Bölümler
-
00:00 témata Magazínu Experiment00:23 samořídicí systém řízení tramvají04:15 rozhovor se Zdeňkem Lokajem z dopravní fakulty ČVUT08:05 molekuly v buňce jako hvězdná obloha09:58 nová léčebná metoda obezity a cukrovky13:52 rozhovor s předsedou České obezitologické společnosti Martinem Haluzíkem 17:45 kvantové šifrování částic
-
Eksik bölüm mü var?
-
Co se stalo v romském koncentračním táboře v Dubnici nad Váhom před 80 lety? Proč tyto události veřejná paměť vytěsnila? „Persekuce probíhaly dost jinak, i proto je složitější obraz holokaustu Romů na Slovensku zvedat, nehledě na všeobecnou ignoraci informací o historii Romů,“ říká v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu romistka Helena Sadílková z Ústavu etnologie a středoevropských a balkánských studií Univerzity Karlovy.
-
Jaký zájem je letos o studium na gymnáziích a podařilo se po loňském převisu zajistit další místa na všeobecných středních školách? Ohrozí dohodu o příměří v Gaze záměna ostatků jedné z rukojmích, které měli teroristé předat Izraeli? Jak reálný je plán české vlády zmírnit požadavky EU na snížení emisí pro nová auta a jak výrazně by to pomohlo evropským automobilkám?
-
Rusko se snaží už tři roky anektovat ukrajinské sousedy a do Bílého domu se znovu dostal Donald Trump. Parlamentní volby v Německu ještě nikdy za 35 let od znovusjednocení země neprovázely tak turbulentní zahraniční události. A to se odráží i v předvolební debatě. Konferenci na téma bezpečnosti a obrany pořádanou ekonomickým deníkem Handelsblatt navštívil náš reportér Tomáš Havlín.
-
Štěpán Opluštil je porodníkem v trutnovské nemocnici, loni byl vybrán mezi čtrnáct finalistů soutěže Anděl mezi zdravotníky. Přiznává, že i po deseti letech praxe, je to pokaždé svátek, když drží čerstvě narozené miminko v ruce. „Je to neopakovatelný okamžik. Když je člověk svědkem bezprostřední radosti, je to opravdu věc, která s ním zamává. Když vidí rodiče, jak třímají potomka první sekundy, jejich radost, jak se říká – radost daná, dvakrát daná,“ vypráví s úsměvem.
-
Německo si vytklo ambiciózní cíl – být do roku 2045 klimaticky neutrální. Transformace energetiky je klíčovým tématem voleb a rozhoduje se o ní nejen v Berlíně, ale i v regionech, které stále žijí z uhlí. Jak to vypadá tam, kde se tato změna děje v praxi? V Lužici, tradiční uhelné oblasti, jsou dopady energetické transformace vidět nejjasněji. A právě tady se rozhoduje, zda politické sliby obstojí v realitě.
-
Kdy a kde jste v Brně naposledy zažili pořádnou zelenou vlnu? Řidiči dopravního podniku si stěžují, že průjezd městem je rok od roku horší a nové moderní semafory situaci překvapivě nezlepšují. Správci brněnských křižovatek se brání, že dělají maximum a nemůžou vycházet vstříc jen hromadné dopravě. Brněnská jedenáctka taky řeší zakázané surfování na šalinách, další bytovou kauzu a nové družstevní sliby. K tomu otevřeme první lesní poesiomat.
-
Kim Čong-un. Rakeťák ze Severní Koreje. Má v moci zničení světa? Má na dostřel Evropu? A mají na sebe pořád takovou pifku s Donaldem Trumpem? To je téma sedmého dílu speciální série Vinohradské 12 s názvem ATOM. Hostem je jako každý pátek Vlastislav Bříza, expert na jaderné zbraně z Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
-
Sarkastický film o současné východní Evropě natočený za deset dní na mobil, dokumentární film o novinářkách v Rusku, filmy o první lásce, žánrové experimenty a taky české snímky. To všechno nabízí filmový festival Berlinale. „Radu Jude potvrzuje, že je jeden z nejvtipnějších a nejsarkastičtějších režisérů současnosti. A zároveň je to režisér, který si dovolí čím dál tím víc co do svévole ve filmové formě,“ komentuje snímek Kontinental '25 filmový kritik Pavel Sladký.
-
22letá Viktorie letos končí bakalářský obor na vysoké škole. Pokud nepůjde studovat dál, přijde o status studentky, což znamená i odchod z dětského domova. Jak zaznívá v seriálu Radiožurnálu Bydliště: Dětský domov, Viktorie se na samostatný život připravuje v tréninkovém bytě v Klánovicích. Sama hospodaří, chodí na brigády a sní o tom, že si jako baristka jednou otevře svou kavárnu. Matka se o Viktorii nemohla starat kvůli psychické nemoci.
-
„Ti, co tam pracují, jsou obrovští srdcaři, protože si nemyslím, že mají takové platy, za které by to dělali. Dělají to prostě proto, že tu práci mají rádi,“ říká o zaměstnancích a zaměstnankyních brněnského centra Fenix jeho klientka Alice Valehrachová. Přestože kvůli ischemii míchy skončila na vozíku, rozhodla se vrátit ke svému původnímu povolání zdravotní sestry. Jak se jí v práci daří? Asistují jí její děti? A je Brno přívětivé k lidem na vozíku? Poslechněte si rozhovor.
-
Humanismus a osvícenství se projevovaly v kultuře, přístupu panovníků k poddaným, architektuře a také v justici. Příkladem toho je třeba okresní věznice v Burlingtonu v americkém státě New Jersey postavená v roce 1811. Navrhl ji Robert Mills, jeden z prvních architektů narozených už po vzniku Spojených států, který se proslavil třeba návrhem Washingtonova památníku. Věznice v Burlingtonu byla na svou dobu velmi moderní, a tak bývaly její cely zvláště v zimě poměrně zaplněné.
-
Je to diktátor a začal válku na Ukrajině – tvrdí o Volodymyru Zelenském Donald Trump. Začala velká diplomatická partie. Americká delegace už zahájila s Ruskem první jednání. Téma pro Libora Jelena, politického geografa z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Ptá se Matěj Skalický.
- Daha fazla göster