Bölümler
-
Okolo nás je množstvo cenných a bohatých ľudí, kolegov, dobrovoľníkov, aj ľudí, ktorí stratili niekoho blízkeho. A spoločne sme prežili jeden bohatý a intenzívny víkend. Vďaka Vám. Radi by sme Vás preto obohatili a povedali Vám pár slov.
-
Smútok, a rovnako aj ďalšie emócie, ako napríklad radosť alebo hnev, sú súčasťou nášho života. V období, keď stratíme niekoho blízkeho, môže byť pre nás náročné otvoriť sa zároveň obom - smúteniu aj radosti.
Vypočujte si rozprávanie našej psychologičky Barbory Kanávorovej, ktorá prijala pozvanie pani redaktorky Andrei Mazúrovej z rádia Slovensko do relácie Záhady mysle, kde sa spoločne rozprávali na tému smútenia.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Vypočujte si podcast s pánom Milom, ktorý stratil syna Olivera. Hovorí v ňom o tom, ako po jeho strate pracoval a pracuje, čo mu pomáhalo a naopak čo ho zaťažovalo. Ako prácu v tejto situácii poňať, aby nám pomohla.
-
Ak rodičom oznámia, že čakajú dieťatko s Edwardsovým syndrómom, v jednej sekunde sa im zrúti svet. Čo budeme teraz robiť? Čo nás čaká, ak sa rozhodneme pokračovať v tehotenstve? Ako bude vyzerať pôrod a kto nám pomôže? Bude naše dieťatko žiť? Ako dlho? Zvládneme to? Nebude lepšie, ak tehotenstvo predčasne ukončíme?Vypočujte si podcast, v ktorom nájdete, čo o pomoci Plamienka povedali rodičia Zdenky, Mateja, Jonáška a Jakubka.
-
V Plamienku stretávame a pomáhame deťom aj dospelým, ktorí majú náročné životné osudy – vážne, nevyliečiteľné ochorenie a/alebo stratu najbližšieho. Nie zriedka sa v týchto obdobiach dostaneme do situácie, keď zásadná zmena života je nevyhnutná, aby sme mohli žiť ďalej. Ako ju nájsť? Kde nájsť inšpiráciu? Vypočujte si úvahu dr. Márie Jasenkovej o filme Chobotnica – moja učiteľka, v ktorom sa zamýšľa ako sa k tejto zmene dopracoval hlavný hrdina filmu, filmár Foster Craig a akú inšpiráciu nám tým zanechal.
-
Smútok vyčerpáva, unavuje, vysiľuje a preto si od neho potrebujeme chvíľami oddýchnuť. Nebýva to ľahké. Po strate blízkej osoby sme v ňom na začiatku hlboko ponorení, neskôr sa nám vo vlnách opakovane vracia. Tak ho zažíva aj pani Erika, ktorá pred pár mesiacmi stratila 17 ročnú dcérku Adelku.
Vypočujte si jej rozprávanie aj o tom ako oddychuje.
-
Nathan má 7 rokov a pred rokom náhle stratil tatina kvôli zástave srdca. O tri mesiace neskôr, keď Nathan nastúpil ako prváčik do školy, jeho mama Vladimíra požiadala o pomoc Plamienok. Vnímala totiž, že Nathan má pocit, že mu jeho spolužiaci nerozumejú, bol v škole zakríknutý a tichý. Vypočujte si jej rozprávanie, ako Nathanovi pomohli terapeutické stretnutia v skupine detí v Plamienku, o hľadaní sily a otváraní sa radostným chvíľam.
-
Miško má 11 rokov a pred deviatimi mesiacmi stratil otca. Jeho mama Saša požiadala Plamienok o pomoc pre Miška už krátko po manželovej smrti. Miško chodil do Plamienka na individuálne terapeutické stretnutia počas celého polroka a ako hovoril svojej mamine, veľmi sa mu u nás páčilo. Plamienok so Sašou spolupracoval, aby sa Miškov stav mohol postupne zlepšovať a aby okrem smútku časom vnímal aj chvíle radosti. Vypočujte si príbeh Miška, ktorý mamine povedal, že Plamienok mu pomáha byť šťastný.
-
Tamara požiadala Plamienok o konzultáciu s psychológom v čase, keď bol jej manžel Robert nevyliečiteľne chorý. Po jeho strate absolvovala osem mesiacov pravidelných individuálnych terapeutických stretnutí. Počas nich v tom istom čase jej 8-ročná dcérka Matea navštevovala terapeutické skupiny pre deti. Vypočujte si Tamarino rozprávanie o hľadaní sily do ďalšieho života bez manželovej prítomnosti, o pomoci Plamienka počas individuálnych terapeutických stretnutí, a aj o tom, ako dnes vníma chvíle radosti.
-
Dr. Margaréta Bencelová pracuje v Plamienku a lieči vážne, nevyliečiteľne choré deti doma 9 rokov. Ako to v praxi vyzerá a čím ju práca obohacuje? V podcaste sa dozviete viac.
-
Simona je mama troch detí. Okrem Viktorka s ťažkou vývojovou poruchou mozgu (7) má aj dve mladšie dievčatká – Mišku (3) a Rebeku (2). Viktorko je v starostlivosti Plamienka už tretíkrát. Aj vďaka tomu nemusí Simona opúšťať svoje dcérky na dlhý čas, aby mohla byť s ním v nemocnici. Môžu byť viac doma všetci spolu.Viete, že niektoré chronicky, ťažko choré deti môžu byť v starostlivosti Plamienka viackrát? Sú to deti, ktoré majú metabolické, genetické či neurologické ochorenia, ktoré sú nevyliečiteľné a vyvíjajú sa roky. V súčasnosti je to väčšina detí, o ktoré sa staráme. Keď sa ich stav zlepší, môžeme ich prepustiť a ak sa opäť zhorší, znovu ich prijmeme.Jedným z nich je Viktorko, ktorý sa narodil s vývojovou chybou mozgu a v našej starostlivosti je už tretíkrát. Tentokrát sme Viktorka prijímali po dlhšom pobyte v nemocnici, kde bol kvôli dychovému kolapsu. Mama Simonka tam s ním bola viac ako mesiac a jej dve dcérky Miška a Rebeka niesli maminu neprítomnosť veľmi ťažko. Vypočujte si Simonkino rozprávanie, aké je pre ňu aj jej manžela vzácne byť vďaka Plamienku doma so všetkými tromi deťmi.
-
Michaela a Lukáš oslovili Plamienok so žiadosťou o konzultáciu, keď zistili, že čakajú bábätko s Edwardsovým syndrómom. Boli rozhodnutí dieťatko si nechať a domov sa s maličkou Zinkou vďaka Plamienku dostali už päť dní po pôrode. Vypočujte si rozprávanie Zinkiných rodičov a jej brata, 10-ročného Martinka o pomoci Plamienka, o dňoch, ktoré teraz trávia spolu doma a o radosti, ktorú im čas so Zinkou prináša.
-
Zuzana a Michal stratili minulý rok v novembri ich syna Miška(†3) kvôli onkologickému ochoreniu. Tvrdia, že obdobie, ktoré strávili spolu doma vďaka Plamienku, je pre nich nezabudnuteľné a že leto s Miškom bolo najkrajšie v ich živote. Vypočujte si rozprávanie Miškových rodičov o čase doma, ktorý mohli spolu prežiť doma - tak, ako si Miško želal.
-
Megi je 17 ročné dievča s ochorením epidermolysis bullosa, ktorému sa hovorí aj "choroba motýlích krídel". Koža je pri tejto genetickej diagnóze extrémne krehká, pri každom dotyku sa na nej vytvárajú bolestivé pľuzgiere a otvorené rany. Marián a Andrea, rodičia Megi, požiadali o pomoc Plamienok v čase, keď bola Megi vo veľmi zlom stave. Nespala, zhoršovali sa jej bolesti, stav rán i psychika. Oni sami sa cítili úplne vyčerpaní, a kvôli únave už nevedeli ako ďalej. Vypočujte si podcast o pomoci Plamienka, vďaka ktorej sa dnes Megi i jej rodičia majú oveľa lepšie.
-
Andrejka(39) stratila svojho synčeka Marka len dva dni po pôrode. O bábätko sa dlho snažili, tehotenstvo sa však skomplikovalo a jej chlapček sa narodil predčasne. Po príchode domov napísala do Centra smútkovej terapie v Plamienku s prosbou o pomoc. Po roku a pol individuálnych terapeutických stretnutí sa rozhodla podeliť sa o svoj príbeh aj preto, aby pomohla iným ženám, ktoré prišli o dieťatko krátko po narodení. Vypočujte si rozprávanie Andrejky o zvládaní prvotných pocitov bezmocnosti, hnevu, viny, aj závisti. O hľadaní sily žiť, o prijatí seba samej a o pomoci Plamienka.
-
Ako zvládnuť bolesť po strate blízkeho? Prečo chodíme na cintoríny? Pomôžu nám lieky? Vypočujte si rozhovor redaktora SRO pána Mariana Žáry Kukelkou s dr.Máriou Jasenkovou.
-
Vypočujte si inšpiratívny podcast o tom, ako traja stredoškoláci usporiadali zbierku pre Plamienok spojenú s originálnou akciou pre verejnosť.
-
Čo by kapucín Peter, ktorý sa zúčastňuje terapeutických víkendových stretnutí pre rodiny po strate blízkeho, povedal ľuďom po strate, ktorí sa hnevajú na Boha a čo tým, ktorí v ňom hľadajú útechu? V rozhovore sa dozviete viac.
- Daha fazla göster