Bölümler
-
V dnešním speciálním díle natočeným pro Noc vědců 2021 se společně s fyziky Janem Eisenschreiberem, Matějem Jurkovičem a Miroslavem Klozem zamyslíme nad rolí ČASU v laserové fyzice.
-
Emily Erdman comes from the USA and at ELI Beamlines works as a research assistant in the laser team L1-Allegra. Concurrently she studies her PhD at the Charles University in Prague. She likes her job, above all writing of scientific articles. She says that she is a better writer than a scientist :-).
-
Eksik bölüm mü var?
-
ELI Beamlines is an international research center and its employees are from all over the world. Therefore we decided to interview our foreign colleagues as well and publish some podcasts in English.
In the first English podcast, Michael Vích talked to Anna Zymakova, a member of the experimental team of Department of Structural Dynamics. Anna was born in Ukraine and studied physics in Germany. She likes writing and traveling in the Czech Republic.
-
V dnešním podcastu si popovídáme se Štěpánem Vyhlídkou, laserovým fyzikem z týmu L4-Aton.
Štěpán se k laserům dostal vlastně náhodou, když začal při studiích na vysoké škole brigádničit jako laserových asistent v laboratoři na Fyzikálním ústavu.
Na ELI pracuje už osm let a momentálně se hlavně věnuje nastavení dvou hlavních zesilovačů laserového systému L4-Aton.
Kromě laserů a fyziky Štěpána také baví muzika. Spolupodílí se na dvou hudebních projektech Keysmoon a Invocation. A pokud i vy máte rádi nejen lasery, ale také psychedelický metal, pak jste tady správně :-).
-
Alex Špaček pracuje v ELI Beamlines na dvou laserových systémech L1-Allegra a L2-Duha. Už jako student vysoké školy jezdil jednou týdně na Fyzikální ústav a pomáhal při vývoji laserového systému L1, který celý vznikl v České republice. Ve volném čase se zajímá o politiku, hraje si s arduinem a na kytaru. Poslechněte si náš rozhovor, třeba vás bude inspirovat a motivovat k práci ve vědě a výzkumu. Sledujte webové stránky ELI Beamlines, stáže pro studenty vysokých škol nabízíme pravidelně.
-
Podcast číslo 5 žije! Michael Vích si povídá s experimentální fyzičkou Hedvikou Kadlecovou, která na ELI Beamlines pracuje ve skupině vysokých energií. Nejenže se věnuje interakci laseru s hmotou při vysokých intenzitách, ale ve svém volném čase ráda a hodně běhá a cestuje po celém světě. Získala také prestižní ocenění v soutěži L'Oréal UNESCO Pro ženy ve vědě.
-
Pokud vás zajímá, co dělá tým Urychlování iontů a aplikací vysokoenergetických částic na ELI Beamlines, jak vznikají ilustrace studenského časopisu na "Jaderce" nebo jak se tančí scénický tanec, poslechněte si rozhovor Michaela Vícha s naší vědkyní Martinou Greplovou Žákovou.
-
Michael Vích si v dnešním podcastu popovídal s Veronikovou Olšovcovou, šéfkou "safety" týmu na ELI Beamlines. Veronika je odbornicí na radiaci a laserovou bezpečnost, umí židovské tance a hraje na varhany. Vítáme vás u pravidelného podcastu z ELI.
-
Dnešním podcastem vás provede Zdislava Lojdová, která si popovídala s laserovými fyziky Tylerem Greenem a Jakubem Novákem. Oba mají bohaté laserové zkušenosti a na ELI Beamlines pracují bez mála deset let. Tylerovi patří speciální dík za to, jak skvěle se popral s češtinou.
-
V našem prvním podcastu vyzpovídal Michael Vích laserovou fyzičku Lucii Koubíkovou. Lucka na ELI pracuje v laserovém týmu L3-HAPLS a pokud vás zajímá, co dělá "shot director", určitě si tento rozhovor pusťte.