Bölümler
-
O svatoštěpánském večeru se nezdálo, že lidé jedoucí v pražském metru, povětšinou se asi vracejících z návštěv příbuzných, hodlají nezmeškat v osm hodin televizní projev premiéra Petra Fialy (ODS). Dokonce ani, že o něm dopředu vědí. Ale přesto ho pak třeba před oblíbenou pohádkou nebo komedií absolvovali. Řeč to byla krátká, fialovsky uměřená, bez zbytečností i silnějšího růžového nátěru české současnosti.
-
Rok 2024 začal zemětřesením v Japonsku, což by se dalo označit jako symbolické hned pro několik dalších událostí, které v roce 2024 přišly. Pády vlád, záplavy po celé Evropě, rekordní teploty, pokračující války i volby v řadě klíčových zemí shrnuje Jakub Lucký.
-
Eksik bölüm mü var?
-
Vánoční poselství premiéra Fialy, rok 2024 v české a v německé politice nebo zvažované preventivní milosti dosluhujícího amerického prezidenta Joea Bidena. To jsou některá z témat komentářů a glos pátečních Názorů a argumentů. Pořadem provází Petr Schwarz.
-
Evropská unie hodlá vybudovat vlastní satelitní síť, která bude poskytovat připojení k internetu pro úřady i soukromé osoby. Roj IRIS² má vzniknout na základě spolupráce Evropské komise s konsorciem soukromých firem, se kterým Komise aktuálně podepsala smlouvu. „Dnes dostupné komerční komunikační sítě, což je zejména Starlink, se nedají pokládat za stoprocentně spolehlivé z hlediska budoucí dostupnosti,“ říká v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
-
Německo je stále ještě v šoku z útoku na vánoční trh v Magdeburgu. Minulý pátek tam muž původem ze Saúdské Arábie zabil autem pět lidí a mnoho desítek dalších zranil. Podařilo se vyšetřovatelům stanovit jeho motiv? Selhaly bezpečnostní složky, když nebraly vážně jeho agresivní vystupování na sociálních sítích? A jak se to celé promítne do německé politiky? Moderuje Jan Bumba.
-
Letos měly svátky vyjít českou domácnost v průměru na 12 500 korun, tedy o 500 korun více než loni. Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáše Prouzy letos Češi víc než jindy nad nákupy přemýšleli. „Třeba u elektroniky rozmýšleli, jestli koupit teď, nebo na internetu se slevou, anebo nejdřív pořídit voucher a nakoupit později,“ popisuje v pořadu Pro a proti. Soňu Klepek Jonášovou z Institutu cirkulární ekonomiky naopak těší, že roste oblast nákupů z druhé ruky.
-
Řeholní sestra Lamiya Jalilová se kvůli své víře přestěhovala z hlavního města Ázerbájdžánu Baku na Slovensko. Nyní působí na sociálních sítích a snaží se bořit stereotypy o řeholních sestrách. „Pro mě je důležité, aby se lidé respektovali. Neočekávám, že každý pochopí, že jsem řeholní sestra, ale myslím, že se můžeme navzájem respektovat a přijímat životy druhých,” říká v pořadu Osobnost Plus influencerka Jalilová.
-
Vánoční svátky přinesly do politiky zklidnění. Výrazněji byl vidět jen premiér Petr Fiala, který na druhý svátek vánoční promluvil k občanům. Ve vánočním projevu varoval před prodavači strachu a východním autoritářstvím. Ocenil také solidaritu lidí při povodních nebo ve válce na Ukrajině. Jak celkově hodnotit jeho slova? Politolog Lukáš Jelínek se ještě ohlédne za adventním poselstvím předsedy Senátu a probere smysl a možné dopady cesty Roberta Fica za ruským prezidentem.
-
Na pátek 20. prosince 2024 Německo nezapomene: vánoční trh, kam lidé přicházejí v očekávání nadcházejících svátků za radostnou atmosférou, skončil ten den v Magdeburgu, hlavním městě Saska Anhaltska, cíleným masakrem, při kterém během tří minut zahynulo pod koly řítícího se terénního vozu pět osob včetně malého dítěte a přes dvě stě lidí utrpělo zranění.
-
Už za necelý měsíc se do Bílého domu vrátí Donald Trump. Jak se Spojené státy proměnily nejen od jeho prvního funkčního období, ale i od začátku milénia? „Americké sebevědomí dostalo velkou ránu. Nikdy si nepřipouštěli, že by neměli být lídrem západního svobodného světa. Několik ran, jako bylo 11. září, hospodářská krize nebo epidemie covidu-19, ale odhalily zranitelnost Spojených států. Zvenčí i vnitřně,“ míní politolog Tomáš Klvaňa z New York University v Praze.
-
Záznam debaty ze 17. listopadu v klubu Rock Café na pražské Národní třídě. Cross podcastů Na Východ! a Buchty (Radio Wave). Vše, co jste kdy chtěli i nechtěli vědět o teplácích a fenoménu slovanského dřepu. Nechybí ani překvapivá odhalení o filmu Mrazík a analýza pojetí mužství v seriálu Jen počkej.
-
Příběhy, které jsme načali. Ale nedořekli. Vybrané události ze světa, kterým jsme letos věnovali pozornost, ale už jsme nedopověděli, jak to s nimi dopadlo. Teď je na to čas. Ve Vinohradské 12 je rozebere zahraničně-politický analytik a spoluautor podcastu Bruselské chlebíčky Filip Nerad. Ptá se Matěj Skalický.
-
Je 20. březen 1995, pondělí ráno a v tokijském metru vrcholí dopravní špička. Nic nenasvědčuje tomu, že dnešek si připíše neblahé prvenství. Poprvé bude při teroristickém útoku použita chemická zbraň. Během pár minut začínají lidé kašlat, dusit se, zvracet a kolabovat. Metro zaplňují výpary sarinu. Otráví 5 tisíc lidí, 13 jich zemře. Dva měsíce trvá, než se veřejnost dozví, že za nevídaným útokem stojí radikální náboženská skupina Óm šinrikjó. (Repríza.)
-
Zuzana Bergrová, bývala vrcholová běžkyně, která ukončila svou kariéru na olympijských hrách v Londýně, se nyní věnuje koučinku. Kromě práce se sportovci se zaměřuje na témata spojená s hledáním odvahy k životní změně. Na svém webu používá termín životní transformace. Co se pod těmito slovy skrývá? „Lidé často přijdou s tím, že jsou nespokojeni. Nakonec může být příčina ve vnitřním nastavení,“ přibližuje v pořadu Hovory Českého rozhlasu Plus.
-
Příbramský rodák Jaromír Zástěra (1930–1984) byl po rodičích Američanem. A i když ho protektorátní úřady přinutily ke zřeknutí se amerického občanství, v roce 1947 mu – už coby studentovi příbramského gymnázia – bylo vráceno. Ve Spojených státech nakonec zemřel v 54 letech. Stihl toho ale hodně. Třináct let v komunistických lágrech, emigraci, práci pro Hlas Ameriky i setkání s Václavem Havlem. O tom všem jsou Portréty s historičkou Petrou Loučovou.
-
„Každým rokem se tahle doba opakuje – a pokaždé si přeji, aby už to bylo za mnou,“ řekla posluchačům Československého rozhlasu herečka Dana Medřická o Vánocích 1979. Její projev byl jedním z mnoha vánočních zamyšlení, která socialistický rozhlas odvysílal do roku 1988.
-
Rok 2025 má být podle všech ekonomických predikcí lepší než ten právě končící. Přispět by k tomu měl ekonomický růst i světové dění. „Tento rok skončil relativně pozitivně, a to dobrými zprávami ze Sýrie. Doufám, že rok 2025 se povede ve znamení toho, že totalitní svět se začne rozpadat a že to bude mít blahodárné dopady na budoucí vývoj světa i na naši ekonomiku,“ dává najevo naději v bilanci Českého rozhlasu Plus ekonom a filozof Tomáš Sedláček.
-
K významným osobnostem oceněným prezidentem Petrem Pavlem se řadí světoznámá polská filmová režisérka Agnieszka Holland. „Moc si Petra Pavla vážím, takže jsem ráda, že jsem toto vyznamenání dostala z jeho rukou,“ těší se v rozhovoru pro Český rozhlas Plus, ve kterém mluví i o připravovaném snímku o životě spisovatele Franze Kafky. (Repríza, v premiéře jste rozhovor mohli slyšet v říjnu 2024.)
- Daha fazla göster