Crimes verídicos – Tchéquia – Novos podcasts

 • If you’re a serious fan of true crime and love listening to intriguing cases, but don’t want all that small talk you’ve come to the right place. We get right to the facts. Join Murder in 20 host Bobbie Stevens every Wednesday for a concise and complete episode in 20 minutes. LESS TALK. MORE TRUE CRIME.

 • I am back on the podcast warpath. Jimbo and his gang of retards have done everything they can think of to suppress my unstoppable will to destroy those that sought to hurt an innocent person. I fucking hate Jimbo and the gang and will stop at nothing to ensure they are brought to justice. I am still on the streets and need legal assistance. I tried to seek counsel from Mrs Allred but that doesn't look to be the case. I have yet to speak to her. Since she isn't available than i will be searching for a new lawyer to represent me. 619-329-2848
  kambestadjay@gmail.com

 • Ahoj! Vítáme vás na našich stránkách. Jsme dvě kamarádky a rozhodly jsme se nahrávat podcasty nejen o konspiračních teoriích, ale i o spoustě dalších věcí. Naše podcasty najdete i na Spotify. Nenechte si ujít žádné novinky a sledujte náš instagram @sedmikraskypodcast Příjemné poslouchání Vaše Adel & Lena

 • Лондон, 1888 год. В задыхающемся от смога города нашелся лишь один человек, который заставил весь мир узнать о тогда забытом бедном и опасном районе Уайтчепел.
  Он погрузил его в еще больший мрак и поселил в сердцах ужас.
  Заставил дрожать от страха и молить о пощаде.
  Изменил реальность.
  Но дело Джека Потрошителя так и не было раскрыто.
  Ответ на вопрос: кто же был убийцей знают пять человек. Кто они? Растерзанные маньяком проститутки? Расследовавшие это полицейские? Или те, кто слышат голоса в голове?
  Подкаст сделан студией «Терменвокс» — podcasts@terminvox.ru

 • Документальный криминальный подкаст о самых интересных, жутких и таинственных преступниках и преступлениях прошлого и современности.

  Слушайте и комментируйте выпуске в ВК: vk.com/goldenbugpodcast

  А также следите за подкастом на "Яндекс.Музыке" - music.yandex.ru/album/13435359;
  И "Apple Podcast" - podcasts.apple.com/ru/podcast/%D0%…BA/id1548194990

 • Подкаст погрузит вас в таинственные, запутанные, реальные истории в стиле тру-крайм.
  В каждом сезоне будет отдельная история, которая раскроется перед вами во всех часто кровавых подробностях, с неожиданными поворотами сюжета. И не всегда убийца будет найден. К сожалению.
  Каждую неделю фанат криминальных дел и страшных историй продвигается с такими же фанатами всё дальше, а число жертв только растёт.

 • Почему люди сходят с ума и убивают друг друга?

  Реальные истории.

  Интересные гости.

  Иногда шутки шутим, а иногда не шутим.

  Instagram: https://www.instagram.com/kris___carter/

 • "Когда-то было страшно умереть, теперь – страшно жить" (из анонимного отзыва).
  Фотосопровождение: www.instagram.com/galkaizgnezda
  Поддержать материально: www.patreon.com/galkinognezdo
  или: www.buymeacoffee.com/galka
  VK: www.vk.com/galkinognezdo
  Telegram: www.t.me/galkinognezdo
  Почта: galkinognezdo@gmail.com
  Кар!
  ©

 • Falling in love is the best feeling in the world. You see stars, you feel giddy, but sometimes it makes us do crazy things and sometimes that means murder. Crazy In Love digs into the complex and contentious real-life stories of when beautiful love takes a gruesome turn. We explore the murderous lengths people went to in the name of love. Romantic love, motherly, brotherly and sisterly love, bestie bonds and lusty love. They can all make us a little crazy sometimes. Each week explores a new crime, told through a combination of interviews, news footage and narration.

 • Get to know the men and women of the Central Intelligence Agency in this curated collection of True Spies stories. Hosts Hayley Atwell and Vanessa Kirby enter a shadow-world of cunning manipulators, Cold Warriors and cutting-edge gadgetry as we meet the incredible operatives behind some of the Agency's most memorable missions.
  If you’d like to dig deeper into the world of secrets, and test your own secret intelligence skills, head over to spyscape.com for articles, games, experiences, puzzles and videos. A Cup & Nuzzle production. Series producers: Gemma Newby, Joe Foley. Music: Nick Ryan.

 • Ahoj, jsme dvě holky, které se rozhodly nahrávat podcast na téma krimi.
  Občas přidáváme i téma holokaust, o který se obě zajímáme.

  👉Jsme tu dvě Terka a Danča.
  👉Každou neděli vychází díl, ale občas nějaký přidáme i ve středu.
  👉Budeme moc rády když nás sdílíte.
  Také budeme rády když nás začnete sledovat na instagramu: @pribehyprovas1
  Také jsme na youtube: pribehyprovas
  Děkujeme za vše.
  Terka a Danča

 • True Crime Tiktoker Danielle Dell’Olio sits down every week with a glass – sometimes a bottle of wine to tell you about a true crime case she feels passionately about. Sometimes dabbling in the crimes of Hollywood, but always with a message of what we can do to make the world a better place. So grab a drink and stay for a spell.

 • In this curated collection of True Spies stories, you'll meet the incredible women behind some of the world's greatest espionage operations. From heroines of WW2 to the brains behind contemporary missions, hosts Hayley Atwell and Vanessa Kirby go behind enemy lines with the female operatives whose bravery, skill and determination made their mark on the spying game.
  If you’d like to dig deeper into the world of secrets, and test your own secret intelligence skills, head over to spyscape.com for articles, games, experiences, puzzles and videos. A Cup & Nuzzle production. Series producers: Gemma Newby, Joe Foley. Music: Nick Ryan.

 • When a true crime podcast and a AEC podcast make a baby! You get Death by Architecture

 • ¿Te haz preguntado acerca de Distintas teorías? O ¿Que hay detrás de ellas? Acá te explicaremos eso y más en nuestro podcast

 • Podcast Pod lampou vychází ze stejnojmenného youtube kanálu zaměřeného na známé i méně známé kriminální případy a zajímavosti nejen 19. století. Pokud Vás zajímají dobové fotografie a další obrazový materiál, doporučuji podívat se i na originální kanál zde: https://www.youtube.com/channel/UCorvi4iA0ymVT3vcJhQtuFw

 • Akce „Olej“ byla oceněna jako nejlepší policejní realizace roku 2016. Svitavský podnikatel v zemědělských komoditách Miroslav Trávníček byl „zakleknut“ zajišťovacími příkazy a obviněn z řízení karuselového obchodu s řepkovým olejem. Hrozí mu šest let vězení. V říjnu 2020 jde případ k Vrchnímu soudu. Obsah spisu ale naznačuje, že strůjcem podvodu může být někdo jiný: řetězec identifikovatelných firem se slovenskými jednateli. Proč to policie a soud ignorují a nestíhají je? Je Miroslav Trávníček obětí zajišťovacích příkazů, nebo něčeho horšího? Případ rozplétá čtyřdílný true crime podcast.

  www.akceolej.cz (http://www.akceolej.cz/)

 • Motiv zla je český podcast zaměřený na populární žánr true crime (zločin). Markéta Holá v podcastu do hloubky rozebírá ty nejvážnější a nejznámější zločiny hlavně z amerického prostředí. Cílem je přinést nejen důkladný, empatický a citlivý rozbor případu, ale i osobností zločince a oběti. Nechybí ani autentické ukázky z výslechů, telefonátů atd.

 • Autor: Barbora Kaufmannová

  Soudnička | kratší útvar meziválečné publicistiky minulého století, psaný formou povídek a fejetonů. Většinou s reálným námětem, který byl inspirován skutečným soudním případem. Je několik druhů soudniček, které se od sebe liší na míře reálnosti celého příběhu. Pro svou tvorbu si vybírám fabulaci nevyřešených soudních případů, tzn. že na základě skutkové podstaty činu tvořím vlastní osu toho, jak mohl čin probíhat.

  Zaposlouchejte se do příběhů volně inspirovaných dějem kriminálních případů nejen naší historie.

  Kontakt:
  IG: @kaufibrb
  e-mail: bara.kaufi@gmail.com