Bölümler
-
Stavební trh vyhlíží příští rok s velkým napětím. Úředníci v praxi vyzkouší nedávno přijatý legislativní a technický bypass, který má problematické digitální stavební řízení opět rozhýbat. Developerům tak nezbývá než čekat. Zato stavitelé silnic a železnic jsou spokojení, protože jejich stavby nově povoluje státní Dopravní a energetický stavební úřad, který pracuje o poznání rychleji než běžné stavební úřady. „Stát si vytvořil vlastní specializovaný úřad, aby mohl efektivněji stavět. A nás developery nechal v tom marastu. To není kritika toho úřadu, to je závist,” postěžoval si generální sekretář Asociace developerů Zdeněk Soudný na prosincové konferenci, kterou pořádala redakce e15.
Záznam ze dvou diskuzních panelů z konference (Ne)postavitelné Česko? Jak dál se stavebním zákonem nabízíme exkluzivně v novém díle REcastu. -
Zatímco na Smíchově nebo Rohanu se pilně staví, na Žižkově se brzy začne a v Bubnech může investor na opuštěných pozemcích z dlouhé chvíle leda pěstovat rajčata, jedna z nejvýznamnějších změn nastane přímo v centru Prahy na Florenci. Rozdrobené území, přeťaté magistrálou i železnicí, čeká v příštích dekádách významná proměna, jejíž součástí bude patrně i nová železniční stanice. Nejen o tom se rozpovídal v novém díle REcastu pražský náměstek pro územní rozvoj Petr Hlaváček.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Nemovitostní fondy v Česku jsou na vzestupu. Na trh vstupují velcí hráči, kteří mohou už v příštích měsících zahýbat realitním trhem. Vyplatí se do těchto podílových fondů investovat? Jaké segmenty táhnou? A jaký dopad může mít na české nemovitosti geopolitická situace? To a mnohem více jsme rozebrali v dalším díle REcastu, tentokrát s analytikem e15 Václavem Kinským.
-
Kultura byla vždy takovým nešťastným otloukánkem v městských a státních rozpočtech, bylo to první místo, kde se většinou začalo škrtat. Snad i proto byla poslední muzejní budova v Praze postavena před téměř osmdesáti lety a poslední koncertní síň před více než sto lety. To by se teď pomalu mělo začít měnit, peníze do kulturních institucí přitom nesype jen stát, ale i soukromý sektor. Kde všude se bude stavět? Poslechněte si další díl našeho realitního podcastu.
-
Nový ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek už měl měsíc na to, aby se ve funkci rozkoukal. O období hájení se přitom mluvit nedá, kromě rozdělaných zákonů na něj spadlo i řešení nefunkčního digitálního stavebního řízení. Spolu s celou vládou rozhodl o tom, že nechá vytvořit systém úplně nový, i když to může trvat klidně tři roky a Česko kvůli tomu může přijít o evropské peníze. „Já nemyslím, že to je risk. Je to jediná cesta, která vede ke standardnímu digitalizovanému stavebnímu řízení,“ řekl ministr v novém díle REcastu.
-
Novinové titulky, které hlásají rekordní růst cen nemovitostí, jsou často zavádějící a neukazují celou realitu. Čísla, která dodávají developeři, představují jen výsek trhu a neřeší například to, že se v Praze a Brně staví čím dál luxusnější projekty. V dalším vydání REcastu jsme se podívali, co všechno zasahuje do statistik.
-
Až čtvrt milionu bytů v tuzemských bytových domech je neobsazených, často vinou špatného technického stavu. Však průměrné stáří českých bytů přesahuje čtyřicet let. Řešení bytové krize tak nespočívá jen v nákladném stavění na zelené louce, ale i rekonstrukcích stávajících nemovitostí: nejen bytových domů, ale i třeba hotelů, ubytoven, kanceláří, zámků nebo třeba i hospod. Komu se v dnešní době vyplácí rekonstruovat a co mají obce i soukromníci v příštích letech v plánu? Poslechněte si další díl našeho realitního podcastu.
-
Ministerstvo pro místní rozvoj má nového šéfa. Petra Kulhánka z hnutí STAN čeká zejména oprava digitálního stavebního řízení, mezitím ale rezort spustil další velký projekt, který inicioval jeho předchůdce Ivan Bartoš. Dotační program Dostupné bydlení má pomoci postavit v obcích tisícovky nájemních bytů, od října mohou o peníze žádat nejen obce, ale i soukromé firmy. Budou umět developeři nebo i vlastníci nájemních bytů využít hlad obcí po bytech? Poslechněte si další díl našeho realitního podcastu.
-
Projekt nové Vltavské filharmonie vstupuje do další fáze. Dánští architekti ze studia BIG dokončili podrobnou studii a projektový tým začal připravovat podklady pro získání potřebných povolení. Tým pod vedením českého architekta Martina Krupauera myslel přitom na všechno, od dopravního řešení, akustiku sálů či použití lokálních materiálů až po rozvržení první hudební sezóny. Kdy začal Krupauer věřit tomu, že se koncertní síň v Praze opravdu postaví? Poslechněte si další díl našeho podcastu.
-
Odpovědí na novou udržitelnou dobu, která klade na stavebnictví vysoké nároky, mohou být hybridní a kombinované stavby. První domy, kde se používají prefabrikované díly z betonu a dřeva, proto nyní testuje v Liberci stavební společnost Syner. Uhlíková stopa při výstavbě takové budovy může být až o 30 procent nižší, říká člen představenstva Syneru Lukáš Urban. Jak komplikované je v českých podmínkách podobné stavby realizovat? Poslechněte si další díl našeho podcastu.
-
Ceny nemovitostí v záplavových oblastech nyní klesnou. Majitelé domů by však neměli prodávat pod stresem spekulantům, říká v novém dílu REcastu generální ředitel RE/MAX ČR Jan Hrubý. Poptávka po nemovitostech se podle něj opět zvedá a dlouhé vyčkávání na hypotéku s nižší sazbou se nemusí vyplatit. Kam míří sekundární trh s byty a domy a jaké lokality jsou zajímavé pro investory?
-
Zatímco v západní Evropě se už z modulů stavějí bytové domy i továrny, český trh je zatím spíše zdrženlivý. Proto dosud hledal vizovický výrobce modulárních systémů Koma Modular příležitosti spíše v zahraničí, naposledy zajistil například výstavbu letiště v Senegalu. V Česku zatím staví spíše veřejné stavby, zejména zdravotnická zařízení, ale na kontě má třeba i záchytku. Nyní se chce více zaměřit na bytové domy, říká vedoucí obchodního oddělení Koma Modular Karel Kolínský v dalším díle podcastu REcast.
-
V roce 2015 měl našetřené dva miliony korun, o pět let později už jich bylo sedmdesát. Příběh podnikatele Dana Vaška ukazuje, jak je možné díky schopnosti číst trh a flexibilně měnit strategii dosáhnout v realitním byznysu vysokých zisků. Předvádí to také coby zakladatel a výkonný šéf fondu kvalifikovaných investorů Silverline Real Estate. Tomu se daří takřka každý rok zdvojnásobit svou hodnotu. „Věříme, že se nám to bude dařit i nadále. Příští rok navíc chceme expandovat za hranice,“ říká Vaško v dalším díle podcastu REcast.
-
Bytový dům či kancelářská budova z průmyslového dřeva. Technologie opět pokročily a v blízké budoucnosti začnou takové stavby růst i v českých městech. Jaké jsou výhody takzvaných kombinovaných staveb a co dosud bránilo jejich výstavbě? O tom jsme si v dalším dílu REcastu povídali s prezidentem Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiřím Nouzou.
-
Nájemní bydlení v Česku zdražuje. A lepší už to nebude. Na realitním trhu přibývá investorů, kteří skupují byty, aby je mohli pronajímat a zhodnocovat tak svůj kapitál. Zdaleka to přitom už nejsou pouze menší hráči směřující byty na platformy jako je Airbnb, ale také fondy, developeři či dokonce církev, jejíž význam na realitním trhu roste. Jaká je budoucnost nájemního bydlení v Česku? A jaký je postoj státu? To a mnohem více rozebírají v dalším díle REcastu Ly Miffek a Adam Váchal.
-
V novém díle REcastu Ly Miffek a Adam Váchal rozebrali potíže, které vznikly s novým stavebním zákonem. Pirátský ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš slibuje, že do konce léta nejpalčivější problémy vyřeší. Už nyní je ale jasné, že se lhůty na povolování staveb prodlouží. To může mít dopad například i na nástup dětí do škol. Některé, které jsou po rekonstrukci či mají být nově otevřené, úřady nejspíš nestihnou do září zkolaudovat.
-
V dnešním dílu REcastu jsme se s investičním expertem e15
Václavem Kinským podívali na nabídku realitních fondů v Česku. Trh s
nemovitostmi v letošním roce očekává silný investiční impuls. Úroky na
spořících účtech klesají a řada Čechů plánuje přesouvat peníze jinam. Český
realitní trh je přitom stabilní a v mnoha ohledech výkonnější než v jiných
zemích. Nově nabrané peníze fondy využijí na akvizice. Kvůli příznivé situaci
e15 spouští speciální přehled nemovitostních fondů pro investory. -
Investiční skupina Penta, za jejíž developerskou činností
stojí miliardář Marek Dospiva, plánuje za desítky miliard korun zastřešit a
zastavět kolejiště nad hlavním nádražím v Praze. Součástí by mohla být i
výstavba nové budovy Národního muzea. V novém díle podcastu REcast Adam
Váchal a Ly Miffek rozebírají zákulisí jednoho z nejdůležitějších projektů
v Praze a nastiňují, jaký bude postup celé výstavby. -
Československý nemovitostní fond (ČSNF) v čele se zakladatelem Danielem Římalem stojí před velkou investicí. Už brzy zahájí v Chýni u Prahy výstavbu nové čtvrti za zhruba 2,5 miliardy, jejíž součástí bude 500 bytů a retailový park. Proč se ČSNF coby fond kvalifikovaných investorů do značné míry soustředí právě na výstavbu rodinných domů? Jaké zbytečné náklady způsobené českou byrokracií musejí developeři promítat do konečné ceny nemovitostí? Co se stane, když projektant špatně „nakreslí“ dokumentaci? A proč jsou lidé z oboru skeptičtí vůči novému stavebnímu zákonu? Na to vše odpovídá v novém podcastu e15 REcast zakladatel ČSNF Daniel Římal.