Bölümler
-
Vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí vyráží do Moskvy dojednat přístup k vakcíně Sputnik. Jak vnímají debatu kolem očkovací látky Rusové? Nechávají se Sputnikem očkovat? Co je geopoliticky ve hře? Může debata evropských zastánců a odpůrců ruské očkovací látky nahrávat Kremlu v jeho úsilí? Lenka Kabrhelová mluví s ruským novinářem a analytikem Leonidem Ragozinem.
-
Manévry ruské armády u hranic s Ukrajinou oživily obavy z obnovení bojů na východě země. „Zamrzlý“ a nevyřešený konflikt v oblasti Doněcku a Luhansku přitom tvrdě doléhá na tamní obyvatele. S jakými problémy se musejí potýkat? Existuje naděje na usmíření? Hostem Vinohradské 12 je Alisa Sopovová, novinářka původem z Doněcka.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Když policie v roce 2018 vyšetřovala zmizení šestileté Valerie, poměrně záhy soustředila pozornost na její babičku, která ji spolu se sourozenci dostala do péče. Žena děti bila, Valerie je dodnes nezvěstná. Proč ji soud děti přiřkl, když byla v minulosti odsouzena za týrání? Selhali jednotlivci nebo systém? A pomůže změna zákona? Lenka Kabrhelová mluví s reportérem Radiožurnálu Arturem Janouškem.
-
Odvolaný ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) platil v české diplomacii za proevropsky a prozápadně orientovaného politika. Co všechno hrálo roli při jeho odvolání? A jakou stopu po sobě v zahraniční politice zanechává? Hostem Vinohradské 12 je Kateřina Šafaříková, zpravodajka HN, Aktuálně.cz a týdeníku Respekt v Bruselu, která dlouhodobě sleduje zahraniční politiku.
-
Policisté z protikorupční jednotky prověřují „diář“ poslance Jaroslava Faltýnka (ANO). Server Seznam zprávy z Faltýnkových záznamů zjistil, že předseda poslaneckého klubu ANO řešil přidělování dotací, údajné skryté vlastnictví firmy, i veřejnou zakázku. Za jakých okolností novináři dokumenty získali? A nakolik posilují podezření, že Faltýnek nestandardně využívá postavení ve vládním hnutí? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím investigativní redakce Seznam zprávy Jankem Kroupou.
-
Vinohradská 12 oslavila tento týden druhé narozeniny. A k vašim uším posílá speciální epizodu. Lenka Kabrhelová mluví s hudebníkem a sound designérem Vinohradské 12 Martinem Hůlou o síle hudby, zvuku a audia. I o tom, proč si myslíme, že sound design je důležitou složkou našeho vyprávění. A na závěr pro vás máme i jedno narozeninové překvapení.
-
Výměna na postu ministra zdravotnictví rozpoutala novou debatu o možném prosazení ruské vakcíny Sputnik v Česku ještě před schválením lékovými úřady. Co je v pozadí vládní rošády? Hostem Vinohradské 12 je šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery.
-
Děti z prvního stupně základních škol a předškoláci se od pondělí vracejí k prezenční výuce. Jak bude znovuotevření škol vypadat? A jakým důsledkům děti po téměř roce domácí výuky čelí? Lenka Kabrhelová mluví s Lucií Korcovou z domácí redakce Českého rozhlasu.
-
Česko se potýká s reputačními dopady fiaska kolem rozdělení dodatečných vakcín v Evropské unii. Proč premiér Andrej Babiš (hnutí ANO) nedojednal v Bruselu ani o vakcínu navíc, přestože jich Brusel nabízel desetitisíce? A jaké důsledky bude chování Česka v EU mít? Hostem Vinohradské 12 je bruselský zpravodaj ČRo Viktor Daněk.
-
Svět už druhým rokem bojuje proti novému koronaviru, který způsobuje nemoc covid-19. Jenže virus se vyvíjí a mutuje. Co všechno víme o jeho nových variantách - jsou infekčnější a odolnější vůči vakcínám? A jak moc to celé může zkomplikovat úspěšné zvládnutí pandemie? Pavel Vondra mluví s datovým novinářem serveru iRozhlas.cz Janem Bočkem.
-
Ve funkci tento týden z ničeho nic skončil vládní poradce pro jadernou energetiku Jaroslav Míl. Ministr průmyslu Karel Havlíček (za ANO) čelí kritice, že se snaží zvýhodňovat ruského uchazeče o dostavbu jaderné elektrárny Dukovany. Převratné události posledních dnů vysvětlují reportérky Českého rozhlasu Zdeňka Trachtová a Jana Magdoňová.
-
V Barmě se dva měsíce po vojenském puči zhoršuje situace. Bezpečnostní síly o víkendu pozabíjely přes sto lidí. Protesty ale neutichají, stejně jako kritika ze zahraničí. Kam až se může násilí vystupňovat? Hrozí riziko vypuknutí hlubšího konfliktu? Z barmsko-thajské hranice s Vinohradskou 12 mluví zpravodaj ČRo David Jakš.
-
S odchodem Petra Kellnera, který o víkendu zemřel při nehodě vrtulníku na Aljašce, přišel český byznys o jednu z nejvlivnějších tváří. Nejbohatší Čech měl ale i výrazný politický vliv. O Kellnerově odkazu i podnikání v Rusku a Číně mluví ve Vinohradské 12 šéfredaktor Hospodářských novin Jaroslav Mašek.
-
S ročním zpožděním a bez tradičního povzbuzování diváků odstartovala ve čtvrtek z japonské Fukušimy štafeta s olympijskou pochodní. Deset tisíc běžců si ji v následujících čtyřech měsících předá tak, aby 23. července v Tokiu mohly začít první pandemické olympijské hry. Celosvětový boj proti covidu se jejich podoby výrazně dotkne. Jaká opatření budou olympiádu provázet? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím sportovní redakce Českého rozhlasu Miroslavem Burešem.
-
Více než 25 tisíc lidí v České republice nepřežilo setkání s onemocněním covid-19. Mnozí pozůstalí jsou vystavení trýznivým myšlenkám na to, jestli se smrti nejbližších dalo zabránit - rychlejším očkováním, efektivnější odpovědí státu. Náš kolega Tomáš Vodňanský, fotograf a webeditor Českého rozhlasu Vltava a syn spisovatele Jana Vodňanského, se s námi podělil o příběh své rodiny, která přišla o nejbližšího během pár březnových dnů.
-
Zpěvačka Hana Hegerová opustila českou kulturní scénu. Charismatická interpretka šansonů, přezdívaná česká Edith Piaf, zemřela ve věku 89 let. Patří k nejvýraznějším postavám české populární hudby, její kariéra je spjatá ale i s divadlem. Čím oslovila tak široké publikum? A v čem se její příběh vymyká ostatním podobným interpretům posledních dekád? Lenka Kabrhelová mluví s vedoucím hudební redakce Radia Proglas Milanem Tesařem.
-
Ministerstvo zdravotnictví podle zjištění serveru iRozhlas.cz vydalo tři miliony korun za expresní dodání očkovacího materiálu, o který ale v tuzemsku není zájem. Státní kontroloři přitom nově upozorňují na celkově zmatečné nákupy úřadů při pandemii. Co všechno se ukázalo? Zjištění popisuje reportérka serveru iRozhlas.cz Kristýna Guryčová.
-
Fotbalová Slavie sčítá zisky i ztráty po utkání Evropské ligy se skotskými Glasgow Rangers. Vítězství vršovického klubu zastínilo násilí na hřišti, ale především obvinění z rasismu jednoho z jeho hráčů. Co s odstupem o mezinárodní kauze víme? Utkání a jeho dozvuky rozebírá ve Vinohradské 12 fotbalový novinář Petr Nosálek.
-
Očkování v Česku jen pomalu nabírá na rychlosti. Politici slibují od dubna navýšení počtu vakcín, které schválil Evropský lékový úřad (EMA). Mezitím z Hradu sílí snahy přivést do Česka i zatím neschválené očkovací látky z Ruska a Číny. Jak jsou v tomto ohledu rozložené názory na politické scéně? Souhlasí zákonodárci s možností využít neregistrované vakcíny? A nechali by se takovou látkou naočkovat? Lenka Kabrhelová mluví s parlamentní zpravodajkou ČRo Zdeňkou Trachtovou.
-
Vláda slovenského premiéra Igora Matoviče je rok po nástupu do úřadu na pokraji rozpadu. Matovič čelí kritice od vlastních ministrů za jednostranná rozhodnutí i útočnou komunikaci. Jakým lídrem se během pandemie ukázal být? Lenka Kabrhelová mluví se zpravodajkou ČRo Pavlínou Nečáskovou.
- Daha fazla göster