Bölümler
-
Odcinek towarzyszy wystawie czasowej „Prosto z pieca. Wiejska ceramika” 18 maja (Noc Muzeów) – 11 sierpnia 2024
-
Fragment książki WYSTAWA CZASOWA „MIGAWKI ZE ŚWIATA MINIONEGO. LESZCZYŃSKIE ATELIER FOTOGRAFICZNE W LATACH: 1861 – 1939”
-
Eksik bölüm mü var?
-
Wynalazek druku w czasach Jana Jonstona
-
W ostatnim czasie w Muzeum Okręgowym w Lesznie eksponowane byłyprzedmioty związane z Huculszczyzną, malowniczym regionemzachodniej Ukrainy. Co charakteryzuje kulturę ukraińskich górali?Tego dowiecie się z rozmowy z Ewą Tomaszewską, etnolożką, autorkąwystawy.
-
Leo Baeck (1873 Leszno – 1956 Londyn) był rabinem, teologiem, wykładowcą i jednym z najwybitniejszych żydowskich filozofów XX wieku.
-
Zadanie Synagoga Opowiada było realizowane przez Muzeum Okręgowe w Lesznie w przeciągu całego roku 2022. Założeniem różnorodnych działań o charakterze edukacyjnym i promocyjnym było uświadomienie społeczności lokalnej, że budynek dawnej synagogi, w którym mieści się siedziba Muzeum, jest nośnikiem historii o dawnych mieszkańcach Leszna. O projekcie rozmawiamy z jego inicjatorką i koordynatorką, Patrycją Paprotą, judaistką z Muzeum Okręgowego w Lesznie.
-
Wystawa „Propaganda sukcesu. Centralne Dożynki w Lesznie 1977”, przygotowana została z okazji 45 rocznicy ogólnopolskich obchodów Święta Plonów. Jej organizatorzy: Archiwum Państwowe w Lesznie i Muzeum Okręgowe w Lesznie, pragną przypomnieć jedno z najważniejszych wydarzeń w powojennej historii Leszna. Przywołać atmosferę związaną z dożynkami i wskazać na propagandowy wymiar działań podejmowanych przez ówczesne władze centralne i wojewódzkie.
-
Jednym z bardziej pracochłonnych okresów w życiu dawnych rolników były żniwa. Dobre zbiory były podstawą egzystencji. Tej ważnej pracy towarzyszyły liczne zwyczaje i obrzędy. O żniwach i dożynkach na wielkopolskiej wsi opowiada Ewa Tomaszewska, etnograf z Muzeum Okręgowego w Lesznie.
-
Czym jest komiks? Na czym polega jego wyjątkowość? Tekst stanowi uzupełnienie wystawy "Historia Polski według komiksu" prezentowanej w Muzeum Okręgowym w Lesznie w terminie od czerwca do końca sierpnia 2022. Wystawa jest częścią cyklu "Cztery pory roku z satyrą i komiksem" autorstwa Wojciecha Łowickiego. Autorem tekstu i kuratorem wystawy jest Jakub Piwoński.
-
Czy człowiek jest w stanie żyć w zgodzie i harmonii z naturą? Czym jest ekologia i dlaczego jest tak bardzo istotna? Na te pytania odpowiemy w rozmowie z Ewą Tomaszewską, etnolog z Muzeum Okręgowego w Lesznie, kuratorką wystawy "Eko-Etno. Natura dawnej wsi".
-
Jakub Piwoński, kulturoznawca, i Tomasz Rak, etnolog, rozmawiają o dawnych i współczesnych tradycjach karnawału. Jak długo trwa? Jakie są jego najbardziej charakterystyczne zwyczaje? Co kryje się pod jego nazwą? I w końcu - dlaczego karnawał to czas kobiet? Między innymi te właśnie zagadnienia zostały poruszone w rozmowie.
-
Któż z nas wczesnym rankiem nie marzy o filiżance dobrej kawy. O historii tego napoju i naczyniach służących do jego picia opowiemy w dzisiejszym odcinku.
-
Jaka jest rola kultury w dobie kryzysu? Czy instytucje takie jak muzeum i galeria sztuki mogą pomóc przetrwać trudny czas? Na te pytania próbował odpowiedzieć Marcin Kochowicz, dyrektor Miejskiego Biura Wystaw Artystycznych w Lesznie.
-
Czym jest film? Kiedy i gdzie powstał? Na czym polega wyjątkowość tej sztuki? Kim jest tajemnicza postać Ottomara Anschutza? A co najważniejsze - w jaki sposób miasto Leszno ma z tym wszystkim związek? Odpowiedzi na te pytania uzyskają państwo słuchając rozmowy z Wojciechem Otto, filmoznawcą, profesorem UAM.
-
Naczynia pamiątkowe, zdobione widokami miejscowości czy budowli popularne były już od 18 wieku. Rozwój turystyki w 19 stuleciu spowodował, iż powstawało coraz więcej tego typu souvenirów. Wytwarzane z porcelany czy szkła stały się bibelotem obecnym w prawie każdym domu. Kilka takich przedmiotów posiada nasze muzeum.
-
Rabbi Akiba Eger był jednym z najbardziej cenionych nauczycieli żydowskiego prawa. Związany z Lesznem, Mirosławcem i Poznaniem, pozostawił po sobie liczne grono uczniów i szereg dzieł, do dzisiaj studiowanych w żydowskich uczelniach. Prowadził święte, pobożne życie, za cel obierając sobie służbę Bogu i drugiemu człowiekowi.