Bölümler
-
Novembra se je v Goriških Brdih na posebnem dogodku, znotraj katerega so se mrežili ponudniki butičnih namestitev Slovenije, osnovalo Združenje za razvoj in promocijo butičnih namestitev (Slovenia luxury stay). Butičnost je namreč pogosto narobe razumljena, predvsem z vidika lokalnega okolja in njegovih prebivalcev. V ospredje je bila postavljena tudi kategorizacija butičnih nastanitev in želja po konkretnem združevanju ponudnikov butičnih nastanitev na ravni celotne Slovenije. O razumevanju butičnosti in izmenjavi dobrih praks smo se na domačiji Peterc v vasi Kojsko, nad več kot 200 let starim vinogradom, pogovarjali s pobudnikoma Združenja Mileno in Urošem Petercem.
-
V tokratnem podkastu Tur!zem se pogovarjamo s Stefaanom Vandistom, belgijskim strokovnjakom za trajnostni razvoj, kreativnim svetovalcem in predavateljem specializiranem za prihodnostne raziskave in pripovedovanje zgodb. Svojo kariero je začel kot strateg blagovnih znamk v oglaševalski agenciji Duval Guillaume, nato pa se je osredotočil na trajnostne poslovne inovacije in prihodnostno navdihnjeno pripovedovanje zgodb.
-
Eksik bölüm mü var?
-
V tokratnem podkastu govorimo o živi dediščini mest in njenih varuhih, ki jo prenašajo naprej, in ki verjamejo, da je zgodovina mesta tudi spomin naroda.
Naša gostja je Mateja Hafner Dolenc, generalna sekretarka Združenja zgodovinskih mest Slovenije, ki je v začetku septembra pod svoje okrilje sprejelo novo, že 22. članico Združenja. Občina Ribnica s svojo izjemno dediščino rokodelstva, obrti in kreativnostjo dopolnjuje paleto raznovrstne turistične ponudbe slovenskih zgodovinskih mest.
-
V tokratnem podkastu Turizem gostimo chefa Marka Pavčnika, ki vodi restavracijo Pavus v Laškem. Mediji so ga poimenovali za t.i. »kulinaričnega divjaka«, kajti Marko je bil eden prvih kuharjev, ki se je zares zanimal za divjo hrano ter se tudi izobraževal pod vodstvom legendarnega Daria Corteseja. Marko ustvarja krožnike na katerih kraljujejo letni časi, pivo in divja hrana iz bližnjega travnika ali gozda. Ekipa restavracije Pavus je pod njegovim vodstvom letos prejela prvo Michelinovo zvezdico, ki s strani ocenjevalcev označuje »visoko kakovostno kulinariko, vredno postanka«.
-
Gost tokratnega podkasta je dr. Noah Charney, ameriški pisatelj, novinar in umetnostni zgodovinar, ki se je zaljubil v Slovenijo in postal eden velikih promotorjev naše domovine, kulture in življenja v Sloveniji sploh. Dr. Charney je na letošnjih Dnevih slovenskega turizma postal ambasador slovenskega turizma. Naziv Slovenska turistična organizacija in Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport od leta 2007 podeljujeta tujcem za promocijo turizma na mednarodnem trgu. Za STO od leta 2022 v angleškem jeziku ustvarja serijo podkastov Feel Slovenia. Namenjeni so zlasti tujim gostom, ki bi radi izvedeli več o Sloveniji. Skozi epizode srečuje domačine, potuje, uživa v kulinariki in spoznava najboljše iz Slovenije. V pogovoru z Marjano Grčman ugotavljata, da pri tujcih šteje hiperlokalna izkušnja.
-
V podkastu gostimo 25-letnega velenjčana Boštjana Volka, ki je novembra na prestižnem tekmovanju European Young Chef Award v francoski regiji Haute de France (slednja nosi tudi aktualni naziv Evropske gastronomske regije) postal “Evropski mladi chef”. Boštjan se je s kulinariko srečal že v družinski restavraciji, kjer so stregli predvsem z domačo kuhinjo. Njegova strast do kuhanja ga je vodila na Srednjo šolo za storitvene dejavnosti Velenje in kasneje na Višjo šolo za gostinstvo in turizem v Mariboru, kjer je tudi diplomiral. Boštjan je bil eden od ključnih sodelavcev v zakulisju priljubljene kulinarične oddaje Masterchef, je član Slovenske nacionalne ekipe kuharjev, v zadnjem času pa ustanavlja tudi lastno podjetje za ketering. "Gostinstvo se ne konča pri kuhinji in strežbi", je sporočilo Boštjana Volka.
-
Gost tokratnega podkasta Tur!zem je Sascha Dalig, strokovnjak za upravljanje hotelov, ki je udeležence na nedavnih Dnevih slovenskega turizma seznanil s primeri dobrih praks v gostinskem in hotelskem sektorju. V pogovoru je razkril, zakaj je tehnologija ključ do enostavnih in celostnih potovanj in zakaj ravno umetna inteligenca skupaj z digitalno transformacijo omogoča hotelirjem in gostincem, da znova postanejo gostitelji v pravem pomenu besede. Tehnološke rešitve v turizmu namreč narekujejo manj formalno in bolj interaktivno komunikacijo, kar vodi h poglabljanju medčloveških odnosov. Pa tudi k tem, da bo v prihodnje osebni stik skupaj z analogno izkušnjo) postal turistični produkt par excellence.
-
V tokratnem podkastu Tur!zem gostimo doktorico Magdaleno Tomaszewsko-Bolałek, ki na Univerzi za družbene vede in humanistiko v Varšavi poučuje prehranske študije. Raziskuje zgodovino nacionalnih kuhinj, antropologijo hrane, vodi svoje kuharske tečaje, piše blog in snema podcast Kuchniokracja. Dr. Tomaszewska-Bolałek je avtorica številnih mednarodno nagrajenih knjig, v katerih proučuje kulinarično tradicijo Azije, Skandinavije in seveda domačo, poljsko kulinarično kulturo. Meni, da je gastronomija najboljše diplomatsko orodje. Ob tem pa je tudi velika ljubiteljica slovenske gastronomije in nasploh slovenskega turizma. Z njo smo se pogovarjali na severu Francije, v regiji Hauts-de-France, ki letos nosi naziv Evropska gastronomska regija.
-
Gostja tokratnega podkasta Turizem je Ilka Štuhec, dvakratna svetovna prvakinja v smuku in ambasadorka slovenskega turizma, ki sicer obožuje zimo, a hkrati priznava, da ne bi mogla brez poletja. Svoj oddih rada preživlja v domačem Mariboru, hkrati pa raziskuje tudi ostale konce Slovenije in skorajda povsod najde nekaj zase. Njene izlete lahko sledilci spremljajo na družbenih omrežjih. Mi pa smo se z najboljšo slovensko alpsko smučarko pogovarjali pred začetkom Olimpijskega festivala evropske mladine, ki ga med 23. in 29. julijem gosti Maribor. Največji večpanožni športni dogodek predstavlja mladim športnikom odskočno desko in izkušnje za nadaljnja tekmovanja na poti do olimpijskih iger. Ilka Štuhec je svoj uspeh pred 16 leti pokazala prav na Olimpijskemu festivalu evropske mladine, ko je osvojila dve zlati medalji.
-
V tokratnem podkastu je pogovor tekel o rabi NFT-jev v turizmu. STO in Skupnost Julijskih Alp sta konec maja izpeljala dogodek Ultimativno senzorično doživetje v Julijskih Alpah, katerega so se udeležili tuji novinarji, imetniki digitalnega spominka NFT, saj je le-ta veljal kot vstopnica. Svoje razmišljanje o rabi in uporabnosti NFT-jev v turizmu so z nami delili Aljoša Ota, vodja predstavništva STO v Italiji, Tadej Slapnik, direktor podjetja Hashnet, in Klemen Langus, direktor Turizma Bohinj. S sogovorniki se pogovarja Marjana Grčman.
-
Gostja tokratnega podkasta Tur!zem je Nevenka Klun iz destinacije Kočevsko. Letos ji je bil na Zelenem dnevu slovenskega turizma, ki se je odvijal konec maja, podeljen naziv Naj zelena koordinatorica. O delu zelenega koordinatorja, Zeleni shemi slovenskega turizma in o trajnostnem razvoju destinacije Kočevsko se pogovarja Marjana Grčman.
-
Gostja tokratnega podkasta Tur!zem je Nickie Harris iz agencije Romantics Travel iz Texasa. Nickie je v agenciji specializirana za družinska potovanja in romantične oddihe za pare, hkrati pa je letos prvič obiskala poslovno borzo Slovenian Incoming Workshop, ki se je v začetku maja odvijala v Portorožu. Z njo se je pogovarjala Marjana Grčman.
-
Kathrin Zormaier, višja produktna vodja iz FTI, ki velja za enega izmed največjih nemških organizatorjev potovanj. Kathrin je v agenciji odgovorna tudi za slovensko tržišče in bo letos obiskala borzo SIW (Slovenian Incoming Workshop), največji poslovni dogodek slovenskega turizma, ki se leta 2023 med 9. in 11 . majem odvija v Portorožu. Pred dogodkom je Kathrin gostovala v podkastu TUR!ZEM, kjer je predstavila zakaj se vedno znova vrača v Slovenijo in kako slovenska turistična ponudba navdušuje njene goste. Z njo se je pogovarjala Marjana Grčman.
-
Z ministrom za gospodarstvo, turizem in šport o razširjeni vlogi ministrstva, o krepitvi letalske povezljivosti Slovenije, o izzivih prekomernega turizma in razpršitve turističnih tokov, o turističnih produktih, ki prestopajo državne meje, kadrih v gostinstvu in turizmu in drugih aktualnih tematikah slovenskega turizma.
-
Doug Lansky, švedski svetovalec na področju turistične dejavnosti in govornik na Plenarnem dnevu letošnjih DST, je v pogovoru za podkast TUR!ZEM predstavil svoj pogled na prihodnost turizma, trajnostno upravljanje destinacij in uspešno nagovarjanje gostov.
-
Pred udeležbo na mednarodni konferenci Strateški forum Bled je za podkast TUR!ZEM svoj pogled na evropski turizem, aktualno tematiko okrevanja turizma in ponovnega zagona turističnih tokov ter usmeritve turizma v prihodnosti delil Luís Araújo, predsednik Portugalske nacionalne turistične organizacije in Evropske potovalne komisije (ETC). Z njim se je pogovarjala Marjana Grčman.
-
Pred udeležbo na mednarodni konferenci Strateški forum Bled je za podkast TUR!ZEM svoj pogled na evropski turizem, aktualno tematiko okrevanja turizma in ponovnega zagona turističnih tokov ter usmeritve turizma v prihodnosti delila prof. Alessandra Priante, direktorica regionalnega oddelka za Evropo pri UNWTO. Z njo se je pogovarjala Marjana Grčman.
-
Leto 2021 je drugo zaporedno leto, ko se globalni in evropski turizem soočata z največjo krizo v vsej svoji zgodovini. Zaradi epidemije in posledično različnih omejitvenih ukrepov držav so turistična potovanja zelo otežena. Postopoma prihaja do sproščanja turistične panoge in rahljanja ukrepov na mejah, ponovni zagon turizma pa bo pospešila uvedba digitalnega Covid potrdila. Kaj konkretno prinaša digitalno Covid potrdilo, kako bo le-to olajšalo prehajanje meja med evropskimi državami in kaj pomeni v praksi za imetnika? Kdaj lahko pričakujemo okrevanje evropskega turizma, katere panoge so najbolj prizadete, kako se spreminjajo nakupne navade turistov in kakšna je ob vsem tem vloga Evropske potovalne komisije (ETC)? Odgovore na ta in druga vprašanja je v podkast pogovoru z Marjano Grčman podal izvršni direktor Evropske potovalne komisije (ETC) Eduardo Santander.
-
Poleg domačega bodo za okrevanje slovenskega turizma pomembni evropski trgi, dostopni z avtomobilom, in trgi z dobro letalsko povezanostjo. Med bližnje ciljne trge sodi Češka, več turistov pa si to poletje obetamo iz Španije, ki z avgustom vzpostavlja tudi novo letalsko povezavo z Iberio med Madridom in Ljubljano. V pogovoru v tokratnem podkastu smo z gostoma Robertom Krmeljem, veleposlanikom Republike Slovenije v Kraljevini Španiji in Michalom Kuro, vodjo slovenskega turistično-informacijskega centra v Pragi (Slovenia center Praga) preverili kakšne so trenutne razmere na češkem in španskem trgu, kakšne so letošnje potovalne namere prebivalcev, ali lahko letos pričakujemo več turistov s teh dveh trgov in za katere turistične produkte je največ zanimanja.
-
Avstrijci so v preteklih letih pred koronsko krizo ustvarili nekaj več kot 21 milijonov turističnih potovanj na leto. Zadnji dve leti je drugače, številni Avstrijci so – kot tudi prebivalci drugih držav – lani oddih v veliki meri preživljali v lastni državi. Letos so napovedi boljše, tudi Avstrijci si potovanj v tujino po koronski krizi močno želijo. Produkt zdravje in dobro počutje je eden od treh vodilnih turističnih produktov slovenskega turizma in ima močen vpliv na pozitivno podobo Slovenije kot turistične destinacije. S sproščanjem ukrepov se gosti postopno vračajo v zdravilišča oz. wellnesse, vse bolj živahno je tudi na bazenih. Kakšen je utrip v slovenskih zdraviliščih pred sezono in kakšna so pričakovanja glede obiska avstrijskih gostov v pogovoru z Žano Marijan, vodjo predstavništva STO v Avstriji in Iztokom Altbauerjem, direktorjem Skupnosti slovenskih naravnih zdravilišč. Pogovor vodi Marjana Grčman.
- Daha fazla göster