Bölümler

  • Slovenský herec Milan Ondrík zavítal do Mimózy a v prvom rozhovore tohto roka, v ktorom nespomenul film Miki, odhalil detaily zo života, herectva aj recept na ťažké rána.

    V Mimóze sa (ne)dozviete:

    01:20 – čo špeciálne má v každej zmluve;

    04:20 – či sa na seba rád pozerá;

    10:10 – prečo nemá rád iba jeden typ postavy;

    14:00 – či mu chýba dedinský život;

    17:30 – čo mu pomáha na ťažké rána;

    25:00 – prečo zmenil životný štýl;

    28:25 – ako vytvoriť svetový mier;

    32:25 – prečo si obľúbil box bez rukavíc;

    35:00 – prečo Rytmus odmietol jeho výzvu a iné.

  • Predstavitelia vládnej koalície bez ostychu „valcujú“, čo uznajú za vhodné.

    S Alexandrou Kusou a Branislavom Panisom sa Sandra Polovková zhovárala o tom, prečo je pre demokraciu dôležité obraňovať verejné inštitúcie?

    Témou diskusie nie je iba osobná skúsenosť hostí z nedôstojného a neodborného odvolania z pozícií riaditeľov, ale aj dôvody prečo byť motivovanými občanmi a zaujímať sa o fungovanie, prácu, výsledky erbových kultúrnych inštitúcií.

    Je to záznam verejnej diskusie, ktorá sa odohrala 4. decembra v Tichu a spol., v Bratislave.

    Vznik diskusie a záznamu podporil z verejných zdrojovov Fond na podporu umenia.

  • Vládni politici si svoje platy razantne zvýšili, takže ich to „zabolí“ len minimálne.

    Zachraňovanie „našich ľudí“, súčasťou ktorého bolo aj zníženie trestov za korupciu, pocítia Slováci nielen morálne (nepotrestaním nevídaného rozkrádania verejných peňazí), ale aj materiálne. Zhoršili nám hodnotenie schopnosti splácať dlhy a to sa zvykne odraziť vo vyšších úrokoch. Viac povedala Jurajovi Kemkovi šéfka nadácie Zastavme korupciu Zuzana Petková.

  • Po rozhovoroch so športovcami či trénermi sme si povedali, že sa pozrieme na šport aj z trochu inej a pre niekoho netradičnej stránky. Pozvali sme si tak na rozhovor sociologičku športu Zuzanu Botikovú a prebrali s ňou viacero zaujímavých tém. Prečo vôbec ľudia chodia či nechodia na šport? Ako bola u nás prerušená tradícia, ale aj to, že otvorením fanshopu ju nevybudujete sa dozviete v najnovšej časti Olympijského videocastu.

    Videocast vzniká v spolupráci so Slovenským olympijským a športovým výborom a novú časť nájdete každé dva týždne na ŠPORT.sk.

    Čo sa v rozhovore dozviete?prečo ľudia (ne)chodia na športže bola prelomená tradícia a nedarí sa ju až tak obnovovaťže otvoriť fanshop nestačío tradičných a konzumných fanúšikovže sa dá úspech naformulovať ako chcemeo fenoméne športových osobnostío národnej hrdostišpecifiká slovenského fanúšikao fenoméne dedinského futbalu
  • Budúci rok nás čakajú vyššie dane a 5-percentná inflácia, čiže vyššie ceny. Dá sa efekt zvyšujúcich sa cien vykompenzovať tým, že budeme nakupovať rozumnejšie? Odpoveď je jednoznačne áno. Prinášame vám univerzálne, ale aj celkom špecifické rady, ako na to, od niekoľkých expertov a pre rôzne príjmové skupiny.

    S niektorými vernostnými kartami v supermarketoch ušetríte aj pätinu cenu, iné sú len marketing. Univerzálna rada je tráviť v obchode čo najmenej času – prísť so zoznamom, kúpiť iba to, čo potrebujem a odísť. Ak sa budete chodiť vo voľnom čase prechádzať do nákupných centier, bude to veľmi drahý koníček. Obchody sú totiž nadizajnované tak, aby vás motivovali kúpiť čo najviac a čo najdrahšie. To isté pritom platí pre e-shopy. Viete napríklad, ako v obchode nájsť lacnejšiu alternatívu? 

    Ako sa dajú nakúpiť potraviny lacnejšie a zároveň zdravšie, nám poradí lekár a expert na výživu. Ostatné rady v dnešnom podcaste sú od ekonómov. 

    Nahrával Peter Hanák.

  • Vianoce nie sú len časom rodinnej pohody, ale aj sviatkom gastronómie. Do podcastu Bárdy&Káčer preto prijal pozvanie šéfkuchár Michal Kordoš, ktorý má za sebou, okrem varenia pre prezidentov aj stáž v kodaňskej Nome – reštaurácii, ktorá je považovaná za najlepšiu na svete.

    Šéfkuchár Michal Kordoš prezradil čo varí na Vianoce, či existuje tradičné slovenské jedlo a čo za špeciality ponúkajú najlepšie reštaurácie sveta. Dozviete sa aj to, aké je variť pre prezidentku Čaputovú, no aj to, čo spája prezidenta Gašparoviča s mexickou kuchyňou.

  • Slovenské hokejistky zvládli prvý krok, keď v decembri jednoznačne ovládli predfinálovú skupinu olympijskej kvalifikácie. Teraz ich čaká posledný a oveľa náročnejší krok, vo februári budú bojovať o postup vo finále kvalifikácie proti Nemecku. Kým v Piešťanoch nemala naša brankárka Andrea Rišianová veľa práce, v Nemecku bude mimoriadne dôležitou hráčkou.

    Na Andreu Rišianovú išlo v Piešťanoch od Kazachstanu, Islandu a Slovinska menej striel ako dali jej spoluhráčky gólov. V Nemecku to tak ale určite nebude. V najnovšej epizóde podcastu Góly z bufetu hovorila o skončenej, no aj prichádzajúcej kvalifikácii.

    Dozviete sa, aké je to stáť v bránke, keď na vás za celú tretinu nejde ani jedna strela a na čo brankárka v takých momentoch myslí. Taktiež sa dozviete viac zo sveta ženského hokeja a napríklad aj to, či v šatni fungujú rovnako ako muži.

  • Vianoce už klopú na dvere a s nimi aj očakávania „sviatkov pokoja v kruhu rodiny“. Čo však, ak v rodine nie je žiadny pokoj a mier nie je ani v nás samých? S dilemou, akú masku si nasadiť, resp. prečo si ju vôbec nasadzovať, pritom bojujú i mnohé naše deti. Deti, ktoré sa práve s najbližšími cítia osamelé, a ktoré stáli i na samej hrane života a smrti. A budete počuť aj jeden vianočný príbeh obety, takmer až na smrť.  

    Počúvate Aktuality Nahlas, tentoraz o tom, ako prežiť sviatky Vianoc i konca roka a – nezblázniť sa z toho. Tlak tradícií, spoločenských konvencií, ale i všadeprítomnej reklamy vytvára až enormný tlak na to, ako nesklamať očakávania rodiny či blízkych a byť, takpovediac, „v pohode“. Nech už sa v našom vnútri odohráva čokoľvek ťaživé a nesviatočné. Tlak týchto očakávaní o to viac prežívajú naše deti a naša mládež, neraz bojujú z vlastnými démonmi a do spevu kolied im rozhodne nie je. Téma pre šéfa internetovej poradne pre mladých IPčko Mareka Madra.

    Dodajme, že IPčko pre mladých ostáva otvorené aj počas sviatkov. Tlak na potrebu odbornej pomoci – niekedy doslova na hrane života a smrti, je totiž enormný, no a náš štát – napriek slovným deklaráciám, tému duševného zdravia detí neberie vôbec vážne.

    „Dostupnosť odbornej pomoci je absolútne katastrofálna. Deti čakajú na hospitalizáciu či pomoc psychiatra celé týždne až mesiace. Veľmi často sa deti k tejto pomoci dostanú, až keď sú úplne na hrane života a smrti. Toto je naozaj alarmujúce a musíme s tým niečo urobiť. Veľa sa o tom začalo rozprávať, ale zatiaľ sa len rozpráva,“ hovorí Marek Madro.

    Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský. 

  • Rok 2024 je bohatý na mnohé udalosti. Napríklad v marci začala Európska únia implementovať novú smernicu – Zelenú dohodu, tzv. Green Deal. V rámci Slovenska schválili v júni nový zákon na ochranu prírody.

    O tom, aký pestrý bol rok 2024 a čo ďalšie sa udialo nám v podcaste EKOcaste povedala aktivistka Ľubica Trubíniová z Klimatickej koalície a zakladajúca členka Slovenského ochranárskeho snemu.

    Čo sa v podcaste Ekocaste dozviete?

    Aká je práca ekologických aktivistov a organizácií? V čom zlyháva Ministerstvo životného prostredia? Ako vníma problematiku odpadového hospodárstva či zálohovacieho systému?
  • Predstavte si, že by ste nemohli ísť tam, kde by ste chceli. Napríklad ku kamarátke na byt, na výlet alebo na obyčajnú toaletu do reštaurácie. Prečo? Pretože všade okolo nás sú bariéry, ktoré ľudia s elektrickým vozíkom nedokážu prekonať. My im s tým ale môžeme pomôcť. Ako? Vypočujte si rozhovor s predsedníčkou občianskeho združenia Belasý motýľ Andreou Madunovou v podcaste portálu Nehnuteľnosti.sk.

    Schody a úzke dvere nás vyraďujú zo spoločnosti

    Pre niekoho obyčajné schody, ktoré si ani nevšimneme, keď niekam vstupujeme. Pre ľudí s nervovosvalovým ochorením neprekonateľná prekážka, ktorá ich vyradí zo spoločnosti. „Aj jeden schod dokáže byť neprekonateľná bariéra pre niekoho, kto sa pohybuje na elektrickom vozíku. V podstate na prvý pohľad malá prekážka sa stáva dôvodom, prečo sa nevieme dostať do rôznych budov či obchodov. Často sú to aj úzke dvere pri vstupe. Sú to také záležitosti, ktoré zdraví ľudia ani nevnímajú. Mnohí si často ani neuvedomujú či vôbec prešli jedným, dvomi či tromi schodami. Pre nás sú to dôvody na to, že sme istým spôsobom vylúčení z možnosti užívať niektoré služby alebo vstúpiť do niektorých budov či zúčastniť sa niektorých podujatí alebo dokonca do škôl,“ zdôrazňuje predsedníčka občianskeho združenie Belasý motýľ Andrea Madunová. Belasý motýľ symbolizuje krehkosť ľudí s nervovosvalovým ochorením, ktorých zrádzajú svaly celého tela.

    Pre koho v skutočnosti staviame byty?

    Na Slovensku existuje mnoho budov, ktoré sú postavené len pre „zdravých“ ľudí. Často sa pri výstavbe nemyslí na to, že sa nám môže stať úraz, budeme voziť dieťa v kočíku alebo jednoducho zostarneme a nebudeme mať silu prekonávať bariéry v podobe schodov. „Ja si myslím, že by sa mala spoločnosť zamyslieť celkovo nad tou politikou, akým spôsobom budujeme bývanie pre ľudí. Pretože aj tým, že spoločnosť starne, tak je veľmi pravdepodobné, že v istej fáze života budú ľudia potrebovať ten svoj priestor zmeniť. Buď sa im to stane z dôvodu choroby alebo z dôvodu veku, že sú slabší a už nebudú vedieť toľko prekonávať schody. V mnohých krajinách už s tým počítajú a už navrhujú iným spôsobom bývanie,“ hovorí Madunová v podcaste Nehnuteľnosti.sk s tým, že ide o vytvorenie takých bytov v zahraničí, ktoré sa dajú ľahko upraviť bez vysokých finančných nákladov. Ak sa náhodou stane, že niekto ochorie a stratí mobilitu alebo sa mu stane úraz, tak je na Slovensku nútený sa presťahovať do inej nehnuteľnosti, čo nie je podľa nej vždy jednoduché a dostupné.

    Nemôžeme ísť spontánne tam, kde sa nám zachce

    Veľkou otázkou pre ľudí s nervovosvalovým ochorením je aj preprava. Spontánny nápad ísť len tak niekam na dovolenku alebo len ísť ku kaderníčke znamená pre ľudí s elektrickým vozíkom logistické zisťovanie a overovanie či dané informácie o bezbariérovosti sú naozaj pravda alebo nie. V závislosti od regiónov je problém aj s dopravnými prostriedkami. Veľa podľa Andrey Madunovej závisí od toho, v ktorom meste žijete a či sú k dispozícii nízkopodlažné autobusy či trolejbusy. Občianske združenie Belasý motýľ preto organizuje zbierku na bezbariérové auto, ktoré jej klientom výrazne uľahčí život. „Nešťastnou náhodou, nie nami zavinenou nehodou, sme prišli pred dvoma rokmi o auto, ktoré bolo špeciálne prispôsobené na prevoz ľudí na vozíku. Odvtedy vlastne našu dopravu riešime takým menším autíčkom, ktoré odvezie len jedného človeka na vozíku. Je už veľmi ojazdené a veľmi často sa kazí. Cítime, že už ani nie je bezpečné,“ Madunová tak vysveľuje dôvody zbierky na bezbariérové auto.

    Podporiť občianske združenie Belasý motýľ môžete aj Vy.

    CHCEM PRISPIEŤ NA BEZBARIÉROVÉ AUTO

    V podcaste sa dozviete aj:

    ako bariéry bránia ľuďom s vozíkom využívať mnohé verejne dostupné služby, aké ťažké je zabezpečiť si bezbariérové bývanie na Slovensku, ako pomáha ľuďom...
  • Mafiánske besnenie na Slovensku vrcholilo v roku 1997. Bol to rok, keď zomrelo najviac miestnych bossov. Toho košického, Roberta Holuba, sa skupina okolo Mikuláša Černáka pokúšala zabiť päťkrát. A keďže sa im to nedarilo, zomierali ľudia okolo. Vrátane človeka, ktorý v podsvetí nepôsobil. Dnešný diel podcastového seriálu Mafiánsky štát je o najdramatyckejšom vražednom príbehu 90.-tych rokov. Počúvať ho môžete po prihlásení do služby predplatného Aktuality Navyše.

    Kto nakoniec vyhral? Ako to pri mafiánskych príbehoch býva, všetci prehrali. Takmer všetci aktéri dnešného príbehu sú po smrti alebo za mrežami. Niektorí stihli oboje.

    Nahrával Peter Hanák. Väčšina informácií pochádza z knihy Jána Petroviča Slovenská mafia: Príbehy písané krvou.

  • Nemusíme sa za každú cenu stotožniť vo všetkých názoroch. Sú ľudia, ktorí si myslia, že musíme sa počas Vianoc správať inak ako počas roka. A že vianočné sviatky musia byť dokonalé. No dobrý pocit sa nedá vynútiť. Ak to budeme siliť, dosiahneme opak, hovorí v rozhovore psychológ a odborník na konflikty Dušan Ondrušek, ktorý má za sebou zmierovanie hlbokých konfliktov v 40 krajinách sveta.

    Vysvetľuje, že pre mnohých ľudí sú Vianoce komplikované, pretože prevažne ide o stretnutia s rodinami a vidíme sa aj s ľuďmi, s ktorými sa často nerozprávame „Zrazu príde príležitosť pre hlbšie dialógy, no nedajú sa nadiktovať. A nevieme rozkázať, že to bude príjemný čas. V situáciách, keď sme dlho žili mimo domova, trochu trvá, než sa vrátime k našim vzťahom." konštatuje v rozhovore.

    V podcaste rozoberáme, ako sa počas sviatkov vyhnúť prípadným konfliktom v rodinách a čo robiť, ak sa pohádame na politike.

    „Myslím si, že by sme nemali prísť za našou babkou a vytiahnuť hneď v prvej vete polarizujúcu tému. Mali by sme začat tým, že babku pochválime - akú má peknú záhradu, ako pekne varí alebo ako sa venuje vnúčatám a aké pekné pesničky ich naučila. Radšej by sme mali oceňovať čo je na nej dobré a keď sa uistíme v našom vzťahu, že je v poriadku, tak vtedy môžeme spomínať témy, ktoré nás odlišujú. No stále to vnímať ako názor a že je v poriadku mať iné názory. Nemusíme sa za každú cenu stotožniť vo všetkých názoroch," hovorí v rozhovore psychológ a v rozhovore tiž vysvetľuje,

    Témou rozhovoru je aj polarizácia spoločnosti. Podľa Dušana Ondrušeka sa v poslednom odbobí situácia na Slovensku výrazne vyostrila.Vidíme javy, ktoré sme tu v takejto podobe ešte nemali - a to je fragmentarizácia. „To znamená, že sa nám rozpadá spoločnosť na uzavreté podskupiny, ktoré vzájomne nekomunikujú a ani sa nepoznaj. Takže si vytvárajú stále väčšie a väčšie predsudky voči sebe," približuje.

    Moderuje Denisa Hopková.

  • „V prípade niektorých domácností dôjde k tomu, že im stúpne takzvaná platba za istič. Môže ísť aj o niekoľko desiatok eur navyše“, hovorí analytik Radovan Potočár.

    Napriek tomu, že štát na nezdražovanie energií vynaloží vyše 291 miliónov eur, časť domácností si predsa len môže za elektrinu priplatiť. Dôvodom majú byť „neadekvátne ističe“. Upozorňuje na to Energieportál. Po tom, ako zmrazenie cien za elektrinu, plyn i teplo ohlásila aj štvrtá vláda Roberta Fica. Po kabinete Eduarda Hegera a rovnakom kroku z minulého roka tak vláda pristupuje k prebíjaniu rozhodnutia regulátora tretí rok za sebou. 

    Pozrieme sa aj na rokovania o dodávkach ruského plynu cez Ukrajinu, ktoré má za sebou ministerka hospodárstva Denisa Saková. Čo by sa stalo, keby bola Ukrajina neústupčivá vo svojom avizovanom rozhodnutí neposúvať cez svoje územie ruský plyn smerom na západ? Aké alternatívy existujú? 

    Témy pre Radovana Potočára z Energieportálu. 

    „V prípade niektorých domácností dôjde k tomu, že im stúpne takzvaná platba za istič. Môže ísť aj o niekoľko desiatok eur navyše“, hovorí analytik Potočár. 

    Najviac sa to má dotknúť klientov Stredoslovenskej distribučnej, ktorá zabezpečuje distribúciu na strednom Slovensku. Podľa Potočára môže ísť do 70-tisíc domácností tejto časti krajiny. 

    „To, či k nárastu (ceny) dôjde alebo nie, závisí od toho, ako majú dimenzovaný istič“, vysvetľuje Potočár. 

    Môže teda byť riešením výmena ističa? „Domácnosti, ktoré stihnú v priebehu prvého polroka aj po komunikácii s distribučnou spoločnosťou znížiť hodnotu svojho ističa, sa (zdraženiu) vyhnú, lebo budú mať adekvátnejší istič“, hovorí Radovan Potočár.

    Úpravy cien za distribúciu sa dotknú aj východu a západu krajiny, no v menšej miere. 

    V podcaste tiež nájdete odpovede na možnosti zásobovania plynom v prípade, že by Ukrajina nezmenila svoj postoj a naplnila by avizované zastavenie tranzitu ruského plynu cez svoje územie. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • COOP na Slovensku už prevádzkuje dve automatizované predajne a čoskoro otvorí ďalšiu. V hlavnom meste existuje aj veľmi netradičný hybridný model predajne s obuvou. Budú však vôbec v budúcnosti predajne potrebné, keď bude na každom rohu balíkobox, do ulíc vyrazia roboty a vo vzduchu budú lietať drony?

    O budúcnosti nakupovania v kamenných predajniach sa v novom dieli podcastu SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Filip Maxa a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme o týchto témach:

    Ako sa osvedčili prvé automatizované predajne na Slovensku.Či je sklamaním, že ich zatiaľ nie je viac.Či sa nejakých obchodov budúcnosti dočkáme aj v roku 2025.Čím je zaujímavá netradičná predajňa obuvi v hlavnom meste.Prečo nám ešte nákup nenosia roboty a drony.A či si niekedy budeme nákup chodiť brať do balíkomatu.

    Téme sa venujeme aj tu:

    Takto vyzerá jedna z automatických predajní COOP (video)Zoberte si tovar a choďte. Samoobslužné pokladne sú štandard. Budúcnosť je ešte lepšia (podcast)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Politikár je satirická diskusná relácia o politike a o tom, čo kvári a prekvapuje spoločnosť. Všetky situácie, osoby, ale aj ľudia v tomto podcaste sú vymyslené a nič sa nezakladá na pravde. Podobnosť so slovenskou realitou je čisto náhodná.

    Dobrý deň vážení diváci a diváčky, milí poslucháči a poslucháčky a ctené divácstvo a poslucháčstvo. Parlament schválil „bič na lekárske výpovede, policajti budú chodiť vlakmi zadarmo, ale budú ich počad toho aj strážiť, minister Šutaj Eštok nakúpil luxusné vozidlá v čase konsolidácie a Huliakovci sa postavili proti ministerke kultúry. Toto je slovenská realita, ktorú sa svojimi vtipmi budú snažiť zmierniť kvitnúca ruža slovenskej komédie Diana Renner a lokálny snajper Matej Adámy. Ja som Natália Jabůrková a budem sa snažit im tento diel nekaziť.

    V relácii sa dozviete:

    Čo je vtipné na tom, že vláda chce lekárov poslať do basy Ako analyzovať parlamentný stav Prečo je jediný park, ktorý si vláda váži ten vozový Prečo je stav kultúry chybou všetkých Ako by sa policajti mali správať, keď budú non stop v službe
  • Eurokomisia robí na Slovensku audit - v januári sa dozvieme, či bude dôvod na pozdržanie európskych peňazí. Tie podľa Vladimíra Šuchu, končiaceho na pozícii šéfa zastúpenia EK na Slovensku, nie sú politickým nástrojom. Orbánovi jeho taktika vydierať EÚ nevychádza a Robertovi Ficovi nebude vychádzať kopanie do partnerov. Má komisia nástroje na brzdenie slovenskej vlády v porušovaní právneho štátu?

    V podcaste s Vladimírom Šuchom sa dozviete:

    – od 1. minúty – či Slovensku naozaj hrozí zastavenie eurofondov;

    – po 2:00 – čo chcela tento rok od slovenskej vlády EK;

    – od 5:00 – aký audit robí EK aktuálne na Slovensku;

    – po 7:40 – že Plán obnovy môže komisia Slovensku kedykoľvek zadržať;

    – od 9:00 – že európske peniaze sa pozastavujú napríklad pre podozrenia z korupcie;

    – po 10:00 – či sú eurofondy politický nástroj nátlaku na vládu;

    – od 13:30 – že Robert Fico nemôže kopať do partnerov a potom čakať, že budú hlasovať za naše potreby;

    – po 15:00 – v čom bola Hegerova vláda lepšia ako Ficova;

    – od 16:00 – že Slovensko zablokovalo sankcie voči Gruzínsku, lebo sme spolu obeťami hybridnej hrozby;

    – po 17:00 – že "liberálny fašizmus" je ruský vynález;

    – od 19:00 – ako sa E. Hegerovi podarilo zachrániť eurofondy pre Slovensko, čo sa súčasnej vláde podariť nemusí;

    – od 22:00 – že keď budeme kvapkať negatívne komenty na EÚ, skončíme ako Británia;

    – po 23:30 – ako Orbánovi nevychádza jeho stratégia vydierania EÚ, lebo Maďarsko má teraz blokované peniaze z EÚ;

    – od 24:40 – prečo na Slovensku nevieme čerpať eurofondy;

    – po 27:00 – že mimovládky sa na Slovensku nemusia nazývať zahraničnými agentami, lebo EK zasiahla;

    – od 29:00 – že hlavní lobisti sú ziskový sektor, konkrétne priemysel, nie neziskovky;

    – po 35:00 – či ho po konci v súčasnej funkcii ešte láka slovenská politika.

  • Eurokomisia robí na Slovensku audit - v januári sa dozvieme, či bude dôvod na pozdržanie európskych peňazí. Tie podľa Vladimíra Šuchu, končiaceho na pozícii šéfa zastúpenia EK na Slovensku, nie sú politickým nástrojom. Orbánovi jeho taktika vydierať EÚ nevychádza a Robertovi Ficovi nebude vychádzať kopanie do partnerov. Má komisia nástroje na brzdenie slovenskej vlády v porušovaní právneho štátu?

    V podcaste s Vladimírom Šuchom sa dozviete:

    – od 1. minúty – či Slovensku naozaj hrozí zastavenie eurofondov;

    – po 2:00 – čo chcela tento rok od slovenskej vlády EK;

    – od 5:00 – aký audit robí EK aktuálne na Slovensku;

    – po 7:40 – že Plán obnovy môže komisia Slovensku kedykoľvek zadržať;

    – od 9:00 – že európske peniaze sa pozastavujú napríklad pre podozrenia z korupcie;

    – po 10:00 – či sú eurofondy politický nástroj nátlaku na vládu;

    – od 13:30 – že Robert Fico nemôže kopať do partnerov a potom čakať, že budú hlasovať za naše potreby;

    – po 15:00 – v čom bola Hegerova vláda lepšia ako Ficova;

    – od 16:00 – že Slovensko zablokovalo sankcie voči Gruzínsku, lebo sme spolu obeťami hybridnej hrozby;

    – po 17:00 – že "liberálny fašizmus" je ruský vynález;

    – od 19:00 – ako sa E. Hegerovi podarilo zachrániť eurofondy pre Slovensko, čo sa súčasnej vláde podariť nemusí;

    – od 22:00 – že keď budeme kvapkať negatívne komenty na EÚ, skončíme ako Británia;

    – po 23:30 – ako Orbánovi nevychádza jeho stratégia vydierania EÚ, lebo Maďarsko má teraz blokované peniaze z EÚ;

    – od 24:40 – prečo na Slovensku nevieme čerpať eurofondy;

    – po 27:00 – že mimovládky sa na Slovensku nemusia nazývať zahraničnými agentami, lebo EK zasiahla;

    – od 29:00 – že hlavní lobisti sú ziskový sektor, konkrétne priemysel, nie neziskovky;

    – po 35:00 – či ho po konci v súčasnej funkcii ešte láka slovenská politika.

  • „Mám pocit, že nám vládnu ľudia, ktorí si myslia, že tu budú večne“, hovorí Monika Melcová, organová virtuózka a pedagogička, ktorá aktuálne žije v Španielsku. Jej umelecké a pedagogické pôsobenie ju zaviedlo prakticky do všetkých končín sveta.

    „Zrejme si neuvedomujú, že môžu skončiť a skončia oveľa skôr ako my. Pretože ja pokiaľ nebudem chorá môžem hrať komukoľvek a kdekoľvek, toto mi nik nemôže zobrať. Na rozdiel od nich“, dodáva. 

    Odišla. A teraz sa vracia. Vycestovala za štúdiom kráľa medzi nástrojmi, do krajín s bohatou organovou kultúrou. Dnes tam organ a organovú interpretáciu či improvizáciu rovno učí, alebo sedí v medzinárodných porotách. A domov na Slovensko sa vracia a nadobudnutým majstrovstvom otvára hudobné horizonty ďalším a hladí duše krásou organovej hudby. 

    Monika Melcová. 

    Organová virtuózka a pedagogička v španielskom San Sebastian a dánskej Kodani. Po absolvovaní konzervatória v Košiciach odišla do Viedne, pokračovala v Paríži, odskočila si do japonského Saporra a potom sa usadila v San Sebastian. 

    Aké Slovensko nachádza, keď si tu sporadicky odskočí? A čo o ňom počuje v cudzine? 

    „Mám pocit, že nám vládnu ľudia, ktorí si myslia, že tu budú večne“, hovorí Melcová. „Zrejme si neuvedomujú, že môžu skončiť oveľa skôr ako my. Pretože ja pokiaľ nebudem chorá môžem hrať komukoľvek a kdekoľvek, toto mi nik nemôže zobrať, na rozdiel od nich“, dodáva.

    Medzinárodne uznávaná koncertná umylkyňa zareagovala aj na kauzu s pripravovanou úpravou štátnej hymny v podaní Oskara Rózsu. „Príde mi to ako také dobrodružstvo na obžinkoch“, pričom naráža na komédiu Jána Palárika. „Nerešpektujeme sa a to je ten najväčší problém, z čoho som smutná.“

    „Nevidím absolútne rešpekt voči komukoľvek, nielen k skladateľom, hudobníkom vo filharmónii, ale ani k ostatným, ktorí sa prípadne mohli uchádzať o projekt v konkurze“, vysvetľuje svoj postoj. 

    „Vracia ma to doby, kedy boli veci postavené do polohy: takto to bude a nič sa už s tým nedá urobiť, vy to musíte len rešpektovať“. Melcová to rovno nazýva „diktátorským“ prístupom. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Slovanu na dlhší čas vypadol kapitán, nevyšlo mu angažovanie Vadima Pereskokova a hráč, ktorý nenastúpil do lietadla, skončil v Nitre. Zvolen sa zase trápi a v snahe zlepšiť situáciu siahol po produktívnom, už v Spišskej nechcenom Zackovi Andrusiakovi. Nielen o extraligových témach, ale aj o mužskej a ženskej reprezentácii debatovali Patrik Mitas (redaktor Slovenskej televízie), Martin Toth-Vaňo (redaktor ŠPORT.sk) a Juraj Mikúš (hokejista).