Bölümler
-
Hospic není místem, které by člověka nutilo k salvám smíchu. Přesto tam může být, podle ředitelky Blanky Števicové, celý den i pěkně veselo. Například, když se některý z klientů rozhodne uzavřít sňatek. Hospic tak může zprostředkovat i svatební hostinu. Humor doprovází práci ošetřovatelek a sociálních pracovnic od počátku každého dne. Snad je to tím, že jejich práce je psychicky a fyzicky velmi náročná. Některé veselé historiky popisuje Blanka Števicová v dnešním rozhovoru. Mimo jiné také vysvětluje, že Hospic je místem, kde je možné si krátkodobě zapůjčit kompenzační pomůcky, jako jsou chodítka, vozík nebo polohovací postel. Zařízení nabízí také odlehčovací službu a lůžko pro ty, kteří například kvůli rekonstrukci bytu potřebují na několik týdnů místo, kde práce přečkají. Více v dnešním Ponte Reports.
-
Mrtvý dům proměnili v Živý – tak se dá v kostce shrnout mnohaleté úsilí teplických Salesiánů vybudovat zázemí pro práci s dětmi a mládeží. Chátrající školka v Trnovanech se proměnila v prostor, který nabízí spoustu vyžití, vzdělání a přátelské zázemí pro děti ze všech sociálních skupin i pomoc jejich rodinám. Po roce se proto do Ponte Reports vrátila Pavlína Mašková ze Salesiánského střediska Teplice, aby pověděla, jak se Živému domu daří a co všechno nabízí.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Jan Skalský je tiskovým mluvčím severočeské pobočky Českého rybářského svazu. Ryby chytá od dětství, postupem času se staly jeho životní vášní. Věnuje se nejen rybolovu, potkat ho můžeme u jezer a vodních toků i jako člena Rybářské stráže. Vypráví o tom, jak často se potkává s agresí a fyzickým napadením ze strany rybářů, převážně ze zahraničí. Bavíme se také o tom, jak se rybolov za poslední dvě dekády změnil a jestli je v severočeských vodách dost ryb rozmanitých druhů. Zmíníme i změny v legislativě, které by rybářům neměly uniknout. Pokud vás zajímá, jak sám Jan Skalský připravuje na talíři kapra nebo štiku, dívejte se na dnešní Ponte reports.
-
Již po osmnácté se v Mostě koná kampaň Říjen pro neziskovky. Startuje 1. 10. v prostorách mosteckého magistrátu, 17. října proběhne představení jednotlivých neziskovek v OC Central Most a 28. října 18. ročník kampaně Říjen pro neziskovky skončí. Během měsíce října budou pořádat neziskovky pro zájemce dny otevřených dveří, různé akce či prezentace. Vše najdete na https://www.firmy.cz/Instituce-a-urady/Neziskove-a-humanitarni-instituce/Neziskove-organizace/kraj-ustecky/most nebo na https://www.mesto-most.cz/rijen-pro-neziskovky/a-16181 . Více o fungování neziskovek a jejich smyslu se dozvíte v dnešním Ponte reports.
-
Novým jednatelem a uměleckým ředitelem Městského divadla v Mostě je od 1. července režisér Filip Nuckolls, který je nejen pro mosteckého diváka synonymem vtipu, originality a moderního pojetí inscenací. Pro mostecké divadlo režíroval např. Teror, Světáky, Společenstvo vlastníků, Brouka v hlavě, Kdo se bojí Virginie Woolfové? či Gulliverovy cesty pro Divadlo rozmanitostí. Post ředitele MDM vnímá jako velkou zodpovědnost, ale zároveň se nebojí nových věcí. Co má v plánu s mosteckým divadlem? Kde MDM tzv. nejvíce tlačí bota, a jak vnímá mostecký divadelní soubor? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
-
Elán známe všichni a litvínovskou kapelu Elán revival určitě máte taky rádi. Jarda Průša, zpěvák kapely, zavzpomíná na své začátky, na skupinu Sortiment, skupinu Žízeň a hlavně Elán Revival. V sobotu 5. 10. v Litvínově v Atticu totiž oslavíme dvacet let od vzniku kapely. Přijede jako host Milan Pitkin, Heidi Janků, zahrají 3D a my Attic určitě zaplníme. Vstupné je dobrovolné a výtěžek půjde na dětský domov v Hoře Svaté Kateřiny. Jakou písničku od Elánu hrají nejraději? Jak vzpomínají na Vašo Patejdla? To vše se dozvíte v rozhovoru s Jardou Průšou z Elán Revival.
-
Boty jsou jeho denním chlebem již více než čtvrt století. Přes 25 let opravuje obuv společně s maminkou, ale ševcovskému řemeslu se nevyučil. Vše se postupně učil za chodu, absolvoval obuvnické kurzy a dnes patří mezi nejoblíbenější podnikatele v Mostě. Svědčí o tom také čerstvé ocenění Srdcař roku 2024. Stále platí Baťa za synonymum kvality? Je lepší si v dnešní době boty nechat opravit nebo si koupit nové? Podle čeho poznám kvalitní obuv a jaké boty si kupuje můj dnešní host? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
-
„Chodit k volbám je občanská povinnost a navíc, kdybych nešel, nemohl bych v hospodě v klidu nadávat“, prozradil hned na úvod můj dnešní host a kolega Honza Beneš. Dlouhé roky můžeme slýchat jeho hlas ze zpravodajství Českého rozhlasu, a aby se z té politiky a všeho, co se děje kolem nezbláznil, relaxuje rád u dobrého vína s přáteli, pro které a nejen pro ně vymýšlí různé aktivity. Ať je to Pub kvíz, který moderuje, stejně jako Retro party či Klubová setkání. K tomu všemu navíc nově pořádá ve Studiu3 pořad Z očí do očí a brzy se můžeme těšit i na Seznamku. O svých projektech a nápadech Honza vypráví v dnešním Ponte reports.
-
Jíst, když už jsme hladoví, je pozdě. Při výběru potravin v obchodě bychom měli číst etikety, a když si skládáme jídelníček, doporučuje se přihlédnout k pyramidě výživy. Složení na talíři je taky jednoduché, stačí zapojit zdravý selský rozum, poslouchat své tělo a máme vyhráno. Můj dnešní host je odbornicí na výživu člověka, autorkou celé řady publikací a mnoha úžasných projektů. Jeden takový projekt vám představíme v dnešním rozhovoru, dozvíte se spoustu zajímavostí ze světa výživy a pozveme vás na krásnou akci, která se koná 20. – 21. 9. 2024 v Teplicích, na Jarmark chutí.
-
Střední škola zdravotnická, pedagogická, Obchodní akademie a Vyšší odborná škola v Mostě je největší regionální střední školou. Vzdělání nabízí více než tisícovce studentů. Loni prošel rekonstrukcí školní bazén, vznikl i nový společenský sál a ředitelka Jitka Hašková by ráda přilákala studenty i veřejnost na služby wellness. Jak náročné je, velet stovkám pedagogů a jaké jsou další plány vedení školy? A jaký je zájem o zdravotnické obory? V rozhovoru s Jitkou Haškovou se dozvíte i to, do jakých zemí škola pravidelně vysílá stovky studentů na studijní pobyty.
-
Navštívil 30 zemí světa, zatím. Cestuje ve dvou a jeho cestovatelskou láskou je Nikaragua a Írán. Na cestách ho doprovází nejen kamarád Mart, ale taky velké množství techniky, které mu nejednou zkomplikovalo odbavení na letišti. Ovšem i na to vyzrál, stejně jako na mnohé další nástrahy jako jsou např. obyvatelé columbijského slamu. Vydal úžasnou knihu s názvem „Obyčejné cesty do neobyčejného světa“ a pořádá přednášky, workshopy či výstavy. Tentokrát vám v Ponte reports nabízíme poutavý cestovatelský rozhovor s Davidem Surým.
-
Od dětství miloval divadlo, chtěl být hercem, vystudoval Lidovou konzervatoř a šel si za svým snem. Objevil se na prknech divadla v Mostě, ale také v Národním divadle. Pak si ho všimli filmaři. Natočil nespočet reklam, malých i větších rolí ve známých filmech. Hrál s několika slavnými osobnostmi. K tomu je vášnivým sběratelem a také cestovatelem. Má největší sbírku klystýrů. S kým se mu hrálo nejlépe? Kde klystýry kupuje? A kam nejraději jezdí se svým obytňákem? To vše se dozvíte v Ponte reports od našeho hosta Jiřího Maria Siebera.
-
Téměř deset let probíhá v zaniklých Libkovicích velký archeologický průzkum. Díky němu dnes můžeme vyprávět příběh života tohoto sídla od pravěku do 20. století. Jaké výsledky přinesla spolupráce českých archeologů a polských antropologů? Co odhalují hroby našich předků? V čem je výzkum unikátní? A našli archeologové něco překvapivého? Do Ponte Reports přišel odpovídat archeolog a ředitel Ústavu archeologické památkové péče severozápadních Čech v Mostě Petr Lissek.
-
Před několika dny se v Peruci po dlouhých osmi letech znovu otevřela Pamětní síň Emila Filly, významného českého malíře 20. století. Filla strávil na zámku v Peruci poslední léta svého života a zatížen dvěma po sobě jdoucími totalitami hledal mír a krásu v kopcích Českého středohoří. I proto měla jeho díla navždy zůstat na tomto místě. Jakými peripetiemi síň prošla, proč byla tak dlouho zavřená a jak se podařilo nové ředitelce smířit se s majiteli zámku? Ponte Reports se ptá Kateřiny Melenové, ředitelky Galerie Benedikta Rejta v Lounech, která Fillova díla spravuje. Řeč přijde i na nový výstavní koncept lounské galerie a cesty, kterými přiblížit moderní umění divákům.
-
Ostrostřelec byl především v historii dobrovolník či voják, který precizně ovládal střelbu. Dobrovolně i s dobrou muškou můj dnešní host založil v roce 2006 Chomutovskou ostrostřeleckou společnost, ve které působí dodnes a kde její členové navazují na tradice střeleckých společností. Ty byly součástí českých měst již od počátku 16. století. Musí mít členové ostrostřeleckého spolku zbrojní průkaz? Čím, jakými zbraněmi střílí? Jsou ve spolku také ženy, a co najdeme ve výstrojním řádu? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
-
Můj dnešní host je velkým milovníkem Českého středohoří i Krušných hor. Je nadšeným fotografem a mezi jeho velké záliby patří též malba a přírodní obory. Od roku 2009 působí ve vydavatelství Imagine Media, pod jehož hlavičkou vyšlo již šest knižních titulů s tématikou České středohoří. Náš dnešní rozhovor se točil především okolo dvou posledních vydaných knih, Krásné acháty z Krásného lesa a Chutě a vůně Českého středohoří. Jak řekl můj dnešní host: „V Českém středohoří je stále co objevovat“. Tak objevujte, bádejte a k tomu si poslechněte dnešní rozhovor v Ponte reports.
-
Můj dnešní host chodil jako puberťák do Pohádkového lesa kouřit s kamarády, byť on sám nikdy nekouřil a zažíval tam první lásky a prováděl s partou kámošů typické klučičiny. Pohádkový les v Bílině založil už v roce 1974 Jan Sekyra a k oslavě půlstoletí bude v sobotu 27.7. v rámci Řezbářského plenéru v Pohádkovém lese slavnostně odhalena socha jeho zakladatele. V jaké kondici je aktuálně Pohádkový les Bílina? Co vše nabídne již 7. ročník Řezbářského plenéru a proč se dospělí chlapi ve svém volném čase věnují právě Pohádkovému lesu? Nejen to se dozvíte v dnešním Ponte reports.
-
Pochází z Botswany a zamilovala se do Vaška z Mostu. Poznali se na Fuerteventuře, kde ona zpívala a on dělal animátora. Byli spolu šťastní. Cestovali, narodil se jim syn a do cesty jim vstoupila neléčitelná nemoc ALS. Narodil se jim druhý syn, Madis se modlila, trávila s manželem všechen možný čas, ale Vaškův stav se i nadále zhoršoval. Aktuálně leží v nemocnici, odkud už se zřejmě nevrátí. Madis to ale nevzdává, má dva úžasné syny, dochází do sboru Apoštolské církve v Mostě a zpívá. 10. 10. bude např. vystupovat ve Studiu3. A že umí zpívat, se můžete přesvědčit i v dnešním rozhovoru, kde nám představila v botswanštině nádhernou píseň.
-
Mou dnešní hostku živý především modeláž nehtů, kterou je ale schopná i odmítnout. Jak říká: „Nemocný nehet by se měl nejprve zaléčit a teprve poté na něj nanést gel či umělý nehet.“ Pokud k ní přijde zákaznice/zákazník, že i přesto chce nehet či gel na ten nemocný nanést, má hostka ho poučí, odmítne a nabídne řešení. Zkrášlovat nemocné nehty se opravdu nevyplatí. Co je ale vhodné pro naše nehty? Chodí do nehtových studií i muži? Jaké nehty jsou hitem letošního léta a s jakým nejšílenějším přáním za Adélou Glaserovou zákazníci přišli? Nejen o tom je dnešní Ponte reports.
- Daha fazla göster