Bölümler
-
Firmu Emco zná v Česku každý. Její zakladatel Zdeněk Jahoda upekl ve vlastní kuchyňské troubě první musli v Česku a následně vydělal na byznysu se zdravou snídaňovou stravou miliardy. Méně se ale už ví, že jako jeden z prvních devadesátkových selfmademanů dokázal předat rozsáhlý byznys svému synovi Martinovi. Oba teď přišli do našeho podcastu vysvětlit, jak se tak citlivá záležitost dá provést, aniž by utrpěla mužská ega, rodinné vztahy a samozřejmě samotný byznys. Jejich recept je právě tak překvapivý, jako prostý. Nebo že by bylo překvapivé, jak je prostý? Prostě poslechněte si! Dozvíte se ale třeba i to, co králové českých snídaní sami snídají, jak se dostali se svým výrobkem do amerického Walmartu a spoustu dalšího!
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Automobilkám loni oproti roku 2023 výrazně klesly zisky. Ale Škoda Auto zisk naopak navýšila. Proč a jaká je budoucnost automobilového průmyslu v Evropě? Odpoví dnešní Ranní brífink HN.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Je tu první Ranní brífink v roce 2025. Petr Honzejk v něm vyzpovídá šéfredaktora Hospodářek Jaroslava Maška na téma "co pro Vás chystáme v průběhu následujících dvanácti měsíců." Je toho věru hodně. Děkujeme, že nás, coby naši čtenáři, posluchači a diváci inspirujete. Budeme se dál snažit o totéž, abychom si byli dál vzájemně majáky racionality a (nejen) byznysové orientace v dnešním moři povrchních blábolů a generických lží.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Školy by se měly od příštího roku začít měnit tak, aby výuka víc odpovídala modernímu světu. Co se bude dít v roce 2025 a kde jsou největší problémy vysvětluje Markéta Hronová, redaktorka HN.
-
Peněz je dost, nápadů a schopných lidí taky. Problém je v něčem jiném a v roce 2025 je šance to změnit. Vysvětlujeme, co je potřeba udělat a kdo na tom pracuje. A jak se změní Green Deal a co se stane ve válce na Ukrajině? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy v Evropě má mnohem větší význam dění v než v Praze av Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půru, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto, Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Značné věkové rozdíly mezi životními partnery jsou předmětem mnoha debat i vtipů. Ale nejsou za tím jen předsudky? Do Generačního konfliktu jsme si pozvali pár, který si z úsměšků nedělá hlavu. A internetový guru devadesátých let a filmový kritik František Fuka mám spolu s jeho o třiadvacet let mladší manželkou Ilonou předvedli, že nic nemusí být problém. Stačí "maličkost": Když si lidé z různých generací rozumí ve všem. Tím se myslí opravdu ve všem. Od práce, přes hraní her po, v tomto případě velmi uvolněný, přístup k sexu. Jak na to všechno? Poslechněte si!
-
Ranní brífink Jakuba Troníčka: Těsně před Vánoci navštívil slovenský premiér Robert Fico ruského prezidenta Vladimira Putina a ten na setkání navázal ještě během svátků novou diplomatickou ofenzívou. Mezitím ale v Baltském moři pokračují aktivity ryze sabotážní. Nejnovější vývoj i další vyhlídky pro Ranní brífink rozebírá a komentuje přímo z rodinné vánoční oslavy hlavní analytik HN Martin Ehl.
-
Do Evropského parlamentu po letošních volbách přišla řada nových Čechů. Několik z nich opravdu boduje a mají vliv. Jiní jsou ale spíš pro smích. Představujeme taky důvěrný dokument, který Petr Fiala předal Ursule von der Leyenové: jak chce Česko zachránit automobilový průmysl? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy v Evropě má mnohem větší význam dění v než v Praze av Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půru, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto, Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Bankovní rada na svěm včerjším měnovém jednání, posledním v tomto roce, ponechala základní úrokovou sazbu na čtyřech procentech. Sérii snižování sazeb centrální bankéři ukončili přes pozitivní inflační výhled i obavy z utlumení ekonomiky.
-
Nikdo nechce platit zbytečně moc na daních, a tak je nejvyšší čas provést úkony, které dokážou daňový základ snížit. Jedním z nich je využití dlouhodobého investičního produktu. David a Martin připravili velký přehled všech poskytovatelů DIPu a vytipovali ty, kteří mají nejzajímavější nabídky. Kompletní díl podcastu s mapou DIPů a kalkulačkou najdete na: https://herohero.co/moneypenny Jiný perex pro Herohero a Gazetisto Perex: Nikdo nechce platit zbytečně moc na daních, a tak je nejvyšší čas provést úkony, které dokážou daňový základ snížit. Jedním z nich je využití dlouhodobého investičního produktu. David a Martin připravili velký přehled všech poskytovatelů DIPu a vytipovali ty, kteří mají nejzajímavější nabídky. Pokud si chcete spočítat, kolik si šetřit na penzi, můžete se podívat na návod, který je k dispozici v příspěvku z 8. srpna. Kompletní nabídka DIPů: https://docs.google.com/spreadsheets/d/1QKhSzBiWsFWQnw-CCGWVh9FIyEtb4xTqVxDChKio_pE/edit?usp=sharing
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: V posledních letech patří k dobrému tónu žehrat na to, že z Vánoc se staly svátky komerce a vytratila se z nich spirituální tradice. Je to opravdu tak nový přístup k adventu?
-
Vánoční svátky jsou pro mnoho lidí spíš zdrojem stresu, než klidné radosti. Křečovité uklízení, hysterické nakupování, ústící v rodinné, často generační hádky pod stromečkem a tak dále. Jak si to ušetřit, nebo aspoň, jak to všechno přežít? Jak se vyrovnat s povinnými návštěvami u příbuzných toužících nám sdělit své, mírně řečeno ujeté, náhledy na svět? Na co se neptat starších příbuzných, co raději nevnucovat mladším? O tom všem si ve vánočním speciálu Generačního konfliktu povídáme s psychologem Daliborem Špokem. Jo, a víte co to byla "jolka" a čím se za socialismu vyznačovaly kubánské pomeranče?
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Bankovní rada na svěm včerjším měnovém jednání, posledním v tomto roce, ponechala základní úrokovou sazbu na čtyřech procentech. Sérii snižování sazeb centrální bankéři ukončili přes pozitivní inflační výhled i obavy z utlumení ekonomiky.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Inflační tlaky si podle viceguvernérky ČNB Evy Zamrazilové tento měsíc vyžádají přerušení snižování úrokových sazeb. Uvedla to v rozhovoru pro agenturu Reuters. Jestli tomu tak opravdu bude, se dozvíme ve čtvrtek o půl třetí odpoledne, kdy centrální banka oficiálně zveřejní stanovisko bankovní rady. Jaké faktory hrají pro další snižování sazeb a co naopak naznačuje, že základní úrok zůstane na čtyřech procentech – nejen na to v Ranním brífinku odpovídá ekonom České spořitelny a předseda Výboru pro rozpočtové prognózy Michal Skořepa.
-
Nikdo nechce platit zbytečně moc na daních, a tak je nejvyšší čas provést úkony, které dokážou daňový základ snížit. Jedním z nich je využití dlouhodobého investičního produktu. David a Martin připravili velký přehled všech poskytovatelů DIPu a vytipovali ty, kteří mají nejzajímavější nabídky. Kompletní díl podcastu s mapou DIPů a kalkulačkou najdete na: https://herohero.co/moneypenny
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Co by se mělo v Evropě změnit? Polsko, které má v Evropské unii od loňské výměny vlády stále větší vliv, poukazuje na několik oblastí. V omezení byrokracie se shodne s Českem, ale v touze po výrazně větším společném evropském rozpočtu už nikoliv. Víc uslyšíte v Ranním brífinku HN.
-
Víme, co bude dělat někdejší nejvlivnější česká europoslankyně. Vysvětlujeme plánovanou úlevu automobilkám, která o dost dál, než se čekalo. Proč se v Česku propadla podpora Ukrajiny tak, že to v EU nemá období? A vrátí se teď Syřané z Evropy domů? Díky podcastu Bruselský diktát pochopíte, že pro nás Čechy má mnohem větší význam dění v Evropě než v Praze av Česku vůbec. A že to rozhodně není nuda. Poslouchejte Ondřeje Housku a Michala Půru, skutečné insidery, kteří znají bruselské i české zákulisí. Celý díl najdete na HeroHero, Gazetisto, Forendors: https://herohero.co/bruselskydiktat https://bruselskydiktat.gazetis.to https://www.forendors.cz/bruselsky_diktat
-
Ranní brífink Petra Honzejka: Dnes se podíváme na poslední velký obchod nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Britská vláda mu povolila převzít Royal mail, poštu s takřka než pětisetletou tradicí. Co hledá Křetínský za štěstí mezi britskými pošťáky na to se podíváme s kolegou Luďkem Vainertem hned po několika převážně byznysových zprávách.
-
Nákup energií ve firmě je trochu alchymie. Na rozdíl od domácností to nefunguje tak, že si vedení vybere jeden ceník pro elektřinu a další pro zemní plyn. Místo fixních kontraktů firmy naopak stále častěji volí postupné nákupy energií, což jim umožňuje flexibilněji reagovat na pohyby cen a lépe rozložit rizika. Stejně jako u nákupu akcií nemá moc smysl spoléhat na to, že se povede nákup přesně ve chvíli, kdy jsou ceny na dně. "Rozložení nákupu do více kroků zákazníkům umožňuje vyhnout se extrémním výkyvům a zajistit si stabilnější ceny," říká ředitel úseku Komoditní produkty a služby v ČEZ ESCO Martin Kročil. Pomáhá to například v době, kdy do cen promlouvají geopolitické vlivy i sezónní faktory. Výhled na příští roky naznačuje, že ceny energií by mohly mírně klesat díky rostoucímu podílu obnovitelných zdrojů a posilování kapacit alternativních dodavatelů plynu. Kročil v podcastu vysvětluje, jak postupné nákupy přesně fungují, jak moc se jejich cena odlišuje od spotových cen a podle jakých vzorců se vypočítává. Hovořil také o zájmu tuzemských firem o elektřinu s certifikátem původu i o poptávce po přímých kontraktech (PPA) s výrobci obnovitelné energie.
- Daha fazla göster