Bölümler
-
Nově zvolený americký prezident Donald Trump v kampani zdůrazňoval, že mu půjde především o americké zájmy. Znamená to, že se změní transatlantické partnerství? „Pokud Trump naplní to, co sliboval v kampani, tak zchudneme a budeme muset dávat víc peněz na vlastní obranu,“ varuje europoslanec Jan Farský (STAN) v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus. „Je to provokatér s přestřelenými výroky,“ uklidňuje europoslankyně Veronika Vrecionová (ODS).
-
Prosperita přijde už v příštím pololetí, opakují mnozí ekonomové, včetně těch z České národní banky a ministerstva financí. Opakují to už od začátku roku 2023. Zřejmě hlavním důvodem, proč předpovědi nevycházejí, je okolnost, že se jich nedrží běžný spotřebitel. Ten by měl víc utrácet, aby se zvýšila domácí spotřeba, která je hlavním parametrem při počítání HDP, tedy ekonomického výkonu.
-
Eksik bölüm mü var?
-
S novým vedením vstoupí rok do poslaneckých voleb dvě menší politické strany s podobnými programy i voliči. Ale také problémy. Strana Zelených zvolila své nové spolupředsedy a Česká pirátská strana tak učiní co nevidět. V obou případech to budou osobnosti, které si svou prestiž budou muset teprve zbudovat. A lehké to mít nebudou, i když obě síly mají svá dost jasná témata.
-
Když vyhrál Donald Trump prezidentské volby v roce 2016, bouchli v Moskvě šampus. Doslova. Tehdejší vůdce parlamentních nacionalistů Vladimir Žirinovskij uspořádal oficiální oslavný večírek pro ruské politiky. Šéfka hlavní propagandistické televize Russia Today Margarita Simonjanová napsala, že celý den jezdila po Moskvě s ruskou a americkou vlajkou na svém autě.
-
Německo čekají předčasné volby. Vláda Olafa Scholze v současné podobě končí poté, co kancléř vyhodil ministra financí Christiana Lindnera. A protože ten je také předsedou liberálů z FDP, šel se svým předsedou i zbytek vládních členů za tuto stranu.
-
Donutí Trump Evropu, aby dospěla? Kreml a Trump: nová etapa vztahů. Jak konečně probudit ekonomiku? Otázka pro filozofa. Scholzova oběť: kancléř hraje o budoucí vládu. Piráti i Zelení klopýtají s novými tvářemi k dalším volbám.
-
Nakolik se vládní koalici a opozici dařilo obhajovat argumenty v mnohahodinové debatě o návrhu penzijní reformy? Jaké otázky probírá dnešní neformální unijní summit – i v souvislosti s blížícím se návratem Donalda Trumpa do Bílého domu? A jakou odezvu má zatím v Česku screeningový program v rámci účinnější prevence rakoviny prostaty?
-
Instagram plánuje používat umělou inteligenci k automatickému prověřování věku svých uživatelů. Na základě skenování sdíleného obsahu bude mít možnost změnit nastavení účtů, napsal server Engadget s odkazem na agenturu Bloomberg. „Vždycky, když se něco podobného děje v digitálním prostoru, tak první otázka, která mě napadne, je, jak to asi chcete vymáhat a jak zařídíte, aby se to neobcházelo,“ vyjadřuje svou skepsi v pořadu Online Plus vědecký redaktor Deníku N Petr Koubský.
-
Zvolený prezident Donald Trump si v nejbližších dnech a týdnech vybere spolupracovníky. Kdo mezi nimi bude a jakou zahraniční politiku bude Trump se svým týmem sledovat? Lze to odhadnout, když si staronový prezident zakládá na nepředvídatelnosti? Moderuje Petr Dudek
-
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava představil velkou retrospektivu dokumentů Víta Klusáka. Za dvacet let působení na filmařské scéně vydal snímky jako Český sen, V síti nebo Matrix AB. „Od té doby se stala řada událostí, které společnost silně rozdělily. Zesílil vliv populismu, někteří politici na rozpolcování staví,“ hodnotí režisér, dokumentarista a pedagog Klusák v pořadu Osobnost Plus, který se natáčel právě na jihlavské přehlídce.
-
Existuje indiánský kmen, který odsuzuje hněv. Když indián druhému indiánovi odloudí manželku, za viníka není označovaná ani indiánská fatálka, ani narušitel vztahu, ale ten, kdo se vytočí. Negativní trapák, který nemá odstup, je majetnický a ulpívá na druhém.
-
Donald Trump se po čtyřleté přestávce vrátí do Bílého domu. Jak silné je jeho vítězství? Jak se jeho mandát promítne do vztahů s Evropou? A co se stane, když Spojené státy obklopí celní bariéry? Profesor ekonomie Jan Švejnar ještě prozradí, co jsou největší slabiny hospodářské politiky České republiky, i to, kam jsme se jako společnost posunuli 35 let od sametové revoluce.
-
„Až k nám přijdou z Ameriky američtí hoši, přijedou k nám v bezva džípech a s plnými koši,“ zpívali trampové u táboráků v 50. letech, kdy po konci války byly vzpomínky na osvobození Plzně americkými vojáky ještě živé. Jenže američtí hoši nepřišli ani v roce 1968, kdy ruské tanky převálcovaly pražské jaro, a mnozí čekali, že takovou nespravedlnost Amerika přece nedopustí.
-
Kyjevské metro jako stage pro světové hvězdy, razantní nástup mladých muzikantů i více písní v ukrajinštině. To jsou některé z trendů, které Ukrajinci pozorují na domácí scéně, když hledají útěchu v hudbě v těžkých časech války. „Realita se nám doslova mění před očima. Myslím tím mentalitu lidí, stejně jako jejich hudební vkus. Za posledního dva a půl roku se změnily věci, které by jinak trvaly desetiletí,“ popisuje v podcastu Na Východ! hudební publicista Vitalij Bardeckij.
-
Telefonní diplomacie Donalda Trumpa právě začala. Co si řekli přes mobil se Zelenským? Jaké smlouvy Trump odvolá? A komu z jeho nepřátel zvoní hrana? Otázky pro Filipa Nerada, zahraničně-politického analytika Českého rozhlasu. Ptá se Matěj Skalický.
-
Legendární Divadlo v Dlouhé bylo od začátku nesmírně specifické. Tím, co hraje, ale i to, že mělo dva druhy koncepce. „Bylo to vždy divadlo pro mnoho generací a pro diváky s různým vkusem a preferencemi. To proto, že vzniklo spojením dvou skupin – jedna přišla s Hanou Burešovou a druhá s Janem Bornou,“ popisuje dramaturgyně Karola Štěpánová, která také komunikuje s médii, píše texty a organizuje dva festivaly pro dětské a dospívající publikum.
-
Když se 9. listopadu 1989 hroutila Berlínská zeď, byl u toho i redaktor Rádia Svobodná Evropa Egon Lánský. Novinář, který během života vystřídal mnoho různých zaměstnání, emigroval do Švédska a v 90. letech vstoupil do politiky, v níž spolupracoval s ČSSD Miloše Zemana. Jeho cestu složitým 20. stoletím přiblíží v Portrétech na Českém rozhlase Plus historik Jan Adamec.
-
Jak se změní americká zahraniční politika s návratem Donalda Trumpa do Bílého domu? Jaké budou dvoustranné vztahy mezi USA a Českem? Jak čelit obcházení protiruských sankcí středoasijskými zeměmi? A jaké jsou momentálně vztahy mezi Prahou a Bratislavou? Vladimír Kroc se zeptal ministra zahraničních věcí Jana Lipavského (nestraník).
- Daha fazla göster