Utbildning – Latvia – Populære podcaster

 • No 21.janvāra katru ceturtdienu būs klausāms 10 podkāstu cikls par mentālo veselību "BŪT". Kopā ar dažādiem ekspertiem Kristīne Garklāva runās par to, kā jūtamies šajā sarežģītajā laikā un, ko darīt, lai spētu justies labāk. Analizēsim mūsu paradumus, attiecības ģimenē un attālinātās attiecības ar apkārtējiem, runāsim par to, kā justies laimīgiem arī šajā laikā. Sarunas, kuras sniegs atbildes uz skatītāju jautājumiem un iedvesmos domāt citādi!

 • Sarunas par spēku, iedvesmu un drosmi īstenot savus sapņus!

 • Образовательно-развлекательные разговорные форматы с комиками и не только.

  История на ночь: Женя Чебатков, Расул Чабдаров и Томас Гайсанов разбирают крупные исторические события

  SEGOZAVTRA: учёные + комики исследуют будущее

 • Apzinātība. Pašizaugsme. Brīvība. POTKĀSĪ darām visu ko mēs gribam. Iznāc no skapja. Atver acis. Pasmaidi un esi reāls.

 • Podkāsts latviešu valodā ar un par ikdieņas varoņiem un viņu pieredzes stāstiem. Kas tas tad ir šie varoņi? Varonis vai varone ir cilvēks, kurš seko savai svētlaimei, savām idejām un iet dzīvē uz priekšu neskatoties un neiespaidojoties uz ārējiem apstākļiem. Mūsdienu varonis ir cilvēks, kurš dara to, kas viņam patīk un pelna ar to iztiku. Tas ir cilvēks, kurš seko saviem sapņiem un uzveic savus iekšējos un ārējos ''pūķus''. Ko sagaidīt no šī podkāsta? Jaudīgas intervijas ar skaistiem cilvēkiem, lai iegūtu pozitīvu lādiņu, kā arī jaunas zināšanas.

 • "Empty Inside" is a podcast where host Jennette McCurdy talks with a different guest each episode, doing a deep dive into a specific topic. General topic areas are comedy, eating disorders, filmmaking, jealousy, therapy, and the crippling sense of doom we all face as we desperately try to fill the void within.

 • ctrl+s podcast ir par to, kā pelnīt, ietaupīt un stulbi netērēt naudu, lai veicinātu vairāk un atklātākas sarunas par naudu.
  Dalāmies ar savu pieredzi, aprēķiniem un izpētīto.

 • Casual interviews by a father & son duo with the most influential entrepreneurs, artists, activists, and more from around the world.
  We hear their life story, their hardships and what lead to their greatest achievements.

 • Pieturzīmes ir pirmais valodas podkāsts Latvijā. Runāsim, diskutēsim un domāsim latviski par latvisko. Pieturzīmes cilvēkos, grāmatās un valodā.
  Aiga Veckalne ir valodniece un tulkotāja, kurai latviešu valoda ir ne tikai izglītība, bet arī aizraušanās, darbs un hobijs. Ikdienā viņa strādā Ventspils Augstskolā, kur arī studē doktorantūrā, bet brīvajā laikā vada valodas podkāstu “Pieturzīmes” un lietišķās sarakstes un iedarbīgas valodas seminārus.
  Ja vēlies atbalstīt "Pieturzīmes", to var izdarīt šeit: https://www.buymeacoffee.com/pieturzimes.
  Sūti ieteikumus uz aiga@pieturzimes.lv!

 • Gathering inspiring stories of how we navigate through this life in our human meat suits. From sharing tools for your body, mind and soul to talking about my own experiments with yoga from Western 'good vibes only' to strict classical yoga at an ashram, meditation and silence, psychedelics and microdosing, travels as a way to forget and embrace new me and most recently mindblowing Burning Man and re-inventing my own life from a very bottom of depression.Why? Because I want to know. Because you inspire me. Because together we grow, through support, understanding, compassion and love.Reach out, leave a comment and connect - IG: ommmsomeommmsome@gmail.comwww.ommmsome.com

 • Cilvēku stāsti. Par dažādiem karjeras ceļiem - gan kardināliem, gan viegliem, gan ne tik viegliem.

 • Podkāstā “Uz palodzes” cenšos iepazīt augu pasauli. Klausies un pievienojies man šajā ceļojumā.

 • Sarunas ar iedvesmojošiem cilvēkiem dzerot svaigi spiestas sulas.

 • Trina Talk is the podcast where guests share their stories of pursuing their passions, doing what they love, living a fulfilled life, and empowering others.

  Trina Talk is a weekly unscripted conversation that will inspire, educate, and empower people of all ages and in all stages of life to focus, pursue their purpose, and keep striving to create the personal or professional life they deserve.

  The host, Trina L. Martin, is a motivational speaker, technologist, author, and retired US Naval Officer.

  Trina shares her experiences alongside speaking with brilliant people from around the world who are leaders, business owners, entrepreneurs, and influencers on their struggles and successes which led them to create the life they desired. The conversations will inspire you!

  Website: https://www.trinalmartin.com

 • All guests are experts in a particular field, from CEOs and artists in the Baltics to media strategists and leading researchers from around the globe. Listeners get a glimpse into their lives and insights about their respective fields, be they economics, banking, media and others.

 • The SavvyCast is a podcast of the Family Savvy blog, where Jamie Tarence will host savvy guests to discuss real life topics that affect us all. Food and family. Marriage and divorce. Fitness and health. The Enneagram and relationships. Each episode is designed to entertain, educate and inspire all who listen. Everyone is welcome at the table! So grab a cup of coffee, and let’s talk.

 • Freedom Fridays is the safe place you need to be free and stay free. Your moment and space for inspiration and encouragement. Equipping you with the tools to break free from limiting beliefs and the ability to help someone else do the same. Join creativist and founder of All For Freedom, Michele Mitchell as she shares stories, spotlights others, and speaks up for those who cannot speak for themselves. "You are more powerful and amazing than you could ever imagine. So come on in…it’s Freedom Friday." Support this podcast: https://anchor.fm/freedomfridays/support

 • It's about the emotional intelligence .How we can achieve high EQ level. If you will achieve it , you will definitely gonna be successful and happiest person, so work on it, it's not a task, its a life long process or skill should be master on it.

 • (Introvertiem draudzīgi) Saucam lietas, ko darām, vārdā, lai tās mūs kontrolē mazāk.