Bölümler
-
„Nie wszyscy mają szczęście urodzić się w kraju, który nie jest Rosją” - mówi jedna z bohaterek reportażu Katarzyny Pilewskiej. Dziennikarka dotarła do Rosjanek, które zamieszkały w Polsce. Liczą się z tym, że przez otwarty sprzeciw wobec polityki Putina, już nigdy nie wrócą do własnego kraju.
-
Samotność to już prawdziwa epidemia naszych czasów. Może dotknąć każdego, niezależnie od wieku czy statusu społecznego. Aby jej zaradzić, trzeba wyjść do ludzi, porozmawiać - nie w social mediach, ale twarzą w twarz. Opowiadają o tym ludzie, których autorka reportażu, Natalia Czarnuch spotkała w wyjątkowym miejscu: Ministerstwie ds. samotności.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Prawdziwy kibic przemierzy pół świata, by zasiąść na trybunach ukochanego klubu. Ale jak często zdarza się, że fan z Brazylii zakochuje się w klubie z polskiej Ekstraklasy? Bartosz Łojewski przedstawia w swoim reportażu historię o niezmierzonej miłości do futbolu, determinacji, ludzkiej życzliwości i szukaniu własnych korzeni na drugim końcu świata.
-
O Zosi - "wampirzycy" z Pnia pod Bydgoszczą, zrobiło się głośno dwa lata temu. Uwagę archeologów, którzy znaleźli jej szczątki, przykuł sposób, w jaki została pochowana. Dlaczego mieszkańcy Pnia bali się młodej kobiety nawet po jej śmierci? Nad historią Zosi pochyliła się Dorota Witt.
-
Spotykamy je codziennie. W drodze do pracy, na spacerze, często na własnym balkonie. Wielu z nas kojarzą się z chorobami, brudem i brakiem pożytku. Dla innych są pasją, dumą, dbają o nie, prezentują w zawodach. Ewelina Kamińska rozmawia z Polakami o gołębiach. Michał Poklękowski, gospodarz cyklu "Polska na ucho" zaprasza na audio reportaż poświęcony tym niezwykle intrygującym ptakom.
-
Jak jeżdżą polscy kierowcy? Krzyczą, wyzywają. Są szybcy – mówią rozmówcy Dariusza Brombosza. Policja prezentuje statystyki, które optymistyczne nie są, mimo zaostrzenia kar i wysokich mandatów. Posłuchajcie kolejnego odcinka audio reportażu w cyklu "Polska na ucho".
-
Mój konik ma na imię Raven. Karmimy go, czeszemy, robimy mu różne fryzurki – mówi jedna z uczestniczek zajęć. Hobby horsing zdobywa w Polsce coraz większą popularność. Co sprawia, że dziewczynki zaczynają się interesować tematem? Przekonała się o tym Katarzyna Ziółkowska-Dąbek w kolejnym reportażu z cyklu "Polska na ucho".
W odcinku wykorzystano fragment ścieżki dźwiękowej filmu "Rejs" (1970, reż. Marek Piwowski). -
Śląsk. 1974 rok. Doktor Jolanta Wadowska-Król odkrywa u dzieci ołowicę, niebezpieczną chorobę wywołującą szereg poważnych dolegliwości. Skala problemu okazała się ogromna. Przebadała blisko 5 tys. najmłodszych i kierowała na dalsze leczenie. Sama wiele ryzykowała. Historię „Doktórki od familoków” poznacie w kolejnym odcinku podcastu „Polska na ucho”. Autorką reportażu jest Natalia Czarnuch.
-
"Bo dla mojego taty radio to znacznie więcej niż praca" – zapowiada Andrzeja Krystka jego córka. I opowiada o jego życiu, pasji do pracy, audycjach prowadzonych na żywo. Radiowca wspominają też żona, przyjaciele i współpracownicy. Osoby, z którymi dzielił się hobby. Umiał słuchać, lubił rozmawiać, być z ludźmi w kontakcie. Zapraszamy do posłuchania audio reportażu Natalii Krystek, w ramach cyklu „Polska na ucho” Michała Poklękowskiego.
-
Wrócili do zalanych mieszkań, pokrytych szlamem, smrodem. Kresek wyznaczających poziom wody na ścianie nie da się ukryć. Starty materialne to jedno. Ale utrata wiary w dom, w bezpieczne miejsce i brak normalności jest równie dramatyczna. Tak wygląda powódź w 2024 roku na Dolnym Śląsku, Śląsku i w Opolskim. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Dariusza Brombosza w prowadzonym przez Michała Poklękowskiego cyklu „Polska na ucho”.
-
Uporczywy fetor z sąsiedztwa to jeden z najbardziej uciążliwych problemów, z jakim mogą borykać się mieszkańcy miast i wsi. Na mapie Polski nie brakuje takich cuchnących miejsc. W tym odcinku zabierzemy Was w jedno z nich. Posłuchajcie reportażu Katarzyny Ziółkowskiej-Dąbek.
-
„Halemba” – audio reportaż Dariusza Brombosza, 1. odcinek serii „Polska na Ucho”, opowiada o tragedii w kopalni Halemba. Mieszkańcy Rudy Śląskiej do dziś pamiętają wydarzenia sprzed 18 lat. 21 listopada 2006 r. w wyniku wybuchu metanu i pyłu węglowego, zginęło 23. mężczyzn. Dariusz Brombosz rozmawia z górnikami, którzy z bólem wracają do dramatycznych wypadków historii polskiego górnictwa.