Episodes
-
Michael Svoboda se už třicet let živí jako cínař a je nejproslulejším ve svém oboru ve střední Evropě. K povolání ho přivedla jeho záliba v rytířích a šermířství. „Jsem jeden z posledních, kteří pracují starou technologií. To znamená, že na ohni v kastrolu tavím slitinu, míchám si jí podle každého typu výrobků,” vysvětluje Svoboda v pořadu Host Radiožurnálu.
-
V únoru to budou tři roky, co Rusko napadlo Ukrajinu. Té se v poslední době příliš nedaří zastavovat postup ruské armády, a tak se množí úvahy o mírových rozhovorech, které by mohly ukončit minimálně horkou fázi války. Nitky těchto úvah vedou k nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu. „Změna politiky Spojených států naznačuje, že válka skončí. Jakým způsobem, to nevím, ale pro nás by byla vítězstvím silná Ukrajina,“ nechal se slyšet ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
-
Missing episodes?
-
„Gastronomii můžeme šoupnout do nějakého šuplíku potenciálních hranic, do nějakého regionu nebo mikroregionu, ale ne do hranic jako takových, protože ty se neustále mění,“ říká Roman Vaněk, autor kuchařských bestsellerů a popularizátor gastronomie. Bylo nové vydání jeho Velké kuchařky Čech a Moravy nejnáročnějším projektem, na kterém kdy pracoval? A proč příběh vídeňského řízku označuje za „typicky nádhernou kravinu“? Poslechněte si rozhovor.
-
Madisonské mosty ve státě Iowa proslavil film s Clintem Eastwoodem a Meryl Streepovou z roku 1995. Romantická story o čtyřech dnech, které spolu strávili manželka farmáře Francesca a profesionální fotograf z města Robert, se odehrává v kulisách krytých mostů okresu Madison. Z původních devatenácti, jich tu dnes stojí šest. A s láskou jsou spojené i ve skutečnosti, nejen na filmovém plátně.
-
Obývací pokoje mnoha českých domácností právě teď voní smrkovým jehličím. Za pár týdnů se ale ze stromečku uvolní a opadá. Na borovici přitom jehlice vydrží o poznání déle a na jedli nám můžou dělat radost až do jara. Podle odborníků to má hned několik příčin. Důležité mimo jiné je, jak strom hospodaří s vodou. Smrček, borovice a jedle totiž vysychají různou rychlostí hlavně kvůli odlišným jehlicím.
-
Psal se rok 1841, když Vltavu na území Prahy překlenul teprve druhý most. Tou dobou byla řeka Pražanům přístupnější, využívali brody a Karlův most nepotřeboval pojmenování. „Výstavba nábřežních zdí je podle mě největší vizuální proměna Prahy v její tisícileté historii, do té doby byla řeka daleko víc spjatá s životem ve městě,“ říká historik David Černý, autor projektu Miluju Prahu a knihy Velká tajemství Prahy. Jak získal Karlův most své jméno a jak jinak se mohl jmenovat?
-
Jeho vojenské tažení v Pásmu Gazy proti palestinskému hnutí Hamás čítá stále víc a víc obětí z řad civilistů a příměří zůstává v nedohlednu. Kvůli podezření ze spáchání válečných zločinů na něj Mezinárodní trestní soud letos vydal zatykač, doma navíc Netanjahu čelí obvinění z podvodu a korupce. Navzdory všemu popularita izraelského premiéra vzrostla, i díky tomu, že další konflikt – s libanonským radikálním hnutím Hizballáh – skončil příměřím, jehož podmínky Izrael diktoval.
-
Jednou z nejvýznamnějších akcí příštího roku bude světová výstava EXPO 2025 v japonské Ósace. Český pavilon bude stát na místě, ke kterému se dostane snad každý z očekávaných 30 milionů návštěvníků. „Jsme velice rádi, že nám japonští organizátoři dali tak strategicky významný a zajímavý pozemek na promenádě u vody. Je to i díky tomu, že Československo mělo velice úspěšnou účast na EXPO 1970,“ připomíná generální komisař české účasti na EXPO 2025 Ondřej Soška.
-
„Když se v sebelepších kamnech topí blbým dřevem, je to tragédie. Ale když se topí dobrým palivem v dobře postavených kamnech, tak lidi v okolí ani nevnímají kouř, protože tam žádný není. Tam se tetelí, vlní vzduch a nic moc víc se neděje,“ vysvětluje kamnář Jan Křivonožka. Jak se od studia fyziky a environmentálního modelování dostal k tradičnímu řemeslu? A nakolik se liší stavba starších kamen od těch současných? Poslechněte si rozhovor.
-
Divadlo je pomíjivé a zůstane po něm jen pár superlativ, mrzí herce Igora Bareše, který kromě účinkování na prknech či před kamerou načítá audioknihy. „Audio rovina, kterou prezentuje rozhlas nebo audioknížky, je zásadnější než vizuální vjemy, které se na nás ze všech stran velmi agresivně valí. Audio skýtá pro spotřebitele jistou fantazii,“ zamýšlí se Bareš, pro něhož je jejich příprava splněným snem. Proč je nerad načítá dopředu a jakou mají přeci jen pro čtenáře slabinu?
-
Na postu nizozemského premiéra působil Mark Rutte téměř 14 let. Letošním odchodem z vlády jeho politická kariéra neskončila, právě naopak – lídři států Severoatlantické aliance jej zvolili nástupcem končícího šéfa NATO Jense Stoltenberga. Od počátku ruské invaze patří Rutte k největším zastáncům Ukrajiny. Jeho vztah k Rusku v minulosti výrazně formovalo dění kolem sestřelení letu MH17 nad východní Ukrajinou v roce 2014, při kterém zahynulo na 300 lidí, převážně Nizozemců.
-
Přibližně pětina populace má podle odhadů gastroenterologů problémy se žlučníkem nebo přímo žlučníkové kameny. Některým pacientům obtíže nedělají, jiní kvůli nim skončí na operačním stole. Právě začínající vánoční svátky mohou být pro lidi s nemocným žlučníkem rizikové. Ani během nich by totiž neměli porušovat dietu.
-
Jedna z největších sportovních akcí, která se v příštím roce bude konat na českém území, bude dubnové Mistrovství světa v ledním hokeji žen. Uskuteční se v Českých Budějovicích. „Všichni se na to moc těšíme, že budeme konečně moct hrát i mistrovství světa, takovou velkou akci, právě doma,“ říká rodačka z jihočeských Strakonic Tereza Vanišová. „Pro některé holky to bude taková třešnička na dortu,“ souhlasí kapitánka národního týmu Aneta Tejralová.
-
Svou první rybu chytil, když mu bylo 12 let, a vzpomíná na to jako na zásadní událost. „V ten moment, kdy jsem ji ulovil, se něco stalo mezi nebem a zemí a můj osud tenkrát nabral směr, kdy mě ryby doprovázely, doprovázejí a budou doprovázet celým životem,“ vypráví držitel titulu šampion šampionů v lovu kaprů Karel Nikl. Kde se vzala jeho fascinace kapry? A proč si je pojmenovává? Poslechněte si rozhovor natočený na rybníce ve Starém Kolíně.
-
Rukavice jsou v těchto měsících nezbytným doplňkem našeho oblečení a teď o Vánocích i skvělým dárkem. Jednu věc mají ale prakticky všechny společnou – jsou z velkovýroby. Ručně se šijí už jen vzácně a těch, kteří to umí, neustále ubývá. Svého času bylo výrobou rukavic pověstné Krušnohoří, kam chodily zakázky z celé Evropy. Jednu z posledních řemeslných dílen dodnes najdete na saské straně hranic v městečku Schneeberg. Rukavičkář Nils Bergauer tam pokračuje v rodinné tradici.
-
Jsou tu Vánoce. A tým Vinohradské 12 si řekl, že by si mohl právě dnes připomenout nejsilnější rozhovor letošního roku. Matěj Skalický ho točil s Alsu Kurmaševovou, novinářkou Rádia Svobodná Evropa, která po dlouhých měsících v ruském vězení může Vánoce opět strávit se svou rodinou.
-
Vláda chce posílit prevenci násilí páchaného na dětech. Jak se může násilí, které dětské oběti zažijí, projevit v jejich dospělém životě? Jaké prostředky chce vláda pro zlepšení ochrany dětí a mladistvých nasadit? Vladimír Kroc se zeptal vládní zmocněnkyně pro lidská práva Kláry Šimáčkové Laurenčíkové.
-
Štědrý večer v mnoha rodinách končí nastavováním telefonů, které přinesl Ježíšek, až do hluboké noci. Na co rozhodně nezapomenout? Převést fotky a kontakty, nastavit nové bezpečné heslo, teprve pak se zabývat aplikacemi, nastiňují redaktoři Antiviru. „Hlavně u aplikací na posílání šifrovaných zpráv, jako je Signal nebo WhatsApp, se podívejte na jejich stránky, jak přenést staré zprávy z jednoho telefonu do druhého, abyste o ně nepřišli,“ navádí Jan Cibulka.
-
Jeden dopis ministra zdravotnictví na počátku 90. let pohřbil firmě Diag Human potenciální byznys s krevní plazmou a zažehl spor, který už trvá přes 30 let. Česko na jeho konci může stát přinejmenším 16 miliard korun. Možnost vyplacení peněz za zmařenou investici firmě výrazně přiblížilo letošní rozhodnutí londýnského soudu. Arbitrům však vrátil k posouzení, jestli v případě konečného úspěchu dostane celou sumu, nebo jen 70 % nárokované částky.
- Show more