Bölümler
-
W najnowszym odcinku znajdziecie naszą rekomendację książki, która jest pięknym zaproszeniem do świata muzyki. W trakcie znakomitej zabawy poznacie z niej dzieła Camille’a Saint-Saënsa. Odsłuchując kolejnych utworów być może będziecie maszerować jak lew, a może nawet zatańczycie żółwiego kankana. Jak to możliwe? Przekonajcie się. Posłuchajcie podkastu.
Podczas naszej rozmowy dyrektor Polskiego Wydawnictwa Muzycznego - dr Daniel Cichy opowie o powstaniu tej publikacji, o tym jak to się stało ze teksty do niej stworzył Piotr Kamiński i czego potrzeba, by dzieci uwrażliwić na otaczające dźwięki oraz wpłynąć na ich gust muzyczny.
-
Szukacie inspiracji do wakacyjnego poznawania świata? A może lubicie książki, w których przygoda łączy się z wątkami detektywistycznymi? W tym odcinku, wraz z Joanną Jagiełło, autorką książki „Wielkie Trio i potwór z Loch Ness”, chcielibyśmy Was zaprosić do pięknej i tajemniczej Szkocji, w której czeka na Was sprawa do zbadania.
W rozmowie usłyszycie:
W jaki sposób trójka bohaterów trafia do Szkocji i co ma z tym wszystkim wspólnego potwór z Loch Ness? O podróżach rzeczywistych i tych wirtualnych Co ciekawego jest w zjawiskach niewyjaśnionych O sile relacji jaką daje rodzeństwoPonadto przyjrzymy się warstwie ilustracyjnej książki, porozmawiamy trochę o próbowaniu nowych smaków, puszczaniu oka do dorosłego i istocie bycia uważnym na bogactwa otaczającego świata.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Był sobie słoń, który marzył. Najpierw marzył o tym by być malutki, później by być wolnym, a na końcu marzył o tym, by móc swoje marzenia dzielić z tymi, których kocha. Okazało się bowiem, że do marzeń dorasta się podobnie jak do dorosłości. A droga do poznania siebie i swoich pragnień bywa fascynującą i nieprzewidzianą podróżą przez lasy Europy Środkowo - Wschodniej i gablotę naukową w sali lekcyjnej nr 36.
Posłuchajcie niezwykłej rozmowy z Maciejem Szymanowiczem, Autorem przez wielkie A i Ilustratorem przez wielkie I, który dzieli się z słuchaczami własnymi wspomnieniami z dzieciństwa, w których potrzeba wolności zagnała go dalej niż za sąsiedni blok. Dowiecie się także, co było inspiracją do powstania Najmniejszego słonia świata i dlaczego należy dawać dzieciom przestrzeń do odkrywania nowych miejsc i swoich potrzeb.
Gotowi na awanturniczo - szkolną przygodę z trąbą?
Włączcie odtwarzanie i posłuchajcie!
-
Co sprawia, że nowa część serii o smokach, napisanych przez Barbarę Sadurską - "Rada smoków" - nie schodzi z ust recenzentów?
Odpowiedz być może znajdziecie w naszej rozmowie z autorką.
Będzie m.in. o tym:
W czym tkwi sekret miłości dziadka? Jak w jego odczuciu warto wspierać dzieci, kiedy dawać swobodę i pod jakimi warunkami? Jak budować społeczność dzieci, w której nie ma przemocy, a jest wsparcie i odpowiedzialność za drugą osobę. Co daje przyjaźń w sytuacjach zagrożenia? Dlaczego odpoczynek jest bardzo istotny w naszym życiu.Ponadto będzie szczypta magii, wielka przygoda, misja od której zależą losy świata.
Czy także dla nas, czytelników jest przewidziana misja? Jakie najważniejsze zadanie stoi przed nami?
Zapraszamy do słuchania!
-
Żyjemy w świecie, w którym dostęp do wielu możliwości i informacji jest codziennością. Szybkie tempo życia, mnogość wyborów czy nadmiar bodźców nie dla wszystkich jest korzyścią, a czasem wręcz staje się problemem. Tym bardziej jeśli jesteśmy dzieckiem…
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z dr Agnieszką Pasztak-Opiłką, psycholog kliniczną, psychoterapeutką poznawczo-behawioralną, od ponad 26 lat pracującą zdziećmi i rodzicami. Inspiracją do rozmowy była książka Za dużo! Jak uratować trudny dzień autorstwa Jolene Gutierrez i Angeli Chang.
Słuchając tej pasjonującej rozmowy dowiecie się:
do jakich odbiorców kierowana jest książka? czym jest Integracja Sensoryczna? jakich trudności doświadczają dzieci z nadwrażliwością i podwrażliwością sensoryczną? co robić kiedy organizm dziecka mówi: dość!Zapraszamy do wysłuchania rozmowy!
-
Jesteście ciekawi, co wyróżnia prawdziwego człowieka gór? Jak przygotować się do wyruszenia na szlak? I dlaczego należy nosić przy sobie foliowe woreczki?
Posłuchajcie pasjonującej rozmowy z Robertem “Robbem” Maciągiem, którego najnowsze dzieło Książka o górach ukazało się właśnie nakładem wydawnictwa Agora dla dzieci.
Autor opowiada o krainie wulkanów, która stała się jego domem oraz o pomysłach, które wykorzystał przy tworzeniu książki. Jeśli lubicie wędrować i poznawać świat, na pewno zainteresuje was nasz najnowszy podcast, w którym prawdziwa górska pasja zamienia się we wspaniałą, pasjonująca opowieść.
-
Już jest! Nie tylko nowy odcinek, ale zupełnie nowa seria książek dla dzieci, w dodatku takich, które pomogą w doskonaleniu nowo nabytej umiejętności czytania! Takich, które nie pozwolą oderwać się młodemu czytelnikowi, aż do ostatniej strony! W dodatku z fantastycznymi, lekkimi i zabawnymi ilustracjami Niki Jaworowskiej-Duchlińskiej.
Nasza gościni, autorka - Katarzyna Wasilkowska opowie o pomyśle, który przez jakiś czas dojrzewał w jej głowie i o głównym bohaterze - Mieszku, ośmiolatku, który ma coś takiego w sobie, że nie sposób go nie polubić. Jest niezwykle przenikliwy, inteligentny, dociekliwy, ale też serdeczny i empatyczny. Każdy chciałby mieć takiego kolegę, który ma zmysł detektywistyczny… Ale, ale! Mieszko jeszcze nie zdecydował kim zostanie gdy dorośnie i ma na to sporo czasu. Tymczasem rozważa zalety płynące z hodowania pomidorów, śmieje się z sucharów swojej siostry, a w międzyczasie rozwiązuje domowe tajemnice.
Posłuchajcie koniecznie!
Polecamy: „Mieszko Detektyw. Zagadka skradzionych kluczy” Katarzyna Wasilkowska, il. Nika Jaworowska- Duchlińska, wydawnictwo: Wilga
-
Najnowszy odcinek dedykujemy wszystkim tym, którzy czekali w niepewności, czy znakomita książka Agnieszki Dąbrowskiej doczeka się kontynuacji. Na szczęście „Za duży na bajki 2” już jest w sprzedaży, a my możemy przekonać się jakie są dalsze losy Waldka i jego najbliższych.
Sytuacja robi się naprawdę ciekawa, bo główny bohater jest już nastolatkiem i potrzebuje odrobiny „spejsiku” dla siebie, co jak się domyślacie nie jest prostą sprawą dla jego mamy. Ta, by nie zamęczać syna miłością szuka nowych hobby… a znajduje miłość.
Gdyby tego wszystkiego było mało, autorka podejmuje temat nieobecnego ojca Waldka i stawia pytanie o istotę rodziny oraz dojrzałość do emocji. Jak się domyślacie dorośli po raz kolejny nie są kryształowi, natomiast są wiarygodni, tak jak cała fabuła. Przekonajcie się sami.
-
W najnowszym odcinku gościmy Justynę Bednarek - autorkę o randze gwiazdy literatury dziecięcej. Wspólnie opowiemy Wam o stosunkowo nowej serii, której bohaterami są nie skarpetki, a kury! Cieszymy się bardzo z tej możliwości, bo uwielbiamy „Kury” za znakomity balans pomiędzy ważnymi problemami, a humorem, który pozwala się uśmiechnąć do siebie, do tego naszego życia, które czasami przynosi wyzwania.
Te książki są śmieszne i już samo to, że kury są tu traktowane nie tylko jak domowe zwierzęta, ale właściwie członkinie rodziny sprawia, że chichotamy. Jednak nie tylko o zabawę tu chodzi… w najnowszej części głównym tematem jest wpływ nowych technologii na nasze życie. Nasze - dorosłych też ;)
Czujecie się bezradni?Kury wręcz przeciwnie!
Posłuchajcie koniecznie.
-
Maleńka dziewczynka i wielki kot to niezwykły obrazek. Dysproporcja, która się dopełnia i zapowiada, że nas czeka coś niezwykłego. Autorka nie każe długo czekać, bo oto kot chce pożreć dziewczynkę! Może gdyby to był wilk, nasze zdziwienie byłoby mniejsze, ale z pewnością groza sytuacji większa. Tymczasem zachowanie kota zaskakuje…
Bohaterka nie boi się, choć powinna, lecz gdzieś głęboko ona i on pamiętają czasy, gdy koty były mruczącymi towarzyszami ludzi.
Zawiera z nim układ - w zamian za oszczędzenie życia, znajdzie mu inną przekąskę.
Droga, którą razem przebędą zbliży ich do siebie na tyle, by kot przyznał się, że to on właśnie jest odpowiedzialny za pożarcie świata, a ona nie przestała w niego wierzyć nawet, gdy trafiła do jego żołądka.
Jeśli myślicie, że to ponury koniec historii, jesteście w błędzie. Przecież baśnie dobrze się kończą, a przykład Pinokia potwierdza, że w naprawdę wielkim stworzeniu może się mieścić potężny kawał świata.
Czy maleńka dziewczynka znajdzie sposób na to, by uratować świat? Czy będzie musiała przy tym skrzywdzić kota, z którym zdążyła się zaprzyjaźnić? A może przekona go, by się zmienił, bo jednostka nie powinna zużywać zasobów w takim stopniu, który doprowadza do ich degradacji, nawet jeśli coś w środku podpowiada inaczej...Posłuchajcie i przekonajcie się sami!
-
Gościem tego odcinka będzie Boguś Janiszewski - autor, który od dawna mówi dzieciom to, „czego rodzice by im nie powiedzieli”, ale tak naprawdę ratuje ich z opresji trudnych i niewygodnych pytań.
W najnowszej serii zapoznaje nas z Kurzolem, uroczym stworkiem mieszkającym w niekoniecznie posprzątanej przestrzeni pod łóżkiem, przyjaźni się z ciekawym świata chłopcem i pomaga mu zgłębić tajemnice ludzkiego organizmu.
W pierwszej części mowa była o bezsenności, a tym razem odważnie odkrywamy z Kurzolem tajemnice strachu.
Dowiecie się m.in.
Kim jest gerenał Korti? Co zrobić, by się uspokoić? Jak wygląda gonitwa myśli? Czym jest regulamin strachu?Jak pisze wydawca, a my się zgadzamy: „to nowa seria książek w nurcie SELF-REG. Dzięki rozpoznawaniu emocji i reakcji organizmu oraz zrozumieniu ich mechanizmów i skutków, jakie ze sobą niosą, dzieciom łatwiej będzie dokonywać wyborów mających korzystny wpływ na ich samopoczucie i zachowanie”.
Seria niezwykła, mądra, zabawna i bardzo potrzebna. Niezwykle oryginalna w formie, wykorzystująca elementy komiksu, dzięki czemu przekona nie tylko wytrawnych czytelników, ale też tych, których czytanie odrobinę nudzi. Tu o nudzie nie ma mowy. Podróż po organizmie obfituje w niezwykłe przygody, podczas których, za sprawą zabawnych dialogów, raz po raz wybuchamy śmiechem.
Jeśli oglądaliście kiedykolwiek serial „Było sobie życie”… Nie możecie przegapić serii o Kurzolu, bo… jest znacznie lepsza!
-
W najnowszym odcinku podkastu przedstawimy Wam książkę „Trochębajki o Janie Matejce”, która jest częścią projektu wystawienniczego Muzeum Narodowego w Krakowie - w roku jubileuszowym Jana Matejki.
Autorki - Jagoda Gumińska-Oleksy i Katarzyna Maziarz-Górka zapraszają nas do domu malarza, ale jego jeszcze tam nie ma… Sytuacja jest absolutnie wyjątkowa, udziela nam się atmosfera uroczystego oczekiwania… W końcu rodzi się mały Jan - właściwie Jaś, a może Janek? Poznajemy go więc od najmłodszych lat, ale poznajemy inaczej niż do tego nawykliśmy, bo autorki odwróciły perspektywę. Mówią o nim osobiste przedmioty, osoby z jego otoczenia lub jego obrazów. Ta książka zdaje się cały czas prowadzić dialog z czytelnikiem, postaci kłócą się ze sobą, by jak najczęściej dojść do głosu.
Czy wiecie, że Jan Matejko posiadał kolekcję 200 par butów? A słyszeliście o tym, że zaprojektował suknie ślubną dla swojej żony?Jeśli jesteście ciekawi czym jeszcze dacie się zaskoczyć, posłuchajcie!
-
Z gościnią naszego kolejnego odcinka - Joanną Jagiełło - spotykamy się z okazji premiery książki pod tytułem „Zbój”. To kolejna już pozycja z serii „Zwierzaki” wydawnictwa Agora dla dzieci.
Zwraca uwagę już od pierwszej chwili, za sprawą ilustracji Marcina Minora, ale zapewniamy Was, że jej treść warstwie graficznej nie ustępuje. Już po pierwszych stronach orientujemy się, że książka ma warstwy :) że będzie atrakcyjna zarówno dla młodych czytelników, ale i dla rodziców.
Autorka mówi przede wszystkim o potrzebie wolności i odkrywania tego co nowe, nieznane, tego co czeka tuż za rogiem. Na przykładzie prawdziwej historii pary lam przypomina o tym, że jesteśmy różni, a to wyraża się także poprzez nasze odmienne marzenia i tęsknoty.
Trzeba jednak podkreślić, że w książce jest zamknięta przede wszystkim wielka przygoda, a także zaproszenie do odkrywania karkonoskiej przyrody!
-
Moi drodzy, pozwólcie, że dziś zaczniemy nieco przewrotnie.
Podobno dzieci coraz mniej czytają, wszyscy o tym wiemy i wszyscy się o to martwimy… Podobno czytanie nie daje im przyjemności, więc wolą inne rozrywki. Podobno chłopcy czytają jeszcze mniej niż dziewczyny…Tymczasem znamy chłopców, którzy nie tylko czytają, ale przy tym czytaniu raz po raz wybuchają śmiechem, a następnie polecają sobie nawzajem to mało popularne czytanie - a dokładniej pewna serię ;)
Zaprosiliśmy więc autorkę - panią Kasię Keller - by zdradziła tajemnice serii „Tomasz Niefart”, bo o tej serii wydanej przez Wydawnictwo Zielona Sowa właśnie mowa.
Posłuchajcie koniecznie!
-
Wiele się mówi o tym, że książki mają moc sprawczą, że mogą zmieniaćświat.
Jeśli było by to możliwe tylko w jednym przypadku, to życzylibyśmy sobie, by moc sprawczą miała książka, która jest tematem dzisiejszego podkastu.
To książka wydawnictwa Olesiejuk, autorstwa Nielsa Van Hove, pt. „Nie dręcz mnie. Jak poradziłam sobie z prześladowaniem” - na okładce dopisek „STOP Bullyingowi”!
I teraz już wiecie jaki jest temat tego odcinka. Ogromnie ważny, ale też niezwykle trudny, dlatego naszą gościnią jest Aleksandra Madejowska (psycholożka, analityczka zachowania), która napisała wstęp do tej książki.
Wraz z Panią Aleksandrą wyjaśnimy czym jest bullying i w jakim wieku dzieci się z nim spotykają. Spróbujemy odpowiedzieć na pytania:
Kto może być ofiara prześladowania? Czy doświadczenie bullyingu może mieć wpływ na kolejne lata dziecka, lub nawet na całe dalsze życie? Co możemy robić od samego początku bycia rodzicem w ramach profilaktyki?Zapraszamy do słuchania.
-
W najnowszym odcinku specjalnym prezentujemy Wam bohaterki Międzypokoleniowego Festiwalu Literatury Dziecięcej - Ojce i Dziatki, czyli książki dookoła których odbędą się nasze festiwalowe spotkania!
Posłuchajcie!
-
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka Ostrego Dyżuru Literackiego. Tym razem poruszamy temat niełatwy, ale ogromnie istotny!
"Butelka taty" to książka o nałogu, próbie radzenia sobie z problemami za pomocą alkoholu. To też książka o rodzinie, która z tą sytuacją się mierzy. Temat ważny, ale zdecydowanie nie nowy. Pytamy więc twórców dlaczego książka powstała akurat teraz.O czym jeszcze usłyszycie?
Przyzwyczailiśmy się myśleć o problemie alkoholowym w kontekście rodzin zagrożonych wykluczeniem społecznym, tymczasem tu mamy do czynienia z zupełnie inną sytuacją: tato nie otrzymał awansu… Nałóg zaczyna się od frustracji, podobnej do tych, których doświadcza każdy z nas… Książka mówi o uzależnieniu od alkoholu, ale wydaje się, że jest też metaforą problemów, z którymi samemu nie można sobie poradzić. Czy to jest zachęta do tego, by częściej prosić o pomoc we właściwej chwili?Posłuchajcie...
-
„Idea” - książka, która jest bohaterką tego odcinka - to pozycja dla każdego, niezależnie od wieku. Opowiada o pojęciach abstrakcyjnych, takich jak myśl, idea, marzenie, ale jednocześnie o wartościach i emocjach bardzo nam bliskich. Podejmuje temat samotności i potrzeby relacji z drugim człowiekiem. Poetycka, bardzo subtelna, a przy tym absolutnie zrozumiała dla dzieci. Niezwykła…
Wraz z autorką - Anną Paszkiewicz będziemy zastanawiać się, czego trzeba, by nasze marzenia stawały się działaniem, a w końcu rzeczywistością i co może zdziałać książka „Idea”, gdy trafi w ręce młodego odbiorcy?
Czy udało nam się odpowiedzieć na te pytania? Posłuchajcie i przekonajcie się sami.
Podkast powstał we współpracy z wydawnictwem Widnokrąg.
-
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego.
Naszym gościem jest Marcin Mortka - polski pisarz fantasy i autor książek dla dzieci m.in serii "Hania i Kudłaty Pies" i "Drużyna Oka"
Czy przyjaźń jest ważna? Co daje nam wspólne działanie? Czy można się przyjaźnić z wymyślonym przyjacielem? Czy dorosły czytelnik może odnaleźć coś dla siebie w książkach dla dzieci?Wspólnymi siłami staraliśmy się odnaleźć odpowiedź na te i inne pytania. Czy nam się udało?
Przekonacie się słuchając odcinka.
Zapraszamy!
Odcinek powstał we współpracy z Wydawnictwem Zielona Sowa.
-
Zapraszamy do wysłuchania najnowszego odcinka specjalnego Ostrego Dyżuru Literackiego. Naszym gościem jest Marcin Szczygielski - pisarz, dziennikarz i grafik, a także autor nagrodzonej przez polską sekcję IBBY książki “Antosia w bezkresie”. To właśnie ta historia, której akcja rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej, stała się kanwą do rozmowy, nie tylko o dramatycznych wydarzeniach z przeszłości, ale również o tym co niezwykle współczesne i aktualne.
Co może wnieść w codzienność dzieci przykład Antosi? Jakie trudności, pytania i myśli pojawiały się w procesie pracy nad książką? Dlaczego historia bohaterki jest tak ważna w kontekście aktualnie dziejących się wydarzeń? Na te i inne ważne pytania znajdziecie odpowiedź słuchając tej bardzo ciekawej i refleksyjnej rozmowy.
fot. Ewa Jezierska
- Daha fazla göster