Episodi
-
Voľba prezidenta, tretiny senátu a celej Snemovne reprezentantov je v USA tradícia, ktorá siaha do 18. storočia. India stavia nové cesty zo starých pneumatík. Jeden z najznámejších kostolov v Paríži – La Madelein – nesie aj slovenskú stopu. Fabrika na výrobu čaju na Morave láka záujemcov na exkurziu po svojich priestoroch. Miesto, kde sa podľa gréckej mytológie zrodila bohyňa Afrodita, láka množstvo turistov
-
Orchidey na Floride sú pestrejšie ako výber vo voľbách, tvrdí reportérka v USA Anna Síposová. Sú gangy mladistvých vo Švédsku výsledkom nezvládnutej integrácie?, zisťovala Tamara Lištiaková. Belgická knižnica uchováva kvásky z 32 krajín – predstaví ju Jana Balková. Elena Seeber vás prevedie 80 hektárovým parkom CERZA v Normandii, kde sa nájdu aj polárne vlky. Ako sa žije honcom dobytka v Austrálii, zaujalo Soňu Hagarovú. Moderuje Miroslava Neira Cuellar Hospodárová
-
Episodi mancanti?
-
Tentoraz o náboženstve, histórii, hudbe, jedle a počasí. Anna Šípošová bola v irackom kláštore, ktorý sa snaží vytvárať medzináboženský dialóg. Ľubica Zlochová si všimla najnovšie výskumy o Krištofovi Kolumbovi, podľa ktorých zrejme nebol Talian, ale španielsky Žid. Ďalšou témou bude džezový koncert v Berlíne, na ktorý zavítal Tibor Macák. Michal Dzúrik zase rozoberá tajomstvo receptu jedného z najslávnejších čínskych jedál kung pao a Martin Rajec hovorí o konšpiráciách, ktoré sa šíria o hurikánoch. Moderuje Kristína Chrenková
-
Online svadby na Ukrajine – Energický novozélandský tanec HAKA – Pozor na maďarské spievajúce cesty; Na Ukrajine zaviedli novinku – online svadby cez aplikáciu, ktorú používa asi 20 miliónov obyvateľov. Na ohlasy od prvých mladomanželov aj úradov sa pozrela Miroslava Neira Cuellar Hospodárová. V Amerike, Indonézii, Holandsku, Japonsku, Južnej Kórey, no a v Maďarsku majú asfaltofón. Na spievajúce cesty sa s mikrofónom vydal Gregor Martin Papucsek. Novozélandským tancom či skôr rituálom HAKA poslucháčov roztancuje Jana Balková. Vyplazovať pritom jazyk a vyvaľovať oči je povolené. V Spojenom kráľovstve si pripomenuli 85 rokov od poslednej plánovanej deportácie židovských detí z Prahy. Udalosť priblíži Viliam Ovsepian. V Čechách majú unikátny archív samizdatu, jeho Medzinárodný deň si pripomíname 12. októbra. Téme sa venoval Boris Kršňák. Moderuje Elena Seeber
-
Ako chutia normandské syry - V Iraku so slovenskou charitou – Integrácia na viedenských školách. Po stopách kresťanského utečenca z Iraku sa so Slovenskou katolíckou charitou vybrala Anna Síposová. Libanonu kedysi vraveli Švajčiarsko Orientu, no zlatý vek narušilo niekoľko konfliktov. Aktuálnu situáciu sleduje Katarína Chovančáková. Ako riešia nápor prisťahovalcov viedenské školy zisťovala Tamara Lištiaková. Región Normandia, department Calvados, kantón Livarot-Pays-d’Auge. To sú súradnice 115-ročnej syrárne, ktorú navštívila Elena Seeber. Japonská sieť vysokorýchlostných železničných tratí a vlaky Šinkanzen oslavuje 60. výročie existencie. Téma zaujala Viliama Hauzera. Moderuje Soňa Hagarová
-
Kedysi prekvitajúca kolíska civilizácie sa vplyvom klimatických zmien postupne mení na nehostinnú púšť. Boj so suchom v irackom Kurdistane pomáhajú miestnym zvládať aj Slováci, ktorí tam otvorili už dvadsiatu studňu. Bola pri tom aj Anna Šípošová. Na morskú vodu a horúce letné slnko na pobreží Istrie si s nostalgiou zaspomína Gregor Martin Papucsek. Na potulky uličkami Ríma, neďaleko fontány di Trevi, sa vybrala Elena Seeber a objavila tam lekáreň s 500-ročnou históriou. Moderuje Katarína Chovančáková.
-
Búrka Boris napáchala v strednej Európe vrátane Rakúska rozsiahle škody. Ulicami Viedne sa po utíchnutí lejakov prešla Elena Seeber.
Aby negatívne informácie v médiách neprevládli, vznikajú rôzne projekty zamerané na šírenie pozitívnych správ. Fenomén zaujal Soňu Hagarovú.
Novým trendom medzi influencermi je fotenie príručnej batožiny pri bezpečnostnej kontrole na letisku. Na aktivitu sa pozrela Jana Balková.
Superrýchle vlaky fungujúce na princípe magnetickej levitácie majú konkurenciu. V Holandsku otestovali hyperloop. Reportáž pripravil Martin Hílek.
Na krásy Amalfského pobrežia v Taliansku upozorní Miroslava Neira Cuellar Hospodárová, ktoré sa vydala po jeho cestných serpentínach.
Moderuje Michal Dzúrik. -
Bývalé muničné sklady ŠIJU na taiwanskom súostroví Penghu, ktoré vybudovali Japonci počas okupácie Taiwanu, sú dnes vzácnym historickým reliktom, opradeným tajomstvami. Navštívil ich Tibor Macák.
Počas cesty autom po Albánsku sa radšej spýtajte miestnych, než by ste sa spoľahli na GPS, radí Daniel Mališ, ktorý zistil, ako sa nechať odtiahnuť do servisu na spiatočke a nielen to.
Na talianskom ostrove Capri, ktorému sa pre jeho vojenský význam zvyklo hovoriť aj druhý Gibraltár, budeme zbierať olivy s Miroslavou Neira Cuellar Hospodárovou.
Výška aj presná poloha duny Lanczka na severe Poľska sa každoročne mení aj o desiatky metrov, pretože to závisí od smeru a intenzity vetra. Vystúpila na ňu Martina Šimkovičová Greňová.
Americký najvyšší súd predvlani zrušil ústavne právo amerických žien na potraty. Odvtedy 14 republikánmi kontrolovaných štátov schválilo totálny zákaz interrupcii. Ako sa táto politika prejavila v Texase zistil Martin Rajec.
Moderuje Anna Síposová. -
Prvého septembra prestali v Českej republike vychádzať Lidové noviny. Boris Kršňák sa zameral na obdobie jeho ilegality.
Pred polstoročím sa zhruba 160 tisíc cyperských Grékov sa muselo odsťahovať na juh Cypru a 50 tisíc Turkov sa presunulo na sever. Do nárazníkovej zóny rozdeleného ostrova nahliadla Elena Seeber.
Taiwančania zahladzujú stopy po neblahej minulosti gen. Čankajšeka, medzivojnového čínskeho lídra s diktátorskými chúťkami. Michal Dzúrik navštívil miesto, kde končia jeho podobizne.
Smutné lúčenia sa už stali súčasťou ukrajinskej reality, no raz za čas k nej patria aj šťastné zvítania s prepustenými zajatcami. S jedným z nich sa rozprávala Kristína Chrenková.
Na východe Ugandy stále udržujú tradíciu hromadnej mužskej obriezky. Postupne sa mení na turistickú atrakciu. Téma zaujala Soňu Hagarovú.
Moderuje Jana Balková. -
Na jeseň uplynie 175 rokov od smrti milovaného poľského skladateľa Frederyka Chopina. Ako ním žije Varšava zisťovala Zuzana Botiková. Anna Šípošová zase nahrávala v susednej Ukrajine, neďaleko ostro bombardovaného Pokrovska, kde už úrady nariadili evakuáciu. Atmosféru trochu odľahčí Viliam Ovsepian, ktorého zaujala najväčšia a prvá výstava formuly v Spojenom kráľovstve. Soňa Hagarová rozoberie akým problémom čelí africká enkláva Lesotho a Tamara Lištiaková sa s odborníčkami na klimatickú zmenu rozprávala o tom, ako zmeniť detské ihriská na zelené oázy pre ľudí aj zvieratá. Moderuje Kristína Chrenková.
-
Kadidlo v Ománe používajú na liečenie, očistu domov od zlej energie aj od baktérií a vírusov, pri dôležitých obradoch vrátane náboženských aj pri vítaní hostí. Viac povie Jana Balková. Taiwanská aktivistka Billion Lee pomáha zraniteľným skupinám bojovať proti tlaku dezinformačnej scény. Rozprával sa s ňou Michal Dzúrik. 50 km od Taiwanu ležia Peskadorské ostrovy, známe krásnymi plážami, rajom pre potápačov aj festivalom ohňostrojov. Zaujímal sa o ne Tibor Macák. Zemiaky pochádzajúce z Peru nechýbajú v takmer žiadnom poľskom recepte. Zuzana Botiková našla spojníc medzi týmito krajinami viac. Kým v ruskej Kurskej oblasti sa darí Ukrajincom budovať nárazníkovú zónu a lepšie chrániť svoje územie pred agresorom, pri Pokrovsku a Torecku musia obrancovia odrážať desiatky útokov denne. V oblasti nahrávala Anna Síposová. Moderuje Soňa Hagarová
-
Nemôžem bojovať, tak pomáham, ako viem – aj to môže byť heslo slovenských dobrovoľníkov, ktorí v čase letných dovoleniek odcestovali na východ Ukrajiny budovať humanitárne centrum. Bola medzi nimi aj Anna Šípošová. Cestovať v štúdiu svet bude nielen po mape, ale aj v čase – Gregor Martin Papucsek si totiž zaspomínal na zatmenie slnka v Maďarsku. Vtipné momenty zo športovej udalosti roka – Olympiády v Paríži zozbierala Zuzana Botiková a Martin Rajec sa rozprával s dvojicou amerických súrodencov so slovenským pôvodom, ktorí v USA žijú svoj hokejový sen. Moderuje Katarína Chovančáková.
-
Olympijské hry v Paríži majú novú disciplínu – breakdance, no francúzska národná športo-hra na nich chýba! Petang však zaujal Martina Híleka.
Balatonskí majitelia bistier a bufetov už 10 rokov súťažia o naj-lahôdku. O novinky sa aj tento rok zaujímal Gregor Martin Papucsek.
Neďaleko pražského burzového paláca pracuje ekonóm, ktorý zavesil účtovníctvo na klinec, aby sa stal kováčom. Oslovila ho Elena Seeber.
V Južnej Kórei súťažia v tom, ako čo najlepšie nerobiť nič. Na podrobnosti sa pozrela Jana Balková.
Malebná dedinka Zermatt vo Švajčiarsku nemá ani jedno auto, zato kopec turistov, ktorých láka vyhliadka na Matterhorn. Zamiešal sa k nim aj Richard Dedek.
Moderuje Soňa Hagarová -
Na Letné olympijské hry v Paríži vyslala Ukrajina svoju historicky najmenšiu výpravu. Kristína Chrenková sa pozrela na to, ako talenty zahynuli vo vojne, stále bojujú na fronte alebo nemali kde trénovať.
| Ukrajinské čiernomorské pobrežie stále priamo pociťuje ruskú inváziu, na tamojšie pláže napriek tomu opäť prúdia dovolenkári. S kulisami bojov za chrbtom tam zaboril nohy do piesku reportér Českého rozhlasu Martin Dorazín.
| Manifest, ktorým sa pred 110-timi rokmi začala prvá svetová vojna, podpísal rakúsko-uhorský cisár František Jozef I. v kúpeľnom mestečku Bad Ischl. Elenu Seeber panovníkovou vilou nepreviedol nikto iný než jeho priamy potomok.
| Pred 80-timi rokmi sa vo Varšave začalo povstanie, ktorým chceli vojaci poraziť nemeckých okupantov skôr ako do mesta vkráča sovietska armáda. Po stopách krvavého pokusu o oslobodenie sa pátrala v poľskej metropole Zuzana Botiková.
| Na skalnom masíve Pilatus v srdci Švajčiarska podľa tradície žili hroziví draci a život si tam vraj zobral biblický Pilát. Dnes na dvojtisícovku vedie mimoriadne strmá zubačka. Previezol sa ňou Richard Dedek.
| Moderuje Michal Dzúrik.
| V premiére v Rádiu Slovensko každú sobotu o 10:05. Štúdio Svet pripravuje Slovenský rozhlas, Rádio Slovensko, SRo1. -
Gregor Martin Papucsek nás zavedie do víru revolúcie, ktorá je presný opak zvyčajných definícií, teda nie krvavá, či násilná, ale tolerantná: V Maďarsku sa totiž blíži k vrcholu revolúcia lečová. S Richardom Dedekom vybehneme na Najvyšší vrch v Nemecku, má 2962 metrov volá sa Zugspitze. Turisti tam nájdu aj reštauráciu. Tamojší kuchári však vravia, že hore musia variť inak ako v doline. S Elenou Seeber zostúpime nielen dole, aj až pod zem. V podzemí rakúskej obce Hinterbrühl pred bránami Viedne trénovala spev operná diva Anna Netrebko, no nakrúcali sa tu aj scény z filmu Traja mušketieri z roku 1993 s Charliem Sheenom, Kieferom Sutherlandom a Chrisom O'Donnellom. A z podzemia za ďalšími hviezdami filmového neba vystúpime v Česku s Borisom Kršňákom, presnejšie za ich fotografom. Tono Stano sa dotkol Hollywoodu dávno predtým, než začal vo Varoch portrétovať. V roku 1992 si vtedy už slávny režisér Paul Verhoeven vybral na plagát svojho filmu Showgirls Tonovu fotografiu s názvom Zmysel. S Tiborom Macákom navštívime v Štúdio svet aj Svet v záhrade. Ide o jedinečnú formu botanickej záhrady v Berlíne, ktorá predstavuje svojim návštevníkom flóru a vegetáciu viacerých zón našej planéty, i zo Slovenska. Moderuje Anna Šípošová.
-
Medzinárodný deň hlavolamov a rébusov si pripomenieme zaujímavou skladačkou reportáží a príspevkov zo sveta. Michal Dzúrik poodhalí pozadie spustenia výroby dronov na Taiwane. S frontovými umelcami sa v čiernomorskom prístave Odesa stretol Martin Dorazín a v meste Černovice Almira Biljalovičová navštívila s mikrofónom Národnú univerzitu Juriho Feďkoviča. Na liverpoolsky lov pokladu Johna Lennona pozve Viliam Ovsepian a o robotickej zdravotníckej pomôcke porozpráva Tamara Lištiaková. Štúdio svet moderuje Elena Seeber.
-
Cesta indickým vlakom, prehliadka opulentného hotela Grand Hotel Taipei na Taiwane aj návšteva najstaršieho žijúceho krokodíla v Belehradskej zoo – v prázdninovom výbere zaujímavých príspevkov za prvého pol roka sme si pre vás pripravili reportáže, ktoré vás možno inšpirujú pri vašich vlastných letných dobrodružstvách. Dozviete sa viac aj o českých monarchistoch, ktorí chcú problémy modernej doby riešiť návratom kráľa aj o maďarských konšpiráciách. To všetko si vypočujete vo výbere relácie Štúdia svet. Moderuje Katarína Chovančáková
-
Zelený polodrahokam nefrit považujú v Ázii za kameň nebies. Michal Dzúrik sa vybral na trh v Tchajpei, na ktorom kúpite nefritové artefakty v hodnote bytu či domu. Človek s chorobou motýlích krídel potrebuje oblečenie, ktoré nespraví jazvy. Téma inkluzívnej módy zaujala Kristínu Chrenkovú. Fikka je švédsky názov pre pracovnú prestávku na kávu. Detaily má Jana Balková. Po stopách spisovateľa Franza Kafku sa v. Prahe vyberieme s Elenou Seeber. Na výstavu Michelangelových diel v Britskom národnom múzeu nás vezme Viliam Ovsepian. Moderuje Soňa Hagarová
- Mostra di più