Bölümler

  • Kalkulacje ekonomiczne wskazują, że przyszłość będzie zautomatyzowana, również przyszłość transportu wewnątrzzakładowego. Choć nadal istnieje wiele wyzwań i problemów, które stanowią bariery dla rozwoju tych technologii, to jednak coraz więcej firm dostrzega potencjał i wartość pracownika. Coraz chętniej więc jako ich wsparcie logistyczne, aplikowane są roboty mobilne, ułatwiające na przykład dostęp do narzędzi czy ładowanie materiałów.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Jakie trendy w rozwoju robotyzacji w transporcie wewnątrzzakładowym można dziś zaobserwować.Ile czasu traci pracownik rozprowadzając materiał samodzielnie.Dlaczego starsze zakłady stanowią największe wyzwanie dla robotów mobilnych.O bezpieczeństwie prawnym i technologicznym rozwiązań z obszaru automatyzacji i robotyzacji.Co wspólnego z rozwiązaniami firmy HetBot mają łaziki marsjańskie.

    Mateusz Kujawiński – Współtwórca firmy HetBot, która zajmuje się robotyką mobilną. Od 10 lat pracuje w zakresie robotów mobilnych

  • Rolnictwo 4.0 i Przemysł 4.0 to dwa różne kierunki rozwoju technologicznego, które jednak mają wiele ze sobą wspólnego. Oba opierają się na wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi takich jak Internet Rzeczy, sztuczna inteligencja czy robotyka, które pozwalają na automatyzację i optymalizację procesów, a także na zwiększenie efektywności produkcji, przy jednoczesnej minimalizacji negatywnego wpływu na środowisko.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Czym jest Rolnictwo 4.0 a Przemysł 4.0 – podobieństwo i różniceAktualne trendy technologiczne w rolnictwie.Cztery rewolucje technologiczne w rolnictwie.Przemysłowe technologie w rolnictwie 4.0 (w tym cyfrowy bliźniak)Robotyka w rolnictwie – stan i perspektywy

    Jacek Skudlarski - Pracownik dydaktyczny w Instytucie Inżynierii Mechanicznej w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Zainteresowania zawodowe: nowoczesne technologie w rolnictwie. Autor wielu publikacji w prasie branżowej dotyczących techniki rolniczej, Rolnictwa Precyzyjnego i Rolnictwa 4.0.

  • Eksik bölüm mü var?

    Akışı yenilemek için buraya tıklayın.

  • Czy i dlaczego obawiamy się transformacji technologii? Co kryje się pod pojęciem transformacji cyfrowej? Co zrobić, aby edukować w zakresie technologii i robotyzacji, ale nie zrazić społeczeństwa do wspomnianych tematów?

    Zapraszamy do odsłuchania 13 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski z Mariuszem Hetmańczykiem z Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, rozmawiali o:

    Mapie rozwoju digitalnego – czym jest i jak skutecznie opracować plan wdrożenia digitalizacjiJakie działania podejmuje Fundacja Platforma Przemysłu PrzyszłościErze niedoboru – czy będzie miała wpływ na rozwój gospodarki w Polsce?Fabrykach SMART – czy stanowią one bliską przyszłość produkcji?Sensie biznesowym i przyszłości Bliźniaków Cyfrowych.

    Mariusz Hetmańczyk – Zastępca Dyrektora Działu Zarządzania Wiedzą Fundacji Platforma Przemysłu Przyszłości, odpowiedzialny za zarządzanie grupą Ekspertów FPPP w zakresie dziedzin Przemysłu Przyszłości. Specjalizuje się w doradztwie z zakresu automatyki i robotyki, sterowania, mechatroniki, diagnostyki przemysłowej, predykcji stanów bazującej na metodach grafowych oraz technologii MEMS. Autor oraz współautor ponad 120 publikacji naukowych w czasopismach naukowych (w tym z bazy JCR), materiałach konferencyjnych (2 w tym monografie autorskie) oraz 4 rozdziały w monografiach. Współautor 5 patentów przyznanych przez UPRP, jednego patentu europejskiego, a także 7 wniosków patentowych. Brał udział w 11 projektach naukowo badawczych (jako wykonawca), natomiast w dwóch pełnił rolę kierownika projektu. Wykonawca17 programów o charakterze edukacyjnym i szkoleniowym finansowych ze środków UE (m.in. z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Europejskiego Funduszu Społecznego) oraz Krajowego Funduszu Szkoleniowego. Autor 11 autorskich materiałów dydaktycznych (przedmiotów) zgodnych z wymogami Krajowych Ram Kwalifikacji KRK w języku polskim i 4 w języku angielskim. Współautor 16wdrożeń przemysłowych (w tym innowacyjnych maszyn, linii technologicznych oraz stanowisk do kontroli jakości). Uczestnik 12 staży przemysłowych w zakresie zautomatyzowanej produkcji oraz Przemysłu 4.0. Od 2007 roku związany z różnymi branżami przemysłowymi w zakresie projektowania, wdrożeń, projektów naukowo-badawczych oraz szkoleń inżynierskich.

  • Posłuchaj, jak sztuczna inteligencja pomaga w różnych odsłonachprzemysłu i nauki.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Nauczanie maszynowe w AI(produkcja/medtech) Computer vision w przemyśle i medycynie, czyli na czym polega rozpoznawanie obrazów. Wykorzystanie automatyzacji działań w medycynie AI vs jakość vs etyka Black boxy – czyli o błędach algorytmów maszynowego uczenia się Koncepcja mechanizmu uwagi w AI

    dr Natalia Szóstak - doktor nauk technicznych w dyscyplinie Informatyka, Head of R&D w TIDK, Chief Science Officer w AI4.BIO. Zaangażowana w realizację projektów z obszarów Data Science, ML oraz AI. Od strony naukowej zajmuje się analizą danych biologicznych przy użyciu metod obliczeniowych. Związana naukowo z Instytutem Chemii Bioorganicznej Polskiej Akademii Nauk, wcześniej z Politechniką Poznańską. Autorka publikacji w światowej rangi czasopismach naukowych. Doskonaliła swoje metody i narzędzia we współpracy międzynarodowej, z Uniwersytetem Mediolańskim oraz Uniwersytetem Luksemburskim. Uhonorowana kilkoma nagrodami i stypendiami, m.in w programie START 2019, gdzie znalazła się w gronie 100 najwybitniejszych młodych naukowców wyłonionych przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej.

  • O konieczności zmiany podejścia tradycyjnego rynku robotyzacji i otworzenia się na nowe możliwości, jakie dają roboty współpracujące.

    Zapraszamy do odsłuchania 11 odcinka 2 sezonu #Robosapiens, gdzie dr Piotr Wiśniewski wraz z Danielem Niepsujem z firmy Universal Robots rozmawiali o:

    -> Cobotach – czym są i czym się różnią od tradycyjnego robota?

    -> Skracaniu dystansu pomiędzy technologią a człowiekiem;

    -> Funkcjach i zaletach robotów współpracujących;

    -> Co dają nam coboty?

    -> Konkurencji w świecie cobotów;

    -> Robotyzacji w czasach zmienności.

    Daniel Niepsuj pracuje w Universal Robots od stycznia 2019, obecnie na stanowisku Channel Development Managera. Jego kariera zawodowa od samego początku była związana z branżą automatyki i robotyki, w której pracował dla producentów i dystrybutora robotów na stanowiskach związanych z marketingiem i sprzedażą. Doświadczenie, zdobyte nie tylko w Polsce, ale także na rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, pomaga mu efektywnie rozwijać relacje z partnerami biznesowymi. Obecnie skupia się na rozwoju kluczowych klientów firmy oraz budowaniu świadomości marki Universal Robots na rynku polskim.

  • W jaki sposób usprawnić proces zakupowy dla B2B? W jakim kierunku zmierza demokratyzacja procesów zakupowych w przemyśle? Jakie korzyści wynikają ze sprzedaży poprzez platformy zakupowe online?

    Zapraszamy do odsłuchania 10 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem dr Piotr Wiśniewski wraz z Marcinem Krzączkowskim z firmy Automa.net rozmawiali o:

    -> Rodzajach platform zakupowych dla przemysłu

    -> Zmianie pokoleniowej oraz idącej za nią zmianie podejścia do platform zakupowych online

    -> Automatyzacji procesu dostaw

    -> Różnorodnych dostępnych platformach zakupowych

    -> Korzyściach dla hurtowni, jakie niesie a sobą obecność na platformie Automa.net

    Marcin Krzączkowski

    Marcin zanim rozpoczął swoją przygodę z biznesem i technologią ukończył University of Hertfordshire w Wielkiej Brytanii, jak i Nanyang Technological University w Singapurze. Po udanym uruchomieniu i prowadzeniu software house'u skydigo.com, rozpoczął karierę w budowaniu produktów dla rynków przemysłowych. W 2018 roku współzałożył FluidPowerNet ze wspólnikami w Wielkiej Brytanii - platformę typu marketplace dla firm handlowych rynku części hydraulicznych i pneumatycznych, która zintegrowała setki dystrybutorów na całym świecie. Mając zespół ludzi doświadczonych w projektowaniu, opracowywaniu i wprowadzaniu na rynek produktów cyfrowych, postanowił zmierzyć się z kolejnym wyzwaniem na rynku. Po odbyciu ponad 100 spotkań z profesjonalistami z branży automatyki przemysłowej, postanowił uruchomić platformę, która pomogłaby firmom działającym w tym dynamicznym sektorze. Pięć miesięcy ciężkiej pracy później i platforma wystartowała z oficjalnym otwarciem mającym miejsce 1 marca 2021 roku. Automa.Net ułatwia przeszukiwanie setek hurtowni i sklepów internetowych z produktami automatyki przemysłowej oraz pomaga przy zarządzaniu zapytaniami ofertowymi i zamówieniami. Obecnie w bazie można znależć ponad 11 milionów produktów od 200 hurtowni w Europie i USA.

  • Czym jest robot softwareowy - „cyfrowy pracownik”? Czym różni się od innych rozwiązań informatycznych stosowanych w przedsiębiorstwach? Jak wygląda współpraca człowieka z tego typu robotem? Czy „cyfrowy pracownik” jest konkurencją dla pracownika fizycznego? Jak w 3 krokach rozpoznać proces nadający się do automatyzacji, z wykorzystaniem robota RPA?

    Zapraszamy do odsłuchania 9 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z Piotrem Kaczmarkiem z firmy Pirxon rozmawiali o:

    · Sposobie oceny potencjału do robotyzacji w polskich przedsiębiorstwach

    · Profilu firm, korzystających z usług „cyfrowych pracowników” oraz tych, dla których ta technologia jest odpowiednim rozwiązaniem

    · Komunikacji oraz pracy nad kulturą organizacyjną w kontekście wdrożenia robotów softwareowych

    · Jak będzie kształtował się rynek w kontekście kolejnych kryzysów

    Piotr Kaczmarek - Odpowiada za rozwój biznesu i kieruje współpracą z Klientami.

    Dzięki zdobywanemu przez lata doświadczeniu doskonale identyfikuje obszary działalności i procesy, które mogą zostać usprawnione oraz wygenerować oszczędności poprzez wdrożenie różnorodnych rozwiązań informatycznych.

    Ukończył studia na wydziale Informatyki, Telekomunikacji i Elektroniki PG, natomiast umiejętności biznesowe zdobywał na wydziale Zarządzania i Ekonomii PG. W 2009 roku został zaproszony do grupy inicjatywnej klastra ICT na Pomorzu skupiającego obecnie ok. 100 firm z sektora ICT.

  • Z tego odcinka dowiesz się:

    1. O wykorzystaniu VR w biznesie

    2. Różnicach między VR a AR

    3. Technologii VR i AR w niedalekiej przyszłości

    4. O Web 3.0 i barierach wejścia

    5. Produkcji w technologii VR i AR

    Adrian Łapczyński - Pasjonat nowych technologii. Prezes spółki EPICVR specjalizującej się w dostarczaniu zaawansowanych, innowacyjnych rozwiązań VR+AR dla biznesu. Twórca filmów krótkometrażowych, reklamowych oraz dokumentalnych. Reżyser, operator obrazu i montażysta. Laureat blisko 40 nagród i wyróżnień na polskich i międzynarodowych festiwalach filmowych.

  • Czym są roboty AMR i jakie mają funkcjonalności oraz zastosowania? Jakie są typy robotów mobilnych stosowanych w procesach intralogistycznych? Jakie systemy bezpieczeństwa stosowane są w robotach AMR? Czy roboty mobilne mogą współpracować zadaniowo czy tylko wykonywać polecenia?

    Zapraszamy do odsłuchania 7 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski zaprosił do podcastu aż 3 gości, z którymi rozmawiał o:

    · korzyściach płynących z zastosowania robotów mobilnych

    · różnicach między AGV a AMR

    · symulacji pracy robotów mobilnych w technologii bliźniaka cyfrowego

    · istocie i wpływie robotów mobilnych na koncepcję Przemysłu 4.0 oraz rozwoju AMR na przestrzeni ostatnich lat

    Etisoft Smart Solutions (ESS) to firma inżynieryjna, skupiająca się na rozwiązaniach i usługach dla przemysłu oraz logistyki. Najczęściej występują w roli integratora, choć są także producentem pojazdów autonomicznych typu AGV i AMR. Robotyzacja, Internet rzeczy, uczenie maszynowe to tylko niektóre technologie, które wykorzystują na co dzień.

    Łączyą know-how i wieloletnie doświadczenie w przemyśle z wiedzą z zakresu IT, w szczególności programowania i konstrukcji maszyn. Wdrażają rozwiązania wspierające czwartą rewolucję przemysłową (tzw. Przemysł 4.0) u wymagających Klientów działających w skali globalnej i lokalnej.

  • Czy za kilka lat managerowie produkcyjni zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję? Jak będzie wyglądało podejmowanie decyzji przez jej algorytmy? Czy pobraliśmy już wystarczająco dużo danych, które stają się aktualnie główną barierą wejścia do wyścigu o optymalność produkcji? Czy i kiedy powstanie AI wywołująca u nas emocje i uczucia, potrafiąca całkowicie imitować rozmowę z człowiekiem?

    Zapraszamy do odsłuchania 6 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z prof. Aleksandrą Przegalińską rozmawiali o:

    · gotowości społeczeństwa na coraz szersze wprowadzanie sztucznej inteligencji

    · dostępności technologii i o tym, co sprawia, że staje się ogólnodostępna

    · konieczności zbierania danych i ich wykorzystaniu

    · zainteresowaniu AI z perspektywy praktyków z zupełnie innych dziedzin

    prof. ALK dr hab Aleksandra Przegalińska-Skierkowska – filozofka, badaczka rozwoju nowych technologii, zwłaszcza technologii zielonej i zrównoważonej, humanoidalnej sztucznej inteligencji, robotów społecznych i technologii ubieralnych. Stopień doktora nauk humanistycznych w dyscyplinie filozofia uzyskała w 2014 roku w Instytucie Filozofii Uniwersytetu Warszawskiego. Absolwentka The New School for Social Research w Nowym Jorku, gdzie uczestniczyła w badaniach dotyczących tożsamości w rzeczywistości wirtualnej, ze szczególnym uwzględnieniem Second Life.

    Od marca 2022 współpracuje z Harvard University jako starszy pracownik naukowy.

    Pasjonatka AI w biznesie. Doradza firmom w zakresie wykorzystania AI do rozwoju, promowania wykorzystania sztucznej inteligencji w życiu codziennym oraz edukuje opinię publiczną na temat jej działania.

  • Jakie wyzwania stawia przed nami marketing nowych technologii? Na co zwrócić uwagę pisząc o rozwiązaniach robotycznych? Jakie rady można przekazać firmom integratorskim, wchodzącym na rynek, w zakresie tworzenia koncepcji marketingowych?

    Zapraszamy do odsłuchania 5 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z Magdaleną Kaminśką, odpowiedzialną za marketing w firmie Alnea poruszyli tematy takie jak:

    · Czy jesteśmy gotowi na masowe inwestowanie w robotyzację i edukację w jej zakresie?

    · Co powinno się wydarzyć, aby w firmie została podjęta decyzja o robotyzacji?

    · Jakie są psychologiczne aspekty robotyzacji i automatyzacji?

    · Jakie są oczekiwania i przewidywania dotyczące robotyzacji w Polsce, w ciągu najbliższych kilku lat?

    Magdalena Kamińska - absolwentka Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Gdańskiego. W 2010 ukończyła studia doktoranckie na wydziale Psychologii. Autorka artykułów naukowych i podręczników w tej dziedzinie. Od 5 lat pracuje w branży automatyzacji i robotyzacji jako copywriterka i popularyzatorka wiedzy z zakresu automatyzacji. Jest koordynatorem konferencji „Automatyzacja i Robotyzacja Przemysłu”, która odbywa się na Warmii oraz szkoleń z zakresu Przemysłu 4.0. Interesuje się społecznymi aspektami automatyzacji, a także metodyką zrównoważonego rozwoju.

  • Czy jesteśmy świadomi zarówno pozytywnych i negatywnych konsekwencji rozwoju technologii? Jaki wpływ na nasze życie w najbliższych latach będą miały nowe rozwiązania? Czy za chwilę większość relacji będziemy budowali online bez kontaktu bezpośredniego?

    Zapraszamy do odsłuchania 4 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z Natalią Hatalską z infuture institute poruszyli tematy takie jak:

    Czym jest antytech i w jaki sposób rozwija się ta postawaCzy rozwój metaverse, technologii VR i AR wpłynie na pogłębianie nierówności cyfrowych?Czym są niewidzialne technologie?Do czego i w jaki sposób można zastosować mapę trendów stworzoną przez infutute institute?

    Natalia Hatalska - CEO i założycielka infuture.institute – instytutu badań nad przyszłością. Financial Times umieścił ją na liście New Europe 100, a Wysokie Obcasy uznały za jedną z 50 najbardziej wpływowych kobiet w Polsce. Wyróżniona w rankingu „Kogo słucha polski biznes?”, jako jeden z 10 najważniejszych autorytetów polskiego biznesu oraz na Liście Kobiet Roku Forbes Women Polska.

    Jedna z najbardziej wpływowych ekspertek zajmujących się analizą, poszukiwaniem i prognozowaniem nowych trendów. Analityczka, trendwatcherka, autorka licznych projektów badawczych, doceniona m.in Nagrodą Publiczności Kongresu Badaczy Polskiego Towarzystwa Badaczy Opinii i Rynku. Nagrodzona przez Geek Girls Carrots za bycie wzorem kobiety zajmującej się nowymi technologiami oraz tytułem Digital Shaper, wyróżniający wybitne osobowości, za wkład w rozwój gospodarki cyfrowej w Polsce. Autorka wielokrotnie nagradzanego bloga: hatalska.com, książek „Cząstki przyciągania”, „Far Future. Historia jutra” oraz najnowszej „Wiek paradoksów. Czy technologia nas ocali?”.

  • Czy świat nowych technologii i robotów może być interesujący dla młodego pokolenia? Jakie możliwości oferuje dla osób wchodzących na rynek pracy? Czy łatwo jest rozpocząć swoją ścieżkę zawodową w świecie przemysłu robotycznego?

    Zapraszamy do odsłuchania 3 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z Agatą Zagułą z Platformy Robotów DBR77 rozmawiali m.in. o:

    - szansach młodych ludzi w branży robotycznej

    - stereotypie, jakim jest maskulinizowanie świata przemysłu oraz jego przełamywaniu

    - kompetencjach technicznych, jakie przydają się podczas łączenia Inwestorów z Integratorami

    - możliwościach Platformy Robotów DBR77 zarówno w zakresie rozwoju pracowników jak i tych biznesowych

    Agata Zaguła - Programistka robotów przemysłowych oraz project manager odpowiedzialna za kierowanie projektami automatyzacji i robotyzacji stanowisk w firmach produkcyjnych. Absolwentka Uniwersytetu Mikołaja Kopernika na kierunku fizyka techniczna. Na Platformie Robotów DBR77 odpowiada za dział sprzedaży oraz rozwój integratorów. Zajmuje się doradztwem podczas tworzenia koncepcji na stanowiskach zrobotyzowanych bądź zautomatyzowanych.

  • Jak wygląda rynek pierwotny versus rynek wtórny robotów? Czy powiedzenie „Biednego nie stać na oszczędzanie i kupowanie tanich rzeczy” znajduje swoje odniesienie do firm wyrażających gotowość do podjęcia i przeprowadzenia u siebie procesu robotyzacji?

    Zapraszamy do odsłuchania 2 odcinka 2 sezonu #Robosapiens.

    Tym razem Piotr Wiśniewski wraz z Pawłem Sołtysikiem rozmawiali m.in. o:

    - kondycji polskich firm produkcyjnych w obszarze gotowości do zrobotyzowania a tym samym konkurowania z rynkami zachodnimi

    - różnicach biznesowych i inwestycyjnych między MŚP a rynkiem korporacyjnym

    - potrzebie długofalowej i wielokierunkowej edukacji

    - wspólnych celach i metodach działania między Integratorami a dostawcami robotów

    „Doświadczony, skuteczny manager rozwoju opartego na sprzedaży oraz nowych projektach inwestycyjnych. Od ponad 10 lat aktywny w branży automotive i przemyśle wysokotechnologicznym. Sprawny marketingowiec i networker.

    Od 4 lat związany z firmą Amister, gdzie pełni obecnie funkcję Managera działu marketingu oraz Pełnomocnika ds. Systemu Zarządzania Jakością.

    Zna zarówno specyfikę działania polskich MSP jak i procedury funkcjonowania dużych korporacji. Trendy technologiczne, innowacje oraz nowe pomysły konfrontuje z rynkiem na poziomie realizowanych projektów. Branżowy insider, który wierzy w realną optymalizację procesów produkcyjnych dzięki robotyce i automatyce i poprawę konkurencyjności polskiego przemysłu.

    W swojej pracy jest odpowiedzialny m.in. brand marketing, content marketing, business development nowych produktów i usług, relacje B2B, ale także za nadzór nad systemem zarządzania jakością w firmie, stałą optymalizację procesów oraz audyty wewnętrzne i certyfikacje firmy.”

  • #14 odcinek podcastu #robosapiens to rozmowa z Konradem Sitnikiem o roli i przyszłości funduszy VC, trendach w finansowaniu oraz o konieczności cyfryzacji polskiego przemysłu.

    Konrad Sitnik - współzałożyciel spółki ECC Venture będącej czołowym inwestorem Platformy Robotów DBR77, praktyk 25-letnim doświadczeniem na wyższym szczeblu zarządzania w różnych spółkach sektora finansowego i IT: private equity, bankowość, maklerstwo papierów wartościowych, finanse korporacyjne, zarządzanie funduszami, usługi finansowe, IT, energetyka, cleantech.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    Czym są fundusze Venture Capital i jaka jest ich rola na rynku.Jak fundusze VC przyczyniają się do rozwoju nowych technologii?Czym są modele disruptive?O roli inwestorów funduszy VC.Inwestycje VC „Giełdą XXI w.”?O nowych modelach biznesowych mogących zmienić obraz polskiego przemysłu.Jaka jest przyszłość inwestycji VC w Polsce.
  • #13 odcinek podcastu #robosapiens to rozmowa z Bartoszem Józefowskim o konieczności edukacji cyfrowej w sposób zorganizowany oraz sposobach akceleracji technologii do momentu osiągania przez nie dojrzałości wdrożeniowej.

    Bartosz Józefowski od 2013 r. związany z innowacjami technologicznymi. Kreator wielu ciekawych przedsięwzięć i wdrożeń technologicznych, zafascynowany tematyką Przemysłu 4.0.Wicedyrektor Działu Parku w Krakowskim Parku Technologicznym. Kierował Inkubatorem Technologicznym w Krakowie, zasiadając następnie w zarządzie funduszu inwestycyjnego. Tworzył i zarządzał programem akceleracyjnym dla startupów przemysłowych KPT ScaleUp. Obecnie buduje hub4industry czyli hub innowacji cyfrowych dla przemysłu. Posiada szerokie doświadczenie w pracy z korporacjami i startapumi technologicznymi. Ambasador regionalny fundacji Startup Poland i współtwórca startupowej organizacji parasolowej w Krakowie. Absolwent studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    jakie doświadczenie posiada Krakowski Park Technologiczny w akceleracji różnych technologii,o ścieżkach rozwoju i finansowania polskich startupów,czym jest hub4industry i czego można się spodziewać od hubów w najbliższych latach?Radar Innowacji Przemysłu 4.0 – przegląd firm oferujących ciekawe i sprawdzone rozwiązania dla przemysłu,jak identyfikować przyszłość na podstawie działalności startupów,jakie są technologie, które już osiągnęły dojrzałość wdrożeniową.

    Profil Bartosza Józefowskiego na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/bartosz-j%C3%B3zefowski-10b6854

  • #12 odcinek podcastu #robosapiens to rozmowa z Marcinem Lewandowski o tym, jak dbać o bezpieczeństwo w przemyśle, aby tysiące operatorów i serwisantów maszyn produkcyjnych wychodziło z fabryk do domów bez kontuzji i urazów.

    Marcin Lewandowski - absolwent Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego, na kierunku Informatyka i Ekonometria. Założona i kierowana przez niego firma TECH-SYSTEM Group od 2007 roku prowadzi działalność doradczą w zakresie bezpieczeństwa maszyn i linii produkcyjnych. Świadczy usługi dla największych fabryk w Polsce i na świecie, oraz dla mniejszych firm produkcyjnych i wielu integratorskich. W obszarach zawodowych nastawiony na rozumienie potrzeb klientów i wyprzedzanie ich oczekiwań. Dbanie o relacje i zaufanie kontrahentów i współpracowników to fundament działalności i jeden z powodów dotychczasowych sukcesów.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    - z jakich narzędzi składają się systemy bezpieczeństwa
    - czym jest zewnętrzna homologacja maszyn
    - jak zmieniają się przepisy w ramach dyrektywy maszynowej
    - czy ROI (zwrot z inwestycji) to odpowiednia metryka do oceny bezpieczeństwa

    Podcasty dostępne są na platformach:
    ➡Spotify: https://open.spotify.com/show/573GYx0vC1WpBZtacEIoPP
    ➡Apple Podcast: https://podcasts.apple.com/pl/podcast/robosapiens/id1558664765
    ➡Google Podcast: https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy5idXp6c3Byb3V0LmNvbS8xNzI5MzY5LnJzcw==
    ➡Youtube: https://youtu.be/XBe1R78APpE

    #dbr77 #TechSystem #robotyzacja #roboty #bezpieczeństwo #BHP

  • #11 odcinek podcastu #robosapiens to rozmowa z ekspertem w zakresie intralogistyki w automatyce przemysłowej – Mateuszem Wiśniowskim. Oprócz umiejętności w zakresie zarządzania projektami i kierowania zespołem ma także pokaźne zaplecze inżynierskie: zna się na projektowaniu systemów nawigacyjnych, bezpieczeństwie maszyn, widzeniu komputerowym i sztucznej inteligencji. Jest doktorantem na Politechnice Warszawskiej i współzałożycielem firmy VersaBox.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    czym różnią się roboty #AGV od #AMRco składa się na system intralogistycznyjakie zmiany w fabryce wprowadza automatyczny transport czy Twoja firma jest gotowa do automatyzacji procesów logistycznych

    Profil Mateusza Wiśniowskiego na LinkedIn: https://pl.linkedin.com/in/mateuszwisniowski

    #dbr77 #versabox #robotyzacja #roboty #innowacje #rozwój #intralogistyka #transport

  • Ewangelista świata robotów, prezes Fanuc Polska podsumowuje stan robotyzacji w Polsce studząc optymizm. To prawda, że roboty całkowicie zmieniają zasady gry w kontekście wydajności i efektywności. Niestety, pomimo tego, że pracę przy spawaniu detali można skrócić z 10 do 2.5 godziny, a liczbę produkowanych elementów zwiększyć 5-krotnie sprzedaż robotów w Polsce to nadal ułamek tego, co sprzedajemy na Zachodzie czy choćby na Słowacji.

    Z tego odcinka dowiesz się:

    - dlaczego rozwój robotyzacji w Chinach jest na tak wysokim poziomie

    - jak na przestrzeni lat zmieniło się podejście Fanuca do sprzedaży robotów

    - jak dzięki platformie dbr77 można ocenić efektywność rozwiązań robotycznych

    - co motywuje nas do wspólnego budowania branżowej społeczności

    Link do drugiego odcinka podcastu 20. Piętro – Rafał Kerger, Piotr Wiśniewski, Jędrzej Kowalczyk

    https://open.spotify.com/episode/2cmKZsYsSeypv0tArRGmw1?si=TPzjZjFCT_WbqLr_HYVpow&dl_branch=1

    Profil Jędrzeja Kowalczyka na LinkedIn: https://www.linkedin.com/in/j%C4%99drzej-kowalczyk-68b77064/

    #dbr77 #fanuc #robotyzacja #roboty #innowacje #rozwój