Bölümler
-
O rzeczach takich jak śmierć, sąd ostateczny, niebo czy piekło już się dziś powszechnie nie mówi i w niewielkim stopniu rozumiemy ich znaczenie. Co się dzieje z nami po śmierci? Jak będzie wyglądał koniec świata? Na czym będzie polegało niebo a na czym piekło?
-
Słowo Boże wyraźnie głosi, że chrześcijaninem nie można być w pojedynkę, a przynależność do kościoła jest obowiązkiem wierzących. Czy władze kościelne mogą się mylić? Czy Kościół ma prawo wtrącać się sprawy państwowe? Jaką moc posiadają urzędnicy kościelni? Czym są sakramenty i do czego służą?
-
Eksik bölüm mü var?
-
Od kilku dekad instytucja małżeństwa jest w totalnym kryzysie. Rozwody stały się już smutną codziennością. Co więcej kolejne społeczeństwa kwestionują definicję i cel małżeństwa lub nawet jego potrzebę! Co jest celem małżeństwa? Czy małżeństwo jest sakramentem? Czy Biblia przywala na rozwód? Jaka jest recepta na szczęśliwe małżeństwo?
-
Bóg w swoim Słowie w bardzo jasny sposób określa to, w jaki sposób pragnie być uwielbiany. Jak ma więc wyglądać nasze oddawanie czci Bogu? Czy można modlić się o wszystko i wszystkich? Jaki czas i miejsce są najlepsze na oddawania czci Bogu?
-
Autor Psalmu 119 wyraża swoje umiłowania dla Bożego Prawa pisząc: „Słowo Twoje jest pochodnią nogom moim i światłością na ścieżce mojej”. Jaką funkcję pełni Dziesięć Przykazań? Czy prawo Boże może ulec zmianie? A co z prawami biblijnymi nakazującymi kamienować osoby niemoralne? Na czym polega wolność sumienia?
-
Sobór Trydencki w ostrych słowach potępia każdego kto na podstawie swojej wiary w Chrystusa uznałby, że otrzymał Bożą łaskę ku zbawieniu. Jak wiara ma się do dobrych uczynków? Czy protestanckie motto o zbawieniu jedynie z wiary nie działa demotywująco? Czy twierdzenie, że można posiadać pewność zbawienia nie jest roszczeniowe względem Pana Boga?
-
Marcin Luter powiedział, że doktryna o usprawiedliwieniu z łaski przez wiarę to prawda, w oparciu na której kościół albo stoi, albo leży. Na czym polega prawdziwa wiara? Skąd się bierze i co jej towarzyszy? Czym rzymsko-katolicka pokuta różni się od biblijne zrozumianego upamiętania? Czy każdy grzech (nawet ten malutki) zasługuje na potępienie?
-
Duch Święty jest w polskim środowisku ewangelicznym kojarzony głównie z darami Duchowymi, ale jego moc jest dużo większa a zakres działania dużo szerszy niż większość zdaje sobie sprawę. Jaką rolę pełni Duch Święty w naszym zbawieniu? Czy możemy obejść się bez niego? Jak rozpoznać działania Ducha Świętego?
-
Grzech to słowo, które dzisiaj zupełnie wyszło z mody. Wielu z nas przestało go używać, bo wydaje się dla jednych za ostre, a dla innych politycznie niepoprawne. Czym tak właściwie jest grzech? Jakie niesie ze sobą konsekwencje? I czy potrzebujemy kogoś kto z grzechem pomoże się nam uporać?
-
Teologia reformowana często jest dzisiaj utożsamiana z doktryną predestynacji, czyli nauką o wybraniu. Jednak Kalwin czy inni teologowie reformowani predestynacji nie wymyślili, ale czerpali z bogatej historii teologii chrześcijańskiej. Czy predestynacja jest sprawiedliwa? Czy Bóg nie pogwałca wolnej woli człowieka darując mu zbawienie? Czy Bóg jest autorem grzechu?
-
W dzisiejszej kulturze świata zachodniego staramy się „udomowić” Pana Boga, zakolegować się z nim. Kim jest Bóg? Jakimi cechami można go opisać? W jaki sposób poznajemy istotę Boga? W jaki sposób Bóg rządzi światem?
-
Na co komu Pismo Święte? Skąd wiemy, że treści zwarte w Biblii są prawdą? Czy Pismo Święte jest łatwe w zrozumieniu? Jaką rolę powinno pełnić Pismo w naszym życiu i życiu Kościoła?