Episódios
-
Ozbrojený odpor Slovákov v Povstaní proti nacistom a ľudákom máme v historickej pamäti. Hrdinstvá a obety bojovníkov, veliteľov, ale aj civilného obyvateľstva zapĺňali stránky tlače predovšetkým vo vlaňajšom jubilejnom roku. Už menej sa však hovorilo a hovorí o tom, ako sa na Povstanie na Slovensku pozerali Nemci. Ako vnímali, že v malej krajine, ktorej garantovali samostatnosť a existenciu, vypuklo proti nim povstanie? Podľa historikov, slovenskú rezistenciu najskôr bagatelizovali. Nemecký veliteľ Gottlob Berger dokonca do Berlína hlásil, že potlačenie Povstania bude „veselou vojnou“. Zmýlil sa...
Hosť:
Juraj Lepiš (historik Múzea SNP)
Moderuje:
Miroslav Debnár -
Prvého januára sme vkročili do roku, v ktorom si pripomenieme osemdesiate výročie od konca druhej svetovej vojny. Kým však prišlo májové víťazstvo nad fašizmom, ešte veľa krvi pretieklo v celej Európe a aj na Slovensku na prelome rokov 1944/45. Vo viacerých okupovaných krajinách sa Nemci stretli okrem partizánskeho a občianskeho odporu aj s kolaborantmi a podporou. Vo vichystickom Francúzsku, ustašovskom Chorvátsku, ale aj u nás na Slovensku. Ešte predtým, ako si pripomenieme 80 rokov od porážky fašizmu, by sme si mali pripomenúť aj smutné a krvavé jubileum jeho domácej podpory s tragickými následkami na mnohých miestach našej krajiny. Práve v týchto mesiacoch si pripomíname 80 rokov od najtragickejších vojnových udalostí s dosahom na civilné obyvateľstvo: Kremnička, Nemecká, Ostrý Grúň, Kľak a ďalšie. Perzekúciám na Slovensku po potlačení Povstania sa budeme venovať v najnovšej časti podcastu Mor ho – slobodný slovenský vysielač. Miroslav Debnár sa rozprával s historikom Jurajom Lepišom z Múzea SNP.
-
Estão a faltar episódios?
-
Aj v súčasnosti zvykneme hovoriť o Slovenskom národnom povstaní ako o najdôležitejšom počine našich predchodcov v moderných dejinách. Najzásadnejšie informácie o Povstaní sa učia už deti na školách. Aj širšia verejnosť vie o Povstaní čo-to základné povedať. Možno i vďaka nášmu vysielaniu. Dnes budeme hovoriť o tom, aké ďalšie prívlastky dostávalo Povstanie v minulosti. Bližšie si povieme o tom či bolo naozaj a len slovenské a či národné a ešte aké iné. S historikom Marekom Syrným sa o prívlastkoch Povstania zhováral Miroslav Debnár.
-
Avízo na podcast Mor ho! Slobodný slovenský vysielač
-
Milan, Miloš a Mirko Veselovci... Súrodenecké trio, ktorého osud a pôsobenie počas Povstania sú ideálnym námetom na celovečerný film. Ak majú Američania hollywoodsky film Zachráňte vojaka Ryana, naša kinematografia azda raz divákom priblíži unikátny a atraktívny príbeh troch bratov - povstaleckých lídrov z jednej rodiny. A keďže mafiánov z deväťdesiatych rokov sme už v kine videli, azda dozrel čas na filmové spracovanie skutočných hrdinov.. Irónia bokom - historika Mariana Uhrina z Múzea SNP v Banskej Bystrici sa na Veselovcov pýtal Miroslav Debnár.
-
Nejeden mladý chlapec mal svojho hrdinu z dobrodružných románov či akčných filmov. Pohľadný silák, ktorý chránil slabších a bojovali vždy na tej správnej strane. Dnešní chlapci majú takýchto hrdinov možno skôr z počítačových hier alebo z internetového streamu. Svojich inšpiratívnych románových nebojácnych bojovníkov mal dozaista aj rodák z Priekopy pri Martine Ján Alexander Sitár. Vo víre druhej svetovej vojny sa napokon hrdinom stal on sám. Predovšetkým pre svoju chrabrosť a odvahu. Miroslav Debnár sa o ňom zhováral s historikom Marianom Uhrinom z Múzea SNP v Banskej Bystrici.
-
História je často ako dobrý román. S hrdinami i zápornými postavami. No keďže život je zložitejší a určite nie čierno-biely, platí to aj o spletitých dejinách ľudstva. Dnes už vieme, že účastníci Povstania - mnohí známi i neznámi – sú pre nás hrdinami, alebo ak chcete, pozitívnymi postavami. Záporných postáv, ktoré sa viažu k tomuto obdobiu, tiež nájdeme neúrekom. Okrem Jozefa Tisa sa často spomína predovšetkým minister vnútra a šéf vtedajšej štátnej bezpečnosti Alexander Mach. S historikom Antonom Hruboňom z Univerzity Mateja Bela sa o ňom zhováral Miroslav Debnár. Rozporuplný osud Alexandra Macha, jeho škandalózne pôsobenie počas Slovenského štátu, názory na Povstanie i jeho povojnová epizóda v komunistickom väzení budú témou najnovšej časti podcastu Mor ho – slobodný slovenský vysielač.
-
V súčasnosti zvykneme pri veľmi neformálnych, odvážnych a trochu uletených činoch hovoriť ako o pankáčine. Alebo sa zvykne slangovo povedať „dali to na pankáča“. Keď prekračujete zaužívané, formálne hranice... keď idete možno aj do vopred prehratého boja... keď máte viac odvahy ako rozumu.... Možno aj o Povstalcoch by sa dalo s trochou fantázie hovoriť ako o pankáčoch, a to bez ich dehonestovania. Veď v princípe postupovali podľa práve opísaného kľúča s tým rozdielom, že im nešlo o módny výstrelok, ale o riskovanie životov pre dobro celku a budúcnosť národa. Mnohé jednotlivé bojové akcie a ich protagonisti by určite veľmi dobre zapadli aj do spomínanej charakteristiky. Napríklad pôsobenie delostreleckej batérie Fedora Duchoňa, o ktorej viac povie historik Marian Uhrin z Múzea SNP.
Moderuje:
Miroslav Debnár -
Muži v uniformách či v oblekoch... Letci, delostrelci, pechota.... Po potlačení Povstania partizáni zahalení do oblečenia, ktoré ich len chatrne chráni od následkov zimy v roku 1944/45. Väčšinou takéto obrázky sa nám vynárajú, keď sa hovorí o Slovenskom národnom povstaní. V najnovšej časti nášho podcastu by sme aspoň sčasti chceli napraviť historickú krivdu a pohovoriť viac o ženských povstaleckých hrdinkách. Miroslav Debnár sa na ne pýtal historičky Lucie Sotákovej z Múzea SNP v Banskej Bystrici. V najnovšej časti podcastu Mor ho! Slobodný slovenský vysielač povieme viac o statočných ženách, bez ktorých je príbeh Povstania nekompletný a historicky nepresný.
-
Pravidelní poslucháči nášho podcastu vedia, že Slovenské národné povstanie bolo akciou odhodlaných ľudí. Za 60-timi dňami, čo trvalo, treba vidieť množstvo individuálnych činov, hrdinstiev i zlyhaní. Okrem vojakov, partizánov a politikov, sa do Povstania zapájala aj nespokojná občianska verejnosť, ktorej v ľudáckom totalitnom štáte chýbal demokratický étos predvojnového Československa. Najvážnejšou skupinou, ktorá bojovala proti bábkovému režimu, bola odbojová skupina Flóra, vedená Kvetoslavou Viestovou. Jedna z jej akcií je ako zo špionážneho románu. Historik Marek Syrný z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici o nej povedal Miroslavovi Debnárovi v najnovšej časti podcastu Mor ho! – slobodný slovenský vysielač.
-
Dnes už vieme, že Slovenské národné povstanie vypuklo predčasne – v neplánovanom termíne. Jeho zosnovatelia však nemali veľmi na výber, pretože Slovensko začali na konci augusta 1944 obsadzovať nemecké okupačné vojská. Aj prezident Slovenského štátu Jozef Tiso tušil, že sa chystá horúca politická jeseň, no rozsah vojenskej rezistencie vlastnej armády neodhadol a ostal v šoku. S historikom Antonom Hruboňom z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa zhováral Miroslav Debnár. V najnovšej časti podcastu Mor ho – slobodný slovenský vysielač povie viac o tom, čo Povstanie spôsobilo v radoch ľudáckej vlády a jej prívržencov. Ako sa doslova zo dňa na deň rozpadla na veľkej časti nášho územia oficiálna moc, čo malo ďalekosiahle dôsledky.
-
Bez vánku sa ani lístok nepohne. Platí to aj o historických udalostiach, ktoré nevznikali izolovane či spontánne. K ich vzniku prispel sled udalostí a činov v dobovom kontexte. A naň nemal vplyv len domáci vývoj, ale aj to, čo sa dialo za hranicami. Všetko spomenuté platí aj o Slovenskom národnom povstaní. Nevzniklo zo dňa na deň, a jeho spúšťačom nebola jedna udalosť. Historika Antona Hruboňa z Univerzity Mateja Bela v Banskej Bystrici sa viac pýtal Miroslav Debnár.
-
V minulej časti podcastu Mor ho! - Slobodný slovenský vysielač sme si povedali, že lídrom Povstania bol predovšetkým podplukovník a neskôr generál Ján Golian. Do okruhu Golianových kľúčových spolupracovníkov a zosnovateľov Povstania patril okrem bratov Veselovcov napríklad aj generál Július Nosko. S historikom Marianom Uhrinom z Múzea SNP v Banskej Bystrici sa o ňom rozprával Miroslav Debnár.
-
Dnes už vieme, že kľúčovú úlohu pri prípravách a priebehu Povstania zohrali slovenskí vojaci. Komunistický režim ich vplyv schválne bagatelizoval a do popredia staval partizánske hnutie. Lídrom Povstania bol predovšetkým podplukovník a neskôr generál Ján Golian. Po vypuknutí bojov sa veliteľom Povstania stáva Rudolf Viest. Ich veliteľské rozkazy museli v zákopoch druhej svetovej vojny vykonávať radoví vojaci, poddôstojníci a dôstojníci. Mimoriadne zaujímavým príbehom ako z vojnového románu je napríklad osud Štefana Bodnára. Štefana Bodnára by sme s trochou fantázie mohli označiť za povstaleckého Ramba. Bol pri mnohých bojových operáciách a jeho bojové svedectvo sa – ako jedno z mála - zachovalo. V najnovšej časti podcastu Mor ho – slobodný slovenský vysielač sa o ňom dozviete viac. Miroslav Debnár sa o ňom rozprával s historikom Marianom Uhrinom.
-
Jedným z historických slovenských mýtov, ktorý sa často politicky zneužíva, je to, že sme nikdy nešli do boja na nesprávnej strane dejín. Z novších dejín sa napríklad celkom nespomína, že jedine slovenská armáda hneď v prvý septembrový deň 1939 spolu s Nemcami zaútočila na Poľsko. Žiadna iná krajina v tento smutný deň nacistom neasistovala. Prečo k tomu došlo? Boli vtedajší politici Slovenského štátu pod tlakom svojho takzvaného „nemeckého ochrancu“ alebo išlo o slovenskú nadprácu a iniciatívu? Miroslav Debnár sa pýtal historika Juraja Lepiša z Múzea SNP.
-
Hlavným symbolom, ktorý dnes odkazuje na Slovenské národné povstanie, je budova jeho pamätníka v Banskej Bystrici. Impozantné dielo Jozefa Jankoviča, Dušana Kuzmu a ich spoluautorov už od 60. rokov minulého storočia dotvára kolorit mesta pod Urpínom. No azda najväčšie bohatstvá sa ukrývajú v depozite múzea, ktoré v banskobystrickom Pamätníku SNP sídli. Miroslav Debnár sa na vzácne zbierkové artefakty pýtal historika Juraja Lepiša.
-
V tomto septembrovom období pred 80 rokmi bolo Povstanie v plnom prúde. Už bolo jasné, že sa nemožno riadiť jeho pôvodnými, ideálnymi plánmi. K vyhláseniu neposlušnosti voči centrálnej vláde už došlo a vojsko, ako kľúčová časť Povstania, prevzalo moc nad veľkou časťou krajiny. Politická a vojenská mapa Slovenska sa dramaticky prekresľovala s dôsledkami, ktoré presiahli dobu – ako to už dnes vieme. No napriek svedectvám stále žijúcich pamätníkov Povstania i historickému výskumu, nám často jeho skutočná podstata uniká. Miroslav Debnár sa o nej rozprával s historikom Jurajom Lepišom z Múzea SNP.
-
Komunistom na Slovensku stačili dva roky na to, aby sa z vojnových povstaleckých hrdinov stali nepriatelia národa. Najznámejším príkladom je osud partizánskeho veliteľa Viliama Žingora. Bol len jedným z mnohých, ktorým sa nepozdávalo zneužitie Povstania na politické ciele vtedajšej štátostrany, za čo zaplatil najvyššiu daň. Ako povolebná matematika v roku 1946 a rozdielny vývoj na Slovensku a v Čechách zasiahol do osudov protagonistov Povstania?
Hosť:
Juraj Lepiš (historik Múzea SNP)
Moderuje:
Miroslav Debnár -
Keď sa hovorí o Povstaní, často sa spomínajú predovšetkým jeho vojenské aspekty. Slávne bitky a ich protagonisti, nasadenie chladných zbraní či informácie o bojových taktikách... Muži a ženy v uniformách. V ich tieni ostávajú hrdinovia v oblekoch... Bez nich by Povstanie nevydržalo ani tých 61 dní. Kľúčovú úlohu pri prípravách a materiálnom zabezpečení Povstania zohral medzi inými najmä bankár Imrich Karvaš.
Hostia:
Lukáš Volentier - historik Múzea SNP
Juraj Lepiš - historik Múzea SNP
Moderuje:
Miroslav Debnár -
Hurban, Masaryk, Štefánik. Mená pre tri unikátne improvizované pancierové vlaky, ktoré sú podnes jedným zo symbolov bojov v Slovenskom národnom povstaní. Kto ich postavil a akú úlohu zohrali tieto unikátne kovové monštrá na koľajniciach? Miroslav Debnár sa pýtal historika Mariana Uhrina.
- Mostrar mais