Bölümler
-
Rácz Attilával, a Szegedi Városkép és Piac Kft. első emberével megbeszéltük.
A jövő heti adást akár már a Széchenyi téren a borfesztiválon is hallgathatják, úgyhogy épp itt az ideje, hogy megbeszéljünk mindent fontosat az idei tizenegy napos borünnepről. Rácz Attila részletesen elmondott mindent az építkezésről, a poharakról, kicsit megnéztük a fellépőket, és újra hangsúlyoztuk: fölösleges készpénzt vinni: bankkártya bőven elég.
Emellett gratuláltunk Pogány Indulónak az Artisjus-díjához. És voltak a kedvenceik is: a tyúk és az NBA rájátszása.
-
Az megvan, hogy több, mint száz éve a Széchenyi téren voltak IV. Béla mai helyén pálmafák? Bizony! Ennyit az úgynevezett tájidegenségről...
Két esemény tartja izgalomban Szegedet ezekben a napokban:
a Múzeumok éjszakáján nyíló Munkácsy-kiállítás és a Glattfelder téri pálmafák.Mind a kettőről beszélgettünk, a festményekről Hegedűs Anitával, a Móra Ferenc Múzeum nem kosarazó sajtósával, a fákról meg Makrai Lászlóval, a Szegedi Környezetgazdálkodási Nkft. ügyvezető igazgatójával.
Volt tyúk is, persze, meg NBA is, egyúttal megcsodálható az a reform, amit lehet, csak erre az adásra vezettünk be.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Április a troli hónapja Szegeden, a hónap utolsó hétfőjén ünnepel az SZKT.
Németh Zoltán Ádám, a Szegedi Közlekedési Társaság közösségi közlekedési és vasútbiztonsági vezetője volt a vendégünk, akivel a kezdetektől indultunk el. Kiderült, Ádám még vezetett ZiU9-est, azt a trolitípust, amivel megindult negyvenöt éve a szegedi trolibusz-közlekedés. Az élményeiről is beszámol. Meg arról is, április 29-én mi mindennel készül a Szegedi Közlekedési Társaság: például egy nosztalgikus balkanyarral.
-
Mi kell egy ilyen úthoz? Fanatizmus? Őrültség? Szerencse? Pénz? Aki válaszol, Farkas Gábor, az egyik túrázó.
Április 25-én reggel fél hatkor bő másfél hónapra elköszönnek Farkas Gáborék tőlünk – elmennek Afrikába.
Babettával.
Erről beszélgettünk vele a mai Szeged Podcastban.
Majd Rácz Attilával, a szegedi Városkép és Piac ügyvezető igazgatójával ismételtük át, mi minden lesz május 1-jén Újszegeden a Ligetben, illetve Tarjánban a Zápor-tónál.
Az amerikaisportolást ezúttal az NBA kezdődő rájátszása jelentette, megtippeltük az első kört, melyik csapat, hány meccsen harcolja ki a továbbjutást.
És megtárgyaltuk a tyúkelsőzést, valamint azt is, miért jó ha egyszerre sokan főznek szabadtűzön bográcsban.
-
A szolgáltatók tehetetlenek. Csak úgy lehet megúszni, ha észnél vagyunk.
Egyre többször fordult elő velem az utóbbi időben, hogy ismeretlen számról hívtak fel azzal, hogy visszahívtak, mert kerestem őket. Egyszer sem telefonáltam. Felhívtam így állítólag:
debreceni autósoktatót, rákóczifalvi rokkantnyugdíjast győri egyetemistát,például. Egytől egyig azt mondták, a telefonszámomról volt nem fogadott hívásuk. Én meg nem győztem bizonygatni, soha nem akartam velük beszélni. Akkor mégis mi ez az egész?
Elmondom az adásban.
Megnéztük a tyúkot is, persze.
Meg amerikaisportoltunk, a kosárlabda mellett ezúttal jégkorong volt, pontosabban annak a kiegészítő sportága, a verekedés.
-
Itt vagyunk, megvagyunk, köszönjük az aggódást. Megy tovább a Szeged Podcast!
Megjavult a múlt hétre a műtő, én meg, bár hatvan percen át tudtam volna köhögni az adásban, mégsem tettem meg.
Gedzo kezdésképpen elmondta a műtőmegjavulásos élményeit, majd felhívtuk Szalai Tamás asztrofizikust azért, hogy beszélgessünk vele egy jövő heti agórás programról: a James Webb űrteleszkópról fog beszélni Barna Barnabás csillagásszal együtt.
Irtó menő lesz, tényleg.
Majd Tamás után jöttek az amerikai sportok.
És volt tyúk is.
-
Közösségi közlekedés és sport. Szegeden és az Egyesült Államokban.
Németh Zoltán Ádám, az SZKT forgalmi főmérnöke volt az első vendégünk. Vele a szombaton kezdődő villamosvonal-felújításról beszélünk. A 4-es villamos legkritikusabb állapotban lévő szakaszait újítja fel a Szegedi Közlekedési Társaság nyolc hét alatt.
Utána Baranyi Ernővel, a szegedi Guardians Amerikai Futball Club vezetőedzőjével beszélgettünk arról, megint lesz toborzójuk, de nemcsak amerikaifocira, a hamarosan olimpiai sporttá nemesedő flagfocira. Hogy mi ez, és hogyan lehet jelentkezni – minden kiderül.
Ha már volt amerikaifoci, akkor átruccantunk szokás szerint Amerikába most a két poszterzsákolást beszéltük meg, szabályosak voltak-e egyáltalán, persze, hogy nem, illetve a frissen elkezdődött baseballszezonra pillantottunk rá.
És volt tyúk is.
-
Miért nem volt elég az, ami tényleg megtörtént? Vendégünk Pelyach István történész.
Azért, mert igazából nem volt semmi Pesten, ami ellen érdemben lázadni lehetett volna: nem volt király, akit el lehetett volna zavarni, nem volt országgyűlés, amit meg lehetett volna zsarolni, és nem volt kormány sem, amit el lehetett volna küldeni. A József napi vásáron akartak szórólapozni a márciusi ifjak. Fogalmuk nem volt arról, hogyan kellett forradalmat csinálni. Csak aztán értesültek róla, hogy Bécsben kitört a forradalom...
Az első igazi forradalmi tett a 12 pont kinyomtatása volt. De valójában március 15. egy csókkal kezdődött és azzal is ért véget.
-
SOR-ban. De foglalkoztunk a lufihajtogatással is.
Knezevics Viktorral, az SZKT ügyvezető igazgatójával beszélgettünk arról, hogy négy önjáró trolibusz érkezik ebben a hónapban Szegedre, az elsőnek a bemutatójánál én is ott voltam, tényleg príma.
Majd Csatai Gergővel beszélgettünk arról, miért kell egy újabb Guinness-rekordot felállítani lufihajtogatásból.
NBA-ztünk is, persze, ezúttal az adás elején, és megnéztük a tyúkot. A végén.
A podcast szava ezúttal a Faraday-kalitka.
-
Ha már az egészségügy olyan, amilyen, még Szegeden is, akkor figyeljük inkább a madarakat!
Előbb vettük fel ezt a Szeged Podcastot, mint azt általában szoktuk volt, de hiába igyekeztünk. Azért hoztuk előrébb a rögzítést, mert Gedzóra várt egy epehólyagműtét. Rutin egynapos jellegű beavatkozás. Bemegy, befekszik, megcsinálják, majd másnap hazajön. Csakhogy a megcsináljákhoz kellene egy jó műtő. Ami, így mondták neki telefonon, elromlott. Így nem operálták meg, várja a következő időpontot. Hogy hogyan romolhat el egy műtő, igyekszünk kideríteni, de attól tartok, soha nem fogjuk megtudni...
Miután megbeszéltük ezt az egészségügyi őrületet jöttek a madarak. Ugyanis volt mostanában sasszinkron, erdeifülesbagoly-leltár, és megbeszéltük azt is, mint kell tenni, ha cinege költözik a postaládába. Tokody Béla a Magyar Madártani Egyesület helyi csoportjának titkára volt a vendégünk, akivel mindent megbeszéltünk, majd javasolta, lépjünk be az egyesületbe, és kapunk egy B odút, és meg lesz oldva a cinkekérdés. Az év eddigi legjobb dealje, tényleg gondolkodom rajta...
Majd jött az NBA, illetve a Jokić-rajongás.
Várnai Adrienn? Majd a következő adásban!
Az adás kifejezése egyébként a mezővédő erdősáv.
-
Hogyan hozzunk el egy szelet kenyeret otthonról? És hogyan érettségizzenek le a diákok úgy, hogy a lehető legkevesebb stressz érje őket a felkészülés alatt is?
Csőke Boglárka volt a vendégünk, akik elindítottak egy Facebook-oldalt: Érettségizz velünk a neve, azért rakták össze, hogy minél kevesebbet stresszeljenek, minél simábban vegyük az érettségit.
Kiknek lehet jó egy ilyen Facebook-oldal? Mindenkinek! Hogy miért? Kiderül!
Majd volt NBA, az All Star gála, és ami a lényeg: megbeszéltük Várnai Adriennel a kenyércsomagolás technikáit.
-
Várnai Adrienn szupersztár. Mr. O'Neal széke és a cirkusz. Bizonyíték a neoprimitív tévézés úttörőire.
Megemlékeztünk a négyszínű tollakról is, majd Gedzo elolvadt a Cirque du Soleiltől. Ezután Mozizgatunk podcast-ajánló következett, és jött a várva várt Super Bowl-értékelés. Majd Várnai Adrienn következett, akivel nem jutott eszünkbe, milyen növény szokott virágozni fantasztikusan a Szeged Televízió kertjében. És kiderült csodálatosan tud ajándékokat kapni.
Végül rácsodálkoztunk Shaquille O'Neal székére, amire ráültették Orlandóban, amikor visszavonultatták a mezét.
-
2023 végén Ridley Scott gigantikus filmje révén lehetett ismét sokat hallani Napóleon nevét, aki számos korábbi film és könyv – és persze elsősorban a saját tettei – nyomán amúgy is az egyik legismertebb történelmi személyiség a nyugati világban. Kövér Lajossal, a szegedi egyetem történész professzorával arról beszélgetett Lakner Zoltán, hogy lehet-e ugyanaz a forrása a sikernek és a bukásnak, és hogy a leginkább a hadisikereiről ismert tábornok és császár tevékenységének vajon miért nem éppen a békésebb oldala bizonyult maradandóbbnak.
Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.
-
Egy hétvégét előretekintünk, de a hétnek a legfontosabb eseményét is megbeszéljük. Meg törődünk Mr. Arcidiaconóval is.
Jövő héten a Szent István téren a víztorony körül kétnapos télűző kézműves vásárt rendez a Szegedi Városkép és Piac Kft., ahol a télbanya megint tűzhalált hal. Rácz Attila ügyvezető igazgatóval mindent megbeszélünk a kétnapos kézműves vásárról.
Majd az NBA egyik legőrültebb statisztikájával foglalkozunk: a New York Knicks játékosa olyan, Ryan Arcidiacono olyat tett húsz meccsen át, amire korábban senki nem volt képes.
Végül Super Bowlozunk is, persze, nemcsak a nagydöntővel foglalkozunk, hanem a körítéssel is. Azért meg is tippeljük, mi történik, Gedzo két szelvénnyel kísérletezik, én meg azt mondom, hogy
a szünetben vezet a 49ers, a rendes játékidő döntetlen, a hosszabbításban egy mezőnygóllal nyer a Chiefs.Azaz jöhet a „Taylor Swift-koncert.”
-
Bő negyedszázada tartanak az ENSZ égisze alatt évenkénti klímacsúcsot, ezek hol több, hol kevesebb sikerrel végződnek, de folyamatosan napirenden tartják a klímaváltozás következményeinek ügyét és a zöld átállás kérdését. Bart István klímapolitikai szakértővel, aki a legutóbbi, dubaji csúcson is részt vett, arról is beszélgetünk, hogyan születhetnek egyáltalán döntések 200 ország részvételével, és az emberiségnek mennyi ideje van a nehezen kiizzadt politikai kompromisszumokra.
Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.
-
Algírtól New Yorkig ível az egyik legsikeresebb magyar diplomata pályafutása, sőt még Szeged is érintett benne, hiszen Erdős André, Magyarország volt ENSZ-nagykövete és párizsi nagykövete jelenleg a Szegedi Tudományegyetem oktatója. Elmondta, hogyan lett diplomata a hatvanas években, mit jelent diplomataként élni, hogyan lehet diplomáciai utak során megismerni az országokat, s milyen volt magyar diplomatának lenni a rendszerváltás időszakában, és milyen lehet most.
Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.
-
Lehetnénk-e mi is Ken a Barbie-ban úgy, ahogy Ryan Gosling volt? Igen, erről tényleg szó volt.
Gedzo és Csomán Sándor ott volt egy filmvetítésen a Szeged Plazában, az Argylle mozit nézték meg. A lényegi dolgok a jövő heti Mozizgatunk podcastban lesznek, de már most kaptunk egy kis kóstolót belőle, mert tanult kollégám nem bírt magával. Ha már maga bírás: felhívtuk most is Várnai Adriennt, akivel maradtunk a filmeknél, konkrétan a Barbie-t veséztük ki egy kicsit, aminek az Oscar-jelölés adta az apropót – a Mozizgatunk podcastunkban erről is alaposan beszélnek egyébként a srácok, meg hozzáértőn.
Egy kicsit beszéltünk a BYD-ról is, és fogunk is még, hiszen ha van valami, ami Szegeden meghatározza az életünket, és történelmi léptékű beruházásnak tekintheti, akkor az az elektromosautó-gyár.
Amerikaifociztunk is, de csak érintőlegesen, hiszen a Super Bowlig még egy bő hét van – már az adás rögzítésekor, úgyhogy arról a jövő héten.
gszl
-
Habár az elmúlt két év egyik legnagyobb figyelmet kiváltó eseménysora volt az oktatási tiltakozási hullám, a rendszer – az oktatási és a politikai is – változatlanul a helyén van. Radó Péter oktatáskutatóval arról is beszélgetünk, miért nem következett be változás, de arról is, milyen lenne egy jó oktatási rendszer, és hogyan fognak hozzá azok a társadalmak, amelyek jót akarnak saját maguknak.
Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.
-
Magyarországon keveseket kell meggyőzni arról, hogy a demokrácia törékeny dolog, és talán az sem áll messze a valóságtól, ha azt állítjuk, hogy minél fiatalabb és minél kevesebb hagyománnyal rendelkezik a demokrácia, annál borulékonyabb. Sokszor még a demokratikus politikai vitákon is átdereng a diktatúra emlékezete, mégsem szükségszerű azonban, hogy a múlt felülkerekedjen. Lénárt András történésszel, a Szegedi Tudományegyetem docensével, Spanyolország és Dél-Amerika e téren szerzett távoli, mégis ismerős tapasztalatairól beszélgetett Lakner Zoltán a Szeged Televízióban.
Lakner Zoltán nem napi politikáról, mégis közügyekről beszélget vendégeivel, kötetlenül és ami a legfontosabb: szabadon. A műsor célja, hogy olyan témákról szóljon, amikre a folyamatos hírözön alapzaja közepette igazán oda kellene figyelnünk, de valahogy mégsem jut rájuk elég idő, és amik gondolatokat ébresztenek, tanulhatunk belőlük.
-
Csen Lukács kiállításán január 27-étől kiderül a Móra Ferenc Múzeumban. És kiderül az is, miért lett Lukács. Meg az is kiderül a műsorból, hogyan fértek be Várnai Adriennék egy Trabantba és hogy fizetne-e bárki egy 7500 forintossal.
Előzi a medvéket a Móra Ferenc Múzeum: a téli álomból már szombaton felébrednek. Hegedűs Anita, a múzeum sajtóreferensével megbeszéltük, hogy az agyagkatona-kiállítás itt aludt, csak tavasszal mennek el, sőt, most egy hozzájuk kapcsolódó kamarakiállítás nyílik: Csen Lukács keresztény kínai festő tíz képét lehet megnézni. A kínai keresztényekről volt már szó korábban is, amikor a ferences rendi misszióról beszélgettünk Anitával.
Majd telefonos vendéget és témát is váltottunk: Várnai Adrienn kolléganőkkel arról kezdtünk el beszélgetni, fizetne a boltban a Karikó Katalin emlékérmékkel. Majd hirtelen minden másról elkezdtek dumálni Gedzóval, adriai nyaralásokig eljutva.
Az elkalandozások után visszatértünk az „állandósághoz”: az NFL-hez. Lassan vége a szezonnak, de a főcsoportdöntők alakulását attól meg megbeszéltük, hogy már csak három tétmeccs van hátra ebből az idényből.
- Daha fazla göster