Bölümler
-
Tukaj bomo razpravljali o "Temelji devetnajstega stoletja, 1899" Houstona Stewarta Chamberlaina. Divji potok, ki zbira demonsko sovraštvo z vseh strani.
Zdi se, da zmeda misli vodi do ideje o uničenju nekakšne "delende" a la Kartagina ali Jeruzalem, da bi odstranili in iztrebili ali gojili semitski element ali še huje, današnje, kot ga imenuje, degenerirano moderno judovstvo .
Vsebina knjige pa ima še eno razsežnost, na kvazi psevdoznanstveni način skuša prikazati človeško zgodovino od leta 1 do 1899 in razkriti vse pomembne dogodke in njihove povezave. Pomembne osebnosti, kot so Luther, Dante ali ustanovitelj jezuitskega reda Ignacij Lojolski, so obravnavane podrobno, a vedno v povezavi z njegovo osnovno tezo, bojem ras.
Zagotovo niso bili vsi bralci antisemiti in jih je zanimal provokativen način podajanja zgodovine in zagotovo zelo figurativen, skoraj živo maničen jezik.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
V prvih dveh delih smo obravnavali njegovo neurejeno otroštvo, brez staršev, brez stalnega bivališča, ali pri tem vedno finančno preskrbljeni.
Potrjuje to dejstvo, da so lahko tudi bogati ljudje včasih nesrečni in lahko imajo nesrečno otroštvo.
Videli smo, kako se korak za korakom približuje nemški kulturi, ki si jo je izbral kot nekakšen nov dom kot nekakšno novo osebno identiteto.
V tretjem delu pridemo do vrhunca kot v klasični drami ali kriminalki, gre za izredno produktivna leta, kjer je ustvarjal največ v svojem življenju, in jih preživi večinoma na Dunaju.
Tam na Dunaju se Chamberlain tudi radikalizira, čemur sledi dolga faza agonije in umiranja po prvi svetovni vojni.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
Eksik bölüm mü var?
-
Videli smo, kako je Chamberlain korak za korakom postajal Nemec, najprej prek svojega učitelja Otta Kuntzeja, nato pa se je učil pri nemških intelektualcih v Švici, sledila so prva potovanja v Nemčijo, nazadnje pa se je preselil v Dresden, kjer ga je Emil Kraepelin zdravil zaradi resnih duševnih težav.
Tu je navezal prvi stik z etnonacionalnim in rasističnim Wagnerjevim krogom.
V tem času še ni bil rasist, okužba z virusom rasizma je bila še vedno v toku– tako kot pri samem Adolfu Hitlerju – se je zgodila dokončno na Dunaju.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
Houston Stewart Chamberlain: Življenje polno demonov, prisil, strahov med manijo in izgorelostjo.
Angleški plemič, ki si ne želi nič drugega kot samo to postati Nemec, polnopravni člen nemške družbe.
Po drugi strani je njegovo življenjsko delo postalo ideološka podlaga gibanja völkisch in rasističnega antisemitizma v 20. stoletju, poleg tega se njegovo ime uporablja v enem presežniku za drugim; nekateri zgodovinarji ga provokativno imenujejo tudi arhitekt holokavsta.
Kljub temu je večinoma neznan.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
Govorimo o Hitlerjevem idolu, skladatelju Richardu Wagnerju.
Podrobneje obravnavamo zanimivo življenjsko zgodbo človeka, ki je vse življenje živel, kot da bi ga nekaj gnalo. Iščemo tudi vzporednice s samim Adolfom Hitlerjem.
Wagner je bil nekakšen očetovski lik, umetniški idol Adolfa Hitlerja, a ni bil pomemben samo za Hitlerja, ampak so mu sledili tudi drugi nacistični veljaki, saj so v njem videli nekaj podobnega nacionalsocialistični kulturi.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
Danes se bomo posebej osredotočili na tako imenovan Bayreuthski krog in družino Wagner okrog skladatelja Richarda Wagnerja. Gre za v tem prvem delu o fenomenu Wagner predvsem za preučevanje tal, gojišča ali gnojišča iz katerih je lahko zraslo seme nacionalsocializma, kot je to gibanje v zgodnjih fazah poimenoval sam Hitler.
Bayreuthski krog ali Wagnerjev krog je morda igral pomembnejšo vlogo v etničnem gibanju, kot bi si mislili.
Omenili bomo v tej zvezi v tej epizodi posebno vlogo gobinizma in darvinizma.
https://podcast-das-dritte-reich.jimdosite.com/
https://www.facebook.com/profile.php?id=61563249141066 -
Ali je kolektivni ponos na svoje prednike kot v nemški ponos na germanske prednike v 19. stoletju le nemški fenomen?
Je to neka oblika kolektivnega narcizma?
Nastanek arijskega koncepta.
Richard Wagner in bayreuthski krog.
Povezava do spletne strani podcasta
Povezava do Facebook strani podcasta
-
Ali obstaja povezava – je bil Napoleon zločinec kot Hitler?
Pogovarjamo se o Hitlerjevem obisku Pariza leta 1940, težavah v ruski kampanji, obstajajo vzporednice z Napoleonom Hitlerjem.
Kaj se je zgodilo z Napoleonovim edinim sinom.
POVEZAVA do spletne strani podcasta
POVEZAVA do Facebook strani podcasta
-
Govorili smo tudi o ozadju nacistične ideologije in znanosti o antiki v 19. stoletju. Dotaknili tudi vprašanja, kaj je Schliemann mislil o svastiki. Kje so korenine nacionalizma? Pa tudi o psihološkem problemu, kaj se zgodi, če nimam plemenite preteklosti.
Naša spletna stran
https://podcast-das-dritte-reich.jimdosite.com/
Facebook povezava
-
Spregovoriti želim o motivaciji in načrtih za ta projekt. Razpravljal bom tudi o izrazu „Tretji rajh“.