Bölümler
-
Tenhle díl Generačního konfliktu je o oblékání, ale ještě spíš o pojetí tělesnosti. Veronika tvrdí, že boomeři nemají nic jiného na práci, než posuzovat a hodnotit mladé ženy podle toho jak vypadají. Bodyshaming podle ní vládne světu. Petr se těžké defenzívě pokouší hájit stanovisko, že podívat se, neznamená zírat a že naprostá desexualizace veřejného prostoru není možná a vlastně ani normální. Nechybí generační slovníčky a zajímavosti a nové informace z pole generačních konfliktů.
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Dostupnost a kvalita bydlení v Česku je pátá nejhorší mezi státy Evropské unie. V současnosti je tak Česko na 23. místě mezi evropskou sedmadvacítkou a oproti loňsku si pohoršilo o jednu příčku. Výrazně také poklesla výhodnost nájemního bydlení oproti koupi vlastního bytu či domu, což souvisí s poklesem úroků.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Ti, kteří měli přijít, nepřišli. I tak by se možná – s jistou nadsázkou a odkazem na už zlidovělý výrok Andreje Babiše z covidové éry – daly shrnout důvody, které vedly k vítězství Donalda Trumpa. Průzkumy přitom byly nebývale vyrovnané, ale výsledek byl naopak poměrně přesvědčivý. V čem Kamala Harrisová ve finiši selhala a co naopak pomohlo Trumpovi? A jaký vliv měly sociální sítě a hlavně pak nejbohatší člověk planety Elon Musk. V Ranním brífinku to rozebírají reportéři HN Kristýna Matějková a Martin Ehl.
-
Evropa už v minulosti měla mezi vrcholnými politiky jednoho vizionáře, jehož přístup by se nám teď tváří v tvář Donaldu Trumpovi hodil. Trumpův návrat do Bílého domu rozhodně nemusí automaticky být katastrofou, jak neustále slýcháme. Je to jen na nás, nikdo jiný to za nás neudělá. Co dělat, abychom se s Trumpem domluvili? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Díky inflaci a jednomu legálnímu triku jsou fondy kvalifikovaných investorů dostupné pro širší počet investorů. Zajímavé jsou především proto, že umožňují investovat do alternativních a často výnosnějších aktiv. Martin a David vysvětlují, jak fondy fungují, jak do nich lze investovat, co nabízí a jak si vedou ve srovnávacím žebříčku.
-
Už 230 tisíc Čechů se podívalo na nejstřeženější místa republiky - například do reaktorových sálů nebo do velínů jaderných elektráren. S VR brýlemi na očích absolvovali prohlídku Temelína, Dukovan nebo vodní elektrárny Dlouhé stráně, a to včetně částí, kam se běžný člověk nedostane. VR realita je tak autentická, že například při pohledu z chladicí věže Temelína se člověku zatočí hlava.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Dobrá zpráva pro všechny motoristy – pohonné hmoty jsou v Česku výrazně levnější než před rokem ve stejnou dobu. Konkrétně litr benzinu Natural 95 stojí podle dat společnosti CCS v průměru o tři koruny méně, litr nafty je pak levnější dokonce o pět korun. Ceny na pumpách jsou tak na začátku listopadu nejnižší za poslední čtyři roky. Proč tomu tak je a jaká je šance, že levné tankování ještě nějakou dobu vydrží, nejen na to v Ranním brífinku odpovídá analytik společnosti Finlord Boris Tomčiak.
-
Nový nápad na osekání velkého balíku peněz vyplácených na dotacích pro obnovitelné zdroje energie podrobují experti kritice. Ministr financí Zbyněk Stanjura chce najít úspory kontrolou a vyhodnocováním povolené ziskovosti provozu fotovoltaických elektráren, případně počítá i s jejím snížením. Návrh mají nyní v rámci souboru norem lex OZE III na stole poslanci. Solární zdroje by také měly ztratit nárok na podporu ve dnech, kdy tržní ceny elektřiny kvůli vysoké výrobě klesají do záporu. Diskutující v debatě Ekonomu na téma rozvoje obnovitelných zdrojů v Česku se shodli, že schválení textu v nynější podobě by poškodilo celý sektor a vyslalo negativní signál dalším investorům. Ukazuje se, že v Česku panuje nepředvídatelné legislativní a ekonomické prostředí. „Vnímáme to poněkud nešťastně. Mění se pravidla v průběhu hry,“ potvrdila výkonná ředitelka Aliance pro bezemisní budoucnost Jana Morávková.
-
Hostem dalšího dílu podcastu reVize Česka, v němž se zabýváme stavem české ekonomiky i společnosti a hovoříme se zajímavými osobnostmi nejen z tuzemského byznysu, je Pavel Stodůlka. Jeden z nejúspěšnějších českých oftalmologů, specialista na oční chirurgii a také majitel kliniky Gemini, jejíž obrat překročil miliardu korun. Řeč bude o české a evropské ekonomice, náladě 35 let po revoluci a také o pokroku v léčení očních vad. Pavel Stodůlka mimo jiné vrátil zrak ženě, která 16 let neviděla. Její první slova?
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Dnes si občané Spojené států amerických vyberou svého prezidenta pro následující čtyři roky. Volí mezi demokratkou Kamalou Harris a republikánem Donaldem Trumpem. Jak volby probíhají? Jaký výsledek se očekává? A jaký bude mít jejich výsledek vliv třeba i na Českou republiku. Nejen o tom v Ranním brífinku Hospodářských novin s Dominikou Perlínovou z Aktualně.cz, která se vrátila z Ameriky a celou situaci dlouhodobě pozorně sleduje.
-
Filantropie se stává čím dál více integrovanou součástí byznysu. Firmy a podnikatelé si uvědomují, že mají společenskou odpovědnost a že je důležité něco vracet zpátky do společnosti. Nezastupitelnou roli může přitom hrát privátní bankovnictví.
-
Mladí Češi a Slováci se od sebe vzdalují. Zkušeností i jazykem. Otázku, zda si je možné rozumět víc, jsme probírali se slovenským exprezidentem Andrejem Kiskou. Poslechněte si vtipný exkurz do českoslovenštiny i do národnostních stereotypů. Řeč je ale i o nepříjemném faktu, že se generačně ani v jedné zemi nedaří vylepšit vztah k romské menšině, které se právě Andrej Kiska snaží pomáhat.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Milion korun – navzdory tomu, že jeho hodnota v čase neustále klesá – zůstává tato částka pro mnoho Čechů symbolem bohatství nebo alespoň velmi solidního kapitálu, se kterým se už dá zajímavě investovat. A jako titulní motiv jsme jej v Hospodářských novinách vybrali také pro nové vydání investičního speciálu Rentiér. Co všechno se v něm dočtete a jestli si milion opravdu stále zaslouží vaši pozornost, nejen o tom v Ranním brífinku mluví hlavní autor Rentiéra a vedoucí redaktor investiční rubriky Hospodářek David Busta.
-
Kabinet Petra Fialy po třech letech vládnutí hlásí, že má z 90 procent hotovo. A koaliční předsedové se předhánějí v tom, kolik zelených fajfek už si zvládli odškrtnout. Jenže nezávislí experti nad tím kroutí hlavou. Místo velkých reforem totiž přišly jen drobnější a hlavně opatrné změny. Co se tedy v praxi opravdu povedlo a co jsou spíše prázdné proklamace? V Ranním brífinku na to odpovídá politický reportér HN Ondřej Leinert.
-
Podpora pro podnikatele a živnostníky na pořízení nového elektromobilu je vyčerpaná. Jak teď bude bez dotací vypadat trh s novými vozy na elektrický pohon? V sousedním Německu po skončení státní podpory spadl zájem o desítky procent. Bude český trh kopírovat ten německý? Nejen na to se v podcastu Green Deal Tereza Beránková s Martinem Ehlem ptali Marka Tomíška – zástupce šéfredaktora magazínu fDrive a taky instruktora úsporné jízdy. Ten dal mimo jiné posluchačům i pár tipů, jak při jízdě elektromobilem ušetřit.
-
Už za pár dní si Američané zvolí nového prezidenta. David s Martinem si do aktuálního dílu investičního podcastu Money Penny pozvali analytika a šéfredaktora finančního portálu Roklen24 Honzu Berku, aby s ním probrali, jak si nyní vedou vedou finanční trhy a co by měl investor v souvislosti s volbami sledovat. Odhalíme, na jakého kandidáta trhy sázejí a jakým akciím či sektorům se bude dařit, když vyhraje jeden nebo druhý. Na https://herohero.co/moneypenny najdete analýzy, návody, žebříčky a manuály, které potřebuje každý investor.
-
Ranní brífink Jana Beránka: ilničáři začínají stavět nový úsek dálnice D7 u Slaného. Jenže je dost dobrých důvodů tady zbystřit: ještě během podzimu se začnou stavět i další a do Vánoc bude celá část od Prahy až po Postoloprty, tedy až za Louny, buď hotová, nebo aspoň rozestavěná. V roce 2027 by pak celá tahle část mela být funkční.
-
Firmy i státní instituce čelí palbě kybernetických útoků, které jsou kvůli zapojení umělé inteligence stále sofistikovanější a častější. Za získání svých odcizených dat zpět nezřídka zaplatí milionové částky. Ve hře jsou ale i geopolitické hrozby, kterým se Evropská unie snaží čelit mimo jiné pomocí nové směrnice NIS2. Ta stanoví přísnější pravidla pro zabezpečení informačních systémů klíčových subjektů a v Česku se dotkne asi šesti tisíc firem. Nejen o její implementaci do české legislativy, ale také o ochraně OT systémů nebo o tom, jakou roli bude mít v otázce zabezpečení nástup kvantových počítačů, diskutovali experti na kyberbezpečnost v debatě Hospodářských novin.
-
Na Americe jsme mnohem závislejší než v době posledních prezidentských voleb v USA před čtyřmi lety. Platí to o ekonomice, energetice i obraně. Ukazujeme konkrétní čísla a analýzy toho, co by pro Česko i EU znamenalo jak vítězství Donalda Trumpa, tak Kamaly Harrisové. Odhalujeme i to, že se Petr Fiala v Bruselu zapojil do lobbingu za jednu velmi zajímavou funkci. A kteří europoslanci jsou nyní ještě zmatenější než obvykle? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
- Daha fazla göster