle rozhodnutím pojí právě obří předsudky, odsouzení a stigmatizace. Jak to Káťa vnímá? Jak se k ní chová okolí, který netvoří fanouškovská komunita? Umí se chovat fanoušci/podporovatelé, nebo překračují hranice? Taky probereme tzv. dick rating, prodej použitého prádla, tzv. Komínek, to, zda u natáčení zažívá cringe, kolo štěstí i to, zda to jde nedělat, nebo už není cesty zpět.

  • Jestliže se blížíte ke třicítce, určitě kolem sebe pozorujete sílící trend v běhání. Proč běhu propadáme? Musí to skončit půlmaratonem? A co je sociální aspekt běhu? O tom se pobavíme s Danielem (Harrym) Kopejskou, který do studia dorazil ve sportovním outfitku. Jak ho doběhlo rozhodnutí vydat si sám knížku? A co z toho plyne za ponaučení? O crowdfundingu, psaní haiku podle tradiční receptury i o tom, jak nás kamarádi někdy musí vrátit nohama na zem, si povíme v tomto literárně vojenském dílku.

    V herohero.co/mrzeni probereme mullety i pleše (obojí hodnotím jako hot), práci nás – tzv. sockařů a to, jaké je dostávat do zpráviček kletby i na Silvestra, no a taky to, jak se Harry dostal k rozhodnutí zapojit se do aktivních záloh a co všechno zatím musel absolvovat.

  • Do studia jsem si po čase pozvala Ivetu z Podpultovek, abychom prosvištěly tematickým kaťákem. Projedeme tak stres z cestování a usínání v dopravních prostředcích (padání hlavy, otevřená pusa, chrápání???), pořady Je to dort a Láska je slepá, princeznu Kate ještě před tiskovkou o aktuální situaci 😬 a královskou rodinu. Taky se pobavíme o kolotočích a o tom, proč potřebujete mít fyzičku, když chcete na Matějskou, velký pečivový rozkol (chleba nebo rohlík) a Ivetiny směsky na pečení chleba, který si bere i na túru, a taky to, jak Iveta fotí v lese nohy svých randíček (stalo se to jednou, ale je to výborný) a hlavně to, jak funguje speed dating! Historky super, láska nikde. ZATÍM.

    V herohero.co/mrzeni se bavíme o zátěžových dekách a jejich roli v intimních chvilkách, Ivetině sušáku a o tom, jak se nedalo s ním rozloučit. Iveta posdílí dost dobrý tipy na cestování a ubytování (tzv. za málo peněz hodně muziky) a taky svůj teror na Rujáně. Je o co stát!

  • Díl pro všechny vlastníky kůže! Můžeme my smrtelníci rozumět složení kosmetiky a má smysl ho nějak důkladněji studovat? Je kosmetika z drogerky horší než ta, kterou najdeme např. v Sephoře? Proč trendí non-toxic kosmetika a v čem je to špatně?

    Na to jsem se ptala skinfluencera a biochemika, kterého můžete znát pod jménem Fipah! Zajímalo mě, jak moc se nám dostává kosmetika do krve, zda si máme umývat ráno obličej a zda je ručník semeništěm zla? Jak důležité je množství kosmetiky a jeho aplikace? A co krémy s ochranným faktorem aka SPF, které nám doktoři (krom tzv. funkčního lékaře) pořád doporučují? Mají se fakt používat, nebo je to zase jen marketing? To se dozvíte v informačně výživném dílku. První část je hodně o teorii, takže notýsek k ruce a jedem.

    V herohero.co/mrzeni se dostaneme k praktickým otázkám, třeba co je nejvíc basic skincare rutina, kterou máme dělat? Kam na diagnostiku pleti, jak kombinovat makeup a SPF? Co s akné a jak na něj? Taky se pobavíme o testování na zvířatech, o retinolu, o očních krémech a nejlepší korejské kosmetice. A taky konečně budete vědět, jak vrstvit všechny produkty. A to se vyplatí!

  • V čem je catcalling nebezpečný a jak se mu bránit? Má to vůbec smysl? Jak konflikt s tzv. k*kotem (de)eskalovat? O tom jsme se bavily s Jasmínou Houdek z Moderní sebeobrany. Probraly jsme jak ty situace, které jste nám poslaly do zpráv, tak i ty naše osobní a taky to, jak jsme se zachovaly dřív a jak se zachovat dnes, když víme, jak se bránit. Proč jsme slušné a neumíme si nastavit hranice, abychom neurazily? A co s tím dělat? A jak reagovat na slovní útoky lidí pod vlivem alkoholu? To všechno probereme v edukativním dílku pro všechny holky a všechny mládens. V herohero.co/mrzeni se podíváme na naše (a vaše) traumatizující a ponižující zážitky z Velikonoc, na význam tradic v dnešní době i to, jak to dělat (třeba jako budoucí rodiče) jinak. Pobavíme se i o tom, kolik kamarádů nám přiznalo, jak nekomfortní pro ně zrovna Velikonoce jsou a co s tím můžou dělat, pokud tyhle svátky jara takzvaně nefeelujou. Nepřekvapí vás to, ale opět to bude hodně o konsentu a nastavování hranic.

  • Marek je manažerem kapely Bert&Friends, což mu přináší do života mnoho zážitků. Asi aby toho nebylo málo, před pandemií si k sobě nakvartýroval samotného Berta. Z téhle spolu: práce/bydlení vzniklo mnoho hudby i žertovných zranění. Chtěl by Marek sestěhovat všechny muzikanty, které obhospodařuje, jako Velký bratr do jedné vily? Proč se mu říká David Koller chudých? Jak se mu líbilo v Indonésii? Jak hodnotí sólo cestování do dalekých krajin? A měl by existovat Shitadvisor? V tomhle dílku probereme všechno. Dostaneme se ke sprchám zadků, Stavovskému divadlu, nadaci Kéž jsou všechny bytosti šťastny i zanikajícím malíčkům a palcům z nohy přišitým k ruce.
    Taky probereme, proč je Marek tzv. supr člověk a co vše se dá vyrobit z palet. Hodinku záznamu navíc najdete na

    herohero.co/mrzeni

    .

  • Připomíná práce v kuchyni seriál The Bear, nebo to nemohlo být víc od věci? Na to se podíváme s šéfkuchařem Péťou, srdcem (mozkem, ale taky rukama, nohama a zbytkem těla) v projektu Kruh dining. Pobavíme se o tom, kudy vedla cesta k tomu, co dělá dnes, jakou roli v tom hrála škola, veganství a taky o tom, co pro něj hraje největší roli v tom, co dělá, teď. Co v Praze stojí za návštěvu? A platíme za jídlo hodně nebo málo? Je jídlo součástí kultury, stejně jako třeba jít do divadla nebo na koncert? A jaké trendy pronikly do gastra? Díl hodně o jídle, hodně o nás a našem vztahu k němu, o Kruhu a o tom, proč neřešit Trip Advisor a čím se vlastně řídit na cestách. A taky o nejhorším a nejlepším tiramisu.

    V

    herohero.co/mrzeni

    krom kuchařiny probereme kreativitu v každodennosti podle Ricka Rubina, pomalá rána, lifehack od @kiavcin, který sice není mindblowing, ale hodně mi usnadňuje práci. A taky o nejlepší pizze, sociálních sítích a mindfulness.

  • Darovanému balení kapesníčků na chlup nekoukej, jak se říká. A taky tak dlouho se nosí chlup na kapesníčcích, až se první debata tohoto Mrzení věnuje právě chlupům na místech, kde zcela jistě nemají co dělat. Třeba na zádech. Odborníkem je nositel chlupů (dalo by se říct chlupolog) Jirka Jelínek. Krom toho probereme to, co se v uplynulém roce povedlo. Nebojte, seznam není moc dlouhý. Zabředneme i do vod filozofických, kde Jirka prozradí, že výrok, který žil v jeho hlavě rentfree, nepatřil Foucaultovi, jak se domníval, ale někomu úplně jinému. Jak se díváme na side hustle a má se monetizovat každý koníček? Témat bude mnoho. Přesně tak, jak to (zejména) s mixologem a datovým vědcem Jirkou bývá.

    V

    herohero.co/mrzení

    dá Jirka k dobru šíleně krejzy historku o teplé vodě, no to se pomějete!

  • Do dnešního Mrzenda jsem si pozvala kamaráda Michala, který už řadu let pracuje pro Člověka v tísni. Díky tomu postupně zažil život v krajinách, kam si většina z nás pravděpodobně jen tak nevyrazí - v Moldavsku, Zambii a Arménii. Někde ho čekal útok zákeřného manga, někde válečný stav. Jak k téhle práci přišel? Co přesně dělá? A jak to psychicky nese? Dáme spolu polemiku nad tím, jak se my lidi díváme na to, že některé krize a války nás nenechají klidnými a nad jinými hodně nadneseně řečeno tzv. “máváme rukou” (a proč je tomu tak). A jak zvládáme vztahy na dálku? A v čem jsou těžké návraty domů? O tom si povíme v první části dnešního Mrzení.

    V té druhé na

    herohero.co/mrzeni

    probereme to, kde se v Michalovi touha nebýt tady v českých luzích vzala, pobavíme se o tom, co je na Arménii, Zambii a Moldavsku pro něj to nejlepší - ať už jídlo, nebo zážitek. A taky to, co člověku nakonec dělá tu největší radost.

  • Internet říká, že se Jan Glín věnuje volnému umění, vlakovým dobrodružstvím a tuláctví. Za tzv. vlakovým dobrodružstvím si ale nepředstavujte šotoušství v klasickým slova smyslu, spíš novou formu svobody a nepohodlí, kterou (asi stejně jako já) úplně neznáte. Právě svoboda je hnacím motorem toulek, kterým se Honza na cestách nákladními vlaky věnuje už docela dlouho. O svých motivech, ale i motivech druhých lidí, napsal ostatně knížku Riding the Beast of Europe. Jak se od graffiti dostal k vlakům, jak to vnímá rodina a jakou roli hraje ve společnosti street art si povíme v první části Mrzení. Taky probereme, jak netradiční život si tenhle životní styl/koníček žádá a taky to, jak blízko má Honza k bezdomovectví (a co ho od něj zatím odděluje).

    V

    herohero.co/mrzeni

    probereme, kam člověk na cestách čůrá, odhalíme pravděpodobný origin káďa na zeď, zadek v kapotě, ale i hodnotové otázky a to, jak nás práce a život ve městech ovlivňuje. Pobavíme se o (ne)bezpečí na cestách, vyhrocených situacích na hranicích i ve vlacích a o tom, jak prožíval Honza cesty na začátku a jak je vnímá dnes.

  • Po roce Vánoce (Vánoce) přicházejí a s nimi (krom zpívejme přátelé) i další reunion s Mileniály. Chceme to mít hezký, tak si dáváme fancy vaječňák, kofolu a mandarinky a u toho rozjímáme, jak vypadaly naše Vánoce dřív a jak je prožíváme dneska. O letošních plánech, o jídle, který na Vánoce milujeme (bramborovej salát!) i jídle, který by mělo mít vlastní startup (bramborák!).
    Taky postupně probereme nejpopulárnější pohádky v Česku nebo to, jak se říká v této části republiky baňkám.

    V

    herohero.co/mrzeni

    se dostaneme k obsesi Pelíšky, probereme i romantické vánoční komedie o tom, jak se vyhořelá byznys žena vrací na maloměsto, kde se zamiluje do spolužáka ze základky a taky rozkol americké versus české koledy. Nečekejte žádnou divočinu, tenhle díl je vánoční besídka pro vaši duši.