Bölümler
-
Plany transformacji to dokumenty strategiczne, które pomagają bankom określić, jak zamierzają zmniejszyć swój wpływ na środowisko oraz dostosować działalność do celów zrównoważonego rozwoju. Banki przygotowują te plany, aby zminimalizować ryzyko związane z klimatem oraz spełniać wymagania regulatorów. Ich celem jest dostosowanie działalności do założeń ochrony klimatu i wspieranie globalnych wysiłków na rzecz dekarbonizacji gospodarki. Warto również podkreślić, że plany te dotyczą zarówno własnej działalności jak i kontrahentów, które dana instytucja finansuje.
A jakie szczegółowe wytyczne zawierają takie plany? I czy Klienci banków mogą je odczuwać? Na te i inne pytania odpowie Joanna Ałasa, Członek Zarządu POLSIF.
Zapraszamy!
-
O Greenwashingu rozmawialiśmy już w kilku odcinkach na tym kanale, ale tym razem pokażemy to zjawisko przez pryzmat instytucji finansowych.
Podobnie jak w innych branżach, tak i w finansach mogą pojawiać się „grzechy główne eko-ściemy”, jak ukrywanie niekorzystnych cech, niejasność, czy wprost kłamstwo. Jednak odpowiedzialność instytucji finansowych może być dwojaka i może dotyczyć zarówno własnej działalności, produktów i usług, jak również kontrahentów. O tym, jak przeciwdziałać greenwashingowi w instytucjach finansowych oraz jakim regulacjom one podlegają, opowiada Gość odcinka: Karolina Grosicka, doktor nauk prawnych, członkini POLSIF.
Zapraszamy!
-
Bez wątpienia instytucje finansowe są krwioobiegiem gospodarki. Banki odpowiadają za 80% finansowania gospodarki realnej, co w naturalny sposób sprawia, że ich rola w kształtowaniu lepszej przyszłości jest istotna. Nie inaczej jest w aspekcie zrównoważonego rozwoju, gdzie to właśnie instytucje finansowe w dużej mierze odpowiadają za przygotowanie własnej organizacji jak i kontrahentów na wyzwania regulacyjne, związane z ESG.
Kompetencje ESG potrzebne są w zasadzie w całej organizacji (w działach prawnych, compliance, wśród menedżerów produktów), ale nie tylko. Oczekiwana jest pewna bazowa wiedza (np. po studiach albo szkoleniach) i specjalizacja zależna od miejsca/ funkcji/ stanowiska. Niezbędna jest też wiedza o rodzajach działalności biznesowej klienta, aby lepiej go zrozumieć i zaoferować odpowiednie rozwiązania, ale także w celu edukacji i zwiększenia jego szans na rozwój.
O tym, jak budować kompetencje w zakresie ESG na bazie dobrych praktyk i przykładów oraz jaką rolę w tym procesie powinno odgrywać szkolnictwo wyższe, opowiada Marta Jedlińska - Dyrektorka Departamentu Strategie Zrównoważonego Rozwoju i Analiz ESG w Banku BNP Paribas.
Zapraszamy!
-
W tym tygodniu wracamy do tematu Dyrektywy CSDDD, ale z perspektywy instytucji finansowych. Dyrektywa ta określa wymogi dotyczące uwzględniania tzw. należytej staranności w procesach i politykach zarządzania ryzykiem - w szczególności w kontekście przestrzegania praw człowieka i ochrony środowiska w działaniach swoich jak i swoich dostawców i kontrachentów.
W sektorze finansowym mamy do czynienia jednak z usługami, a nie typowymi produktami. Czy z tego względu branża ta nie jest objęta zapisami CSDDD? Jakie w praktyce obowiązki raportowe bedą obowiązywały w instytucjach finansowych? Jak zapisy CSDDD mają się do innych wytycznych i regulacji? Na te i inne pytania odpowiadają Goście Odcinka: Roksana Kałużna-Bałazy - prawniczka, wiceprezeska POLSIF oraz Piotr Kowalik - of counsel w Kancelarii Eversheds-Sutherland.
Zapraszamy!
-
W tym tygodniu wracamy do tematu Sustainabilty-Linked oraz ESG-Linked financing - ale w ujęciu praktycznym. Gościem odcinka jest Jadwiga Pisarska, Ekspertka ds. ESG i Zrównoważonego Finansowania w Banku BNP Paribas, która podzieli się swoimi doświadczeniami zawodowymi oraz badawczymi z transakcjami tego rodzaju.
Tematem rozmowy będą m.in. przykłady transakcji SLL z kraju i stosowane w nich wskaźniki ESG. Poznamy również skalę tego nurtu zrównoważonego finansowania i zastanowimy się nad miejscem tych rozwiązań w "zielonych finansach" ogólnie. Nie zabraknie też pytań o przyszłość i największe wyzwania dla tego rynku.
Zapraszamy!
-
24 maja tego roku Rada Unii Europejskiej przyjęła Dyrektywę w sprawie należytej staranności w zakresie zrównoważonego rozwoju przedsiębiorstw (CSDDD). Nakłada ona na przedsiębiorstwa obowiązki dotyczące rzeczywistych i potencjalnych niekorzystnych skutków dla praw człowieka i środowiska w odniesieniu do ich własnej działalności, działalności ich jednostek zależnych oraz działalności prowadzonej przez ich partnerów biznesowych, w ramach łańcucha aktywności (zwanego też łańcuchem działań). Ponadto dyrektywa wprowadza też zasady odpowiedzialności w przypadku naruszenia wyżej wymienionych obowiązków, a także obowiązek dla spółek do przyjęcia i wdrożenia planu transformacji w zakresie łagodzenia zmian klimatycznych.
Co to oznacza dla samych firm? Będą one musiały będą musieli zmapować kwestie dotyczące praw człowieka i środowiska w swojej działalności, jak również będą musiały zmapować swoich podwykonawców, a także opracować i wdrożyć dokumenty strategiczne oraz procedury kontroli i działań następczych.
Z jakimi zatem wyzwaniami będzie wiązała się implementacja kolejnego zestawu regulacji, kogo obejmie i kto będzie czuwał nad właściwym przestrzeganiem? O tym opowiada Katarzyna Wójcik, kierownik zespołu zrównoważonego rozwoju w Banku Millennium.
Zapraszamy!
-
Szereg regulacji dotyczących ESG dotyczy przede wszystkim największych spółek ale już w 2027 roku wymogi raportowania niefinansowego dotyczyć będą małych i średnich spółek notowanych na GPW. Ale czy zasady i wymogi zrównoważonego rozwoju są możliwe do zaimplementowania szczególnie w sektorze nienotowanych małych i mikroprzedsiębiorstw?
Pierwsze badania dopiero powstają, ale pokazują, że świadomość ESG wśród najmniejszych firm jest jeszcze ograniczona. Z drugiej zaś strony duże firmy będą potrzebowały kontrahentów i dostawców ujawniających swoje działania w zakresie przewidzianym przez Dyrektywę CSRD.
Integracja ESG w firmach o najmniejszej kapitalizacji będzie zatem nabierała tempa, ale przyniesie również wiele wyzwań. O perspektywach tej integracji, ale również o działaniach edukacyjnych rozmawiają: Jolanta Turek z POLSIF oraz Karolina Opielewicz - Członkini Zarządu Krajowej Izby Gospodarczej.
-
Dzisiejszy odcinek POLSIF Talks poświęcamy praktycznym aspektom wdrażania ESG w biznesie, w świetle Dyrektywy CSRD. Dyrektywa ta bowiem narzuca różne obowiązki związane z raportowaniem czy gromadzeniem danych związanych ze zrównoważonym rozwojem w spółce.
Zwracamy jednak uwagę, że samo raportowanie nie wystarczy. Należy mieć na uwadze, że kluczowa jest równowaga między "odhaczaniem" wymogów regulacyjnych, a rzeczywistą integracją ESG, która powinna polegać na holistycznym, całościowym zaangażowaniu i zrozumieniu nie tylko władz spółki, ale również na poziomie pracowników.
Takie podejście oczywiście wiąże się z wieloma wyzwaniami. O nich i o możliwych wskazówkach oraz rozwiązaniach opowiada - w rozmowie z Michałem Trojanowskim - Natalia Kluczkowska, Dyrektor Biura Raportowania Zintegrowanego i Kontrolingu ESG w Banku Gospodarstwa Krajowego.
Zapraszamy!
-
Ten odcinek POLSIF Talki poświęcamy Green Asset Ratio. Jest to wskaźnik wykorzystywany przez instytucje finansowe, który określa, jaki udział w udzielanym finansowaniu stanowią różnego rodzaju "zielone" kredyty i inwestycje. Kryteria, według których oblicza się GAR są ściśle związane z wytycznymi Taksonomii UE. O tym, dlaczego i jak się go oblicza, stosuje w praktyce i jakie niesie ze sobą wyzwania, opowiada dr Agnieszka Wicha, Doradca Zarządu i Sekretarz Komisji Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich.
Zapraszamy! -
ESG to pakiet regulacji nakładających na spółki liczne obowiązki - także względem ich klientów. A jeśli ich nie dochowają? W tym odcinku eksperci kancelarii Dentons – r.pr. Szymon Jelonek i r.pr. dr Jarosław Bełdowski – rozmawiają o odpowiedzialności cywilnej z tytułu naruszeń regulacji ESG, w tym o potencjalnych skutkach greenwashingu, przywołując przykłady z Zachodu, m.in. sprawę linii lotniczych KLM, które przegrały sprawę dotyczącą ich hasła reklamowego „Fly responsibly”. Zapraszamy!
-
W dzisiejszym odcinku Gościem Joanny Ałasy z POLSIF jest Beata Pniak, Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju w ING Banku Śląskim.
Pojęcie Minimalnych Gwarancji wprowadzone jest poprzez Taksonomię UE i jest niezbędne, by uznać, że dana działalność może zostać uznana za zrównoważoną. Wyzwaniem przy jego stosowaniu jest bardzo jakościowy charakter danych i specyfika poszczególnych branż. Z rozmowy dowiesz się zatem, w jaki sposób instytucje finansowe chcą i próbują oceniać poszczególne firmy oraz branże przez pryzmat Minimalnych Gwarancji zrównoważonego rozwoju.
Zapraszamy!
-
W dyskusji nad zrównoważonym rozwojem spółek duży akcent kładzie się na regulacje czy na wymogi dotyczące ujawnień ich działań w aspekcie środowiskowym, społecznym czy ładu korporacyjnego.
Należy jednak pamiętać, że same obostrzenia i konsekwencje prawne to niekiedy za mało, aby w sposób odpowiedzialny i szeroki zdynamizować zrównoważoną transformację firmy. Silny, choć często niedoceniany, impuls do zmian może pochodzić ze strony akcjonariuszy. To oni - np. poprzez głosowanie uchwał na walnych zgromadzeniach akcjonariuszy, mogą niejako wymusić kierunek zmian na spółkach, których są właścicielami.
O tym, jakie przykłady działań mogą odpowiedzialnie podejmować akcjonariusze oraz czym jest tzw. "greenium", czyli premia za ryzyko związane z "zieloną" transformacją spółek, opowiadają Roksana Kałużna-Bałazy i Stanisław Stefaniak - prawnicy oraz Członkowie Centrum Prawnego POLSIF.
Zapraszamy!
-
Jednym z podstawowych - ale i dość niejednoznacznych zagrożeń przy zrównoważonym rozwoju - jest tzw. greenwashing. To ogół działań np. firmy w obrębie jej produktów lub usług, które miałyby na celu wprowadzenie konsumenta w błąd co do ich „zieloności”. Jednak jak to zjawisko wychwycić, określić na tle Taksonomii i skutecznie mu przeciwdziałać? O tym opowiada nasz Gość odcinka - Tamara Bińczak, Principle Expert ESG Innovation w ING Banku Śląskim. Zapraszamy!
-
Zapraszamy do wysłuchania rozmowy z Kamilą Drzewicką, radczynią prawną i aktywistką w Fundacji Client Earth. W odcinku omawiamy przykładowe działania prawne, które mogą służyć odpowiedzialnej i transparentnej transformacji spółek, w kontekście zmian klimatycznych.
Client Earth to organizacja działająca na całym świecie, której celem są m.in. działania litygacyjne na rzecz ochrony klimatu czy wdrażania strategii prawnych mających za zadanie wskazywanie i eliminację praktyk greenwashingowych w biznesie. Ponadto Fundacja wspiera inicjatywy zmierzające do egzekwowania prawa w zakresie dostępu do informacji w obszarze zrównoważonej transformacji firm i jej skutków dla klimatu.
-
Obszar zrównoważonego finansowania można oceniać nie tylko z perspektywy inwestorów/akcjonariuszy, ale również ze strony kredytodawców. W tej domenie coraz prężniej zaczynają działać banki oferujące tzw. kredyty SLL (Sustainability Linked Loans), a więc taki rodzaj finansowania na preferencyjnych warunkach cenowych, który ma być przed kredytobiorcę spożytkowany na cele związane ze zrównoważonym rozwojem. Przykładem wykorzystywania takich narzędzi jest chociażby finansowanie budowy energooszczędnych mieszkań czy wymiana floty samochodowej firm na hybrydową lub elektryczną. Od strony instytucji finansowych z kolei upowszechnienie takiej formy finansowania wymaga wzmacniania kompetencji analitycznych oraz ujednolicenia kryteriów w branży.
O właściwościach, wyzwaniach i rozwoju rynku kredytów SLL opowiada Joanna Sobótka-Klimczak, Sustainability Expert w ING Banku Śląskim.
Zapraszamy!
-
Ilość i różnorodność spółek giełdowych, które uwzględniają w swoich strategiach i działaniach aspekty środowiskowe, społeczne czy ładu korporacyjnego, jest na świecie coraz więcej. Jak zatem je śledzić w sposób zagregowany? Odpowiedzią są giełdowe indeksy ESG. Podobnie jak w przypadku standardowych indeksów, grupują one spółki pod kątem pewnego kryterium - w tym wypadku jest to implementacja aspektów zrównoważonego rozwoju - umożliwiając inwestorom zajmowanie pozycji w tym obszarze rynku kapitałowego. O tym, jak wyglądały początki indeksów ESG również w Polsce, jak się rozwijają i jaka stoi przed nimi przyszłość, opowiada dr Tomasz Wiśniewski, Członek POLSIF, współtwórca indeksu WIG ESG, związany rownież z GPW Benchmark.
-
O ile aspekty środowiskowe (E) czy społeczne (S) w ESG wydają się dość intuicyjne (np. ograniczenie emisji CO2, poszanowanie praw pracowników), o tyle pod literą "G" kryją się aspekty związane ładem korporacyjnym - ale co to właściwie oznacza?
"Governance", czyli ład korporacyjny, to cały zestaw regulacji i polityk wprowadzanych w firmie, który ma przede wszystkim zwiększyć przejrzystość i transparentność działań spółki w oczach inwestorów końcowych. Jednocześnie, bez zintegrowanych i jasnych procedur spółka nie mogłaby wprowadzać innych polityki służących chociażby realizacji tych pozostałych celów środowiskowych czy społecznych.
O tym, jak w świetle SFDR spółki powinny dbać o "good governance", opowiada Robert Sroka, Członek Zarządu POLSIF.
-
W 10 - jubileuszowym - odcinku POLSIF Talks rozmawiamy o tym, jak należy analizować ryzyka ESG. Każda branża lub sektor narażone są na specyficzne i charakterystyczne czynniki, które instytucje finansowe powinny brać pod uwagę przy finansowaniu konkretnych przedsięwzięć. Dlaczego? Ponieważ już na etapie wyboru wspieranych projektów trzeba ustalić sposoby, jak rozpoznawać i rozpraszać negatywny wpływ ich ryzyk. Istnieje również potrzeba traktowania tych czynników w sposób zintegrowany, gdyż aspekty środowiskowe czy społeczne mogą bezpośrednio wpływać na regulacje związane z ładem korporacyjnym.
Wyzwaniem w analizie ryzyk ESG jest również odpowiedni zasób wiedzy. Tam, gdzie prawne regulacje nie wystarczają, z pomocą przychodzą tzw. dobre praktyki samoregulacyjne.
O tym, jak wystrzegać się rynkowych "czarnych i zielonych łabędzi" oraz w jakim kierunku zmierzają kryteria analizy ryzyk ESG, opowiada Sandra Dziel-Latanowicz, Kierowniczka Zespołu Analiz i Oceny Ekspozycji ESG w BNP Paribas Bank Polska S.A.
Zapraszamy!
-
Czy aspekty podatkowe są istotne pod kątem zrównoważonych inwestycji? Zdecydowanie tak. Właściwa polityka podatkowa zwiększa transparentność firmy, a także może poprawiać jej reputację w otoczeniu rynkowym. Co więcej, ocena zarządzania podatkami w firmie powinna dotyczyć kilku obszarów, m.in.: odpowiedzialności i podziału kompetencji, świadomego planowania podatkowego w działaności operacyjnej czy polityki minimalizowania ryzyk podatkowych.
Ocena i dostęp do informacji w zakresie polityki podatkowej przedsiębiorstw, które miałby stanowić element portfela inwestycyjnego funduszy "zielonych" (a więc spełniających art. 8 lub 9 SFDR) jest zatem kluczowy i niesie ze sobą wiele wyzwań. O tych właśnie aspektach posłuchasz w najnowszym odcinku POLSIF Talki gdzie Gościem Roberta Sroki - Członka Zarządu POLSIF - jest Michał Borowski, Ekspert Tak Governance i Partner w firmie CRIDO.
Zapraszamy!
-
Aby rynek finansowy mógł aktywnie wspierać i finansować projekty związane ze zrównoważonym rozwojem, konieczny jest zestaw jasnych, mierzalnych i spójnych kryteriów, które pozwalałyby na klasyfikację projektów - również w branży finansowej. Kryteria te mogą obejmować takie parametry, jak emisyjności CO2, poziom energochłonności procesu wytwarzania materiałów budowlanych czy energooszczędność budynków i instalacji. Taki zestaw kryteriów zawarty jest w tzw. Taksonomii UE, która oprócz standaryzacji pozwala na bardziej transparentną ocenę projektów deweloperskich i przekierowanie strumienia finansowania przez sektor bankowy w kierunku zielonych inwestycji.
Taksonomia UE to jednak zestaw norm ogólnoeuropejskich - ich implementacja, oprócz ewidentnych korzyści, wiąże się z wieloma wyzwaniami. O szczegółach tego zagadnienia, w najnowszym odcinku POLSIF Talks, opowiada Joanna Ałasa - Członek Zarządu POLSIF i Wiodący Ekspert ds. Zrównoważonego Rozwoju w ING Banku Śląskim.
Zapraszamy!
- Daha fazla göster