Bölümler
-
Cítit se v osmdesáti na pětadvacet? Ve sboru Elpida to není problém. V dalším dílu pořadu Z archivu osobností je hostem sbormistryně Eliška Radíkovská, která vede netradiční ženský sbor, jehož věkový průměr se pohybuje okolo 75 let. Sbor Elpida dostává různá pojmenování. Říkají jim rockové babičky nebo zpívající babičky a tak různě. Všechna pojmenování patří partě pětadvaceti holek - jak samy říkají - ve věku šedesáti až osmdesáti let.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Modřiny, bolest a pravda až na dřeň - Veronika Kos Loulová s ženským týmem připravuje inscenaci Jenůfy pro Festival Janáček Brno. Již deset let vede spolek Runoperun, který popularizuje operu a přináší ji do neobvyklých míst, zároveň je šéfkou v kamenném divadle. Ráda objevuje netradiční tituly, její režie jsou originální a výjimečné – a jde vždy úplně až na hloubky.
-
Marie Kronbergerová je přední českou specialistkou v oblasti operní italštiny. Studovala italianistiku, bohemistiku a srovnávací literatury na filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Po roce 1989 studovala také na Evropském institutu ve Florencii kurs o italských operních libretech. K italštině ji přivedla náhoda v podobě zrušeného oboru na vysoké škole, ale stala se jejím osudem. A přinesla jí do života další lásku – operu. To vše spojila do jednoho v podobě překladu operních libret.
-
Soňa GO!darská. Cena Thálie, výjimečný hlas, krásný zjev a sportovní duch. To vše je sopranistka, která opravdu „jede“. Přes den pracuje pro firmu Philip Morris ČR, večer exceluje na divadelních prknech jako Manon, Karolína nebo Markétka a ve volných dnech leze po horách, běžkuje nebo jezdí na kole - ale ne zrovna v běžných terénech. A má Thálii!
-
Káhira, Tokio nebo Nagano, nejenom tam zněla česká hudba zásluhou dirigenta a šéfa plzeňské opery Jiřího Petrdlíka. Je sice šéfem opery, ale věnuje se i jiným žánrům – diriguje operetu, muzikál, sborové koncerty a mezi jeho velkou lásku patří melodram. A i když je Čech, diriguje po celém světě a nejlépe se cítí v Polsku.
-
Zabíjet čas hudbou, i tak může vzniknout láska na celý život. Jako v případě barytonisty Miguelangela Cavalcantiho. Jeho otec chtěl, aby po škole nastoupil do armády, ale zvítězila láska k hudbě. Zpíval v Londýně, Paříži, Grazu nebo třeba Basileji, aby pak zakotvil v České republice, kde je již více jak 20 let.
-
Hrát na varhany po Antonínu Dvořákovi, nosit frak po Petru Ebenovi, ale přitom být originální osobnost. To vše zvládá varhaník a zakladatel festivalu Varhanní Vysočina Lukáš Dvořák. Narodil se do rodiny plnokrevného muzikanta a skladatele Martina Dvořáka, tak nebylo žádným překvapením, že si do života zvolil hudbu. A vybral si i stejný nástroj, jaký absolvoval jeho otec. Varhany.
-
Konec jedné éry je začátkem nového období, dívá se optimisticky do budoucnosti Nikola Márová. Již od svých šesti let věděla, že bude baletkou. Neučaroval jí svět krásných sukýnek, ale pohyb jako takový. Během své dlouhé kariéry si zatancovala všechny své vysněné role a přestože na prknech Národního divadla končí, hudba a tanec z jejího života rozhodně nemizí.
-
Houslistka s cítěním pro autentickou interpretaci, obrovským smyslem pro humor a nebojácným přístupem k životu, to je Simona Tydlitátová. Přestože na konzervatoři starou hudbou tak trochu pohrdala a milovala období romantické, stala se jí barokní a klasická hudba osudem.
-
Z nuly na sto! Tak vybudovali Filharmonii Gustava Mahlera Jiří Jakeš a Vladimír Holeš. Již jednadvacet let se starají o hudební vkus a kulturní vzdělanost obyvatel kraje Vysočina, především pak jihlavska a okolí. S orchestrem začínali úplně od nuly přesto se jim podařilo vybudovat stabilní těleso, které se může pyšnit sezonami nabitými krásnými koncerty a velkým zájmem posluchačů.
-
Ve čtvrtek 5. září by se dožil rovné stovky vynikající český hudební houslista a primárius smetanova kvarteta Jiří Novák. O tom, Jaký byl muzikant, ale i otec jsme si povídali s jeho dcerou - houslistkou Dagmar Virtovou, která také přiblíží chystaný vyroční listopadový koncert ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.
-
Otužilec, záskokář, vytrvalec a především výjimečný pěvec, host pořadu Z archivu osobností barytonista Richard Haan stojí na podiích již přes 50 let, ovládá téměř 150 rolí svého barytonového oboru, doma má Cenu Thálie a přeplaval Gibraltarský průplav i kanál La Manche.
-
Rád hraji soudobou hudbu, je pro mě výzvou, i proto že nemá zavedenou interpretační tradici - říká host pořadu Z archivu osobností Daniel Wiesner. Už jako dítě rád cvičil na klavír, často premiéruje soudobé skladby a ze všeho nejradši se toulá po přírodou, přičemž Českou republiku má prochozenou již celou.
-
Dávejte si pozor na to, co si přejete, může se to splnit. V nové komedii režisérky Evy Toulové Láska na zakázku se nejtajnější přání hrdinů také plní, ovšem záhy se z jejich splněných snů stane skutečná noční můra. Spoluscénáristou a odborným poradcem Evy Toulové byl herec, moderátor a hypnoterapeut Šimon Pečenka. Host dalšího pořadu Z archivu osobností na Classic Praha.
-
Nejraději jsem tam, kde se s láskou a poctivě dělá dobrá hudba, říká Robert Jindra. Coby vystudovaný pěvec má pochopení pro všechny bolesti a strachy hlasových interpretů, celé zkoušky zpívá jednotlivé operní party a pochvaluje si spolupráci s Ondřejem Havelkou na nejnovější inscenaci Smetanova Tajemství.
-
Tajemství v Národním divadle, ale i O2 arena. Hlas a osobnost Adam Plachetky neznají hranic a zvládají mnohé výzvy. Za téměř 20 let aktivní kariéry má na svém kontě celou řadu operních rolí, ale nebojí se ani písní, muzikálu nebo třeba hudby Voskovce a Wericha. A zvládnul i sólový koncert v O2 areně, což si chce v příštím roce zopakovat.
- Daha fazla göster