Episodes
-
Dalis jaunų žmonių, išlaikę abitūros egzaminus ar pradėję studijuoti, padaro pertrauką savęs paieškoms: savanoriauja, keliauja. Panašius laisvus metus karjeroje renkasi arba apie tokius svajoja ir kai kurie suaugusieji. Kokių netikėtų psichologinių iššūkių gali kilti pasirinkus studijų ar darbo pertrauką?
Laidoje – neuropsichologiją studijuojanti Lukrecija Žuromskaitė, kuri asmeniškai patyrė, kas yra laisvi nuo studijų metai (angliškai „gap year“), ir įkūrė mentorystės organizaciją „Gap Compass“. Taip pat Gintarė Aldonytė, karjeros konsultantė, šiuo metu vadovaujanti vienos privačios mokyklos padaliniui ir ilgai dirbusi su studentais.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Kokių iššūkių gali kilti tapus pamote, patėviu ar kuriant romantinį ryšį su žmogumi, kuris turi vaikų iš ankstesnių santykių? Dažniausias patarimas – nebandyti atstoti tikro tėčio ar mamos. Tačiau kuo tada būti vaiko gyvenime ir kaip dėliotis santykius su kitais sudėtinės šeimos nariais? Pašnekovės – Palaimintojo Jurgio Matulaičio šeimos pagalbos centro psichologė-psichoterapeutė Rimantė Eidukevičiūtė ir mediatore Ūla Dusevičienė, kuri padeda besiskiriančioms šeimoms ir pati nuo penkerių augo su tėčiu ir moterimi, kurią vadina „kita mama“.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Episodes manquant?
-
Kokie vadovo laiškai nuotoliu dirbantiems žmonėms padeda labiau įsitraukti, jaustis komandos dalimi? Tokius ir panašius klausimus Vilniaus universiteto (VU) mokslininkai aiškinosi eksperimentu apie nuotolinį darbą. Išvadas aptariame su vienu iš tyrėjų – VU Filosofijos fakulteto mokslininku, psichologu Arūnu Žiedeliu. Kalbėsime ir apie socialinius tinklus, technologijas, kurios dirbant iš namų gyvenimą gali veikti labiau nei tikimės.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Laisvalaikiu bėgiojančių žmonių kiti kartais klausia, su filosofine potekste: o nuo ko jūs bėgat? Šį klausimą laidoje užduosiu psichologams, kurių viena iš gyvenimo aistrų yra bėgimas.
Kodėl patys treniruojasi, įveikia maratonus, kokį judėjimo poveikį savo psichinei sveikatai jaučia, ar klientus sportuoti kada nors nukreipia? Atsakys psichologė, Vilniaus universiteto Psichologijos instituto asistentė Vita Mikuličiūtė ir šio universiteto profesorius, psichologas-psichoterapeutas Paulius Skruibis. Skirsime laiko ir klausimui, kada sportavimas gali tapti priklausomybe.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Psichologai pastebi, kad dalis žmonių nenuspėjamos ateities laikais bijo rizikuoti kurti artimus ryšius, poros vengia planuoti, įsipareigoti. Tačiau porų psichoterapeutė Virginija Mikėnienė sako, kad būtent meilė gali būti stipri varomoji jėga nelengvais laikais. Kas padeda įveikti su santykiais susijusias baimes?
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Psichologas, nesmurtinio bendravimo lektorius Mykolas Valainis dažnai konsultuoja žmones konfliktų sprendimo klausimais – nuo asmeninių santykių iki įtampų sveikatos įstaigose. Jis sako, kad kai bandome reikšti savo poreikius, būna, jog mūsų prašymą kitas supranta kaip puolimą. Nelengva po spygliuotomis kitų frazėmis pamatyti ir tikruosius kitų poreikius. Kaip mokomasi nesmurtinio bendravimo?
Ved. Giedrė Čiužaitė. -
Nemalonūs žmonės ir santykiai šiais laikais dažnai apibūdinami vienu žodžiu: toksiški. Nuodingi. Internete gausu patarimų, kaip tokius atpažinti ir nuo jų atsitraukti.
Psichologas-psichoterapeutas Viktoras Keturakis sako, kad išgirdus, jog kokį nors žmogų ar jo bendravimo būdą kitas pavadina toksišku, pirmiausia kyla abejonė, ar tikrai taip yra: juk mūsų santykiai turi daug veidų. Laidoje – apie juos ir ribų brėžimą susidūrus su išties piktavaliu elgesiu.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Psichologė, jungiškosios krypties psichoterapeutė Sigita Valevičienė du dešimtmečius domisi motinyste: mūsų kultūroje, gyvenime ir smegenyse. Šiai temai neseniai skyrė knygą „Motinystės šešėliai“. Į kokius klausimus svarbiausia atsakyti tapus mama, tėčiu arba stebintis šiuolaikine tėvyste iš šalies?
Ved. Giedrė Čiužaitė -
18 metų organizacijai „Gelbėkit vaikus“ vadovavusi Rasa Dičpetrienė smarkiai prisidėjo prie dviejų svarbių pokyčių Lietuvoje: čia nebeliko didelių vaikų namų ir įstatymu draudžiamas fizinis smurtas prieš vaikus. Dabar Rasa – geštalto terapijos praktikė ir savanoriauja įkalinimo įstaigose. „Ten sugrioviau visus įmanomus savo mitus“, – teigia pašnekovė.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Pokalbis apie veidrodžio efektą mūsų gyvenime, arba projekcijas. Kai, pavyzdžiui, piktinuosi tomis kitų žmonių savybėmis, kurių turiu pats, nors nebūtinai tai jaučiu ar pripažįstu. O gal kaip tik – žavimės kitu ir nežinome, kodėl? Laidos viešnia – psichologė, jungiškosios krypties psichoanalitikė Rasa Šilalytė.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Pokalbis su psichologe-psichoterapeute Giedre Žalyte. Naujoje knygoje „Prieraišumo paradoksai“ ji rašo apie žmogaus vidinį prieštaringumą ir kodėl norint save suprasti, svarbu įsiklausyti, ką sako, pavyzdžiui, tavo vidinis vadybininkas ar gaisrininkas. Ir kaip suprasti, kokias savo psichikos būsenas ištrėmei, nors jos yra natūralios ir reikalingos?
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Kokia dirbančio žmogaus savijauta signalizuoja, kad jam gresia perdegimas? Kokios vidinės savybės ir aplinka didina riziką, kad atsidursime ten, kur reikės iš naujo mokytis kurti pusiausvyrą savo gyvenime? Laidos svečiai – knygą „Geltonas feniksas“ apie asmeninę perdegimo istoriją parašęs Almantas Dulkys ir psichologė, geštalto terapijos praktikė Diana Noreikienė, kuri veda ir grupes žmonėms, jaučiantiems perdegimo simptomų.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Prieš daugiau nei šimtą metų vienas garsiausių istorijoje psichiatrų, individualiosios psichologijos pradininkas Alfredas Adleris atkreipė dėmesį, kad kiekvienai asmenybei įtakos turi gimimo eilė šeimoje. Ką apie tai kalba šiuolaikinė psichologija? Ar tikrai mūsų gyvenimo stilių veikia faktas, kad mes pirmagimiai, vidurinieji ar jauniausieji?
Laidos viešnia – psichologė, psichoterapeutė, ilgametė Vilniaus universiteto dėstytoja ir Individualiosios psichologijos instituto viena steigėjų Rasa Bieliauskaitė.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Kaip kiekvieno kūnas – sudėjimas, eisena, būdingos veido išraiškos ir kita - atspindi mūsų vidinį pasaulį? Kaip žinant apie tai daugiau galima sau padėti? Laidos viešnios bus kūno psichoterapijos programoje studijuojanti aktorė, laidų vedėja Jurgita Jurkutė-Širvaitė ir psichoterapeutė Brigita Kaleckaitė, „Soma studijų centro“ įkūrėja, tarp kurios domėjimosi sričių – bioenerginė kūno analizė, Lietuvoje mažai girdėta ir neįprastai skambanti kūno psichoterapijos kryptis.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Vienas iš dažnų palinkėjimų tam, kam gyvenime trūksta laimės – nustok lygintis ir varžytis su kitais. Vis dėlto daliai žmonių konkuravimas yra energijos šaltinis. Sportininkai sako: be to nebūtų medalių. Apie lyginimąsi su kitais ir savimi įvairiuose gyvenimo kontekstuose - sporto psichologė Aistė Žemaitytė.
Ved. Giedrė Čiužaitė -
Kalbos apie kitus neretai tampa apkalbomis. Kodėl apšnekėti būdinga žmogaus prigimčiai? Ar įmanoma paskalų išvengti ir kaip reaguoti į jų keliamą įtampą, nesusipratimus?
Apie apkalbas – su skirtingų kartų psichologėmis, organizacijų konsultantėmis Mirolanda Trakumaite ir Raminta Aleliūnaite-Kliokmane.
Ved. Giedrė Čiužaitė - Montre plus