Bölümler
-
Investiční podcast Money Penny se zaměřil na výkonnost podílových a penzijních fondů v loňském roce. David a Martin zjistili, proč jeden z penzijních fondů dokázal zhodnotit peníze o více než třicet procent a probrali podle čeho takový fond vybírat. Představili také novou studii, která ukazuje, jak zhoubné jsou vysoké poplatky pro portfolio investora. Roční dvouprocentní poplatek znamená rozloučit se s půlkou potenciálního majetku. Celý díl naleznete na: https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Donald Trump bude už v pondělí opět americkým prezidentem. Co čekat z hlediska cel a dalších dopadů na byznys? Zeptáme se v dnešním Ranním brífinku HN.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Fotovoltaická elektrárna dokáže v rodinném domě ušetřit minimálně 50 procent nákladů za elektřinu. Pokud chce ale člověk dosáhnout maximálních úspor, měl by energie v domě řídit chytře. Slouží k tomu systémy, které dokáží zkoordinovat fotovoltaiku s baterií, tepelným čerpadlem, wallboxem na dobíjení elektromobilu a třeba se systémem ohřevu vody. Běžně se tak dá ušetřit i 13 nebo 14 tisíc korun ročně. Sesekat náklady se dá také díky spotovým cenám, které vznikají na denním trhu s elektřinou, a to i šest tisíc korun ročně. S chytrým řízením energií je to pak dalších 25 - 30 procent nákladů na dodávku elektřiny. Důležité je také vybrat vhodnou instalační firmu, která především bude lokální, tedy člověk ušetří za servis.
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na to, jakou rychlostí se v Česku zdražuje a zdražovat bude, kdo za to může a jak se tomu bránit. Já jsem Petr Honzejk a hned po několika byznysových zprávách zavolám jednomu z nejlepších současných expertů, hlavnímu ekonomovi České spořitelny Davidu Navrátilovi.
-
Z přístupu ukrajinského prezidenta Zelenského k vedení války jsou v jednom klíčovém aspektu nešťastní i Češi. O co jde? Proč Trump s Muskem ostře útočí na své evropské spojence, čeho chtějí dosáhnout? Nejde jim o stejnou věc. A jaká nejlepší reakce na to z evropské strany existuje? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat Doporučená kniha: Wolfgang Münchau, Kaput. The End of the German Economic Miracle (letos vyjde česky): https://www.amazon.com/KAPUT-Wolfgang-M%C3%BCnchau/dp/1800753438/ref=tmm_hrd_swatch_0?_encoding=UTF8&qid=&sr= Doporučený dokument: Inside Europe: Ten Years of Turmoil. Part 2: Going for Broke: https://www.dailymotion.com/video/x71uzph Doporučený podcast: Nicholas Burns, In the Room with Xi Jinping: https://www.foreignaffairs.com/podcasts/bonus-room-xi-jinping-china-nicholas-burns
-
Ranní brífink Martina Ehla: Proč a jak Slovensko směřuje ven z Evropské unie do náruče Ruska a jak osamocený Robert Fico upevňuje svoji moc a buduje autokratickou vládu, vysvětluje slovenský politický komentátor a spisovatel Arpád Soltész. Každý den je pravděpodobnější, že se budou konat předčasné volby, ale už podle něj nebudou férové. Fico totiž neplánuje odevzdat moc, potřebuje si totiž pojistit svoji vlastní osobní bezpečnost.
-
Dovedete si představit, že předáte miliardovou stavební firmu vlastním dětem a oni ji, tedy její část, obratem prodají? A že nakonec zůstane v rodině všechno v nejlepším pořádku? Do podcastu Generační konflikt přišli otevřeně vyprávět svůj fascinující byznysově - generační příběh Jiří Kaláb starší a jeho synové Martin a Jiří. Nechybí samozřejmě ani oblíbený rozstřel generačních slovníčků. Otázka pro mladší ročníky: Víte třeba, co to byl "šumperák"?
-
Ranní brífink Jana Beránka: Je to zajímavá matematika: aut v Česku je oproti polovině 90. let víc než dvakrát tolik – a přitom počty mrtvých na silnicích klesly o 70 procent. A kdyby se k tomu větší počet kilometrů, která dnešní auta proti těm před 30 lety najezdí, prostou násobilkou bychom se dostali k zjištění, že pravděpodobnost smrtelné nehody je v přepočtu na kilometr sotva desetinová.
-
V Česku se soudy každoročně zabývají zhruba 200 případy předsudečného násilí, kdy se lidé stali terčem výhrůžek či zastrašování kvůli své rase, sexuální orientaci či hendikepu. Pro většinu soudců tak jde stále o novinku, se kterou se setkávají jen zcela výjimečně. "Předsudečné násilí tady ale bylo odjakživa. Pro mě je hodně důležité pracovat na tom, aby soudci a soudkyně přicházeli k fenoménu předsudečného násilí s otevřenou myslí, v oblasti se vzdělávali a brali vážně tvrzení poškozených," říká advokátka Klára Kalibová. I proto v roce 2009 založila organizaci In Iustitia, která obětem předsudečného násilí pomáhá a zároveň se snaží téma přiblížit veřejnosti. "Případů předsudečného násilí je v Česku podle mého odhadu desetkrát víc než kolik jich skončí u soudů," uvádí Kalibová. V rozhovoru mimo jiné rozebírá roli sociálních sítí nebo to, proč je důležité k tématu přivést i firmy.
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Společnost s napětím čeká, která velmoc si bude zase nárokovat které území, ale my se z velkého světa přesuneme do Malých Svatoňovic. Právě tam se totiž přesně před 135 lety narodil muž, který onomu velkému světu rozuměl. A také před některými jeho projevy varoval. Proč je stále dobré naslouchat Karlu Čapkovi? A co by si on myslel o dnešní době? I o tom je dnešní Ranní brífink se šéfem památníku Karla Čapka ve Staré Huti u Dobříše Zdeňkem Vackem.
-
Co čeká investory v roce 2025? V letošním prvním díle investičního podcastu MoneyPenny se David a Martin zaměřili na klíčové změny, které mohou dopadnou na peněženky a investiční účty. Prozkoumali dopady daňových novinek na drobné i větší investory – od zvýšení DPH pro fintechové platformy platformy až po nová pravidla pro zdanění příjmů z investic. Probrali také zajímavý koncept nových fondů na důchod ELTIF, které mohou změnit přístup k investování pro širokou veřejnost. Posluchači se navíc dozvědí, zda si tvůrci podcastu dali nějaké novoroční předsevzetí. A tentokrát nechybí ani soutěž o investiční poukazy. Celý díl, tedy přes půl hodiny obsahu nabitého informacemi, a všechny další výhody a bonusy naleznete na platformách Herohero nebo Gazetisto. https://herohero.co/moneypenny a https://moneypenny.gazetis.to/
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Vstupujeme do roku, kdy se v Evropě bude hrát o osud Green Dealu a více než zelená se bude skloňovat konkurenceschopnost. Tomu se bude přizpůsobovat také financování. Zprávu o tom, že některé americké banky opouštějí takzvanou klimatickou alianci přišel okomentovat hlavní analytik Hospodářek Martin Ehl.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Nejlepší výsledek od roku 2019, ale zároveň pátý nejhorší v historii České republiky se schodkem o řád jinde, než bylo obvyklé v letech před pandemií covidu. Na to, jak se loni dařilo státnímu rozpočtu, lze nahlížet různě. Každopádně čísla jsou jasná – stát loni hospodařil s deficitem 271,4 miliardy, což je zhruba o 17 miliard méně než v roce 2023. Podrobněji rozebere hospodaření státu v Ranním brífinku hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
-
Cílem Čechů vždy bývalo EU hlavně podojit. Teď ale vyniká jiný přístup, společný politikům odprava doleva: obrovský rozpor mezi tím, co od EU požadují, když mluví k voličům, a co prosazují, když jsou v Bruselu. Dáváme konkrétní příklady a ptáme se Evy Horelové ze Zastoupení Evropské komise v Česku, jak nás vnímají v ostatních členských státech unie a v bruselských institucích.Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze a v Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půra, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí.Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto a Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to/ https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Koncem minulého týdne Český statistický úřad revidoval svůj odhad vývoje HDP za třetí čtvrtletí 2024. Ekonomika podle nových čísel mezičtvrtletně vzrostla o 0,5 %, což představuje významné zrychlení po růstu o 0,2 % ve druhém čtvrtletí. V meziročním vyjádření pak růst ekonomiky zrychlil z 0,5 % na 1,4 %. Jaký je tedy stav české ekonomiky a proč se reálná data natolik liší od široce rozšířeného názoru o tom, že Česko neroste?
-
Firmu Emco zná v Česku každý. Její zakladatel Zdeněk Jahoda upekl ve vlastní kuchyňské troubě první musli v Česku a následně vydělal na byznysu se zdravou snídaňovou stravou miliardy. Méně se ale už ví, že jako jeden z prvních devadesátkových selfmademanů dokázal předat rozsáhlý byznys svému synovi Martinovi. Oba teď přišli do našeho podcastu vysvětlit, jak se tak citlivá záležitost dá provést, aniž by utrpěla mužská ega, rodinné vztahy a samozřejmě samotný byznys. Jejich recept je právě tak překvapivý, jako prostý. Nebo že by bylo překvapivé, jak je prostý? Prostě poslechněte si! Dozvíte se ale třeba i to, co králové českých snídaní sami snídají, jak se dostali se svým výrobkem do amerického Walmartu a spoustu dalšího!
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Automobilkám loni oproti roku 2023 výrazně klesly zisky. Ale Škoda Auto zisk naopak navýšila. Proč a jaká je budoucnost automobilového průmyslu v Evropě? Odpoví dnešní Ranní brífink HN.
-
Je tu první Ranní brífink v roce 2025. Petr Honzejk v něm vyzpovídá šéfredaktora Hospodářek Jaroslava Maška na téma "co pro Vás chystáme v průběhu následujících dvanácti měsíců." Je toho věru hodně. Děkujeme, že nás, coby naši čtenáři, posluchači a diváci inspirujete. Budeme se dál snažit o totéž, abychom si byli dál vzájemně majáky racionality a (nejen) byznysové orientace v dnešním moři povrchních blábolů a generických lží.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Školy by se měly od příštího roku začít měnit tak, aby výuka víc odpovídala modernímu světu. Co se bude dít v roce 2025 a kde jsou největší problémy vysvětluje Markéta Hronová, redaktorka HN.
-
Peněz je dost, nápadů a schopných lidí taky. Problém je v něčem jiném a v roce 2025 je šance to změnit. Vysvětlujeme, co je potřeba udělat a kdo na tom pracuje. A jak se změní Green Deal a co se stane ve válce na Ukrajině? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy v Evropě má mnohem větší význam dění v než v Praze av Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půru, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto, Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
- Daha fazla göster