Bölümler
-
Odcinek dotyczył szeroko pojętej biologii, fizjologii i aspektów zdrowotnych stanu zapalnego. Razem z dr nauk medycznych i diagnostą laboratoryjną Karoliną Karabin omawiamy kluczowe czynniki wpływające na rozwój stanu zapalnego i jego powiązania z fizjologią, normą naszego funkcjonowania oraz stanem choroby. Dr Karabin opowiada o związku diety z rozwojem stanu zapalnego, omawiamy zależności biochemiczne i neurochemiczne i przede wszystkim — skupiamy się na aspektach praktycznych okiełznania stanu zapalnego. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Odcinek dotyczy psychostymulantów, ze szczególnym uwzględnieniem THC i ich działania na mózg oraz psychikę człowieka. Wraz z moimi gośćmi - naukowcami z Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk, którzy zajmują się badaniem przyjmowania THC ze szczególnym uwzględnieniem rozwijania psychoz i schizofrenii - rozmawiamy także o mechanizmach uzależnienia od tego typu związków, o aspektach psychologicznych i biologicznych. goście: dr Maria Nalberczak-Skóra, prof. dr hab. Łukasz Gawęda Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Eksik bölüm mü var?
-
W rozmowie z Dawidem Dobropolskim (@dobropolski), prekursorem diety ketogenicznej w Polsce, autorem książek o tematyce diety ketogenicznej, adaptacji metabolicznej, szkoleniowcem i edukatorem poruszamy kluczowe aspekty diety ketogenicznej w ujęciu zdrowia człowieka. Omawiamy najczęstsze i najważniejsze fakty i mity dotyczące tego modelu żywienia. Poruszamy także aspekt tego czy da się zbilansować zdrową, wartościową dietę ketogeniczną ze szczególnym uwzględnieniem zdrowia mózgu. Poruszamy także rolę adaptacji metabolicznej w utrzymaniu zdrowia.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W tym odcinku rozmawiam z prof. PUM Karoliną Jakubczyk, która specjalizuje się w fitoterapii, bada związki roślinne oraz ich potencjał antyoksydacyjny – ze szczególnym uwzględnieniem prozdrowotnego działania matchy i kombuchy. Poruszamy kwestie biologicznego oddziaływania zielonej herbaty, produktów fermentowanych, ziół i adaptogenów na szeroko pojęte zdrowie. Dużo merytoryki, ale też sporo wiedzy do wykorzystania w życiu. I na pewno konkretna zachęta, aby polubić się z omawianymi przez nas związkami!
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
O neurobiologicznych aspektach praktyki uważności i medytacji, zmianach które dotyczą mózgu oraz całego układu nerwowego i mają ugruntowanie w nauce. Prof. Setkowicz opowiada także o swojej praktyce medytacyjnej, nauczaniu uważności i uważnego współczucia.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W najnowszym epizodzie podcastu, Asia wraca do wakacyjnych przemyśleń i dzieli się z wami filmami oraz książkami, które ją w ostatnim czasie zainspirowały. Porusza też temat zdrowego stylu życia i diety, które są dla niej ważnym elementem codzienności. Przygotujcie się na tzw. odcinek z potrzeby serca! Partnerem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Ponad 4,5 mln ludzi na świecie umiera przedwcześnie z powodu otyłości. W Polsce jest na 4 miejscu czynników powodujących zgon – za nadciśnieniem, paleniem fajek i podwyższonym poziomem cukru.
Choć 77 proc. Polaków wie, że jest to choroba, to 90 proc. mierzących się z nią osób nie widzi potrzeby terapii pod nadzorem lekarza. A dane naukowe wyraźnie podkreślają, że otyłość jest chorobą wieloustrojową, dotykającą całego człowieka. I ma swój początek w mózgu.
O problemie otyłości - zmaganiach z tą chorobą, faktach naukowych, metodach mądrej psychoterapii i medycyny leczenia otyłości rozmawiamy z psycholożką i psychoterapeutką Kasią Kucewicz, autorką książki „Waga z głowy” oraz lek. Katarzyną Zydek - Świc, która specjalizuje się w leczeniu otyłości w oparciu o medycynę stylu życia.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Z doktorem Maciejem Duczyńskim rozmawiamy o psychosomatyce, relacji ciało-umysł, kumulacji stresu i napięć w ciele, metodach pracy i terapii z perspektywy nauki i praktyki. Partnerem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa].
-
W tym odcinku gościłam Martę Markocką - Pepol: certyfikowaną nauczycielkę mindfulness w ramach programu MBSR, certyfikowaną nauczycielkę compassion w ramach programu MBCL, certyfikowaną nauczycielkę uważnej komunikacji. Rozmawiałyśmy o tym, czym jest empatia i dlaczego jest ważna – jak reaguje na nią mózg? Jak mądrze współczuć i dlaczego współodczuwanie jest absolutnym fundamentem człowieczeństwa? Czy serio przetrwają najżyczliwsi i czy może być tak, że ego przeszkadza nam w podejmowaniu dobrych, współodczuwających wyborów? W rozmowie omawiamy też pewną książkę, która wywarła na mnie bardzo duże wrażenie – a przeczytacie ją w Polsce dzięki Marcie. Ten odcinek był też o byciu dla siebie dobrym, współczuciu do siebie, szanowaniu siebie i swoich potrzeb. Jak ogarnąć się w tym wszystkim?
Partnerem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W tym odcinku wraz z dietetykiem i psychodietetykiem, doktorem Damianem Parolem, rozmawiamy na temat wybranych faktów i mitów dietetycznych. Poruszamy nieustannie kontrowersyjny temat cukru, insuliny i regulacji glikemii oraz mądrego, zrównoważonego podejścia do najzdrowszych modeli żywieniowych. A dlaczego wybranych? Bo to dopiero pierwsza z dwóch części rozmowy. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
O tym, jak to jest, że obserwowanie ptaków nas uspokaja, gimnastykuje mózg i pomaga spojrzeć na problemy z szerszej perspektywy. Albo – jak stwierdził niemiecki psychiatra Norman Clemens – oglądanie ptaków pomaga w radzeniu sobie ze sprawami życia. Na temat balansującej psychikę obserwacji ptaków, prozdrowotnym kontakcie z naturą i regulacji emocji oraz całościowego zdrowia poprzez aspekty biofilii Asia rozmawia z prekursorem ornitologii terapeutycznej, entuzjastą ekopsychiatrii, lekarzem specjalistą psychiatrą i psychoterapeutą z ponad 20-letnim doświadczeniem - dr hab. n. med. Sławomirem Murawcem. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W tym odcinku Asia ze swoją gościnią, psychodietetyczką, psychoedukatorką i przyszłą psychoterapeutką mgr. Gosią Kędzierską, porusza zagadnienia jedzenia emocjonalnego, zaburzeń odżywiania i prowadzących od nich dysfunkcji związanych z regulacją emocji. Czy z perspektywy biologicznej i psychologicznej uzależnienie od jedzenia może w ogóle istnieć? Gosia opowiada o metodach radzenia sobie z jedzeniem pod wpływem emocji i pojawiającymi się kompulsjami żywieniowymi.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Dlaczego inni radzą sobie znacznie lepiej w kryzysie i potrafią odnajdywać wartość, wdzięczność i afirmacje życia? Asia rozmawia ze swoim gościem, dr Romanem Soleckim, o logoterapii czyli PSYCHOTERAPII UKIERUNKOWANEJ NA SENS ŻYCIA (która nie ma nic wspólnego z logopedią!) i 3 wymiarowym ujęciu człowieka.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W tym odcinku poruszaliśmy kwestie podejścia do mądrego stosowania farmakoterapii ukierunkowanej na wspomaganie zdrowia psychicznego, na leczenie chorób psychicznych – depresji i stanów lękowych. Z dr hab. Andrzejem Silczukiem rozmawiamy o biochemii wybranych leków psychotropowych, przeciwlękowych, ich działaniu uzależniającym – ze szczególnym uwzględnieniem opioidów i benzodiazepin, poruszamy także temat książki Roberta Whitakera – “Zmącony obraz” która dotyka stosowania leków przeciwdepresyjnych i fali nadużyć w Stanach Zjednoczonych. W skrócie? Niezwykle ważny odcinek kierowany zarówno do osób zdrowych jak i chorujących oraz wspierających osoby przyjmujące tego typu farmakoterapię. Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Jesteśmy stworzeni do ruchu. Obok zbilansowanej diety, spania i prawidłowego oddychania to właśnie aktywność fizyczna „trzyma nas przy życiu” i pozwala na witalność organizmu. Regularny trening, podejmowanie aktywności fizycznej pomaga spowolnić procesy starzenia się organizmu i utrzymuje nas w dobrej formie fizycznej i psychicznej, działając na wiele aspektów naszego szeroko rozumianego zdrowia. W tym odcinku, Asia rozmawia ze swoim gościem, mgr Kubą Sawickim o tym, dlaczego bezruch nas zabija, a mózg jest ucieleśniony. Nie zabrakło też odpowiedzi na podstawowe pytanie - jak ćwiczyć?
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
O rozwoju nastolatków w obecnych czasem i problemach, z jakimi się mierzą. Asia ze swoją gościnią, mgr Alicją Ortynecką, porusza aspekt zmian, które dzieją się w tym czasie w mózgu oraz o niezwykle ważnej potrzebie psychoedukacji dla zdrowego rozwoju, budowania tożsamości, relacyjności i ogólnopojętego dobrostanu.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
O co tak naprawdę chodzi w tej całej suplementacji? Czy wszyscy powinniśmy ją stosować? Asia Pogórska ze swoją gościnią, mgr Zosią Winczewską, rozmawiają o zasadach łączeniach suplementów z wybranymi lekami oraz tym, jak dbałość o konkretne witaminy i probiotyki wpływa na poprawę kondycji psychicznej. Naładowana wiedzą i praktycznymi tipami rozmowa!
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
W tym epizodzie Asia ze swoją gościnną poruszają kwestie neurochemii szczęścia, dobrostanu, przyjemności i ekscytacji osadzonych w codziennym życiu.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Od ostatniej rozmowy Asi z Maćkiem Lorencem minęły dwa lata i to właśnie po tym czasie spotykają się, żeby porozmawiać o updacie sytuacji psychodelików w Polsce. Obserwujemy coraz większe zainteresowanie tym tematem ze strony nauki i badaczy, ale 2 jaki sposób wykorzystać te substancje mądrze? O biologicznych mechanizmach działania psylocybiny i kwestiach kulturowo-społecznych z nią związanych - PODGÓRSKA OGÓLNIE.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
-
Tym razem Asia gościła u siebie Ulę Dąbrowską - biolożkę, popularyzatorkę nauki, edukatorkę i autorkę książek o mózgu. Weszły razem w świat biologii i schematów działania wybranych zmysłów. Mowa była o portalach do rzeczywistości, które kreowane są przez naszą biologię . A także o tym, jak nasze odczuwanie i postrzeganie może prowadzić nas na manowce.
Sponsorem podcastu jest Perlage [współpraca reklamowa]
- Daha fazla göster