Episodes

  • O tom, aké možnosti investovanie prináša, sa moderátorka Petra Podhorcová rozprávala v najnovšej časti podcastu Na tému, s portfólio manažérom spoločnosti HABERL Wealth Management, Martinom Krištoffom.

    Preskúmajte svoje možnosti investovania: https://www.haberl.sk/

  • „Je to facka pre slobodu tlače na Slovensku“, reaguje na žalobu premiéra na Petr Bárdyho a vydavateľstvo Ringier Pavol Szalai z parížskej centrály medzinárodnej organizácie Reportéri bez hraníc. 

    „Pred pár dňami som si prevzal na pošte žalobu. Žaluje ma Robert Fico. Za moju knihu Fico – posadnutý mocou.“Úryvok zo štvrtkového textu Petra Bárdyho, šéfredaktora a komentátora Aktualít, zároveň autora knižných titulov či už o Igorovi Matovičovi ako o Homo vulgaris, alebo o Odvahe k ľudskosti prezidentky Zuzany Čaputovej. 

    Stotisícová žaloba právnikov premiéra Roberta Fica pritom nenapáda nič z obsahu vyše tristostranového príbehu o zákutiach politiky okolo aktuálne najsilnejšieho muža krajiny. Nenapáda práva k stovkám fotografií. Vadí im obálka knihy a konkrétne Ficova podobizeň na nej. 

    „Neuveriteľné“, „nehodné premiéra jednej krajiny Európskej únie“, ale i „môžete si za to sám“ – reakcie, ktoré žaloba vyvolala. 

    Zaznievajú aj hlasy o tzv. slappových – a teda „šikanóznych“ či odstrašujúcich žalobách, ktoré sa cez anglický výraz slap posúvajú významovo až k „facke“. 

    Sme na Slovensku svedkami takejto facky pre slobodu slova? A čím sú ohraničení novinári a na druhej strane objekty ich záujmu politici? 

    Téma pre Pavla Szalaia z medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc. 

    „Tu vo Francúzsku pred každými voľbami vyjdú o každom kandidátovi minimálne dve knihy, okrem tej, ktorú o sebe napíšu oni. Keď som tejto žalobe hovoril kolegom vo Francúzku, tak sa veľmi začudovali, že také niečo je možné na Slovensku“, hovorí Szalai. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Episodes manquant?

    Cliquez ici pour raffraichir la page manuellement.

  • Kým extraligová sezóna sa už rozbehla viac-menej naplno, začiatok nového ročníka NHL ešte len príde. Keďže hokej je najmä o zábave, naša úderka Tomáš Prokop a Marek Marušiak si do najnovšej epizódy podcastu Góly z bufetu zavolala stand-up komika a zabávača Teodora Firsta, známeho pod umeleckým menom Joe Trendy.

    V štúdiu ŠPORT.sk sa spoločne zamerali najmä na dianie za oceánom, neobišli Juraja Slafkovského, Šimona Nemca i Dalibora Dvorského, ale spomenuli aj mnohých ďalších slovenských hokejistov zo súčasnosti i minulosti.

    „Juraj Slafkovský spĺňa všetko, čo je potrebné. Je zábavný, je silný a hrá super. Je mediálne zaujímavý, výborný hokejista. Budúcnosť má pred sebou,“ uviedol v najnovšej epizóde podcastu Góly z bufetu Joe Trendy, ktorý neskôr prirovnal slovenskú draftovú jednotku z roku 2022 aj k Petrovi Saganovi.

  • „Kniha o Ficovi má okolo 300 strán textu. Sú v nej desiatky fotografií, na ktorých je vyobrazený Robert Fico. On nenamieta obsah, nenamieta nič konkrétne z knihy. To, čo namieta, je, že som použil jeho podobizeň na obálke knihy. Tvrdí, že by mal mať právo rozhodovať, ako bude naložené s jeho podobizňou,“ vysvetľuje šéfredaktor Aktuality.sk Peter Bárdy, prečo premiér žaluje jeho aj vydavateľstvo a žiada 200-tisíc eur.

    V relácii s Petrom Bárdym sa dozviete:

    – či má ušetrených 100-tisíc eur;

    – ako súvisí žaloba Roberta Fica s atentátom v Handlovej;

    – odkiaľ je titulná fotografia knihy, ktorú namieta premiér;

    – čo je cieľom šikanóznych žalôb;

    – aký úspešný je Fico v žalobách proti médiám;

    – či je politik viac chránená osoba ako obeť trestného činu;

    – kto čelil SLAPP žalobám;

    – či verí ministrovi Suskovi, že chce chrániť ľudí pred šikanóznymi spormi;

    – ako bude pokračovať v písaní o Ficovi;

    – či verí slovenským súdom, že nepodľahnú tlaku politikov.

  • Ransomvér je podľa mnohých hrozbou tejto dekády. Kde sa vzal a aké sú najčastejšie mýty s ním spojené? Ako sa proti nemu najlepšie zabezpečiť? A ako si odolnosť voči nemu otestovali v zdravotnej poisťovni Dôvera?

    O tom sa v novom dieli špeciálnej série podcastu SHARE o kyberbezpečnosti rozprávajú manažér kybernetickej bezpečnosti zdravotnej poisťovne Dôvera Roman Varga a vedúci oddelenia ofenzívnej bezpečnosti IstroSec Milan Kyselica.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Čo je ransomvér a aké sú jeho najčastejšie podoby.Ako často niekto týmto spôsobom napadne inštitúciu na Slovensku.Prečo sa o väčšine prípadov ani nevie.Ako prebieha penetračný test a čo môže zistiť.Ako svoje zabezpečenie rieši poisťovňa Dôvera.Ako prebiehal penetračný test v nej.

    Podcast vznikol v spolupráci so spoločnosťou IstroSec a zdravotnou poisťovňou Dôvera.

    IstroSec je skupina niekoľko desiatok vysoko kvalifikovaných profesionálov poskytujúca dodávateľom IT služieb, firmám a vládnym organizáciám špeciálne poradenské služby v oblasti obranných operácií, cielených útočných testovacích techník a komplexných aktivít spojených s riešením kybernetických bezpečnostných incidentov v krajinách Európskej únie a Spojených štátoch amerických.

    Dôvera je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa. Má 1,7 milióna klientov a zazmluvňuje 12-tisíc poskytovateľov zdravotnej starostlivosti od lekární cez nemocnice až po polikliniky. Vyvíja a poskytuje inovatívne digitálne služby pre poistencov, lekárov aj nemocnice (napríklad e-recept, ktorý štát neskôr prevzal, či e-žiadanku alebo e-kúpele, teda bezpapierové služby) a kladie dôraz tiež na kybernetickú bezpečnosť.

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk. Na odber všetkých nových dielov našich podcastov SHARE sa môžete prihlásiť cez platformy Apple Podcasts, Spotify, Deezer a YouTube.

  • „Pred pár dňami som si prevzal na pošte žalobu. Žaluje ma Robert Fico. Za moju knihu Fico – posadnutý mocou.“ Toto píše Peter Bárdy, šéfredaktor a komentátor portálu Aktuality.sk. Teraz však najmä v pozícii autora spomínaného bestselleru o premiérovi Ficovi. 

    Čo je za stotisícovou žalobou za „podobizeň na obálke“, paradoxne nie za obsah tristostranovej knihy, či za autorské práva na fotografie v nej? 

    „Táto žaloba má všetky znaky šikanóznej žaloby“, hovorí v podcaste Bárdy. „Ospravedlnenie, ktoré odo mňa (Robert Fico) žiada a stotisíc eur je podľa právnikov, ktorí majú zastupujú, vôbec najvyššia, akú žiada politik od novinára od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993“, opisuje žalovaný autor. 

    „Robert Fico, ktorého podobizeň sa denne objavuje na stovkách fotografií, mesačne sú to tisíce fotiek, jeho tvár je v televíziách, ide o notoricky známu postavu a rovnako podobizeň, tak on sa domáha neoprávneného použitia jeho podoby? Veď to je nie je reklama na konzervy, autá, alebo automatické pračky. Je to kniha s podobizňou Roberta Fica a bolo relevantné ju použiť na knižnej obálke“, vysvetľuje Bárdy. 

    Politológ Grigorij Mesežnikov reaguje, že ide o „neuveriteľnú správu“. „Tak za použitie vyobrazenia, podobizne politika na knihe sa dožadovať (odškodnenia) súdnou cestou. Veď by sme tu rezignovali na najzákladnejšie slobody“, tvrdí politológ a prezident Inštitútu pre verejné otázky. Hovorí pritom o slobode tvorby, či slobode slova, ktoré sú základmi demokratických zriadení. 

    Pavol Szalai z parížskej centrály medzinárodnej novinárskej organizácie Reportéri bez hraníc hovorí, že táto žaloba „nie je hodná premiéra jednej členskej krajiny Európskej únie“. „Žiaľ je stratégiou Roberta Fica umlčať, obmedziť kritických novinárov. A zdá sa, že objavil právny nástroj na potláčanie slobody tlače v podobe tejto absurdnej žaloby“, hovorí Szalai. 

    Reportéri bez hraníc chcú o žalobe hovoriť na medzinárodnej úrovni, aby „európski partneri Roberta Fica vedeli, ako zaobchádza s novinármi“. Szalai hovorí o orgánoch Európskej únie a Európskej rady, aby žalobu slovenského premiéra označili oficiálne za „pokus o obmedzenie slobody tlače“. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Knihy sú iba sčasti tovar, z veľkej časti ale ide o kultúrne bohatstvo a ako k takému by sme sa k nim mali aj správať. Dôležitá vec je to i z pohľadu štátu či národa pretože to kultivuje ľudí, vytvára to celkovú kultúru, prispieva to k vzdelanosti a lepšiemu pochopeniu sveta i nás samých, tvrdí zakladateľ kultového kniíkupectva Artfórum Vladimír Michal.

    Cenou za zdravšie verejné financie by mali byť aj drahšie knihy. V pôvodnom návrhu konsolidačného balíčka to tvrdila vláda, ktorá sa hlási ako k sociálnodemokratickým, tak i národnobuditeľským hodnotám. Napokon, minister financií to povedal celkom jasne: „Musíme povedať, že knihy ako také, sú doménou bohatších vrstiev obyvateľstva.“ Vláda sa tak síce slovne zaštituje panteónom našich národných buditeľov, z ktorých mnohí boli práve ľudia knihy, skutkami však prístup ku knihám ľuďom chcela prakticky sťažiť.

    Ako to kedysi napísal už Ray Bradbury: „Nemusíte knihy páliť, aby ste zničili kultúru. Stačí, ak ľudia knihy prestanú čítať.“ Vládna koalícia napokon svoj zámer prehodnotila a od vyššej DPH na knihy ustúpila, téma je však už na stole.

    O čom teda takéto uvažovanie vládnej garnitúry vypovedá a v akom stave je dnes vlastne slovenský knižný trh? Prečo je kniha doslova grunt akejkoľvek kultúry a ako zmeniť prosté čítanie na „dobrodružstvo myslenia“?

    Aké knihy čítame, skutočne knihy kupujú len bohatí, čo robí knihu dobrou knihou, kto a ako mieša edičný plán Artfóra a kde sú hranice slobody slova pre renomovaného vydavateľa a kníhkupca? No a napokon, kam sa uberá slovenská kultúra i demokracia na prahu 35. výročia Novembra 89?

    Témy Rána Nahlas so zakladateľom kultového kníhkupectva Artfórum Vladimírom Michalom. Dodajme, že rozhovor sme nahrávali koncom septembra, odvtedy vláda svoj zámer prehodnotila a knihy vysokou sadzbou DPH zaťažiť už neplánuje. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

  • Napätie na Blízkom východe eskaluje. Po tom, ako Izrael zlikvidoval vodcov Hamasu a Hizballáhu a pristúpil aj k pozemnej operácii na juhu Libanonu, s odvetou prišiel aj Irán. Na krajinu spravovanú premiérom Netanjahuom vyslal dvestovku balistických rakiet. Na situáciu sa pozrieme s Attilom Kovácsom, odborníkom na región z Katedry porovnávacej religionstiky FiF UK v Bratislave. 

    „Paradoxne eskalácia je v záujme izraelského premiéra Netanjahua“, vysvetľuje Kovács. „Vidí v nej jediný spôsob predĺženia svojho mandátu. V decembri mi ho mal čakať súd pre korupčné obvinenia. Dúfa, že neustála vojna ho zachráni“, hovorí Attila Kovács. 

    Ďalším rozmerom je podľa neho snaha izraelského premiéra zatiahnuť do konflitku „tretie strany“. 

    „Najmä Spojené štáty. Preto sme teraz v kritickej chvíli. Keď príde izraelská odveta proti Iránu– a ona určite príde – nakoľko sa na nej budú podieľať Spojené štáty aktívne. To znamená, že nie defenzívne ako teraz pri iránskom útoku, ale či sa do (odvetného) útoku voči Iránu zapoja aktívne“, tvrdí. Tento moment Attila Kovács označuje za „veľmi kľúčový“ pre ďalší vývoj situácie v oblasti. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Európsky trh má imidž prísnych noriem a regulácie. Pritom sa však v kamenných reťazcoch i na e-shopoch opakovane nachádzajú produkty, ktoré nespĺňajú ani základné bezpečnostné požiadavky. O tom, ako je to možné sa v novom dieli podcastu SHARE rozprávajú redaktori Živé.sk Lukáš Koškár a Maroš Žofčin.

    V podcaste hovoríme aj o týchto témach:

    Normy sú síce dobré, no ich vymožiteľnosť pokrivkáva.Či niekto kontroluje tovar v kontajneroch z Číny.Ako je to s logom CE a čo vlastne znamená.Tajomný mýtus o logu „China export“. Ako je to naozaj?Dá sa vôbec chrániť pred kúpou nebezpečných produktov?

    Téme sa venujeme aj tu:

    Kupujeme nebezpečné výrobky a ani o tom nevieme: Odkiaľ sa berú „fejky“ a ako ich odhaliťRaz nám počas testovania zhorel fén. Pozor na lacné výrobky vrátane hračiek (rozhovor)Nebezpečné výrobky s CE sú skutočné. Certifikát podpíše niekto, kto ani neexistuje (rozhovor)

    Podcast SHARE pripravuje magazín Živé.sk.

  • Nie jeden valec, ale dva majú byť obrazom Slovenska po prvom roku tejto vládnej koalície, tvrdí Grigorij Mesežnikov. Poukazuje pritom na obraz „valca zo Zlatej Idky“, ktorý je známy z čias Vladimíra Mečiara. „Prevalcujeme to všetko, nech sa deje vôľa Božia, že sa budú diviť!“ - tak sa zastrájal Mečiar na aktíve funkcionárov svojho hnutia v Zlatej Idke pri Košiciach. Odvtedy je to podľa politológa „kód na všetko nedemokratické“. 

    Bol na zozname vraha zo Zámockej. Vo februári 2008 ho zas fyzicky napadli za bieleho dňa v Bratislave, pričom mladý útočník naňho pokrikoval antisemitské heslá. A hoci nepochádza zo Slovenska – viac ako 15 rokov sa spolupodieľal na príprave Súhrnnej správy o stave spoločnosti – áno, tej slovenskej. Od Novembra 89 je jeho hlas prítomný v našom verejnom diskurze – vtedy bol pri vzniku vyhlásenia sovietskych občanov žijúcich v Bratislave na podporu požiadaviek VPN. Neskôr stál pri zrode Inštitútu pre verejné otázky, kde sa k nim vyjadruje dodnes. 

    Grigorij Mesežnikov.

    Aká by bola jeho správa o stave spoločnosti Po Roku od posledných parlamentných volieb? Ako vidí krajinu pod správou tria Fico-Pellegrini-Danko, ktorej hrá opozičnú úlohu iné trio: Šimečka-Majerský-Grohling?

    Dnešné RánoNahlas bude o formulácii takejto správy o stave Slovenska. 

    Jeho obrazom je podľa Grigorija Mesežnikova valec o odvolávkou na Mečiarov „valec zo Zlatej Idky“. „Slovo valec sa zakódovalo na označenie nejakej nie veľmi demokratickej politiky. Ale oproti rokom 2006 a 2007 je to, čo sa odohráva dnes, je rádovo nebezpečnejšie“, tvrdí politológ. 

    A hovorí, že ak by vydávali Súhrnnú správu o stave Slovenska dnes, dali by na jej obálku nie jeden valec, ale dva. Obálka z roku 2007 totiž nahnevala Roberta Fica. 

    Grigorij Mesežnikov hovorí, že za aktuálny stav krajiny je popri premiérovi Ficovi rovným dielom zodpovedný Peter Pellegrini. „Stál za všetkým nedemokratickým, čo sa prijímalo, ešte keď nebol prezident“, ilustruje. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák. 

  • Vláda pred dvomi týždňami oznámila, ako plánuje šetriť a predstavila konkrétne konsolidačné opatrenia. Niektoré z nich už konsolidácia stihla zmeniť. „Za chaotické to označili bývalí ministri financií, opozícia, verejnosť. Vo štvrtok by sa malo hlasovať o finálnej podobe," hovorí v podcaste novinárka Kristina Braxatorová.

    V rozhovore hovoríme aj o tom, s akými zmenami prichádza minister Kamenický, ktoré z opatrení je najviac kritizované a čo bude znamenať transakčná daň v praxi.

    Moderuje Denisa Hopková.

  • Čo to vypovedá o krajine, keď poslanec Rudolf Huliak (SNS) hrubo urazí kolegyňu z Národnej rady? Ako ten istý poslanec okúsil len pár dní potom „karmu"? Prečo premiér Robert Fico neupratuje v koalícii?Nielen týmto, ale aj mnohým ďalším témam sa venovali stand-up komici Silných rečí Marián Psár a Samo Trnka.

  • Najvyššia slovenská futbalová liga mala počas víkendu na programe kompletné 9. kolo s jednou utorkovou dohrávkou a o celom futbalovom dianí Niké ligy sme sa v podcaste Kam si to kopol? porozprávali s niekdajším asistentom hlavného trénera slovenskej reprezentácie Otom Brunegrafom.

    Víkendové 9. kolo Niké ligy prinieslo viacero významných momentov - niekoľko krásnych gólov, bezgólový šláger, veľký návrat po takmer 16 rokoch späť domov, ale aj koniec trénera jedného z mužstiev. Rozhodne aj tento víkend bolo o čom debatovať.

    O víkendovom kole elitnej slovenskej futbalovej ligy sa v podcaste Kam si to kopol? porozprával futbalový redaktor Ján Jasenka a moderátor Marián Lontoš s niekdajším dlhoročným asistentom Čecha Pavla Hapala Otom Brunegrafom. Viac už v podcaste ŠPORT.sk.

  • Anna Polcková si za svoje povolanie vybrala možnosť stať sa farárkou. V mnohých rozhovoroch potvrdila, že sa vzdelávala aj v oblasti psychológie a jej práca je najmä o počúvaní a rozprávaní sa ľuďmi bez rozdeľovania, či ide o človeka z jej farnosti alebo o ateistu.

    Pracuje v kostole Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania v bratislavskom Starom Meste a je celoslovensky známa.

    V podcaste s názvom Európske Slovensko sme sa porozprávali o kresťanstve a viere, ale aj o dodržiavaní pravidiel či o duchovnej morálke v našej spoločnosti.

    Čo sa dozviete v podcaste Európske Slovensko?

    Ako vidí budúcnosť cirkvi v kontexte rýchlo sa meniacej spoločnosti? Čo by chcela odkázať ľuďom, ktorí možno stratili vieru v inštitúcie vrátane cirkvi? V akej ideálnej spoločnosti by chcela žiť? Čo by sme mohli robiť viac?
  • Podnikateľský príbeh Júliusa Horvátha sa začal v deväťdesiatych rokoch vo firme s bytovým textilom a kobercami. Na filantropickú cestu ho ako úspešného biznismena priviedla náhoda, keď sa prvýkrát dostal do domova sociálnych služieb, medzi deti s mozgovou obrnou. Odchádzal odtiaľ s myšlienkou, že im chce pomáhať. „Priznám sa, vtedy sa dostavil aj veľký pocit vnútorného šťastia,“ spomína s odstupom času zakladateľ Nadácie Pomoc druhému. 

    Kým nadácia sa stará o finančnú a materiálnu pomoc pre deti s neurovývojovými poruchami a ich rodiny, neziskové centrum Natália zabezpečuje rehabilitačnú starostlivosť. Profesionálne vybavené centrum nájdu rodiny v budove, ktorá pôvodne slúžila ako predajňa podlahovín. Odvtedy prešli roky a dnes sa dá symbolicky povedať, že koberec pomoci sa Júliusovi Horváthovi podarilo rozvinúť poriadne ďaleko. Až za hranice kontinentu. 

    V podcaste sa dozviete 

    prečo Július Horváth pomáha aj v rozvojových krajinách, čo ho najviac zarazilo v našich detských domovoch, vďaka čomu môžu neziskové projekty pokračovať, aj keď tu raz nebude, s čím odporúča spojiť výlet na safari, prečo sa rehabilitačné centrum v Hlohovci volá Natália. 

    Kto je Július Horváth 

    Patrí k prvej vlne podnikateľov na Slovensku. Začínal s predajňou bytového textilu, dnes je majiteľom firmy, ktorá sa špecializuje na veľkoobchod podlahových krytín a realizáciu podláh. Je otcom dvoch dospelých detí. 

    V roku 2005 založil Nadáciu Pomoc druhému, popri ktorej vzniklo v roku 2016 Rehabilitačné centrum Natália pre deti s rôznymi druhmi pohybových ochorení. V spolupráci s partnermi pomáha deťom aj matkám v rozvojových krajinách. 

    Impact Talks 

    V podcaste Impact Talks vám predstavujeme osobnosti z biznisu, kultúry a športu, ktoré búrajú zaužívané predstavy o filantropii. Srdciarov, ktorí pomáhajú intuitívne, aj tých, ktorí sa snažia o čo najväčší spoločenský dopad. Lebo filantropia je pestrá a zďaleka nie je iba o rozdávaní peňazí.

    Impact Talks vám prináša Nadácia Pontis, ktorá sa dlhodobo venuje rozvíjaniu filantropie, sociálnych inovácií a zodpovedného podnikania.

    Podcast vzniká v spolupráci s portálom Aktuality.sk a moderuje ho Milan Junior Zimnýkoval. 

  • Bez podpory prorastových stimulov do ekonomiky sa konsolidácia môže stať trvalou. Konsolidáciou sa totiž zníži hospodársky rast a to povedie k rastu deficitu i dlhu, tak znie kľúčová výhrada voči vládnej konsolidácií od exministerky financií Brigity Schmögnerovej. Okrem toho jej chýba i ľavicová solidarita a nechuť štátu šetriť na vlastných výdavkoch.

    Vládna konsolidácia za viac ako dva a pol miliardy eur. Na poslednu chvíľu, bez širokej diskusie a dokonca i s prelomením základných sociálnodemokratických červených čiar ako je zvyšovanie sadzby DPH.

    Na strane druhej pritom štát neukázal veľkú ochotu, ani schopnosť, šetriť sám na sebe a dokonca sa vláda zložená s dvoch strán, ktoré sa deklarujú ako sociálno-demokratické, neodvážila siahnuť ani k skutočnej progresivite daní, ktorá by zasiahla vysokopríjmové skupiny obyvateľstva.

    Navyše, vláda nesiaha ani k zásadnejším škrtom na vlastnej spotrebe a to ani v oblasti zbrojných výdavkov. Otázna je i miera nekompetentnosti a spolitizovanosti takto zásadného ozdravovania verejných financií.

    Ako teda takýto spôsob konsolidácie dopadne na bedrá širokých vrstiev obyvateľov a dokáže ešte premiér Fico i naďalej a s pokojnou tvárou tvrdiť, že sa to nedotkne životnej úrovne a sociálnych istôt, keď fakty a čísla hovoria o opaku? Je toto sociálnodemokratická, ozaj ľavicová predstava, ako si utiahnuť opasky a ak nie, tak čo je za tým? No a o čom je nová Daň z finančných transakcií a hrozí nám v prípade nekonsolidácie „grécka cesta"?

    „V čom sa môžeme porovnávať s Gréckom, bohužiaľ, je HDP na obyvateľa. Tu sme naozaj len tesne nad nimi. Za nami je už len Grécko a Bulharsko. To je, myslím, to najvážnejšie, čím sa treba zaoberať," tvrdí exministerka financií.

    Počúvate Ráno Nahlas, dnes o vládnej konsolidácií. Tentoraz pohľadom renomovanej ľavicovej ekonómky Brigity Schmögnerovej.

  • Predsedníčka EK Ursula von der Leyenová tento mesiac oznámila nové zloženie exekutívy EÚ. Slovenský eurokomisár by mal mať na starosť portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť a aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť. Vplyvný európsky týždenník to označil za prekvapenie. Prečo v podcaste rozoberáme s analytičkou portálu Euractiv Barbarou Zmuškovou. Na silný ekonomický post Maroša Šefčoviča sa v podcaste pýtame aj ekonóma a europoslanca za Progresívne Slovensko Ľudovíta Ódora.

    „Neočakávalo sa, že Slovensko získa silné ekonomické portfólio, ale tu bolo vidieť, že prevážil osobný vzťah a fakt, že predsedníčka Európskej komisie pozná Maroša Šefčoviča. A portfólio nechcela dať za odmenu, ale potrebovala ho dať niekomu, na koho sa bude môcť spoľahnúť," hovorí v podcaste analytička Barbara Zmušková s tým, že v Bruseli eurokomisára poznajú ako Mr. Fix-it, keď je nejaký problém pošlú Maroša Šefčoviča a on to zariadi.

    V rozhovore tiež rozoberáme oblasť, ktorej by sa mohol slovenský eurokomisár venovať a čo všetko spadá pod portfólio pre obchod a hospodársku bezpečnosť a aj medziinštitucionálne vzťahy a transparentnosť.

    „V tomto súhlasím s Robertom Ficom, keď gratuloval Marošovi Šefčovičovi, povedal viac nahlas ako Ursula von der Leyen, že on bude komisárom obchodných vojen. Respektíve povedal, že niekedy EÚ vedie obchodné vojny s niektorými krajinami, takže tomu by sa mohol venovať aj Maroš Šefčovič," hovorí a v rozhovore približuje detaily.

    No v rozhovore tiež hovoríme o tom, ako by mohlo vyzerať vypočúvanie Maroša Šefčoviča v príslušných výboroch a či sa môže stať, že by eurokomisár vypočúvaním neprešiel. Myslím si, že na vypočúvaní bude dostávať otázky ohľadom konania vlády Roberta Fica. Ohľadom zmien, ktoré robí a útokov na novinárov. Budú to ťažké otázky, ktorým bude čeliť. No myslím, že nie je najhorúcejší kandidát, aby bol odmietnutý," uzatvára.

    Podcast Európa vzniká v spolupráci s Európskym parlamentom.

    Moderuje Denisa Hopková.

  • Rodičom samoživiteľom sa týmito zmenami nijako nepomáha. Pomoc samoživiteľom a samoživiteľkám? Vôbec žiadna, práve naopak. Oni najviac doplatia na škrty vo vládnej konsolidácií, tvrdí v rozhovore pre Aktuality bývalý minister práce, sociálnych vecí a rodiny Jozef Mihál.

    Zásadné škrty v daňových bonusoch na deti, ale aj faktická likvidácia rodičovského dôchodku. I tak bude vyzerať vládou presadzované uťahovanie opaskov za viac ako dve a pol miliardy eur. No tak, ako sa bývalé garnitúry Igora Matoviča sústredili na plošné rozdávanie pre rodiny s deťmi, tak sa pre SMER či Hlas preferovanou skupinou stali penzisti.

    Čo všetko teda prinesie vládna konsolidácia z hľadiska sociálnej politiky, prečo sa stali jej najväčšou obeťou rodičia samoživitelia a ich deti a prečo je neustále rozdávanie seniorom už naozaj dlhodobo neudržateľné? 

    „Tu sa nenájde človek, ktorý by sa postavil pred dôchodcov a pokojne im vysvetlil, že náš penzijný systém je prietokovým ohrievačom a keď sa raz na odvodoch vyberie 9 miliárd, tak sa na dôchodkoch nemôže vyplatiť 12 miliárd, to proste nejde. Dôchodcovia si na niečo zvykli, budú si musieť odvyknúť," hovorí pre Aktuality Nahlas exminister Mihál.

    Sociálna tvár vládnej konsolidácie, téma pre bývalého ministra práce, sociálnych vecí a rodiny ako i experta na dane a odvody Jozefa Mihála. Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.

  • V malej obci Čeladná, v okrese Frýdek Místek vznikol 26. showroom Pininfarina s názvom Gallerie Pininfarina. Čeladná sa tak dostala do spoločnosti metropol ako Miláno, Miami, New Yorku, Šanghaj alebo Štuttgart. Tam všade sa tieto autá predávajú. Prečo a ako vznikal nový showroom Pininfarina v obci Čeladná?

    V podcaste Autobazar.EU sa dozviete aj to:

    ktoré autá sú najpredávanejšie v Európe a na Slovensku čo povedal šéf Fordu, keď si vyskúšal čínske SUV ako rýchlo chcú Dáni postaviť 18 kilometrový podmorský tunel
  • Očkovanie mRNA vakcínami ako génová terapia, či covid-19 ako dieťa laboratórií. Aj toto by mala obsahovať zatiaľ neverejná správa o prešetrovaní pandémie v réžii vládneho splnomocnenca Petra Kotlára. Ako to vyzerá, ak sa závery preveria? 

    Vyštudoval marketingovú komunikáciu, na Strednej odbornej škole masmediálnych štúdií v Bratislave. Aktuálne študuje bezpečnostné a strategické štúdiá spolu s európskymi štúdiami na Masarykovej univerzite v Brne. Okrem politických textov sa venuje dezinformáciám a sociálnym sieťam. Po tom, ako zverejnil text o raperovi Rytmusovi o jeho návšteve na úrade vlády pred voľbami, spevák na oplátku voľne zavesil jeho telefónne číslo na sociálne siete. 

    Mladý a šikovný novinár Aktualít Matej Príbelský. 

    Aktuálne napísal text o očakávanej no stále odkladanej správe o prešetrovaní manažovania pandémie, ktorá má byť výsledkom vyše polročnej práce rovno vládneho splnomocnenca pre túto oblasť. 

    Závery majú byť dramatické – očkovanie mRNA vakcínami ako génová terapia, či covid-19 ako dieťa laboratórií. Ako to vyzerá, ak sa závery preveria? Aj na to sa pozrieme optikou novinára, ktorý sa na to podujal. 

    Podcast pripravil Jaroslav Barborák.