Bölümler
-
V roce 1943 nebo spíš 1944 vzal Evžen Novák své malé dcery Ruth a Milušku a odvezl je z domovské Ostravy k vzdáleným známým na statek v Trojanovicích. Židovskou manželku Amálii už předtím ukryl v ostravské nemocnici, neboť se bál, že bude muset i s dcerami (podle takzvaných norimberských rasových zákonů „židovskými míšenkami“) nastoupit do transportu. Příběhy 20. století jsou tentokrát věnovány dětem, které prožily za nacismu část dětství v úkrytech a odtrženy od rodičů.
-
Bejrút o víkendu zasáhly další izraelské střely. Na místě jsou desítky mrtvých a raněných. Do metropole Libanonu se přitom v uplynulých týdnech uchýlilo už přes milion vnitřních uprchlíků. V centru metropole přebývají tisíce lidí, kteří utekli před bombardováním jihu Libanonu a jižních předměstí Bejrútu. Jejich vesnice a domy už srovnala izraelská armáda se zemí a v zemi narůstá zoufalství. Přestože mají dočasnou střechu nad hlavou, perspektiva návratu se jim vytrácí.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Představuje klimatická dohoda z konference v Baku významný posun vpřed, nebo jsou rozvojové státy ze závěrů summitu právem rozčarovány? Jak dohodu hodnotí dárci přislíbené pomoci rozvojovým zemím? Jaké lekce vyplývají z rekonstrukce pražského Barrandovského mostu z pohledu jejího expertního garanta? V čem jsou výhody UHPC betonu, který se použil a oproti plánu stavbu prodražil? A jakou odezvu měla sobotní potravinová sbírka v rámci podzimního kola tradiční charitativní akce?
-
„Zatímco Vídeň a Praha byly tehdy kulturní špička, Holanďané byli v začátcích a oslovili Františka, jestli by se toho nechtěl ujmout a pomoci tam vybudovat operu. Protože tonoucí se stébla chytá a opravdu neměl jinou možnost, tak tu nabídku vzal,“ vypráví spisovatelka a scénáristka Markéta Dočekalová, jejíž nová kniha Kde domov můj mapuje život Františka Škroupa v Rotterdamu. Proč musel autor hudby české státní hymny opustit Prahu? Poslechněte si rozhovor.
-
Čtyřiadvacetiletá Tereza Hovadíková z Havířova se od svých čtrnácti let věnuje dobrovolnictví. Většinu svého volného času pomáhá hendikepovaným lidem. V roce 2022 za to získala krajskou cenu Dobrovolnice roku. Jedním z jejich klientů je Adam, který trpí spinální muskulární atrofií. V dalším díle seriálu Narozeni do svobody se jejich osudy protínají a oba hodnotí, co pro ně znamená život v demokratické společnosti.
-
Jak může západ odpovědět na raketovou hrozbu Ruska vůči Ukrajině? Jakou roli může sehrát nově zvolený americký prezident Donald Trump? Dá se očekávat, že Rusko odpálí další rakety? Co doporučují ochránci práv spotřebitelů v souvislosti s předvánočním vlnou slev v tuzemských obchodech? Jaké jsou nejčastější triky obchodníků při masových výprodejích? A proč dnes Francii čekají další demonstrace proti údajně laxnímu přístupu úřadů k případům sexuálního násilí na ženách?
-
„V každé domácnosti mladé ženy byl stroj. Protože jsme – myslím, že to můžu zobecnit – šily hlavně na své děti, a když zbyl čas, tak taky na sebe,“ vypráví spisovatelka Michaela Zindelová, jejíž nová kniha Takoví jsme byli mapuje proměny oblékání, kultury a životního stylu v komunistickém Československu. Čím byla unikátní 60. léta? Co to byl ÚBOK? A jak se autorka dostala k archivním materiálům? Poslechněte si rozhovor.
-
Devětadvacetiletý Milan Dzuriak z Chomutova byl mistrem České republiky ve skoku do výšky. Namířeno měl i na olympiádu. Jenže ho zradilo zdraví. Lékaři mu před devíti lety diagnostikovali Bechtěrevovu chorobu, chronické zánětlivé onemocnění. Se sportem skončil, založil nadační fond Cesta proti bolesti a začal pomáhat postiženým dětem. Příběh Milana Dzuriaka je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
-
It was supposed to last three days, but it has already lasted a thousand. Putin’s invasion. What does life look like today in the Russian-occupied territories of Ukraine? Anastasiia Panteleeva, head of the War Crimes Documentation Department at the Media Initiative for Human Rights, is today’s special guest on Vinohradská 12.
-
Proč odbory brojí proti zvyšování věku odchodu do důchodu? Je pro odboráře zvyšování věku odchodu do důchodu nepřijatelné v jakékoli podobě? A co jim vadí na úpravách důchodového systému schválených Sněmovnou? „Z toho, co se do Sněmovny dalo, toho moc nezbylo. Celý ten proces i věcné nastavení nám přijdou špatné,“ říká místopředseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Jiří Vaňásek.
-
Vymyká se dnešní Babišova kritika premiéra Fialy tomu, na co jsme v Poslanecké sněmovně zvyklí? Jaké změny přinese nový Lex Ukrajina? Budou se muset influenceři registrovat u Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, nebo ne? Ukazuje odstoupení Trumpova kandidáta na ministra spravedlnosti, že nově zvolený americký prezident má v republikánské straně vlivnou opozici?
-
Během totality Věra Doušová pomáhala s distribucí exilových časopisů a knih, jezdila s lunaparky po Sovětském svazu a po 90. letech pomáhala přesídlit volyňské Čechy do vlasti. Dnes řídí potravinovou banku pro Prahu a Středočeský kraj. Ve svých 77 letech působí jako žena, která se nikdy nezastaví. „Můj motor je, že dělám práci, kterou mám ráda, a že si dělám v životě radost. Mám okolo sebe skvělé lidi, možnost něco vytvářet, žít smysluplný život a ještě si to užívat,“ říká.
-
Říká si TIMO a jeho revírem jsou hlavně brněnské ulice. Vybavíte si třeba nápis „Brno zavírá samo“ nebo heslo „Máš celej zbytek života před sebou“? To je Timova práce. Zatímco jeho díla vídají denně tisíce lidí, streetartového umělce zná málokdo. Zůstává v anonymitě a nerad rozdává rozhovory. Pro podcast Brněnská jedenáctka ale udělal výjimku a rozmluvil se v souvislosti s novou výstavou v Domě umění města Brna. Jmenuje se Mám kořeny v květináči.
-
Martina Sirová z Litomyšle vede ženský pěvecký sbor. Založila ho před dvěma lety, aby pomohla ukrajinským ženám, které utekly před válkou. Co začalo jako snaha naučit uprchlé Ukrajinky česky, nyní pokračuje vystoupeními pro dobročinné účely po celém Česku. Příběh Martiny Sirové je další ze seriálu Českého rozhlasu Narozeni do svobody o inspirativních mladých lidech.
-
Svoboda. Chtěli jsme ji. Máme ji. Jenže - umíme se k ní chovat? Umíme v ní žít? A proč se některým stýská po nesvobodě? A jak to všechno souvisí s vlky, ovcemi a kapitalismem? V bonusové, desáté epizodě Extrému odpovídá Jan Charvát, politolog z Univerzity Karlovy a Národního institutu SYRI. *** Tento díl vznikl na základě otázek posluchačů a posluchaček. ***
-
Rusko zřejmě poprvé zaútočilo na Ukrajinu mezikontinentální balistickou raketou. Dostává tak agrese Moskvy novou podobu? Pomůže protest stovek policistů a hasičů před ministerstvem vnitra ke zlepšení platové a personální situace? Co v praxi znamená vydání mezinárodního zatykače na izraelského premiéra Netanjahua a bývalého izraelského ministra obrany Galanta? A proč chce americká vláda rozbít monopol Googlu v on-line vyhledávání?
-
Schválení vládní novely vysokoškolského zákona ve sněmovně předcházelo překvapující množství názorových střetů. Vylepšuje novela finanční zajištění mladých vědců a vědkyň usilujících o doktorský titul? A rozšiřuje autonomii Národního akreditačního úřadu pro vysoké školy správným směrem? Vladimír Kroc se zeptal předsedy Rady Národního akreditačního úřadu pro vysoké školství, bývalého ministra školství Roberta Plagy.
-
Antimonopolní úřad definitivně rozhodl o pokutě pro Ministerstvo pro místní rozvoj za chybné zadání digitalizace stavebního řízení. Je to konec za působením Ivana Bartoše jako ministra? Co bylo podstatou sporů mezi Bartošem a antimonopolním úřadem? Jak silná bude příští Evropská komise a jaký bude mít postoj k jádru a ke Green Dealu? Co umožnilo dohodu ohledně tří sporných kandidátů na eurokomisaře? A proč má pozdrav svůj světový den?
- Daha fazla göster