Bölümler
-
Málokoho asi napadne při procházce Prahou občas zvednout hlavu a podívat se do vyšších pater honosných činžáků i paláců, které nám zanechal přelom 19. a 20. století. Nemusí jít pouze o estetický zážitek, ale i závan nostalgie.
-
Ikonická fotka federálního premiéra Ladislava Adamce, podávajícího si ruku s Václavem Havlem, sice obletěla svět, ale byla to jen jedna událost z mnoha. Svoji vládu kromě federace měly i obě republiky – česká a slovenská. Předsedou té české byl muž, jehož jméno si pamatuje málokdo – František Pitra. Příběh vzestupu regionálního komunistického politika je pozoruhodný tím, jak málo o něm víme.
-
Jaké pravomoci má Úřad pro ochranu hospodářské soutěže, když prošetřuje mimořádné zdražování másla na českém trhu? Proč Evropská komise uložila mnohasetmilionovou pokutu v eurech společnosti Meta, která provozuje i sociální síť Facebook? A komu dnes bude organizace Nedoklubko rozdělovat ceny Purpurového srdce za péči o předčasně narozené děti?
-
Novela trestního zákoníku povoluje pěstování až tří rostlin konopí pro vlastní potřebu. Vychází tím vláda vstříc lidem, kteří si rostlinu pěstují pro léčebné účely? Proč Piráti ve vládě neprosadili regulovaný trh s konopím? A jak se mění větší než malé množství konopné drogy? Vladimír Kroc se zeptal biochemičky a bývalé členky Rady vlády pro koordinaci politiky v oblasti závislostí Jany Michailidu.
-
Německý kancléř Olaf Scholz se ve svém prvním vystoupení v parlamentu po kolapsu vládní koalice postavil do role státníka, který sice zařídil, že Německo dalo Ukrajině více pomoci než kdokoliv jiný v Evropě, ale zároveň zabránil eskalaci konfliktu. „Část Němců mu vyčítá, že Ukrajinu dostatečně nepodporuje, ale podle nedávného průzkumu přibližně polovina míní, že by se už další zbraně dodávat neměly,“ shrnuje pro Český rozhlas Plus politoložka Zuzana Lizcová.
-
Takzvané grilování politiků nominovaných do příští Evropské komise sice skončilo, ale Evropský parlament ještě neřekl, s jakým výsledkem, tedy zda navržení komisaři prošli, nebo ne. Pohlaváři politických frakcí se tak zpronevěřují úkolu i poslání, které na sebe při schvalování evropské exekutivy vzali.
-
Donald Trump už sestavuje svůj tým, ale znovu se ukazuje, že nikdo nevstoupí dvakrát do téže řeky. Už teď je patrné, že jeho příští administrativa bude zřejmě hodně odlišná od té první. Když se Donald Trump v roce 2016 stal prezidentem, možná to nečekal, a v každém případě jako nepolitik neměl kolem sebe dost rozsáhlý okruh kandidátů do desítek, a vlastně tisíců pozic, které musí každý prezident obsadit.
-
V neděli uplyne přesně 35 let od doby, kdy policisté na Národní třídě zmlátili demonstrující studenty. O událostech 17. listopadu 1989 dodnes nevíme úplně všechno. „Oficiální dosud platný výklad daný druhou vyšetřovací komisí je, že policie se pokoušela zabránit vstupu lidí do centra improvizovaně. Což je z důkazů, které máme, naprosto neuvěřitelné,“ říká v pořadu Osobnost Plus soudce a přímý účastník demonstrace Vojtěch Cepl mladší.
-
Slovenský premiér Robert Fico zřejmě vypustil pokusný balonek. Jinak totiž nelze chápat jeho nedávnou úvahu, podle které by bylo dobré snížit počet politických stran zastoupených v parlamentu. Fico hned nastínil, jak by toho šlo dosáhnout: Zvýšením hranice potřebné na vstup do Národní rady Slovenské republiky z dosavadních pěti na sedm procent.
-
Necelý rok před volbami představila vláda Petra Fialy své priority pro zbytek volebního období. Dozvěděli jsme se, že chce dokončit důchodovou reformu, prosadit některé změny v systému sociálních dávek, nebo schválit novelu školského zákona. Podle premiéra Fialy vláda už splnila 90 procent bodů ze svého programového prohlášení, a nechystá tudíž před volbami žádné zásadní reformy.
-
Zaostříme na vězeňství - budou nás zajímat hlavně otázky nápravy, začlenění se do společnosti nebo vlivu věznění na rodinu odsouzených...- A dozvíte se, že třeba i octomilky se můžou opít.
-
Česká pirátská strana je světovým fenoménem. Nikde jinde si Piráti nepřipsali takové volební zisky a netvořili vládní politiku. Na tuzemskou scénu vtrhli s agendou, která jiné partaje příliš nezajímala. Chtěli legalizovat konopí, bít se za omezení autorského práva nebo za ekonomiku sdílení. Kladli důraz na rovnost pohlaví, manželství pro všechny a práva LGBTQ komunity.
-
Nevyzpytatelný bitcoin. Poslední rok Fialovy vlády bude těžký. Piráti bez Hřiba v pozici lídra nemají šanci. Trump už houfuje své lidi. Změnou volebních pravidel by si Fico zabetonoval pozici v čele vlády. Frakce v EP se nemohou dohodnout, jak vyhodnotit eurokomisaře.
-
Do českých kin vstoupil snímek o smrti dvacetileté ženy po mnohačetných bodných ranách. Případ policie uzavřela jako sebevraždu. „Pokusili jsme se film postavit čistě fakticky a doufali jsme, že najdeme viníka,“ popisuje pro Český rozhlas Plus scenárista a režisér filmu Aneta Jiří Sádek. Podle kritiků ale filmu chybí společenský přesah. „Je dobré mluvit o tom, že systém udělal chyby, ale neobhájí to existenci toho filmu,“ oponuje kulturní publicistka Táňa Zabloudilová.
-
Jsou zástupci bezpečnostních odborů spokojeni s navýšením platů, které jim dnes slíbil ministr Rakušan? Jakou linii vůči evropským spojencům Washingtonu bude prosazovat americký senátor Marco Rubio, kterého chce Donald Trump za ministra zahraničí? A proč v některých regionech stále chybí praktičtí lékaři a nedaří se je sehnat?
-
Až dvacetiprocentní cla, které plánuje zavést nový americký prezident Donald Trump, výrazně zasáhnou ekonomiky států Evropské unie, včetně české. Podle hlavního ekonoma konzultační společnosti Deloitte Davida Marka je pravděpodobné, že Trump většinu slibů splní. „Pokud realizuje více nebo méně ze svých předvolebních slibů, tak se máme na co těšit,“ dodává ironicky v rozhovoru pro Český rozhlas Plus.
-
Kontury budoucího týmu příštího amerického prezidenta jsou s každým dnem jasnější. A Donald Trump opět šokuje. Ministrem spravedlnosti se má stát vyšetřovaný republikánský kongresman Matt Gaetz. Šéfem obrany bude moderátor Fox News bez vládních zkušeností Pete Hegseth. Nově vytvořené ministerstvo pro kontrolu vlády povede miliardář Elon Musk. Co si o výběru nominantů myslet? Nad Trumpovým druhým mandátem se zamyslí expert Bořek Lizec. A představí i Trumpovu kanadskou obdobu.
-
Svlékla se, zadrželi ji, zmizela. A stala se symbolem odporu proti režimu, morální policii a potírání ženských práv. Kde teď je íránská studentka „Ahú“ Dáríjáí? Probíráme s Golnaz Esfandiari, šéfeditorkou Rádia Farda, které tvoří perskou redakci Rádia Svobodná Evropa. Ptá se Matěj Skalický.
-
„Terapie divočinou patří mezi nástroje, které využívají přírodu jako partnera změny, partnera hojení a léčby. A v této terapii klademe důraz na to, aby se terapeutický proces odehrával v krajině nedotčené lidmi,“ popisuje psycholožka a terapeutka Jana Švecová. Jde většinou o osmidenní výpravy do míst, kde nepotkáte člověka – třeba v Krušných horách nebo Novohradských horách ale i v Beskydech, tvrdí terapeutka.
-
Když řekneme, že „je něco na houby,“ obvykle tím myslíme, že je to k ničemu, bezcenné, nezajímavé. Ale na houby chodí každý rok většina Čechů, Moravanů a Slezanů. Dá se o nich bádat, zároveň má lidové houbaření v kultuře a životním stylu naší země velmi silné a pevné kořeny.
- Daha fazla göster