Bölümler
-
Nukleární medicína je obor, který studentům medicíny často uniká, ale jeho význam je nepopiratelný. Může ti nabídnout kombinaci diagnostiky a terapie pomocí radioaktivních látek, což je fascinující, ale často opomíjená část lékařské praxe.
Pozvali jsme přednostu Ústavu nukleární medicíny, který má bohaté zkušenosti z praxe i ze zahraničních stáží. Má hluboké znalosti o diagnostice kardiovaskulárních a neuroendokrinních nádorů a maligního melanomu.
Jmenuje se MUDr. David Zogala, Ph.d. a společně s moderátorkou Magdalenou Heveriovou ti v tomto rozhovoru přiblíží fascinující svět nukleární medicíny, její současné výzvy a budoucí směřování.
Co se dozvíš?
Proč většina mediků nečeká, jak se jejich kariéra bude vyvíjet?
Jaké zkušenosti si přinesl ze zahraničních stáží?
Jaké jsou hlavní výzvy a příležitosti v nukleární medicíně dnes?
Jak se mění kurikulum a styl výuky na lékařských fakultách?
Jaké jsou specifika práce s radiofarmaky a radiační ochranou?
A mnoho dalšího.
Tak už na nic nečekej a pusť si tento díl podcastu!
-
Prevence je klíčem ke zdraví celé populace. Jak významnou roli hraje v naší společnosti, a jak můžeme přispět ke zlepšení veřejného zdraví?
Pozvali jsme si doktorku Zuzanu Hajšmanovou, absolventku lékařské fakulty v Plzni, která pracovala na interně a nyní působí jako medical officer v neziskové organizaci Loono. Věnuje se tvorbě odborné agendy nových kampaní a článků a je také aktivní na Instagramu, kde publikuje recenze na knihy a propaguje prevenci.
Společně s moderátorkou Magdalenou Heveriovou ti v tomto rozhovoru prozradí vše, co o prevenci potřebuješ vědět.
Co se dozvíš?
Proč je prevence důležitá a jaké jsou její hlavní přínosy?
Jak statistika ovlivňuje prevenci a jaká je demografická situace v České republice?
Jaký je mindset ohledně prevence u nás a jak se liší od jiných zemí?
Jaká je kapacita zdravotnického systému pracovat s prevencí?
Jaký je správný přístup k pacientům a jejich motivaci k prevenci?
A mnoho dalšího.
Tak už na nic nečekej a pusť si tento díl podcastu Po medině!
-
Eksik bölüm mü var?
-
Práce anesteziologa a intenzivisty je nesmírně náročná a vyžaduje nejen široké spektrum znalostí, ale i schopnost rychle a správně reagovat v krizových situacích. Jak vypadá cesta k tomuto oboru a jaké jsou jeho specifika?
Pozvali jsme si zkušeného lékaře z kliniky anesteziologie a intenzivní medicíny Fakultní nemocnice Ostrava, který má bohaté zkušenosti s péčí o kriticky nemocné pacienty.
Jmenuje se MUDr. Vojtěch Vodička a společně s moderátorkou Hanou Střelcovou ti v tomto rozhovoru prozradí, jak se k anesteziologii dostal, co obnáší práce na ARO a jaké jsou výzvy a radosti tohoto oboru.
Co dalšího se dozvíš?
Proč se MUDr. Vodička rozhodl pro anesteziologii a intenzivní medicínu?
Jaká jsou specifika tohoto oboru?
Kdy a jak se anesteziologové profilují?
Jaké dovednosti jsou klíčové pro práci na jednotkách intenzivní péče?
Jak vypadá spolupráce anesteziologa s dalšími zdravotníky?
Jak zvládat stres a krizové situace v tomto náročném oboru?
A mnoho dalšího.
Tak už na nic nečekej a pusť si tento díl podcastu!
-
Práce ve zdravotnictví je často náročná nejen fyzicky, ale především psychicky. Kolegové záchranáři nebo lékaři se mohou setkat se situacemi, které významně ovlivňují jejich mentální pohodu. V takových momentech je zásadní vědět, že se na někoho můžeš obrátit. To je smyslem systému Psychosociální intervenční služby (SPIS), který poskytuje podporu zdravotníkům i jejich pacientům.
Pozvali jsme si psychologa a mluvčího Zdravotnické záchranné služby Moravskoslezského kraje, který je zároveň garantem SPISu. Jeho dlouholeté zkušenosti s peer podporou a psychologickou pomocí z něj dělají odborníka, který přesně ví, jak tento systém funguje a proč je klíčový pro zdravotnické pracovníky po celé České republice.
Jmenuje se PhDr. Lukáš Humpl a s moderátorkou Hanou Střelcovou ti v tomto díle podcastu prozradí vše o systému SPIS, jeho fungování a důležitosti pro zdravotníky.
Co dalšího se dozvíš?
Jaký je rozdíl mezi peer podporou a zdravotnickým interventem?
Jak probíhá podpora zdravotníků a rodin postižených tragickými událostmi?
Jak se zdravotník stane peer podporou nebo zdravotnickým interventem?
Kdy je vhodné oslovit kolegu či odborníka o pomoc?
Mohou podpory využít i studenti zdravotnických oborů?
Neváhej a pusť si tento díl podcastu!
-
Proč mnozí medici mění názor na svou budoucí specializaci až během posledních let studií? Jedním z klíčových momentů může být stáž, kde se teorie střetává s realitou. V našem nejnovějším podcastu se dozvíte více o tom, jak může praxe ovlivnit volbu specializace.
V tomto díle jsme si pozvali lékařku, která i přes svůj prvotní nezájem zasvětila svou kariéru gynekologii a porodnictví, oboru plnému akutní medicíny, chirurgie i empatie.
Jmenuje se Zuzana Mikulenková a společně s moderátorem Martinem Paličkou nám přiblíží, co všechno obnáší práce gynekoložky ve fakultní nemocnici a jaké příležitosti a výzvy s sebou tato práce přináší.
Co se dozvíš?
- Jaký klíčový moment Zuzku přivedl právě ke gynekologii?
- Jaké sub-specializace nabízí gynekologie a porodnictví?
- Jaké jsou výhody a nevýhody práce v různých typech zdravotnických zařízení?
- Jaké zkušenosti z fakultní nemocnice považuje za neocenitelné?
- A jak probíhá postgraduální vzdělávání v tomto oboru?
Nech se inspirovat příběhem MUDr. Mikulenkové a poslechni si tento rozhovor, který rozšíří nejen tvé obzory, ale možná i zaměření tvé kariéry. Tak už na nic nečekej a klikni na tlačítko Play!
-
Setkání s vědou může začít už v raném dětství, a někdy to, co začne jako hra, může vést k vášni pro celoživotní kariéru. Jak mohou první zkušenosti formovat budoucí vědce?
Naše dnešní hostka je inspirací pro mnohé studenty. Je to mladá neurovědkyně a pracovnice Ústavu experimentální medicíny Akademie věd České republiky, která se nejenže vrátila z prestižních zahraničních stáží v Cambridge a King's College, ale také byla letos ve výběru Forbes 30 pod 30.
Jmenuje se Mgr. Kateřina Štěpánková a v dnešním rozhovoru s moderátorkou Magdalenou Hevériovou podělí o její cestu k neurovědám, o její práci v laboratoři a o výzvách, které musela překonat.
Co dalšího se dozvíš?
- Jaké byly Kateřininy první kroky v oblasti vědy?
- Jaké výzvy musela překonat během svého vzdělávání a kariéry?
- Jak vypadal přechod od teoretické biochemie k praktickému výzkumu?
- Jaké jsou aktuální projekty a co obnáší její každodenní práce v laboratoři?
- Jaké jsou perspektivy a očekávání jejího výzkumu v oblasti léčby nervových poškození?
- A jak Akademie věd ČR podporuje rovnocenné příležitosti?
Nezmeškej tento fascinující rozhovor, který může rozšířit tvůj pohled na možnosti vědecké kariéry. Pusť si tento díl podcastu hned teď!
-
Každý medik si pamatuje okamžik, kdy poprvé zasáhl v kritické situaci – kdy od teorie a simulací přešel k reálnému zásahu. Pro mnohé je to křižovatka, na které se rozhoduje nejen o životě pacienta, ale i o budoucí cestě mladého lékaře.
V tomto díle našeho podcastu přivítáme studentku medicíny, která se nedávno vrátila ze stáže v Keni.Tereza Sobelová, společně s moderátorkou Hanou Střelcovou, ukáže všem posluchačům, jaké to bylo čelit krizovým situacím daleko od domova, v prostředí s omezenými zdroji, a jak to ovlivnilo její pohled na medicínu a vlastní schopnosti.
Na co dalšího se můžeš těšit?
Proč si Terka vybrala právě Keňu pro svou zahraniční stáž?
Jak se dostala do programu a co ji na stáži čekalo?
Jak vypadala každodenní práce na klinice v Keni?
Jaké byly největší výzvy a co ji nejvíce překvapilo?
Jak calá stáž ovlivnila Terčinu motivaci v medicíně?
Jestli tě zajímá, co vše může medik zažít během takové stáže a jak mohou reálné zkušenosti ovlivnit jeho budoucí praxi, neváhej a pusť si tento otevřený a upřímný rozhovor!
-
Zajímá tě, jaké jsou rozdíly mezi klinickým farmaceutem a klinickým farmakologem? Tento rozhovor ti nabídne unikátní pohled do světa farmacie a vysvětlí, proč jsou obě pozice nezbytné pro moderní zdravotnictví.
Naše dnešní hostka je významnou osobností ve světě farmacie. Má za sebou studium na farmaceutické fakultě a je atestovanou klinickou farmaceutkou, která přispívá svými znalostmi nejen v Ústřední vojenské nemocnici, ale také jako lektorka farmakologie na 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy.
Řeč je o Mgr. Barboře Čermákoé Juránové. V rozhovoru s Magdalenou Heveriovou probereme klíčové rozdíly mezi klinickými farmaceuty a farmakology, cestu k atestaci a jaké výzvy a příležitosti toto povolání přináší.
Co dalšího se dozvíš?
Jaký je hlavní rozdíl mezi klinickým farmaceutem a klinickým farmakologem?
Jaká byla cesta Barbory k získání atestace?
Jaké výzvy a překážky mohou nastat během získávání atestace?
Jak vypadá běžný den v práci klinického farmaceuta?
Jestli tě zajímá, jak může klinická farmacie obohatit lékařskou praxi a jaké výzvy přináší budoucím specialistům v tomto oboru, neváhej a pusť si tento díl podcastu!
-
Zatímco někteří studenti se potýkají s problémy při studiu jednoho oboru, existují výjimečné osobnosti, které zvládají studovat dvě školy najednou. Souběžné studium Lékařské fakulty v Plzni a VŠE představuje unikátní kombinaci, která může vést k rozvoji nových perspektiv a přístupů.
Dnešní epizoda je věnována mimořádné studentce medicíny a inženýrce, která se rozhodla spojit dvě zdánlivě odlišné disciplíny- medicínu a mezinárodní obchod.
Julie Hainzová nám poskytne vhled do života studentky dvou oborů, zahraničních stáží. Poví nám o svých plánech do budoucna i o Lékařích bez hranic.
Co dalšího se dozvíš?
Proč se rozhodla studovat dvě školy najednou?
Jaké benefity přináší kombinace medicíny a VŠE?
Na jaké zahraniční stáže Julča zavítala?
Jakému oboru se chce věnovat po dokončení studia?
A kde se vidí za 5 let?
Nech se inspirovat a objev, jak může spojení odlišných oborů přinést nové možnosti!
-
Když ležela na dětském oddělení, slíbila sestřičkám, že se vrátí. Slib dodržela. Vrátila se, ne však jako pacientka, ale jako lékařka. Miluje svou práci. Proč? Dělá čistě medicínu - nedělá management okolo, jak je to v běžné praxi zvykem. Pozvali jsme si paní doktorku z Malého zdraví, která se věnuje praktickému lékařství dětí a dorostu.
Jmenuje se MUDr. Kateřina Kublová a společně s moderátorem Martinem Paličkou ti v tomto rozhovoru prozradí vše o jejím oboru i o skvělém zaměstnavateli.
Co se dozvíš?
Jak se Kateřina k tomuto oboru dostala?
Jak se z absolventa může stát praktik pro děti a dorost?
Jak vypadají začátky v praxi na pediatrii?
Jaké výhody přináší Malé zdraví jako zaměstnavatel?
A jak vypadá pracovní týden v ordinaci?
Nejen to, ale i mnoho dalšího se dozvíš v tomto díle podcastu.
Tak už neváhej!
Pokud se chceš dozvědět více o Malém zdraví nebo by ses chtěl/a vzdělávat v rámci kmene PLDD, napiš email na [email protected]
-
Sdělování závažné zprávy pacientovi je psychicky náročná situace, na kterou tě studium medicíny dostatečně nepřipraví. Co tě na to ale připravit může, je virtuální realita. Proč? Dostaneš se do situace, která je ti nepříjemná a tvé pocity jsou v ní opravdové.Pozvali jsme si spoluzakladatele startupu ComGuide, který se věnuje tréninku a zlepšování schopností komunikace ve zdravotnictví právě pomocí VR.
Jmenuje se Ing. Jan Hrdlička a společně s moderátorkou Magdou Heveriovou ti v tomto rozhovoru prozradí vše, co o VR potřebuješ vědět.
Co se dozvíš?
Jak se Ing. Hrdlička dostal k tématu náročné komunikace?
Koho vlastně napadlo využívat VR?
Jak nácvik komunikace funguje?
Pro koho je tréninku vhodný?
Co dalšího ComGuide plánuje?
A mnoho dalšího.
Tak už na nic nečekej a pusť si tento díl podcastu!
-
Výroční díl Po medině podcastu se bude točit kolem kardiologie. Po třech letech přemlouvání totiž pozvání přijala kardioložka MUDr. Natália Paličková. Natália pracuje ve Fakultní nemocnici Ostrava a je jednou z klíčových členek našeho portálu. Pokud tě zajímá, co je na kardiologii nejtěžší, čemu všemu se může kardiolog věnovat a jaké spektrum pacientů na příjmové ambulanci potkáš, na nic nečekej a přehraj si video! Moderuje Martin Palička.
-
Po škole byly možnosti v Praze omezené, a tak se rozhodl, že začne v Rakovníku. "Nikdy jsem tam nebyl. Věděl jsem jen, že se tam vyrábí prací prášek," říká s úsměvem host nového dílu pomediňáckého podcastu. MUDr. Sutoris, dnes působí jako cévní a transplantační chirurg na klinice Transplantační chirurgie v IKEM. V rozhovoru, který moderuje Magdaléna Heveriová, zjistíš, jaké vlastnosti by měl mít transplantační chirurg, jaká je úspěšnost operací a jak si pan doktor představuje budoucnost tohoto oboru. V čem vidí největší potenciál? Pusť si video a dozvíš se více!
-
U skleničky vína dostali skvělý nápad natočit video. V závislosti na tom moderátorka Tereza Sobelová vyzpovídala zakladatele projektu Po medině, MUDr. Martina Paličku. Celý díl podcastu se točí především okolo aktuální situace ve zdravotnictví. Od léta tohoto roku totiž běží horlivá debata ohledně přesčasů mladých lékařů. Nová novela podle Martina nic neřeší, jen legalizuje nelegální! Podíváme se do podrobna, jak celý systém funguje a kde tkví jádro problému. Má tahle nepříjemnost vůbec nějaké východisko? Odpověď najdeš ve videu! Natáčení proběhlo 4. prosince, tedy ještě před uzavřením dohody mezi lékaři a MZ.
-
Jaký význam má interní medicína v době stárnoucí populace a jaké kvality by měl mít dobrý internista? Na tyto otázky odpoví zakladatel aplikace INTERNA, MUDr. Martin Trnka, který nám poskytne vhled do světa interního lékařství. Jak aplikace INTERNA vznikla, jaké je její praktické využití a je vhodná jen pro studenty medicíny? To vše a mnohem více se dozvíte v tomto díle našeho podcastu. Těšit se můžete i na další zajímavá témata, včetně perliček ze sportu. Rozhovor moderuje Magda Heveriová.
-
Dříve vyslovená přání, nezahájení resuscitace, eutanazie nebo výhrada svědomí lékaře. Že v těchto termínech máte trochu zmatek? Nebo co víc, máte strach o nich mluvit? Tak s tím je dnes konec. Pozvánku k pomediňáckému rozhovoru pozvala advokátka se specializací ve zdravotnictví, JUDr. Steinlauf, se kterou jsme probrali nejen výše uvedené termíny, ale také konkrétní situace a možné konsekvence rozhodnutí lékařů. A stejně jako smrt neodmyslitelně patří k životu, patří tématika umírání a etické otázky kolem ní k práci většiny lékařů. Moderuje Magdalena Heveriová.
-
V krásném novém prostředí ostravské Černé perly jsme točili další díly pomediňáckého podcastu. Pozvání přijal mladý psychiatr Jakub Kocourek, se kterým jsme si povídali o jeho začátcích v oboru a také o specifikách práce ve velké psychiatrické léčebně. Jaké spektrum pacientů ve své praxi vídá? Jak se liší práce na uzavřeném oddělení? Na základě čeho může být pacient hospitalizován proti své vůli? To všem a mnohem více zaznělo v rozhovoru. V neposlední řadě jsme řešili, jak vypadají noční služby a kde je hranice mezi uvěření dezinformacím a bludnou produkcí. Moderuje Martin Palička.
-
Jak sama říká, začala kariéru letním flirtem s gynekologií a porodnictvím, poté obor změnila a teď už naprosto spokojená přišla do našeho studia povídat o hematologii a hematoonkologii. Řeč je o paní doktorce Hestericové, která se stala dalším hostem pomediňáckého podcastu. V rozhovoru zazněla nekonečná řada cenných zkušeností ze začátků v praxi mladé lékařky a náročnostech při změně oboru. A jelikož je Dr. Hestericová od přírody trochu "nezmar", nesměly chybět ani zážitky ze zahraničních stáží či práce pro neziskové organizace Loono a Červený kříž . Je libo dávku pozitivní energie a inspirace? Pokud ano, jste na správném místě. Moderuje Magdalena Heveriová.
-
Po prázdninách se vrací pomediňácký podcast, v jehož dalším pokračování přišla řeč na chirurgii. Pozvání ke krásnému a upřímnému rozhovoru přijata paní doktorka East, která se podělila o své zkušenosti jak ze svých profesním začátků, tak ze zahraničních stáží. Řeč přišla také na ženy v chirurgii a medicíně a skloubitelnost osobního a pracovního života v časově náročném oboru, kterým chirurgie bezpochyby je. Je chirurgie konkurenční obor? Musí mít ženy ostřejší lokty než muži? Jak se tvoří evropské guidelines? A proč se 2. LF UK říká chráněná dílna? Všechny odpovědi na vás čekají v rozhovoru, který moderuje Magdalena Heveriová.
-
Primární prevence onemocnění na základě genetických informací, rodinné anamnézy a životního stylu v kapse každého z nás. Že se vám to zdá jako sci-fi? Už nemusí. Bioinformatický start-up s názvem Macromo se zabývá propojením informací z genomového sekvenování a životního stylu svých klientů. Na základě těchto informací následně vyhodnotí rizika rozvoje řady onemocnění a doporučí klientovi konkrétní změnu životního stylu nebo návštěvu lékaře. Pozvání do našeho studia přijal jeden ze spoluzakladatelů Macromo, Adam Sládek, se kterým jsme probrali krok po kroku jednotlivé fáze celého procesu - od preanalytické až po interpretační. Dozvíte se také, jaké další informace a praktické predispozice se dá pomocí genomového sekvenování dozvědět a jaké jsou etické i bezpečností aspekty podnikání v dané oblasti. Moderuje Martin Palička.
- Daha fazla göster