Bölümler
-
W duecie z Marcinem Radomskim, krytykiem filmowym i twórcą kanału KINOrozmowa, wybieramy najzdolniejsze gwiazdy młodego pokolenia w Hollywood. Timothée Chalamet, Zendaya, Paul Mescal, Anya Taylor-Joy czy Barry Keoghan – kto zachwyca talentem, kto dominuje w box office, a kto triumfuje na festiwalach? Rozmawiamy o ich kluczowych rolach, w takich filmach jak „Diuna 2”, „Furiosa: Saga Mad Max”, „Wonka” czy „Gladiator 2”, oraz o radzie Leonardo DiCaprio dla Chalameta: żadnych narkotyków i ról w filmach superbohaterskich. Przyglądamy się sukcesom Zendayi w „Challengers” i Margaret Qualley w „Substancji”. Czy młodzi aktorzy z Irlandii zdominują Hollywood? Dowiedz się więcej i posłuchaj!
-
Jaki jest stan prac nad generatywną sztuczną inteligencją? Jaką rolę tym wyścigu mogą odegrać modele open source? Czy Chiny wygrają rywalizację z USA na polu AI? W jaki sposób zmiana na fotelu prezydenta Stanów Zjednoczonych wpłynie na rozwój sztucznej inteligencji? Przed jakimi wyzwaniami stoi Europa w związku z rewolucją AI? W tym odcinku „Posłuchaj Plus Minus” na pytania Dominiki Pietrzyk o stan prac nad genAI odpowiada Konrad Banachewicz z Elephant AI. Więcej na stronie: rp.plTwitterze: twitter.com/rzeczpospolitaFacebooku: facebook.com/dziennikrzeczpospolitaLinkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/
-
Eksik bölüm mü var?
-
Jakie konsekwencje może mieć sprawa posła Romanowskiego dla kampanii prezydenckiej w Polsce? Co dalej z Lewicą po dymisji Wieczorka? Czy kryzys w sprawie PKW i NS wysadzi wybory w Polsce? To tematy nowego odcinka podcastu „Polityczne Michałki”W najnowszym odcinku Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko analizują kluczowe wydarzenia mijającego tygodnia. . Główne tematy to azyl polityczny Marcina Romanowskiego na Węgrzech, dymisja ministra nauki i szkolnictwa wyższego oraz prawne zawirowania wokół Państwowej Komisji Wyborczej i Sądu Najwyższego. Sprawdzamy, jak te wydarzenia wpływają na układ sił w rządzie, kampanię prezydencką oraz na relacje Polski z sąsiadami i Unią Europejską.Ucieczka na Węgry – geopolityczna burzaMarcin Romanowski, były sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości, poprosił o azyl polityczny na Węgrzech, co przeniosło aferę Funduszu Sprawiedliwości na arenę międzynarodową. - To nie jest już tylko nasza wewnętrzna sprawa lecz problem geopolityczny, który łączy ucieczkę Romanowskiego z prorosyjską polityką Viktora Orbána - mówił Szułdrzyński. .Ten ruch wzbudził ogromne zainteresowanie w mediach społecznościowych – temat osiągnął zasięg ponad 100 milionów wzmianek. - Timing jest kluczowy – wskazuje rozmówca – temat ten z pewnością wyląduje na świątecznych stołach, wpływając na narrację polityczną – mówił Michał Kolanko. Sprawa jest poważnym problemem politycznym dla PiS. - Cały PiS dziś płaci cenę za aferę Funduszu Sprawiedliwości, z której tak naprawdę nic nie miał – fundusze służyły głównie Solidarnej, a potem Suwerennej Polsce – zauważa Szułdrzyński.Gorzki moment dla Lewicy Dymisja ministra nauki i szkolnictwa wyższego, choć początkowo dominowała w mediach, została szybko przesłonięta przez sprawę azylu Romanowskiego. - To pierwszy tak poważny wstrząs w rządzie od jego powstania – mówi Kolanko. Analizując napięcia wewnątrz lewicy, wskazano na rosnące tarcia międzypokoleniowe oraz wpływ afery na wizerunek partii wchodzących w skład koalicji rządowej. - Dla lewicy to gorzki czas. Dymisja ministra Wieczorka nie tylko odebrała impet kampanii Magdaleny Biejat, ale także pogłębiła wewnętrzne tarcia – mówił Kolanko.Kampania wyborcza w cieniu kryzysówTematem, który może mieć poważny wpływ na wybory prezydenckie jest kryzys wokół PKW i Sądu Najwyższego. - Bijący na alarm PiS nie jest tutaj wiarygodny, bo to on ugotował ten bigos, tworząc obecną konstrukcję prawną. – mówił Szułdrzyński. Komentatorzy wspominali też o politycznej inicjatywie Szymona Hołowni, który zaproponował „ustawę incydentalną”, która ma usunąć ten problem z planszy.Więcej na stronie: rp.plTwitterze: twitter.com/rzeczpospolitaFacebooku: facebook.com/dziennikrzeczpospolitaLinkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/
-
Jest piątek, 20 grudnia a w podcaście „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek przedstawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Dzisiaj podsumujemy kluczowe tematy gospodarcze: koszty polskiej elektrowni jądrowej, przygotowania PKP Intercity na święta, ambitne plany USA dotyczące redukcji emisji i sytuację gospodarczą Rosji według Władimira Putina.
Najważniejsze informacje:
• Znamy koszty pierwszej polskiej elektrowni jądrowej
Koszt budowy trzech reaktorów o łącznej mocy 3,7 GW wyniesie 192 mld zł. Inwestycja zabezpieczona jest rządowym wsparciem w wysokości 60 mld zł oraz gwarancjami państwowymi. Budowa ma ruszyć w 2028 roku, a pierwszy reaktor ma zostać oddany do użytku w 2035 roku.
• PKP Intercity gotowe na święta
Spółka deklaruje pełną gotowość na wzmożony ruch świąteczny. Na najbardziej obleganych trasach pojawią się dodatkowe wagony. Nowy rozkład jazdy wprowadza 51 nowych połączeń, a skrócone czasy przejazdów mają ułatwić podróże.
• USA z nowym planem redukcji emisji
Administracja Joe Bidena zaprezentowała plan redukcji emisji gazów cieplarnianych o 61-66% do 2035 roku względem poziomów z 2005 roku. Donald Trump zapowiedział, że jeśli wróci do władzy, wycofa USA z Porozumienia Paryskiego.
• Putin chwali rosyjską gospodarkę
Podczas corocznej konferencji Władimir Putin ogłosił, że rosyjska gospodarka jest stabilna, a kraj jest „suwerenny”. Deklaracje te stoją w sprzeczności z rzeczywistą sytuacją ekonomiczną Rosji, dotkniętej sankcjami i spadkiem eksportu.
-
Jest czwartek, 19 grudnia - najważniejsze informacje w podcaście „Twój Biznes” przedstawia Bartłomiej Kawałek. Poruszymy dzisiaj tematy związane z polskimi propozycjami zmian w Zielonym Ładzie, starciem banków z konsumentami, kontrowersyjnym przejęciem udziałów w Commerzbanku przez UniCredit oraz batalią TikToka z amerykańskimi władzami.
Najważniejsze informacje:
· Polska chce zmian w Zielonym Ładzie
Polska, wraz z Włochami i Czechami, domaga się złagodzenia zasad Zielonego Ładu. Proponują m.in. opóźnienie wejścia w życie systemu ETS2 o trzy lata oraz rozszerzenie mechanizmu CBAM o inne sektory. Czeka nas trudna debata, szczególnie że kraje Europy Zachodniej nie są przekonane do tych zmian.
· Starcie banków z konsumentami
NBP rekomenduje ograniczenie ryzyka prawno-regulacyjnego dla banków. Banki narzekają na nieproporcjonalną ochronę konsumentów, podczas gdy prawnicy wskazują, że klienci banków są słabszą stroną w sporach. Czy czeka nas nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim?
· UniCredit zwiększa udziały w Commerzbanku – Niemcy oburzeni
Włoski UniCredit stał się największym prywatnym udziałowcem Commerzbanku, co wzbudziło niezadowolenie w Niemczech. Wzrost udziałów do 28% przy użyciu instrumentów pochodnych wywołał debatę o narodowym charakterze kluczowych instytucji finansowych.
· TikTok walczy o przetrwanie w USA
Sąd Najwyższy USA rozpatrzy wniosek TikToka o zablokowanie prawa wymuszającego sprzedaż aplikacji amerykańskiemu podmiotowi. Rozprawa zaplanowana na 10 stycznia może zadecydować o przyszłości TikToka na rynku amerykańskim.
-
Jaki jest obraz elektromobilności z różnych perspektyw. Rozmawiamy z dwoma przedstawicielami branży motoryzacyjnej: Marcinem Kwoką, szefem Mercedes Benz Polska i Maciejem Mazurem, dyrektorem zarządzającym Polskiego Stowarzyszenia Nowej Mobilności.
Elektromobilność w motoryzacji zagościła już na dobre. Jak to zwykle bywa z nowymi technologiami jedni są nią oczarowani, a drudzy do niej uprzedzeni. Wokół elektryków powstało dużo mitów, a ostatni nie najłatwiejszy rok nie pozwolił się z nimi uporać. Jednak, jak to w życiu punkt widzenia zależy od punktu siedzenia dlatego do rozmowy zaprosiliśmy dwóch rozmówców. Panowie w wielu punktach się ze sobą zgadzają jednak w kilku mają bardzo odmienne zdanie. Bo kiedy Marcin Kwoka mówi o 29 proc. wzroście rejestracji elektryków, to Maciej Mazur podsumowuje ten rok jako ani dobry, ani zły.
Czy wszyscy będziemy jeździć samochodami elektrycznymi?
Z rozmowy dowiecie się jak może wyglądać rozwój elektromobilności w najbliższych latach i czy finalnie wszyscy i tak będziemy jeździli samochodami na prąd. Technologia e-mobilności rozwija się z roku na rok coraz bardziej i już dzisiaj mamy samochody, które pozwolą nam pokonać realne 500 i więcej kilometrów na jednym ładowaniu, a na koncie Mercedesa jest nawet rekord jazdy na jednym ładowaniu baterii, który wynosi 1200 km.
Rozprawiamy się z mitami elektromobilności, ale również z tym czy chińska motoryzacja, szczególnie z pytaniem czy w segmencie e-samochodów to zagrożenie czy może jednak zwiększenie konkurencyjności dla europejskich firm?
-
Autonomia, zaufanie do nauczycieli i smartfony na lekcjach – tak wygląda szkoła w Estonii. W jaki sposób udaje im się uzyskiwać najlepsze wyniki w teście PISA w Europie opowiada Kristina Kallas, szefowa tamtejszego resortu oświaty.
Nie ma dobrej edukacji bez dobrze wynagradzanych nauczycieli – podkreślała w podcaście „Szkoła na nowo” Kristina Kallas, minister edukacji i badań Estonii. Kallas udzieliła nam wywiadu przy okazji uczestnictwa w zorganizowanej w Warszawie przez OECD Global Forum „Education for the Future. Challenges to Curriculum Design and Effective Implementation.” W ostatnich badaniach PISA Estonia była na pierwszym miejscu.
Szefowa estońskiej edukacji opowiadała w jaki sposób budowali system edukacyjny po upadku Związku Radzieckiego. – Zaczęliśmy od decentralizacji systemu edukacyjnego. Uważamy, że szkoły powinny mieć szeroką autonomię. Nauczyciele także mają prawo do podejmowania
decyzji o tym, w jaki sposób pokierują procesem nauczania w klasie. Uważamy, że najlepszedecyzji pedagogicznie podejmuje się na poziomie dziecka. Ja, jako minister, nie mogę ocenić, jakie potrzeby ma dziecko w poszczególnych klasach – wyjaśnia Kristina Kallas. – Mamy w Estonii 1705 szkół i każda z nich jest inna – dodaje. I tłumaczy, że coraz rzadziej lekcje w formie klasycznych wykładów, częściej w otwartej przestrzeni szkolnej czy wręcz na zewnątrz szkoły. – Byłam zdziwiona, gdy dowiedziałam się, że w Polsce tak trudno zaprosić do szkoły osoby z zewnątrz. W Estonii często zastępujemy nauczycieli ekspertami w danej dziedzinie – mówi Kallas.
Szkoła wykorzystuje nowoczesne technologie
Bardzo często na lekcjach korzysta się także z nowoczesnych technologii – nie tylko z komputerów, ale także ze smartfonów. Co ciekawe na przerwach w wielu szkołach bywają one zabronione. Chodzi o to, by dzieci nauczyły się rozsądnego korzystania z tych urządzeń. Podczas zajęć dzieci muszą także nauczyć się odróżniania prawdy od fake newsów. – Mamy problem z dezinformacją – mówi Kallas.
To wszystko nie byłoby jednak możliwe bez autonomii nauczycieli i zaufania do nich. – W Estonii 85 proc. nauczycieli ma dyplom magistra. Uważamy, że jeśli ktoś ukończył studia pedagogiczne, to wie, w jaki sposób uczyć – mówi Kallas. Ile za to zarabiają? Trochę więcej niż wynosi w tym kraju średnie wynagrodzenie. Mimo to Estończycy mają kłopoty ze znalezieniem chętnych do pracy pedagogów, bo sama praca jest ciężka.
-
Jest środa, 18 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Porozmawiamy o chaosie wokół „wakacji od ZUS”, ograniczeniach programu „Mój Elektryk” oraz potencjalnej fuzji Hondy i Nissana. Dowiemy się również, dlaczego Szwecja krytykuje niemiecki system energetyczny.
Najważniejsze informacje:
• Chaos zamiast „wakacji od ZUS”
Pomimo zapewnień ZUS o sprawnej weryfikacji, przedsiębiorcy otrzymują masowo pisma z wezwaniem do uzupełnień lub wszczęciem postępowań. Eksperci sugerują, że zbyt skomplikowane zasady skorzystania z ulgi mogą być powodem tego chaosu. Trudno jednak wytłumaczyć nagłą masową wysyłkę dokumentów przez ZUS.
• Nowa edycja „Mój Elektryk” ogranicza firmy
Wsparcie zakupu elektryków od lutego 2025 roku obejmie tylko osoby fizyczne i jednoosobowe działalności. Firmy, które odpowiadały za 87% sprzedaży elektryków w 2024 roku, nie skorzystają z programu. Eksperci ostrzegają przed ryzykiem niewykorzystania środków i spowolnieniem rozwoju elektromobilności w Polsce.
• Szwedzka minister krytykuje Niemcy
Ebba Busch, szwedzka minister energii, warunkuje budowę nowej linii energetycznej łączącej Szwecję z Niemcami od uporządkowania niemieckiego systemu energetycznego. Obecny chaos w Niemczech wpływa na wzrost cen energii w Szwecji.
• Fuzja Hondy i Nissana w planach
Japońscy giganci motoryzacyjni Honda i Nissan planują połączenie sił, by skuteczniej konkurować z Teslą i chińskimi producentami. Współpraca może objąć również Mitsubishi, którego większościowym udziałowcem jest Nissan.
Rozmowa Przemysława Tychmanowicza z Michałem Kobzą członkiem zarządu GPW: https://www.youtube.com/watch?v=nT5Tas2ax0A
-
Sukces Magdaleny Biejat może być punktem startu dla nowej socjaldemokracji w Polsce - mówił w podcaście Pałac Prezydencki dr Bartosz Rydliński z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego.W najnowszym odcinku podcastu Pałac Prezydencki Michał Kolanko wraz z dr. Bartoszem Rydlińskim z UKSW i Centrum im. Daszyńskiego analizują początek kampanii prezydenckiej oraz kandydaturę Magdaleny Biejat. Lewica stawia na nowy wizerunek, który ma być odpowiedzią na dominację Koalicji Obywatelskiej i tradycyjne struktury polityczne. Czy strategia „dziewczyny z sąsiedztwa” okaże się skuteczna? Jakie wyzwania stoją przed lewicą? O tym wszystkim w ostatnim odcinku podcastu o kampanii prezydenckiej przed przerwą świąteczną. Start kampanii i kandydatura Magdaleny BiejatKampania prezydencka nabiera tempa, a Magdalena Biejat, jako pierwsza kandydatka w wyścigu, wzbudza niemałe zainteresowanie. „Przed nami ogrom pracy i jestem na tę pracę gotowa” – zapowiedziała Biejat w trakcie niedzielnej konwencji, podkreślając znaczenie współpracy i pragmatyzmu. W tle pojawił się także symboliczny przekaz – „Polska powiatowa”, który ma wskazywać na obszary docelowe kampanii lewicy. Zdaniem dr. Bartosza Rydlińskiego, kampania prezydencka to w pewnym sensie bardzo „wyniszczające wybory”, które wymagają ogromnego zaangażowania kandydata. „To jest trochę jak tournee, tysiące uściśniętych rąk, wystąpienia, objazdówka po kraju” – podkreśla ekspert. Lewica, stawiając na Magdalenę Biejat, chce wyjść poza wielkomiejską bańkę i zbudować autentyczny kontakt też z wyborcami z mniejszych miejscowości. Lewica kontra Rafał TrzaskowskiLewica, pamiętając o słabych wynikach Roberta Biedronia sprzed pięciu lat, zdaje sobie sprawę, że musi znaleźć własny elektorat. „Nie można być wyłącznie wielkomiejską kandydatką” – zauważa dr Rydliński. Rafał Trzaskowski, jako naturalny rywal, jest kojarzony z elitarnym wizerunkem, co dla niektórych wyborców może być przeszkodą. – Magdalena Biejat jest naturalna, autentyczna, można ją spotkać na targowisku czy spacerze na Pradze-Północ – mówi Rydliński, wskazując na jej atut w budowaniu bliskiej relacji z obywatelami. Kandydatura Biejat jest także testem dla samej lewicy. W obliczu podziałów wewnątrzpartyjnych i ryzyka wystawienia dodatkowych kandydatów, wynik Magdaleny Biejat będzie swoistym referendum o sile lewicowej socjaldemokracji. „To idealny moment, żeby lewica się policzyła” – zaznacza dr Rydliński.Czy socjaldemokracja się policzy w 2025? W tle kampanii pojawiają się także pytania o morale lewicy oraz kwestie związane z ministrami i wewnętrznymi napięciami. Sprawa ministra Wieczorka oraz niejasne sygnały z Partii Razem pokazują, że sytuacja na lewicy jest dynamiczna. Zdaniem dr. Rydlińskiego, wybory prezydenckie mogą być punktem zwrotnym. „Wygrana Kwaśniewskiego w 1995 roku czy sukces Kukiza to przykłady, że kampania prezydencka ma ogromny wpływ na scenę polityczną” – podkreśla ekspert.Więcej na stronie: rp.plTwitterze: twitter.com/rzeczpospolitaFacebooku: facebook.com/dziennikrzeczpospolitaLinkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/#Wybory2025, #MagdalenaBiejat, #Lewica, #Polityka, #PolskaPolityka, #Prezydent2025, #KampaniaPrezydencka, #LewicaPolska, #Biejat2025, #WyboryPrezydenckie, #ScenaPolityczna, #KomentarzPolityczny, #PodcastPolityczny, #PałacPrezydencki, #AnalizaPolityczna
-
Jest wtorek, 17 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze. Przyjrzymy się sytuacji na rynku mieszkaniowym, rosnącym kosztom pracy i wyzwaniom stojącym przed OFE. Zajmiemy się również zmianami w systemie emerytalnym w Czechach i trudnościami europejskich linii lotniczych.
Najważniejsze informacje:
· Czy ceny mieszkań spadną w 2025 roku?
Słabnący popyt na mieszkania i rosnąca podaż mogą w przyszłym roku doprowadzić do obniżek cen. Na niektórych rynkach, takich jak Kraków, Łódź czy Trójmiasto, można liczyć nawet na 2-3% spadku cen mieszkań. Główne przyczyny to wysokie stopy procentowe, niska zdolność kredytowa i niepewność związana z rządowym wsparciem dla kupujących.
· Poprawa na rynku AGD
Produkcja dużego AGD w Polsce wzrosła w październiku o 4,9% rok do roku. Choć cała branża mierzy się ze spadkiem popytu w Europie Zachodniej, polski rynek odnotowuje wzrost sprzedaży. Eksperci przewidują dalszą poprawę sytuacji w 2025 roku, ale będzie ona zależeć od nastrojów konsumenckich.
· Czesi podwyższają wiek emerytalny
Prezydent Czech podpisał ustawę podnoszącą wiek emerytalny do 67 lat. Zmiany będą wprowadzane stopniowo do 2035 roku. Reforma ma na celu zmniejszenie zadłużenia sektora publicznego, ale budzi sprzeciw opozycji.
· OFE kulą u nogi polskiego rynku akcji
W OFE zgromadzono 231 mld zł, z czego 165 mld to akcje polskich spółek. Fundusze emerytalne, które kiedyś napędzały polski rynek kapitałowy, dziś sprzedają akcje, powodując odpływ kapitału z GPW. Eksperci sugerują konieczność reformy systemu OFE, aby wspierać polski rynek akcji.
-
Jest poniedziałek, 16 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Przyjrzymy się nowym propozycjom regulacji dla AI, rekordowemu importowi nawozów z Rosji i rosnącemu zagrożeniu uzależnienia Europy od wschodnich dostawców. Omówimy także rekord bankructw dużych firm oraz zmiany w kultowej serii gier „Wiedźmin” od CD Projekt.
Najważniejsze informacje:
· Regulacje a rozwój AI
Eksperci ostrzegają przed nadmierną regulacją sektora AI w Polsce i UE. Branża apeluje o stworzenie „piaskownic regulacyjnych” do testowania rozwiązań AI bez ryzyka naruszenia przepisów. Zbyt surowe regulacje mogą zahamować wzrost, podczas gdy w USA i Chinach rozwój AI kwitnie dzięki luźniejszym przepisom.
· Rosja wykorzystuje nawozy jako broń gospodarczą
Import rosyjskich nawozów do Polski w 2024roku osiągnął 1,3 mld zł. Polska wraz z krajami bałtyckimi domaga się nałożenia ceł na nawozy z Rosji i Białorusi, aby zapobiec uzależnieniu Europy od tych dostawców. Decyzja KE w tej sprawie jest niepewna z powodu braku jednomyślności w UE.
· Rekord bankructw dużych firm
W III kwartale 2024 roku liczba upadłości firm o obrotach powyżej 50 mln euro wzrosła do 127 – to najwyższy wynik w historii. 60% z nich stanowią firmy europejskie. Globalne problemy gospodarcze i wysokie koszty finansowania odbijają się na stabilności dużych przedsiębiorstw.
· CD Projekt zapowiada „Wiedźmina IV”
Studio CD Projekt zaprezentowało zwiastun nowej odsłony gry „Wiedźmin”. W roli głównej tym razem pojawi się Ciri, co wywołało mieszane reakcje inwestorów. Mimo to, akcje spółki od maja wzrosły o 60%, a firma ma ambitne plany na przyszłe premiery.
-
Razem z dziennikarką „Rzeczpospolitej” Małgorzatą Piwowar omawiamy najgłośniejsze wydarzenie mijającego roku w sztuce: otwarcie siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Budynek MSN otworzył się na zwiedzających z wielką celebrą 25 października 2024 r. Jednak już 10 listopada znów wejście do muzeum zostało ograniczone i dziś można tylko zwiedzać wystawę „Warszawa w budowie” na parterze, a także przyjść na seans do muzealnego kina. Kiedy więc instytucja zostanie otwarte dla zwiedzających już na stałe? I co wtedy będzie można tam zobaczyć, jakich artystów podziwiać? Co to znaczy, że w MSN nie będzie wystawy stałej? Jak prezentuje się nowy budynek na tle Placu Defilad i Pałacu Kultury? Czy jego wnętrza są funkcjonalne i spełnią swoją rolę wystawienniczą? I kto okazał się lepszym przewodnikiem – Rafał Trzaskowski, prezentujący wnętrza MSN, czy też były minister kultury Piotr Gliński, gdy oprowadzał dziennikarzy po Muzeum Historii Polski?
-
Jaki jest bilans pierwszego roku trzeciego rządu Donalda Tuska? O tym w najnowszym odcinku podcastu „Polityczne Michałki” rozmawiali Michał Szułdrzyński i Michał Kolanko.
Rok rządów Donalda Tuska, oceniany przez wielu komentatorów na „trójkę z plusem”, charakteryzował się zarówno sukcesami, jak i dużymi kłopotami. Wśród mocnych stron wymieniono pozycję premiera jako lidera polityki krajowej i międzynarodowej oraz aktywność kilku ministrów, m.in. Agnieszki Dziemianowicz-Bąk, Katarzyny Pełczyńskiej-Nałęcz czy Radosława Sikorskiego. - Dowiezione sprawy międzynarodowe, w tym odblokowane KPO, są niewątpliwym osiągnięciem tego rządu.
Przez splot wielu czynników Polska jest teraz głównym graczem europejskim - mówi Kolanko. Jednocześnie rząd zmaga się z krytyką za brak realnych działań w obszarze praw człowieka, chaos komunikacyjny oraz niektóre niezrealizowane obietnice, jak projekt „kredytu 0%”. - Ciężko mieć pretensje do rządu, że wycofuje się ze złych pomysłów, ale wciąż brakuje spójnej wizji – zauważa Szułdrzyński.
Kampania prezydencka – pierwsze starcia i strategie
Jak zauważyli rozmówcy Rafał Trzaskowski, kandydat Koalicji Obywatelskiej, stara się balansować wizerunek „międzynarodowego gracza” z przekazem skierowanym do zwykłych Polaków. – Spotkanie z Macronem to atut. Tego nie ma Nawrocki – twierdzi Kolanko. Z kolei Karol Nawrocki, kandydat popierany przez Prawo i Sprawiedliwość, prowadzi intensywne spotkania z wyborcami poza największymi miastami. - Tempo narzucone przez obie strony już teraz przypomina końcówkę kampanii, a przecież wybory dopiero pół roku przed nami – zauważył Kolanko.
Młodzi wyborcy a przyszłość polskiej polityki
Sondaże wskazują na rosnące poparcie młodych mężczyzn (aż 38%) dla Konfederacji, co stawia partie głównego nurtu w trudnej sytuacji. - Jeśli jedziemy metrem i widzimy pięciu młodych ludzi, to (jeśli głosują) być może dwóch z nich popiera Konfederację – zauważa Szułdrzyński. Problemem Koalicji Obywatelskiej jest "niedowożenie" obietnic, co szczególnie demobilizuje młode kobiety.
Rozmówcy zwracają uwagę na kluczowe znaczenie mobilizacji młodych wyborców w nadchodzących wyborach prezydenckich. - Sondaże są ostrzeżeniem – brak realizacji obietnic może kosztować koalicję utratę kluczowego elektoratu – podsumowuje Szułdrzyński.
Więcej na stronie: rp.plTwitterze: twitter.com/rzeczpospolitaFacebooku: facebook.com/dziennikrzeczpospolitaLinkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/
-
Jest piątek, 13 grudnia, a w dzisiejszym odcinku„Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Rok nowego rządu pod lupą ekspertów i przedsiębiorców.Rozmowa z prezesem Orlenu o planach spółki, przyszłości Olefin III i umowie zSynthosem. Przyjrzymy się także europejskiej walce o przyszłość aut spalinowychi najnowszym pakietom sankcji na Rosję.
Najważniejsze informacje:
· Roknowego rządu pod lupą biznesu
Eksperci i przedsiębiorcy mają mieszaneuczucia co do działań nowej koalicji. Na plus: odblokowanie KPO ipriorytetyzacja bezpieczeństwa. Na minus: brak wicepremiera ds. gospodarczych iniespójna polityka gospodarcza. Wątpliwości budzi także tempo podejmowaniadecyzji o nowych inwestycjach oraz proces legislacyjny pomijający stronęspołeczną.
· Umowana produkcję amunicji rakietowej w Polsce
Grupa WB prowadzi zaawansowane rozmowy zkoreańskim Hanwha Aerospace o budowie fabryki amunicji rakietowej do wyrzutniChunmoo. Umowa ma zostać podpisana do lipca, a fabryka może stać się kluczowympunktem dla europejskiego rynku uzbrojenia.
· EuropejskaPartia Ludowa broni aut spalinowych
EPL chce cofnięcia zakazu sprzedaży autspalinowych od 2035 roku, proponując wsparcie dla aut hybrydowych i zasilanychpaliwami alternatywnymi. Argumentują to złą sytuacją europejskiego przemysłumotoryzacyjnego i potrzebą dokładnej analizy skutków zakazu.
· Nowypakiet sankcji na Rosję
UE i G7 nałożyły sankcje na transportrosyjskiej ropy i chińskie firmy wspierające rosyjski przemysł dronowy. Polskazapowiada dalsze naciski na zaostrzenie sankcji, szczególnie w kontekścieimportu rosyjskich nawozów sztucznych.
-
Jest czwartek, 12 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek analizuje kluczowe tematy gospodarcze.Zaczynamy od rosnącej świątecznej drożyzny, która zmusza Polaków do oszczędności. Przyjrzymy się także wstrzymaniu wielkiej inwestycji Orlenu i potencjałowi polskiego rynku akcji na 2025 rok. Na koniec omówimy nowy pakiet sankcji na Rosję oraz globalne zmiany, które mogą wpłynąć na ceny żywności.Najważniejsze informacje:• Świąteczna drożyznaCeny przed świętami wzrosły średnio o 5,5%. Najbardziej podrożały warzywa (+16,6%) oraz produkty tłuszczowe i słodycze (+10%). Szczególnie niepokoi wzrost cen masła o 31%, co wynika z ograniczonej produkcji i rosnących kosztów. Polacy planują oszczędne święta, wydając średnio 200-300 zł na osobę.• Orlen zatrzymuje inwestycję Olefiny IIINowe władze Orlenu zdecydowały o wstrzymaniu flagowej inwestycji z powodu jej rosnących kosztów i problemów infrastrukturalnych. Projekt ma zostać zastąpiony przez „Nową Chemię”, która będzie realizowana do 2030 roku. Decyzja wywołała kontrowersje i krytykę byłego prezesa Daniela Obajtka.• Polski rynek akcji z potencjałemAnalitycy przewidują optymistyczny rok 2025 dla polskich akcji. Indeks WIG ma osiągnąć 100,5 tys. punktów, co oznacza wzrost o 22%. Sektory z największym potencjałem to banki, odzież i IT. Możliwe są jednak korekty w pierwszej połowie roku.• Nowy pakiet sankcji na RosjęUE i G7 zatwierdziły 15. pakiet sankcji, który ma uderzyć w eksport ropy i firmy wspierające rosyjską agresję. Restrykcje obejmują także chińskie firmy dostarczające komponenty do dronów wykorzystywanych na Ukrainie. Polska zapowiada dalsze naciski na zaostrzenie sankcji.
-
Jest środa, 11 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Zaczynamy od pesymizmu w polskich startupach, które mają coraz większe trudności z pozyskaniem finansowania. Zbadamy również, dlaczego Polacy są coraz mniej przejęci zmianami klimatycznymi. Przyjrzymy się także miliardom euro, które trafią do europejskich rolników, oraz analizie, dlaczego wiele europejskich firm nadal działa w Rosji mimo wojny i sankcji.
Najważniejsze informacje:
· Pesymizm w polskich startupach
Według raportu Fundacji Startup Poland aż 54% polskich startupów nie pozyskało zewnętrznego finansowania. Sektor zmaga się z problemami dostępu do kapitału, co hamuje jego rozwój. Eksperci wskazują, że ulgi podatkowe mogłyby poprawić sytuację, jednak potrzebne są konkretne działania rządu, aby wesprzeć ten rynek.
· Polacy mniej przejęci zmianami klimatu
Zaniepokojenie zmianami klimatycznymi spadło z 81% w 2023 roku do 74% obecnie. Trend ten wynika z pandemii, wojny oraz rosnących cen energii. Coraz mniej osób wskazuje rozwój odnawialnych źródeł energii jako priorytet. Polityka klimatyczna potrzebuje lepszej komunikacji i bardziej efektywnych działań.
· Miliardy dla europejskich rolników
Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) ogłosił wsparcie dla rolnictwa w wysokości 8,4 mld euro. Środki mają trafić głównie do młodych rolników i małych gospodarstw, wspierając modernizację i rozwój sektora. To największy taki pakiet w historii banku.
· Europejski biznes wciąż działa w Rosji
Pomimo wojny i sankcji, wiele firm z Europy Zachodniej kontynuuje działalność w Rosji. Na „liście wstydu” Uniwersytetu Yale dominują firmy niemieckie, francuskie i włoskie. Brak jednoznacznych działań w tej kwestii rzuca cień na politykę sankcji UE.
-
Dla jurorów tegorocznego plebiscytu „Młodzieżowe Słowo Roku” najciekawszym słowem było „czemó”. Znaczenie jest standardowe, ale nikt nie wie, dlaczego na końcu wyrazu jest „ó”. A może to po prostu „o” z akcentem?
„Młodzieżowe Słowo Roku” jest zawsze tylko jedno. Zostaje nim to, które zdobyło najwięcej głosów internautów. W tym roku nie było zaskoczeń, bo w zakładach bukmacherskich najlepsze notowania miały dwa: skibidi i sigma.
Skąd biorą się młodzieżowe słowa?
Ale o nie jedyne ciekawe, młodzieżowe słowa, które znalazły się w finałowej dwudziestce. Warto zwrócić uwagę także na takie jak aura, azbest, brainrot czy czemó. – Nam, jurorom, najbardziej spodobało się właśnie to osotatnie. Zastanawiamy się nad pisownią i nie wiemy. Czy to może jest „o” z akcentem – pyta w podcaście „Szkoła na nowo” Bartek Chaciński, wicenaczelny tygodnika „Polityka” i jeden z jurorów plebiscytu.
Bartek Chaciński tłumaczy, że niektóre słowa nawiązują do nietypowych trendów, które wyrosły w sieci. – „Azbest” to przykład na to, jak zjawiska memiczne z TikToka przenikają do języka młodzieży. Są profile, które zajmują się budowlanką, patodeweloperką. To się rozprzestrzenia wirusowo – mówi Chaciński, podkreślając, że „azbest” ma w sobie coś ironicznego, niebezpiecznego i dziaderskiego.
Ciekawym zjawiskiem jest świadome używanie słów, które trudno zdefiniować. –Język młodzieżowy staje się formą buntu przeciwko starszym. Jeśli my nie rozumiemy, co znaczy „skibidi” czy ‚azbest’, to młodzi mają przewagę – zauważa Chaciński. Tego typu słowa są często zbitkami memów, gestów i choreografii z internetu.
Z kolei niektóre terminy, jak „bambik” czy „sigma”, wywodzą się bezpośrednio z gier. – „Bambik” to żółtodziób z Fortnite’a, który nie ma V-dolców – tłumaczy Chaciński. – Z kolei „sigma” to postać silna, niezależna, wzorowana na popularnych archetypach z internetu. To pokazuje, jak ważny w życiu młodzieży stał się świat gier i treści online. To słowo pojawiło się w tym plebiscycie już po raz kolejny. A ponieważ użył je już Donald Tusk w stosunku do Mateusza Morawickiego, weszło do powszechnego obiegu.
Od czego młodzieży mogą „gnić mózgi”?
Ważnym słowem jest „brainrot”, czyli „gnicie mózgu”. Jest to słowo, które pojawia się także w podobnych plebiscytach za granicą. A w Polsce służy ono np. do określenia młodszych dzieci, które w internecie sięgają po niezbyt wyszukane treści. – „Brainrot” to gnicie mózgu od oglądania głupich treści takie jak „Skibidi Toilet”– mówi Chaciński. Jak dodaje, to słowo pokazuje, że również młodzi widzą negatywne skutki przesadnego korzystania z mediów społecznościowych.
Chaciński podkreśla także, że język młodzieży może być świetnym punktem wyjścia do lekcji w szkole. – Można by wykorzystać plebiscyt jako pretekst do rozmowy o języku, znaczeniach słów i ich ewolucji. To pokazuje młodym, że język jest żywy i że mają na niego wpływ – sugeruje ekspert.
-
Jest wtorek, 10 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia kluczowe wydarzenia gospodarcze.
Rozpoczynamy od rosnących długów branży handlowej, która boryka się z problemami finansowymi. Przyjrzymy się również ożywieniu popytu na specjalistów IT oraz prognozom dla polskiego rynku akcji. W dalszej części omówimy nowe tarcia na linii Chiny-USA, gdzie Chiny wymierzyły cios firmie Nvidia.
Najważniejsze informacje:
· Rosną długi handlu
Według danych Krajowego Rejestru Długów, suma zadłużenia podmiotów handlowych przekroczyła 2,4 mld zł. Problemy dotyczą głównie małych hurtowni i jednoosobowych działalności gospodarczych. Powodem zadłużenia są m.in. problemy z kapitałem obrotowym, rosnąca konkurencja ze strony dyskontów oraz rozwój chińskich platform e-commerce.
· Odżywa popyt na specjalistów IT
Raport Manpower Group wskazuje, że branże technologiczne, transportowe i telekomunikacyjne planują zwiększenie zatrudnienia w I kwartale 2025 roku. Mimo niepewnej sytuacji gospodarczej, większość firm chce utrzymać poziom zatrudnienia, a sektor IT wydaje się szczególnie obiecujący.
· Co z polskim rynkiem akcji?
Polska giełda ma za sobą trudne półrocze, ale prognozy na 2025 rok dają nadzieję na poprawę. Eksperci wskazują na potencjał wzrostu PKB, fundusze unijne oraz rosnącą konsumpcję. Rynek akcji mógłby zyskać na zakończeniu konfliktu na Ukrainie oraz wcześniejszych obniżkach stóp procentowych.
· Chiny wymierzają cios Nvidii
Chiny rozpoczęły dochodzenie antymonopolowe przeciwko Nvidii. To kolejny etap konfliktu handlowego z USA, którego stawką jest przewaga technologiczna w dziedzinie sztucznej inteligencji. Na wyniku starcia mogą ucierpieć kraje, które pozostaną bierne w tej rywalizacji.
-
Co planuje Sławomir Mentzen w kampanii prezydenckiej, gdy ta zacznie się formalnie w przyszłym roku? Czym jego strategia różni się od poprzednich kampanii Konfederacji? W "Pałacu Prezydenckim" rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, szefem sztabu Konfederacji w wyborach prezydenckich.Rozmowa z Bartoszem Bocheńczakiem, który jest szefem sztabu Slawomira Mentzena w tej kampanii, a także kierował kampanią Konfederacji w wyborach do PE koncentruje się na kilku kwestiach związanych z planami Mentzena na kolejne miesiące, ale i wcześniejszymi decyzjami w pre-kampanii wyborczej. Jedna z nich to bieżąca strategia kandydata Konfederacji, który od wielu tygodni spotyka się z wyborcami w małych i średnich miejscowościach. To strategia, która zakłada odwiedzanie miast powiatowych, często pomijanych przez innych polityków. - Nie było spotkania, gdzie byłoby mniej niż 250 osób – nawet w deszcz czy mróz frekwencja nas zaskakuje – podkreśla Bocheńczak, wskazując na entuzjazm w mniejszych miejscowościach. Celem tej kampanii jest dotarcie do elektoratu, który w wyborach parlamentarnych udowodnił swoje znaczenie. Bocheńczak podkreśla, że Mentzen będzie w kampanii robił tylko rzeczy, które są zgodne z jego przekonaniami. - Mentzen nie będzie robił rzeczy, które są sprzeczne z jego wartościami – on musi wierzyć, że robi dobrze, inaczej tego nie zrobi – podkreśla. Mentzen i Kampania w internecie Jednym z ważniejszych wątków rozmowy jest kampania internetowe i jej znaczenie. - Przyszłość kampanii wyborczych to internet. Klasyczne media tracą na znaczeniu – komunikacja przenosi się do sieci – mówi Bocheńczak. Jak podkreśla, prezydenta w przyszłym roku wybierze internet – i na to też stawia Mentzen. Lider Konfederacji i jego sztabowcy mieli też wyciągać wnioski z przeszłości. - Stawiamy na dyscyplinę i ciężką pracę w kampanii – konkluduje. Więcej na stronie: rp.plTwitterze: twitter.com/rzeczpospolitaFacebooku: facebook.com/dziennikrzeczpospolitaLinkedin: linkedin.com/company/rzeczpospolita/
-
Jest poniedziałek, 9 grudnia, a w dzisiejszym odcinku „Twój Biznes” Bartłomiej Kawałek omawia najważniejsze wydarzenia gospodarcze.
Rozpoczynamy od rosnących strat gospodarczych spowodowanych spadkiem liczby szczepień i problemów z chorobami zakaźnymi. Przyjrzymy się także potencjałowi wojskowych umów offsetowych w Polsce oraz zakończeniu 25-letnich negocjacji umowy handlowej między UE a Mercosur. Na zakończenie omówimy rosnącą konkurencję chińskich producentów samochodów elektrycznych dla Tesli.
Najważniejsze informacje:
· Choroby zakaźne i gospodarcze straty
Zachorowania na krztusiec wzrosły 34-krotnie, a na RSV – 10-krotnie. W zeszłym roku koszty dla gospodarki związane z chorobami zakaźnymi wyniosły 2 mld zł, głównie przez absencję pracowników. Eksperci apelują o większą świadomość i podkreślają opłacalność szczepień jako najlepszej inwestycji w zdrowie publiczne.
· Wojskowe offsety wielką szansą dla Polski
Wojskowe Zakłady Lotnicze WZL1 przygotowują się do obsługi śmigłowców Apache i czołgów Abrams. Umowy offsetowe mogą stać się fundamentem rozwoju polskiego przemysłu obronnego. Trwa proces integracji zakładów w Łodzi i Dęblinie, co ma zwiększyć efektywność i zapewnić konkurencyjne wynagrodzenia dla specjalistów.
· Umowa z Mercosur po 25 latach negocjacji
Unia Europejska i państwa Mercosur zakończyły negocjacje umowy handlowej. Pomimo optymizmu Komisji Europejskiej, sprzeciw wobec ratyfikacji wyrażają m.in. Francja i Włochy, co może opóźnić lub zablokować porozumienie.
· Chińska konkurencja dla Tesli
Tesla sprzedała w III kwartale 432 tys. samochodów elektrycznych, ale chiński BYD zbliżył się do tego wyniku, sprzedając 424 tys. aut. Chińskie marki, takie jak Geely, również umacniają swoją pozycję, podczas gdy Volkswagen odnotowuje spadek sprzedaży.
- Daha fazla göster