Bölümler
-
Wracam - w nowym wydaniu. Tym razem z krótkimi formami. Żeby pobudzić umysł I serce. Poruszyć. Żeby poruszać relację z dzieckiem. Być może ją rozruszać. Tym razem z trudniejszej strony. Wracam może bardziej kontrowersyjnie? Prawdopodobnie od strony, od której się mało rozmawia, albo w ogóle. Ten odcinek jest na mój "ulubiony" temat: "konsekwencje". Spotykam się z tym, że wielu dorosłych w tej sprawie też robi jakąś pomyłkę. Karać? "Wyciągać konsekwencje"? Zatrzymaj się. Posłuchaj! Zainspiruj!
-
Wracam. W nowym wydaniu. Tym razem z krótkimi formami. Żeby pobudzić umysł i serce. Żeby poruszać relację z dzieckiem. Może ją rozruszać? Tym razem z trudnej strony. Może bardziej kontrowersyjnie. Może od tej strony, od której się nie mówi, albo rzadko rozmawia. W tym odcinku będzie prawdopodobnie o pomyłce wielu rodziców (i nie tylko) w temacie budowania autorytetu w relacji z dzieckiem. Czy autorytet się buduje? Czy to jest potrzebne i komu? Po co? Zatrzymaj się. Posłuchaj. Zainspiruj się!
-
Eksik bölüm mü var?
-
Wracam z krótkimi formami. Tym razem z krótkimi formami. Żeby pobudzić umysł i serce. Żeby poruszać relację z dzieckiem. Żeby było konstruktywnie. Tym razem z trudnej strony. Może bardziej kontrowersyjnie. Może od tej strony, o której się nie mówi, rzadko rozmawia. W tym odcinku o tym, co niepotrzebne nazywają "sprawiedliwością" oraz o szacunku - szacunku kogo do kogo. Dzieci powinny się dzielić. Powinny się tego uczyć od małego. Czy tak?
-
Wracam. Tym razem z krótkimi formami. Żeby pobudzić umysł i serce. Żeby poruszać relację z dzieckiem.
Tym razem z trudnej strony.
Może bardziej kontrowersyjnie. Może od tej strony, o której się nie mówi, rzadko rozmawia.
Ten odcinek dotyczy sprawy, która można zobrazować zadaniem: "Jak się nie uspokoisz, to...". Co miałoby na celu straszenie dzieci? Co to może robić?
Zatrzymaj się. I pomyśl, że można inaczej. Hamulec i inspiracja - w tym odcinku :) -
Wracam z krótkimi formami. Żeby pobudzić umysł i serce; relacje z dzieckiem. Tym razem z trudnej strony. Może bardziej kontrowersyjnie.
Ten odcinek o własności, posiadaniu dziecka.
Masz dziecko, czy...? -
Taki podcast na początek roku szkolnego na temat prac domowych, tego, czy obowiązki, sprzątania, gotowania, wynoszenia śmieci to coś, co służy dzieciom. A jeśli nie im to komu i jak to wpływa na rozwój dzieci. O młodzieży tez będzie. O przekazach i przekonaniach tez coś usłyszysz. Dowiesz się, czy rodzina to interes, czy może coś innego. Zapraszam!
-
Seksualność dziecka to temat... normalny i budzący różne emocje. Moim celem jest "uspokojenie" i wsparcie w tym - wciąż trudnym dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, trenerów itp. - temacie. Odpowiadam na pytania, które otrzymałem i oniawian, moim zdaniem, bardzo ważne kwestie dotyczące seksu, erotyki, seksualności, które pojawiają się w relacjach z dziećmi. Będzie o masturbacji, o TYM, i o TYM też;) o seksie rodziców, o LGBT i tym, jak o seksualności rozmawiać i kiedy. Różne tematy w kolejnych odcinkach cyklu: "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksualności dzieci i boicie się zapytać" 😉
-
Seksualność dziecka to temat... normalny i budzący różne emocje. Moim celem jest "uspokojenie" i wsparcie w tym - wciąż trudnym dla rodziców, opiekunów, nauczycieli, wychowawców, trenerów itp. - temacie. Odpowiadam na pytania, które otrzymałem i oniawian, moim zdaniem, bardzo ważne kwestie dotyczące seksu, erotyki, seksualności, które pojawiają się w relacjach z dziećmi. Będzie o masturbacji, o TYM, i o TYM też;) o seksie rodziców, o LGBT i tym, jak o seksualności rozmawiać i kiedy. Różne tematy w kolejnych odcinkach cyklu: "Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o seksualności dzieci i boicie się zapytać" 😉
-
Czy dzieci naprawdę potrzebują zasad?! A może to dużym dorosłym tak naprawdę są potrzebne zasady, a małym dzieciom - wsparcie, kierowanie, zapewnianie bezpiecznej przestrzeni? Co dają zasady?
Znowu zadaję dużo pytań. W tym podcaście na temat zasad opowiem, co zasady, reguły, kontrakty itp. dają, w czym mogą pomagać i jakie widzę ryzyko. No i, oczywiście, postaram się zainspirować.
A jak masz jakieś pytania, czy uwagi, to zapraszam cię do kontaktu: [email protected]. -
Pojęcie "grzeczny, grzeczna" jest wciaż odmieniane przez różne przypadki w wielu sytuacjach: podczas rozmów w przedszkolach, żłobkach, spotkań rodzinnych, często u rodziców rodziców. Albo koleżanka pyta koleżanki, kiedy odbiera swoje dziecko, czy jej córka/synek było "grzeczne". Co wtedy odpowiedzieć? Co to w ogóle znaczy "grzeczne dziecko"? A jakby powiedzieć "grzeczny tata", "grzeczna mama"? Jak to pasuje?
W tym podcaście o tym temacie. Czy potrzebne jest używanie tego określenia? Co to daje?
Podpowiem, jak i co można inaczej.
-
Masz obawy, czy wystarczająco dbasz o dietę Twojego dziecka? Zastanawiasz się, czy Twoje dziecko się dobrze odżywia? Co robić, kiedy nie chce jeść? Czy będzie zdrowe? Czy będzie się dobrze rozwijało? Czy nakłaniać do jedzenia?
W tym odcinku o tym, co robić, żeby wesprzeć siebie i dziecko w takiej sytuacji. Podeprę trochę nauką, żeby było bardziej przekonywująco ;-)
-
Jak nie będziesz stawiała dziecku granic, to potem będziesz wejdzie ci na głowę!", "Musisz mu postawić granice. ", "Sprawia ci kłopoty, bo nie pilnujesz granic." , "Dzieci agresywne nie znają granic ". To chyba najbardziej "popularne" wypowiedzi na temat dzieci i granic.
Temat granic często jest poruszany przy okazji konfliktów fizycznych, werbalnych itp. między dziećmi, a także między dziecini i dorosłymi. Wisie się z tym trud, bezradności rodziców, ktorym zależy na tym, by ich dzieci żyły w społeczeństwie w sposób akceptowany, by ich dzieci radziły sobie w życiu dbając o swoje granice i granice innych.
W tym podcaście zwracam uwagę na jedne z najważniejszych kwestii. Pokazuję, że zmiana perspektywy może zmienić sposób postępowania. A postępowanie - wspierającą relację dorosłych z dziećmi. Na tej relacji opierają się dzieci, które później dbają o swoje i cudze granice.
-
Kiedy dorosły zaczyna chorować, kiedy przechodni poważną, czy ciężką chorobę, sytuacja dla dziecka zmienia się. Zmienia się sytuacja całej rodziny, ponieważ rodzic /rodzice nie funkcjonują już jak do tej pory: pracują z domu lub więcej spędzają czasu w szpitalu; ktoś inny teraz odbiera dziecko z przedszkola; nie ma już takich zabaw i rozmów, jak dawniej.
To trudna sytuacja dla całej rodziny.
Rodzice nie wiedzą, jak zacząć rozmowę z dzieckiem; doświadczają różnych emocji. z miłoścido dziecka chcą je chronić i np. udają, że nic
się nie stało, nic się nie dzieje, albo jakoś nie mówią całej prawdy, albo ją zniekształcają. Towarzyszy im uczucie bezradności, niepokoju.
W tym podcaście podaję garść wskazówek i podpowiedzi.
Mam nadzieje, że uporządkuje to Wam temat.
-
Powiem dziś o wychowywaniu i dyscyplinowaniu dzieci w sytuacjach, których dziecko złości się, zachowuje agresywnie a nawet terroryzuje dorosłych. Powiem też o złości rodzica i o tym co z tym wszystkim robić.