Bölümler
-
Ranní brífink Jaroslava Maška: Proběhla Revize Česka. Co jsme si z ní odnesli a jaké jsou hlavní trendy letoška? Odpovídá Martin Vohánka, Betr Borkovec, Petr Polák a Michal Nýdrle.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Ranní brífink Martina Ehla: Česká zbrojovka Czechoslovak Group nakupuje po Evropě továrny na výrobu munice, které jsou v žalostném stavu, a investuje do jejich obnovy. Jak to vypadá s obnovou výroby v řeckém Lavriu, kde získala i dotaci z Evropské unie, co jsou hlavní technické i lidské problémy, vysvětluje nový ředitel továrny Jiří Schönweitz.
-
Ranní brífink Jana T. Beránka: Jsou to ohromující čísla: 3982 tanků, 5934 bojových vozidel pěchoty, 2130 obrněných transportérů nebo 1896 dělostřeleckých systémů. A dalo by se pokračovat. Výčet ruských ztrát ve válce proti Ukrajině, kterých se dopočetl z veřejně dostupných záběrů a fotografií analytický tým Oryx. Přitom před pár dny se ruská armáda znovu pokusila na 9. května demonstrovat sílu. Má ji doopravdy? A v jakém stavu jsou obě válčící strany tři roky a tři měsíce po začátku ruské invaze? Hostem Ranního Brífinku je Jakub Janovský - český OSINT analytik, který právě za počítáním ztrát na Oryxu stojí.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Recese americké ekonomiky je málo pravděpodobná a index S&P 500 by mohl v následujících 12 měsících vzrůst o 11 procent. To jsou předpovědi americké investiční banky Goldman Sachs, které přišly v reakci na dohodu mezi Čínou a USA. Jak moc je tato předpověď reálná probereme s analytikem společnosti Purple Trading Petrem Lajskem.
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: V Německu mají pár dní novou vládu, ale už její zrod provázely komplikace – Friedrich Merz z konzervativní CDU/CSU byl kancléřem zvolen až napodruhé. A podle některých průzkumů se nejsilnější stranou z hlediska podpory voličů stala krajně pravicová Alternativa pro Německo, známá jako AfD. Je jen otázkou času, než s ní konzervativci vytvoří vládní koalici? Zeptáme se v dnešním Ranním brífinku HN.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: 126 miliard korun – takový je schodek českého státního rozpočtu za první čtyři měsíce. Letošní rok je tak pátým v řadě, kdy se deficit už na konci dubna dostal přes sto miliard korun. V meziročním srovnání je vidět zlepšení – konkrétně o 27 miliard. Ministerstvo financí jej vysvětluje tím, že se na straně příjmů pozitivně projevují změny způsobené konsolidačním balíčkem a rozpočtu prospívá také růst ekonomiky. Podle ekonoma České spořitelny Michala Skořepy se ale efekty úsporných opatření projeví spíše až v dalších měsících.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Ve středu jednala bankovní rada České národní banky a výsledkem bylo snížení dvoutýdenní repo sazby o 0,25 procentního bodu na 3,50 %. Centrální bankéři současně rozhodli o snížení diskontní sazby ve stejném rozsahu na 2,50 % a lombardní sazby na 4,50 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné ode dneška, tedy od 9. května 2025. Jaký dopad má toto rozhodnutí na ekonomiku? A jak ovlivní ceny nemovitostí? Nejen o tom jsme v Ranním brífinku hovořili s Vítem Hradilem, hlavním ekonomem investiční společnosti Investika.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Kdyby byla katolická církev firma, tak se dá říct, že těžiště její práce se z evropského původně domovského trhu přesunulo na jiné světadíly. A to ovlivní volbu nového papeže, říká Pavel Novotny, redaktor zahraniční rubriky Hospodářek. Nová hlava katolické církve musí být i trochu showman a také manažer, vatikánská pokladna se totiž vyprazďnuje.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Umělou inteligenci využívá stále více lidí a to ve své milostném životě. Z průzkumu pro společnost Gen Digital, kterého na konci loňského roku zúčastnilo přes 1000 respondentů vyplývá, že lidé používající seznamovací aplikace se nebrání využívání AI k nácviku randění. Uvedla to více než třetina respondentů. Ve věkové skupině do 24 let dokonce více než polovina. Využití AI ale může mít i v tomto případě své stinné stránky.
-
Ranní brífink Tomáše Lysoňka: Pražské Letiště Václava Havla letos míří k rekordním číslům. Plánuje, že za celý rok odbaví téměř 18 a půl milionu cestujících, což by bylo ještě o 600 tisíc více než v dosud nejrušnějším roce 2019. Už tehdy ale bylo letiště během hlavní letní sezony na hraně svých kapacit. Jestli se něco od té doby změnilo a prázdninový provoz bude plynulejší, nejen na to v Ranním brífinku odpovídá reportér Hospodářských novin Ondřej Charvát.
-
Ranní brífink Julie Hrstkové: Předseda Rady České televize Karel Novák svolá na návrh třetiny radních na 6. května mimořádnou schůzi k odvolání generálního ředitele České televize Jana Součka. Důvodem je nespokojenost části s jeho působením v čele veřejnoprávní televize nespokojena. Samotný Souček tvrdí, že čelil výhrůžkám a má pro to prý důkazy. Co se bude odehrávat v České televizi a jaký to může mít dopad nejen na ni, ale třeba i na další veřejnoprávní médium Český rozhlas? Tak o tom jsme v Ranním brífinku hovořili s mediálním analytikem Filipem Rožánkem.
-
Ranní brífink Ondřeje Housky: Co s byznysem dělá uvalení cel, která zavedl americký prezident Donald Trump? Je vůbec představitelné, aby se mu povedlo to, o čem mluví, tedy přesun výroby zpět do Spojených států? V Ranním brífinku HN uslyšíte pohled významného českého manažera, pro jehož firmu jsou USA zcela klíčovým trhem.
-
Ranní brífink Martina Ehla: Proč polská vláda potřebuje “svého” prezidenta a jaké téma rozhodne prezidentské volby vysvětluje Vít Dostál, výkonný ředitel Asociace pro mezinárodní otázky a předseda české části Česko-polského fóra.
-
Ranní brífink Jana Beránka: Kdo bude další hlavou římskokatolické církve? Jméno ještě těžko odhadovat, ale trendy se dají vypozorovat. V pondělí zemřel papež František, po Janu Pavlu II. zřejmě druhá nejvýraznější novodobý papež. Co se tím pro církev změní? A je oprávněné očekávat zase krok zpátky k někomu míň progresivnímu? Hostem Ranního brífinku je Dušan Šulc, reportér ČT zaměřující se na církevní témata.
-
Ranní brífink Patrika Saláta: Tentokrát se podíváme do světa módy a luxusu. Nedávno zveřejněné výsledky francouzského koncernu LVMH ukázaly, že poptávka po tomto typu zboží klesá. Znamená to, že se lidé uskromňují, protože očekávají globální recesi? Nebo je za tím něco jiného?
- Daha fazla göster