Bölümler
-
“Začíná zlatý věk Ameriky,” řekl prezident USA Donald Trump v úvodu svého inauguračního projevu. Nonivářka Deníku N Jana Ciglerová dodává, že záleží na úhlu pohledu. “Pro Trumpovy příznivce a voliče zlatý věk nastal, minimálně si to tak představují. Druhá strana politické barikády má ale obavy z rozpadu USA přímo před očima,” říká ve Spotlightu News.
-
"Když rodič uhodí dítě nebo ho zmlátí, seřeže, je to opravdu extrémní situace a selhání rodiče," říká o fyzických trestech zpěvačka Bára Basiková. Kvůli tomu, že sama v dětství fyzickým trestům čelila, se rozhodla tuto praktiku výchovy na vlastní děti neaplikovat. "Vyplatilo a vrátilo se mi to," dodává.
-
Eksik bölüm mü var?
-
"Doufala jsem, že šíření covidu-19 nebude tak rychlé a nebude celosvětové," popisuje molekulární viroložka Ruth Tachezy, v čem pandemii nového onemocnění před pěti lety podcenila. Česko se podle ní s pandemií popasovalo dobře, největší problémy vidí zpětně v komunikaci státu.
-
"Je velmi těžké porazit velmoc, která je velká nejen rozlohou, ale má i 140 milionů obyvatel a je jadernou mocností," říká v rozhovoru pro Spotlight brigádní generál v záloze František Mičánek. Typ státu, jako je Ruská federace, podle něj nelze porazit čistě vojensky. Konflikt by se měl ale ukončit tak, aby ani jeden ze států neodešel s pocitem poražení.
-
Mnohem větší silové soupeření mezi Spojenými státy a Ruskem vnímá znovuzvolený prezident Donald Trump v případě Grónska, ne Ukrajiny, tvrdí novinář Matěj Schneider. I přes Trumpův vysoce nepravděpodobný slib ukončit konflikt na Ukrajině do 24 hodin by byl rád tím, který mír vyjedná. To však pro Ukrajinu může znamenat velké ztráty.
-
Slovensku hrozí se stávající vládou antidemokratický převrat, jaký zažilo ve 48. roce, tvrdí slovenský diplomat Rastislav Káčer. I tehdy podle něj mnozí situaci podceňovali. "Takový scénář považuji za velmi reálný a lehce uskutečnitelný," uvádí v rozhovoru pro Spotlight bývalý velvyslanec ve Spojených státech a v Maďarsku.
-
Na rozdíl od Spojených států zatím není Česko rozdělené na dva nesmiřitelné tábory lidí, které by se shodovaly se svou skupinou ve všech kulturních otázkách. Sociolog Daniel Prokop tvrdí, že se zde spíš vyprofilovala skupina, která není spokojená zejména se svou životní a ekonomickou situací a necítí loajalitu k demokratickému zřízení.
-
Evropa směřuje do velkého propadu výroby elektřiny, což znamená, že po ní vznikne velký hlad, tvrdí Václav Bartuška, zvláštní zmocněnec ministerstva zahraničních věcí pro otázky energetické bezpečnosti. “Jsme druhý největší exportér elektřiny v EU, to ale přestane platit a pro velkou část české veřejnosti to bude velký šok” dodává.
-
S používáním umělé inteligence nám podle experta ujíždí vlak. "Nejde o pendolino, ale spíš o šinkanzen, do kterého je potřeba rychle naskočit," říká Ondřej Svoboda. Podle něj bude AI v budoucnu hrát stále větší roli a kdo s takovými nástroji nebude pracovat, dost možná nebude mít na pracovním trhu takové uplatnění.
-
“Česko v nejohroženějším čase od své samostatnosti, což bude platit tak dlouho, dokud nebude Rusko strategicky poraženo,” myslí si Otakar Foltýn. Válka na Ukrajině je podle něj obrovským strategickým omylem, který vedl k vykrvácení ruské armády. “Rusko je ve skutečnosti daleko slabší, než si myslíme, ale má podstatně větší vůli k pokračování v agresi,” tvrdí generálporučík.
-
"Znám případ, kdy to dívka chlapci řekla a on si to nese jako velikánské trauma, že někoho znásilnil," popisuje poslankyně za STAN Barbora Urbanová situaci, kdy dívka na diskotéce nebyla schopná slovy říci, že sex nechce. Společenské změně by ale mohla napomoci i nová redefinice znásilnění, na které se Urbanová podílela.
-
“Nestane se to za 5 nebo za 10 let, ale pojďme se k tomu přiblížit,” komentuje ekonom Petr Janský výrok premiéra Petra Fialy (ODS) slibující dorovnání se německým platům do čtyř let. Nesouhlasí s jeho časovým odhadem, pozitivně však hodnotí vytyčený směr. “Středopravicový premiér mluví o zvyšování výdělků, to je skvělé,” říká v rozhovoru pro Spotlight.
-
"To, co mě v poslední době velice překvapilo, byl objev gravitačních vln. Ty nám přinášejí důležité poznatky," říká v rozhovoru pro Spotlight astronom a astrofyzik Jiří Grygar. Po více než šedesáti letech výzkumu ho vesmír stále fascinuje a nyní svou pozornost upírá na hvězdy.
-
“Politik, který si uvědomuje, že nedělá věci dobře a pracuje na změně, stojí za to. Je to dobrý trend,” tvrdí komentátor Aktuálně.cz Martin Fendrych proměnu vystupování premiéra Petra Fialy (ODS) z posledních měsíců. Jeho vstup na sociální síť TikTok označuje sice za trochu směšné, snahu o větší viditelnost a srozumitelnost ale hodnotí pozitivně.
-
"Krátkodobé snahy mi přijdou trošku absurdní, člověk často neudělá nic moc dobrého a často to naopak přežene," říká výživový a longevity poradce František Knobloch, který tvrdí, že pokud si neumíme ze zdravého životního stylu udělat zvyk, můžeme si dokonce i uškodit. Jde prodloužit život jen návyky, nebo vždy hrají roli geny? A jaká základní změna našemu zdraví prospívá nejvíce?
-
"Bůh nám dal svobodnou vůli a teď nám do toho nezasahuje, ale už jsou věci, které jsou natolik za hranou, že si říkám: Už by to chtělo, pane bože," říká evangelický farář Jakub Helebrant, který je s kolegou Karlem Müllerem součástí dua Pastoral Brothers. Společně glosují náboženství i politiku. Co si myslí o prorokovi "Babišiášovi" a co čekat po podzimních volbách? A jak vypadá ráj a peklo?
-
Pití alkoholu lze podle chemičky Olgy Ryparové srovnat s tím, když by lidé jedli plesnivé jídlo. “Plíseň je karcinogen první třídy stejně jako etanol, to je důležité připomínat. Pokud si dá člověk litr vína za týden, jde už o rizikové množství a hrozí při něm až 200 nemocí,” upozorňuje popularizátorka vědy.
-
"Do jisté míry jsem bojovník. Spousta věcí se mi v životě nepodařila, ale vždycky jsem se pokusil znovu vstát," říká herec Hynek Čermák. V rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou popisuje, jak "destruktivní" umí herecká profese být i co si zažil kvůli své vizáži. Jaké to je, když vás lidé na ulici poznávají, a dá se vyhnout nechtěné konfrontaci? A proč se Čermák nezvládá dívat na své filmy?
-
"Roli hraje i to, že to bylo hodně brutální a násilný," vysvětluje influencer zabývající se korejskou kulturou David Pham celosvětový úspěch seriálu Hra na oliheň (Squid Game). "Druhá série je 50 na 50, buď to bude wow, nebo flop," dodává.
-
“Pokaždé, když se na to dívám, je jedna z nejtěžších scén pro mě ta, když moje 'dcera’ Jindřiška sedí ve skříni. Tak to je můj příběh,” popisuje herečka Emília Vášáryová scénu z filmu Jana Hřebejka Pelíšky, kde hrála manželku herce Jiřího Kodeta. V rozhovoru se Zuzanou Tvarůžkovou popisuje, jaká její cesta k filmu byla, ale i obavy z toho, kam kráčí nejen slovenská společnost.
- Daha fazla göster