Episodes
-
«Золотий вік Америки наступає прямо зараз!» Такою була перша фраза інавгураційної промови Дональда Трампа. Упродовж неї він пообіцяв оголосити національний надзвичайний стан на кордоні США та Мексики, збільшити видобуток нафти та газу, вийти з Паризької кліматичної угоди, повернути контроль над Панамським каналом, залишити тільки два гендери — чоловічий та жіночий, а американських астронавтів відправити на Марс. При цьому він жодного разу не згадав про Україну, а тільки пообіцяв припинити усі війни в світі. Згодом під час підписання низки указів в Овальному кабінеті, Дональд Трамп заявив, що президент України Володимир Зеленський готовий до домовленостей щодо припинення війни. Щодо Володимира Путіна, то 47-й президент США повідомив, що планує з ним зустрітися, це може відбутися досить швидко. Болгарський політичний аналітик та інтелектуал Іван Крастєв каже, що Трамп тут може потрапити у психологічну пастку. Він зустрічався з президентом РФ раніше і впевнений, що між ними є певні особисті відносини. Однак він може до кінця не розуміти, що Путін, якого він бачив раніше, і Путін після трьох років повномасштабної війни — це не одна і та ж людина. Крастєв впевнений, що одним з важелів тиску з боку Трампа на Москву будуть санкції, зокрема, щодо російської нафти. За оцінками політичного аналітика, легких перемовин з росіянами не буде. Однак Трамп також не робитиме всього, чого захоче Путін. Проблема в тому, що коли він зможе дистанціюватися від конфлікту, отримати тимчасове рішення, а потім залишити цю війну європейцям, у нього може виникнути спокуса зробити це. Це буде ризик як для України, так і для Європи», — говорить Крастєв.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Іваном Крастєвим про зміни Трампа та його страхи, що зараз може бути предметом переговорів щодо війни Росії в Україні, затиснуту між твітами Ілона Маска та кремлівською пропагандою Європу, амбіції Віктора Орбана як спецпосланця та демографію як фактор у війні.
-
"The golden age of America begins right now!" This was the opening line of Donald Trump’s inaugural speech. During the address, he promised to declare a national emergency at the U.S.-Mexico border, increase oil and gas production, withdraw from the Paris Climate Agreement, regain control over the Panama Canal, recognize only two genders — male and female — and send American astronauts to Mars. Notably, he did not mention Ukraine once, instead vowing to end all wars worldwide.
Later, while signing a series of executive orders in theOval Office, Trump stated that Ukrainian President Volodymyr Zelenskyy was ready to negotiate an end to the war. Regarding Vladimir Putin, the 47th U.S. president announced plans to meet with him, potentially very soon. Bulgarian political analyst and intellectual Ivan Krastev believes Trump could fall into a psychological trap in this scenario. Having previously met with the Russian president, Trump might assume they share a personal connection. However, he may fail to grasp that the Putin of three years of full-scale war is not the same man he met before.
Krastev is confident that one of Trump’s levers of pressureon Moscow will be sanctions, particularly targeting Russian oil. According to the analyst, negotiations with the Russians will be far from easy. However, Trump is unlikely to comply entirely with Putin’s demands. The issue arises if Trump distances himself from the conflict, secures a temporary solution, and then leaves the war to the Europeans. Krastev warns this temptation could pose a risk to both Ukraine and Europe.
Journalist Nataliya Gumenyuk speaks with Ivan Krastev about Trump’s changes and fears, potential topics of negotiation regarding Russia’s war in Ukraine, a Europe caught between Elon Musk’s tweets and Kremlin propaganda, Viktor Orbán’s ambitions as a special envoy, and the role of demographics as a factor in the war.
-
Missing episodes?
-
Дональд Трамп, технології та радикальна невизначеність — взаємодія саме цих трьох факторів формуватиме події усього 2025 року. Такий прогноз зробив британський журнал The Economist у свому щорічному спецвипуску World Ahead, в якому він публікує головні тенденції та сценарії у різних сферах на прийдешній рік. Світу необхідно слідкувати саме за цими трьома силами, які визначатимуть найближче майбутнє, вважають аналітики. Міністр закордонних справ України у 2014-2019 роках Павло Клімкін вважає, що слід відстежувати загальні настрої, які свідчать про те, що класичної демократії в політиці та бізнесі стає менше. Зокрема, Клімкін буде стежити за тим, що робить Трамп, чи Європа залишиться такою як є чи розвалиться на окремі шматки окремих країн та як діятиме Китай.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Павлом Клімкіним про Трампа, чому 2024-й став роком неповернення для Росії, роль Китаю, про відносини України із Лукашенком та Орбаном та розуміння світом, що повернутися до попереднього статус-кво неможливо.
-
Двадцять чотири роки правління Башара Асада та понад півстоліття перебування при владі в Сирії його родини закінчилися за одинадцять днів. Те, що диктатура може зникнути стало зрозумілим наприкінці листопада. Відтоді тривали активні зіткнення між повстанцями, серед яких вирізняється ісламістська група «Хайят Тахрир аш-Шам», із сирійською армією. Вже 8 грудня опозиційні до уряду президента Башара Асада війська зайняли столицю Сирії Дамаск та заявили про повалення режиму диктатора. Сам президент із родиною втік із міста. Згодом стало відомо, що Росія надала йому політичний притулок. Після цього був призначений перехідний уряд на чолі із Мохаммедом аль-Баширом, якого пов’язують із лідером «Хайят Тахрир аш-Шам» Абу Мохаммедом аль-Джолані.
В ці дні дослідник Лондонської школи економіки та політичних наук Мазен Гаріба постійно був на зв’язку із своїми батьками, які живуть в Хомсі. Мазену довелося тікати з його рідного міста наприкінці 2011 році через загрозу переслідування. Групу активістів, з якими він працював, викрили, деяких з них затримали. Спочатку Гаріба переїхав до Лівану, потім його подорож продовжилася в Туреччині, Європі, тепер він живе у Великій Британії. Зараз у нього з’явилася можливість побачити рідних та Хомс, де він не був вже тринадцять років. Сирійці розуміють, що майбутнє країни не буде райдужним. Але Гаріба сподівається, що вони більше не допустять до влади нового Башара Асада. Зміни в країні потребують багато часу. Падіння режиму Асада – це перший крок до демократизації, але не останній.
Журналістка Ангеліна Карякіна говорить із Мазеном Гарібою про те, що зараз відбувається в його рідному Хомсі та що він зробить після повернення туди, чи готовий «Хайят Тахрир аш-Шам» ділитися владою, про зниклих безвісти та запит тисяч сирійських родин на справедливість.
-
Twenty-four years of Bashar al-Assad's rule and more than half a century of his family's power in Syria ended in eleven days. It became clear that the dictatorship might disappear in late November. Since then, active clashes between the rebels, including the Islamist group Hayat Tahrir al-Sham, and the Syrian army have continued. On December 8, troops opposed to the government of President Bashar al-Assad occupied the Syrian capital Damascus and announced the fall of the dictator's regime. The president himself and his family fled the city. Later it became known that Russia had granted him political asylum. After that, a transitional government was appointed, headed by Mohammed al-Bashir, who is associated with the leader of HTS, Abu Mohammed al-Jolani.
During these days, Mazen Gharibah, a researcher at the London School of Economics and Political Science, was in constant contact with his parents, who live in Homs. Mazen had to flee his hometown in late 2011 due to the threat of persecution. A group of activists he worked with were exposed and some of them were detained. At first, Gharibah moved to Lebanon, then his journey continued in Turkey, Europe, and now he lives in the UK. Now he has the opportunity to see his family and Homs, where he has not been for thirteen years. Syrians realize that the future of the country will not be rosy. But Gharibah hopes that they will not allow a new Basharal-Assad to come to power. Changes in the country will take a long time. The fall of the Assad regime is the first step towards democratization, but not the last one.
Journalist Angelina Kariakina talks to Mazen Gharibah about what is happening in his native Homs and what he will do when he returns there, whether HTS is ready to share power, about the missing people and the demand for justice by thousands of Syrian families.
-
Американський журналіст Франклін Фоер роками слідкував за роботою демократів. У 2023 він видав книжку «Останній політик. Всередині Білого дому Джо Байдена та боротьба за майбутнє Америки». Автор описав внутрішню ситуацію перших двох років президентства Байдена. Книжку рекомендували для тих, хто хоче зрозуміти 46-ого президента США та його дії. Франклін Фоер каже, що Джо Байден став дуже відірваним від решти світу. Останнім часом його оточувала лише його родина та найближчі радники, які сліпо вірили, що той може перемогти на виборах. Це і завадило вчасно зняти Байдену свою кандидатуру на президентський пост, щоб демократи мали більше часу на вибір іншого кандидата. Одним з останніх неоднозначних кроків Байдена, який може бути темною плямою всього його президентства, Фоер називає помилування Байденом свого сина Хантера.
Однак в колі інтересів журналіста не тільки демократи. Він цікавиться представниками Кремнієвої долини, як вони мислять та яку загрозу може нести великий технологічний прорив. Фоер впевнений, що мільярдери з Кремнієвої долини зараз знаходяться довкола Трампа заради втілення власних мрій, знищення конкурентів та отримання фінансування на свої проєкти, приміром, на колонізацію Марса.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Франкліном Фоером про те, як переживають свою поразку демократи, якими будуть їхні кроки перед передачою влади республіканцям, про нинішню команду Трампа та диваків в його оточенні, на що готові йти міліярдери із Кремнієвої долини та паралелі між Маском та Ахметовим.
-
American journalist Franklin Foer has been following the work of the Democrats for years. In 2023, he published the book The Last Politician: Inside Joe Biden’s White House and the Struggle for America’s Future. The author delves into the internal dynamics of the first two years of Biden’s presidency. The book has been recommended to those who want to understand the 46th President of the United States and his actions.
Franklin Foer describes Joe Biden as increasingly isolated from the world. Recently, he has been surrounded only by his family and closest advisors, who blindly believe in his ability to win the elections. This, according to Foer, prevented Biden from stepping down as a presidential candidate in time, leaving the Democrats with little room to select an alternative candidate. One of Biden’s most controversial moves, which could cast a shadow over his presidency, is the pardon of his son, Hunter Biden.
However, Foer’s interests extend beyond the Democrats. He is also intrigued by Silicon Valley leaders—how they think and the threats posed by technological breakthroughs. Foer argues that Silicon Valley billionaires are now rallying around Trump to fulfill their own ambitions, eliminate competitors, and secure funding for projects like Mars colonization.
Journalist Nataliya Gumenyuk talks with Franklin Foer about how the Democrats are grappling with their defeat, their strategies before handing over power to the Republicans, the current Trump team and the eccentric figures within his circle, the lengths Silicon Valley billionaires are willing to go to, and the parallels between Elon Musk and Rinat Akhmetov.
-
В жовтні 2024 року правозахисник та журналіст Максим Буткевич опинився на волі після обміну військовополоненими. В російському полоні він пробув понад два роки. Ще до цього він багато років захищав права політв’язнів та боровся за їхнє звільнення. Тому зараз Буткевич жартує, що власний полон може розглядати як практичне заняття із захисту політв’язнів, щоб на собі відчути через що вони проходять. Росіяни керуються не логікою війни, а логікою работоргівців. Вони ставляться до полонених як до товару. Він каже, що в полоні для переважної більшості людей найважливіше завдання — зберегти своє фізичне та ментальне здоров’я. Своє майбутнє правозахисник пов’язує із діяльністю із звільнення якомога більшої кількості українських військовослужбовців та цивільних із місць ув’язнення.
Журналістка Ангеліна Карякіна говорить із Максимом Буткевичем про те, що він побачив в країні та українському суспільстві за понад два роки своєї відсутності, хто дав йому позивний «Мойсей», чи потрібно зберігати тишу, коли в полон потрапляє публічна особа та як слід готувати військових до можливого полону.
-
Мондлі Маханя є одним із провідних редакторів у Південній Африці. Він почав працювати журналістом у 1990 році. Тоді на свободу після майже 30 років ув’язнення вийшов Нельсон Мандела. В Південно-Африканській Республіці покінчили із режимом апартеїду і в країні почалися демократичнні зміни. Однак до 1994 року загроза громадянської війни в ПАР залишалася реальною. Частина людей відстоювала рівні права і свободи для темношкірого населення, інші хотіли у минуле із сегрегацією і домінуванням расистських поглядів, хтось взагалі мріяв про повернення зулуського королівства на ці території. Мондлі Маханя як репортер описував становлення демократичної Південної Африки. Він мав змогу близько бачити борців з апартеїдом, які були ідеалом для нього раніше. Однак з наближенням він зрозумів, що дехто з них не є вже такими чесними та порядними, як він про них думав. Попри чимало труднощів, поступок та довгих перемовин у 1994 році ПАР обрала першого темношкірого президента Нельсона Манделу. Свої зусилля насамперед новообраний очільник держави спрямував на формування єдиної нації з південноафриканців. Протягом наступних десятиліть Маханя став свідком і розквіту, і занепаду країни і знову її повернення до числа провідних держав Африки.
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну він називає агресією і впевнений, що сучасна РФ є повною протилежністю демократичним цінностям ПАР. Найбільше його вразило серед воєнних злочинів росіян викрадення українських дітей. А його візит до Україну у 2023 році на батьківщині багато хто сприйняв неоднозначно і закликав журналіста поїхати до Москви і надати тій стороні також слово.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Мондлі Маханею про його дитинство за часів апартеїду, чому південноафриканці ностальгують за СРСР та як російська пропаганда використовує це, як Україні розказувати свою історію Глобальному Півдню та як ставляться в ПАР до Ілона Маска, який є південноафриканцем за своїм походженням.
-
Mondli Makhanya is one of South Africa's leading editors. He began his career as a journalist in 1990, the year Nelson Mandela was released from prison after nearly 30 years of incarceration. This marked the end of apartheid in South Africa and the beginning of democratic changes in the country. However, until 1994, the threat of civil war in South Africa remained very real. Some people fought for equal rights and freedoms for the Black population, others clung to segregation and the dominance of racist ideologies, and some even dreamed of restoring the Zulu kingdom in these territories.
As a reporter, Mondli Makhanya documented the emergence of democratic South Africa. He had the opportunity to closely observe anti-apartheid activists who had once been his idols. However, up close, he realized that some of them were not as honest and virtuous as he had believed. Despite many challenges, compromises, and lengthy negotiations, South Africa elected its first Black president, Nelson Mandela, in 1994. Mandela focused his efforts on forging a unified nation from the diverse South African populace.
Over the following decades, Makhanya witnessed both the country's prosperity and its decline, as well as its return to prominence among Africa's leading nations. He describes Russia’s full-scale invasion of Ukraine as aggression and is convinced that modern Russia is the complete antithesis of South Africa’s democratic values. Among the Russian war crimes, the abduction of Ukrainian children shocked him the most. His 2023 visit to Ukraine was met with mixed reactions back home, with some urging the journalist to visit Moscow and give the other side a platform as well.
Journalist Nataliya Gumenyuk speaks with Mondli Makhanya about his childhood during apartheid, why South Africans feel nostalgic about the Soviet Union and how Russian propaganda exploits this, how Ukraine can share its story with the Global South, and how South Africans view Elon Musk, who is of South African origin.
-
Журналістка Тетяна Трощинська втратила свого 18-річного сина Тараса від онкозахворювання у 2023 році. Після цього вона випустила подкаст «Любов не минає» про те, як люди проживають втрату своїх близьких. Тетяна не хотіла би асоціювати себе виключно з темою втрати, але публічна і відверта розмова про неї дала змогу озвучити багато суспільних стигм, застережень та очікувань. Вона впевнена: втрата автоматично нікого не робить кращими. Але кожен наступний день життя є величезною роботою над собою. Якщо людина намагається знайти сенс у своєму повсякденні, в робочій рутині, не зважати на дрібне і бачити ширше, то вона змінюється. «Сенсу після втрати нашому життю надає пам’ять», — каже вона.
Журналістка Ангеліна Карякіна говорить із Тетяною Трощинською про синусоїди життя із втратою, соціальні уявлення, що заважають горювати, як змінюється українське суспільство через велику кількість смертей під час війни, світлини з вбитими дітьми у соцмережах та готовність пробачити собі, що наші слова можуть не допомогти людині із втратою. -
Дональд Трамп став 47-м президентом США. Він отримав 312 голосів виборників, його суперниця Камала Гарріс — 226. До того ж Трамп переміг кандидатку від демократів в усіх семи ключових штатах. Інавгурація нового президента пройде в січні 2025 року. Трамп вже почав підбирати кадри до своєї майбутньої адміністрації. Американські ЗМІ пишуть, що на його кадрові рішення впливає мільярдер Ілон Маск і пропонує тих чи інших людей на посади. Він також був присутнім під час телефонної розмови Дональда Трампа із українським президентом Володимиром Зеленським, яка відбулася минулого тижня. Нагадаємо, що під час своєї передвиборчої кампанії Трамп неодноразово заявляв, що може припинити війну між Росією та Україною «за один день». Ілон Маск може стати каналом комунікації між Дональдом Трампом та Володимиром Путіним. Нещодавно з’явилася інформація про те, що мільярдер регулярно спілкується із Путіним з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну.
Ангеліна Карякіна говорить із журналісткою Наталею Гуменюк про ризики для України з боку нових людей в команді Трампа, чого вже можна очікувати від нього українцям, стратегію роботи з новим президентом США та необхідність вижати все по максимуму з демократів в наступний місяць.
-
Майже 80 мільйонів американців скористалися правом раннього голосування ще до 5 листопада, колипроходитиме основний день виборів президента США. Серед них — нинішній американський президент Джо Байден та віцепрезидентка Камала Гарріс. Дональд Трамп скептично ставиться до раннього голосування. Він вже заявив журналістам, що сподівається оголосити про свою перемогу в день виборів. Хоча остаточний результат може стати відомим лише через кілька днів. Особливо якщо представники таборів обох кандидатів будуть вимагати перерахувати голоси в певних ключових або так званихштатах, що хитаються. Очікують, що саме голосування в цих регіонах вирішить долю виборів. Цього року їх сім: Арізона, Джорджія, Мічиган, Невада, ПівнічнаКароліна, Пенсильванія та Вісконсін.
Демократи вже готують план відповіді Трампу, якщо він передчасно оголосить про свою перемогу на виборах, як у 2020 році. Тоді Трамп оголосив себе переможцем рано вранці після дня виборів, за три дні до того, як про результати виборів заявили перші телеканали. Демократи намагатимуться заповнити соціальні мережі та ефір закликами до спокою і терпіння під час підрахунку голосів. Водночас в деяких штатах США підрозділи Національної гвардії вже приведені у готовність для швидкого реагування в разі заворушень на виборах президента США.
Останній день перед виборами Камала Гарріс проведе в Пенсильванії. В цей же штат на виступ приїде Дональд Трамп, він також планує відвідати Північну Кароліну та Мічиган.
Ведуча Ангеліна Карякіна говорить із журналісткою Наталею Гуменюк про стан країни та настрої в США напередодні основного дня голосування, ставлення до Гарріс в її рідному Окленді, найдобрішу людину Джей Ді Венса та на кого мають надіятися українці.
-
За тиждень до американських виборів кандидати в президенти США Камала Гарріс та Дональд Трамп змагаються за окремі групи виборців. На цьому етапі вони вже не намагаються переконати всіх. Журналістка Наталя Гуменюк, яка перебуває зараз в США та спостерігає особисто за президентськими перегонами, вказує, що стратегії двох таборів різні. Для Трампа — це залучити за допомогою екстремальної риторики якомога більше молодих чоловіків, які зазвичай не приходять на виборчі дільниці. Для Камали Гарріс — жінок, ймовірно, республіканок, яким не подобається Трамп. На мітингах у різних американських містах Дональд Трамп часто займається самолюбуванням, перекривлює свою опонентку, говорить про економіку та постійно залякує американців мігрантами. Гарріс на подібних виступах відстоює репродуктивні права жінок, зокрема, на аборти, а також говорить про загрозу диктатури у випадку приходу до влади Трампа. «Ця кампанія цього разу про явку — чи прийдуть люди, які вже переконані, чи чимось розчаровані або мають мало сподівань», — каже журналістка.
Ведуча Ангеліна Карякіна говорить із Наталею Гуменюк про настрої в США за тиждень до виборів, хто ходить на мітинги кандидатів, про фашистську риторику Дональда Трампа та черги виключно до чоловічих вбиралень на його виступах, чого бракує Камалі Гарріс та відчуття апатії у Вашингтоні та Нью-Йорку.
-
П’ятого листопада 2024 року пройдуть вибори президента США. Кандидатом на цей пост від республіканців став Дональд Трамп. Ще кілька років тому його участь в президентських перегонах була під питанням після штурму Капітолія 6 січня 2021 напередодні затвердження результатів минулих президентських виборів у кожному штаті. Чимало республіканців не хочуть згадувати про цей інцидент. Тож в липні 2024 року Трамп став єдиним кандидатом на пост президента США від Республіканської партії. Від Демократичної партії з ним мав боротися чинний президент США Джо Байден. Але у червні після невдалих дебатів із Трампом донори та лідер демократів почали тиснути на нього, щоб той зняв свою кандидатуру. Майже через місяць Байден вийшов з передвиборчих перегонів. В кінці серпня віцепрезидентка Камала Гарріс стала офіційною кандидаткою на пост президента США від Демократичної партії.
За кілька тижнів до виборів Трамп та Гарріс практично мають рівні шанси на перемогу. Тож кандидати намагаються активізувати своїх виборців. Гарріс фокусується на поміркованих республіканцях та темношкірих чоловіках, змінюючи стратегію своєї поведінки та використовуючи свої навички із власного прокурорського минулого. Трамп ходить на інтерв’ю до інфлюенсерів та стрімінгові платформи. Але при цьому його штаб вже ретельно готується до судових оскаржень результатів голосування в різних штатах.
Наталя Гуменюк говорить із американським журналістом Крістіаном Керилом про те, чи насправді є загрозою Трамп, що може очікувати Україна від нього та якою може бути політика Камали Гарріс щодо України, любов Трампа до диктаторів, чому Гарріс краще за Гілларі Клінтон та про основні виклики кандидатів на місце господаря Білого дому на наступні чотири роки.
-
On November 5, 2024, the U.S. presidential election will take place. The Republican candidate for this office is Donald Trump. A few years ago, his participation in the presidential race was in question following the storming of the Capitol on January 6, 2021, just before the certification of the previous election results in each state. Many Republicans prefer not to recall this incident. Nevertheless, in July 2024, Trump became the sole candidate for U.S. president from the Republican Party. He was expected to face the current president, Joe Biden, from the Democratic Party. However, in June, after an unsuccessful debate with Trump, donors and Democratic leaders began pressuring Biden to withdraw his candidacy. Nearly a month later, Biden stepped out of the race. At the end of August, Vice President Kamala Harris officially became the Democratic Party’s candidate for U.S. president.
A few weeks before the election, Trump and Harris are nearly tied. Both candidates are working hard to mobilize their voters. Harris is focusing on moderate Republicans and Black men, adjusting her strategy and drawing on her prosecutorial experience. Trump is appearing in interviews with influencers and on streaming platforms. At the same time, his team is already carefully preparing to challenge the election results in various states in court.
Nataliya Gumenyuk speaks with American journalist Christian Caryl about whether Trump is truly a threat, what Ukraine can expect from him, what Kamala Harris’s policy on Ukraine might be, Trump’s affection for dictators, why Harris may fare better than Hillary Clinton, and the key challenges facing the candidates vying for the White House for the next four years.
-
Ніно Жижилашвілі є однією з провідних політичних журналісток та ведучих у Грузії. За свою майже30-річну кар’єру вона ніколи не працювала у провладних ЗМІ і завжди обирал телеканали, де вона може відкрито критикувати владу. Завдяки своїй роботі, авторитету та популярності в Грузії вона не раз могла перейти у політику. Але вона не розуміє журналістів, які роблять подібний перехід, їй це неподобається. Жижилашвілі, яка є також деканом Кавказької медіа-школи, обирає залишатися в професії, щоб контролювати тих, хто при владі.
26 жовтня у Грузії проходитимуть парламентські вибори і це є екзистенційним моментом длягрузинської держави, впевнена журналістка. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну повністю проявило проросійську налаштованість грузинського уряду та голови правлячої партії «Грузинська мрія», олігарха Бідзіни Іванішвілі, який все контролює в країні. В своїй передвиборчій кампанії «Грузинська мрія» спекулює на війні в Україні і твердить, що тільки вона може бути гарантією миру в країні. Вони також обіцяють влаштувати суд на кшталт Нюрнберзського процесу над колишнім президентом Грузії Міхеїлом Саакашвілі за те, що він нібито розпочав війну в Грузії у 2008 році. Без конспірологічних теорій про світовупартію війни та виступів проти ЛГБТК+ спільноти, аби не дати «проникнути західним цінностям» в традиційне грузинське суспільство у передвиборчій риториці провладної партії також не обійшлося. Росія не приховує свого дуже позитивного ставлення до Іванішвілі, вони дуже схвально оцінили його останнікроки.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Ніно Жижилашвілі про те, як нинішня грузинська владапроявила свою проросійську сутність, хто підтримує «Грузинську мрію» в країні, протести грузинів проти російських законів, опозицію та місце МіхеїлаСаакашвілі в ній, Абхазію та Південну Осетію, конспірологію під час виборів та на кого вона покладає надії щодо майбутнього своєї держави.
-
Nino Zhizhilashvili is one of Georgia’s leading political journalists and hosts. In her nearly 30-year career, she has never worked for pro-government media and has always chosen channels where she can openly criticize the authorities. Due to her work, authority, and popularity in Georgia, she has had multiple opportunities to transition into politics. However, she does not understand journalists who make such a transition, and it doesn’t appeal to her. Zhizhilashvili, who is also the dean of the Caucasus Media School, chooses to remain in the profession to keep those in power in check.
On October 26, parliamentary elections will be held in Georgia, and according to the journalist, this is an existential moment for the Georgian state. Russia's full-scale invasion of Ukraine has fully revealed the pro-Russian stance of the Georgian government and the head of the ruling party "Georgian Dream," oligarch Bidzina Ivanishvili, who controls everything in the country. In its election campaign, "Georgian Dream" exploits the war in Ukraine, claiming that only they can guarantee peace in the country. They also promise to conduct a trial similar to the Nuremberg trials against former Georgian President Mikheil Saakashvili, accusing him of allegedly starting the war in Georgia in 2008. The ruling party's campaign rhetoric hasn’t been without conspiracy theories about the global "party of war" and attacks on the LGBTQ+ community to prevent "Western values" from infiltrating traditional Georgian society. Russia does not hide its positive attitude toward Ivanishvili, openly praising his recent actions.
Journalist Nataliya Gumenyuk speaks with Nino Zhizhilashvili about how the current Georgian government has revealed its pro-Russian essence, who supports "Georgian Dream" within the country, Georgian protests against Russian-style laws, the opposition and Mikheil Saakashvili’s role in it, Abkhazia and South Ossetia, election conspiracies, and whom she places her hopes on for the future of her country.
-
Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну вже навесні 2022 року Фінляндія та Швеція подали заявки на вступ до НАТО. За рік Фінляндія офіційно стала членом Північноатлантичного альянсу, у 2024 такий статус отримала і Швеція. Шведський письменник і журналіст Карл Генрік Фредрікссон каже, що історично Фінляндія та Швеція тісно пов'язані між собою, зокрема в оборонних питань. Країни Скандинавії — це малі держави, а подібні країни залежать від світового порядку, який мав би захищати і гарантувати свободу і цілісність таких держав. Однак після 2014 року, анексії Криму та початку війни в Україні, світового порядку, який встановився після Холодної війни, більше не існує. Повномасштабна агресія Росії в Україні стала остаточним каталізатором. На думку Фредрікссона, Фінляндія набагато швидше пройшла внутрішню трансформацію щодо рішення про вступ до НАТО. «Коли Фінляндія так робить, то Швеція не має вибору, вона більше не може залишатися нейтральною, хоче вона цього чи ні. Те, що Швеція стала членом НАТО, має менше спільного з самою Швецією, аніж з Фінляндією», — каже програмний директор проєкту «Дебати проЄвропу» Фредрікссон. Він нагадує, що це країни, суспільства яких понад 10 років тому дуже кволо відреагували на оцінку військових про власну нездатність вести війну навіть один тиждень в разі нападу на них.
Журналістка Наталя Гуменюк говорить із Карлом Генріком Фредрікссоном про те, чому скандинавські країни стали одними з найбільших союзників України, про український героїзм та його сприйняття в мирній Європі, скепсис Північної Європи до країн колишнього Східного блоку, шведський нейтралітет та місце утопії в сучасному світі.
-
After Russia’s full-scale invasion of Ukraine, in the spring of 2022 Finland and Sweden applied for NATO membership. A year later, Finland officially became a member of the North Atlantic Alliance, and in 2024, Sweden obtained the same status. Swedish writer and journalist Carl Henrik Fredriksson notes that Finland and Sweden have historically been closely linked, particularly on defense matters. As small states, Scandinavian countries rely on a global order meant to protect and guarantee their freedom and integrity. However, since 2014—following the annexation of Crimea and the start of the war in Ukraine—the post-Cold War global order no longer exists. Russia's full-scale aggression against Ukraine was the final catalyst for this shift. According to Fredriksson, Finland went through an internal transformation regarding NATO membership much faster than Sweden.
“When Finland makes this move, Sweden has no choice; it can no longer remain neutral, whether it wants to or not. Sweden’s decision to join NATO has less to do with Sweden itself and more to do with Finland,” says Fredriksson, Programme director of Debates on Europe. He recalls that over ten years ago, both countries and their societies responded weakly to military assessments, which revealed their inability to defend themselves for even a week in case of an attack.
Journalist Nataliya Gumenyuk speaks with Carl Henrik Fredriksson about why Scandinavian countries have become some of Ukraine's strongest allies, how Ukrainian heroism is perceived in peaceful Europe, the skepticism in Northern Europe toward former Eastern Bloc countries, Swedish neutrality, and the role of utopia in the modern world.
- Show more