Episodi
-
„Mano supratimu, pasaulis yra chaotiškas ir jo nuspėjamumas yra beveik neįmanomas. Tu gali kažkokias tendencijas labai plačiame kontekste susidėlioti, bet visko nuspėti, man atrodo, jokia filosofija nėra pajėgi.“ – sako Justinas Žilinskas naujausiame Audiolentynos pokalbyje.
Kodėl profesorius, socialinių mokslų daktaras rašo knygas vaikams? Kokias patirtis Justinas išsinešė iš ukrainiečių registracijos centro? Kaip fantazavimas padeda gyvenime bei kokių sąlygų reikia kūrybai?Tai pokalbis apie fantazijos galią, jos sąsają su realybe bei kaip knygos padeda keliauti laiku. Taip pat išgirsite, kodėl Justinui atrodo, kad nuspėti ateitį darosi vis sunkiau ir kokį vieną dalyką galime suplanuoti gyvendami chaotiškame pasaulyje.
Pasinerk į pokalbį apie kūrybą, fantaziją bei pasiklausyk Jurgos ir Justino muzikinių improvizacijų naujausiame Audiolentynos epizode.
Laidoje minėtos audioknygos:
"Kaukas Gugis ir kerų karas""KGB vaikai""Mano Vilnius mano""Bėgliai: jūrų keliais į Ameriką" (pasirodys 2022 m. vasarą) -
Specialiai Tartptautinės teatro dienos progai nufilmuotame AUDIOLENTYNOS epizode Jurga kalbina du Audiotekos balsus: žinomus Lietuvos teatro ir kino aktorius Aldoną Vilutytę ir Rimantą Bagdzevičių. Išgirsk spalvingą pokalbį apie tai, kuo teatras yra laisvė, o kuo – iliuzija, kas yra aktoriaus namų darbai ir kaip susikurti darbą ne sezono metu.
Sužinok, kuo Aldona nori būti užaugusi, kodėl vienas iš pašnekovų labai mėgsta vaidinti blogiečius ir kam tokiu būdu atsikeršija, kuris iš laidos svečių turtingas, o kuris gyvenime nevengia pamanipuliuoti.
Kartu galėsi pasvarstyti, kokia yra gero aktoriaus paslaptis, ką apie žmogų pasakoja jo balsas, kodėl nereikia nugalėti scenos baimės ir kodėl saugiau būti aktoriumi, nei viešu žmogumi.
Teatro ir gyvenimo paralelės, priešpriešos ir paslaptys – epizode. -
Episodi mancanti?
-
Nenuspėjamas ir gilus pokalbis su aktore Nijole Narmontaite. Apie knygos garsinimo procesą, akistatą su rykliu Fidžio saloje, introvertiškumą, santykius su vyru Pauliumi Kovu ir netikėta išpažintis – už ką Nijolė kažkada buvo supykusi ant Jurgos? Epizodo gale aktorės lauks ypatinga staigmena – Jurga pagelbės išpildyti neįgyvendintą Nijolės svajonę.
"Aktoriai, režisieriai ir... (SU)TRAUKTINĖ""Gyvenimas audroje""Totoriškos virtuvės aštrumai"
Nijolės stiprybės šaltinis – santykiai. Aktorė paatviraus apie gyvenimą su vyru Pauliumi Kovu – kuo jie skiriasi ir kuo yra panašūs? Aktorė taip pat pasidalins kaip atrodo jos ruošimosi garsinti audioknygą procesas ir kodėl iš pradžių priešinosi „Totoriškos virtuvės aštrumai“ knygos garsinimui. Apie baimes, aktorystę, Nijolės vaikystę ir kodėl ji nelaiko savęs rašytoja (nors išleidusi net 6 knygas!) – epizode.
Laidoje minėtos audioknygos: -
„Dabar mes nebesame neutralūs, mes esame vakarų dalis ir tai mums leidžia jaustis gerokai saugesniais nei bet kada anksčiau savo istorijoje“ – dalinasi Linas Kojala. Pokalbį su politologu Jurga įrašė vos pora savaičių prieš visus sudrebinusį vasario 24-osios rytą Rusijai įsiveržus į Ukrainą. Laidoje dar hipotetiškai minėti scenarijai jau įgavo realų pavidalą, o pokalbis – dar aktualesnę spalvą.
Pasaulio politika ir Lietuva tarptautinės politikos kontekste – kas slepiasi už šios širmos? Rusijos invazija į Ukrainą, konfliktai, karo formos ir idealogija vs. realybė – kiek „švaros“ yra politikoje? Kodėl svarbu žinoti ne tik kas dedasi Baltuosiuose rūmuose, bet ir sekti JAV ir Kinijos santykius?
Koks lyderis yra JAV prezidentas Joe Bidenas, o koks buvo Barack Obama? Kur baigiasi prezidentas ir prasideda žmogus? Apie tai, kaip žmonų įtaka prezidentams galėtų tapti atskira politologijos šaka bei įvykį, atvedusį Liną Kojalą į politologiją ir kodėl šio mokslo mokytis niekada ne vėlu – laidoje.
Minėtos audioknygos:
Linas Kojala – "Baltieji rūmai ir Lietuva"
Barack Obama – "Pažadėtoji žemė"
Michelle Obama – "Mano istorija" -
Kas švedų kilmės lietuvį Joną Öhmaną traukia į karo lauką ir kokiu tikslu? Kaip Jonas fronte įgavo netikėtą – „Pandos” – slapyvardį? Pokalbis įtrauks: vieną akimirką Jonas pasakoja apie verdantį susišaudymo katilą (kaip jis pats įvardina: „Tai buvo taip baisu, kad net nebaisu. Tiesiog per daug”), o kitą – apie ramybę ir pažinčių mezgimą. Kokios mintys sukasi pavojaus akimirką? O apie ką šnekamasi atokvėpio metu?
Jurga pagvildens ir asmeninę Jono pusę – vidinį vaiką, kada Jonas jaučiasi ramiausiai, koks jis buvo vaikystėje, ką šiuo metu skaito, ko bijo labiausiai ir kokios muzikos klausosi? Apie karo džiazą ir gyvenimo balansą – išskirtiniame epizode.
Minėta audioknyga: „Donbaso džiazas“ -
Kas ir kaip žinomą sporto komentatorių, laidų vedėją Robertą Petrauską dar studijų metais atvedė į istoriją? Kaip istorinis kontekstas atsiskleidžia šių dienų įvykiuose? Ar gali istorijos išmanymas daryti įtaką pasirinkimui: kovoti už tėvynę ar ne? Kaip karas išryškina tikrąjį žmogų? Jurga Robertą Petrauską kalbino apie istorijos ratą, atskleidžiantį, kaip praeities išmanymas tampa laiko mašina, galinčia nuspėti ateities įvykius. Ir kodėl – Poltava? Ir pagaliau – kuo ypatinga knygos audio versija? Mūsų visų istorijos ir audioknygos paslaptis Robertas atskleis epizode.
Roberto Petrausko audioknyga „Poltava“ -
Paklausyk betarpiško pokalbio apie dažnai kamuojančius gyvenimiškus klausimus: kokia yra gyvenimo prasmė ir tikslas bei kodėl svarbu juos atskirti? Kuo svarbi besąlygiška meilė ir kodėl nerimaujame. „Mokėjimas užduoti klausimus – kitam, o ypač sau pačiam – yra nepaprastai svarbus įgūdis, padedantis gyventi” – sako E. Laurinaitis.
"Melagis ant kušetės""Tampant savimi""Kai Nyčė verkė"
Ar žinai, kuo skiriasi gyvenimo prasmė ir tikslas ir kodėl negalima jų painioti? Kas yra mūsų gyvenimo vara arba gyvybės šaltinis? Kodėl žmogui svarbus poilsis, ir kuo taip reikalinga besąlygiška meilė? Iš kur kyla nerimas? Ir kodėl naudinga mokėti užduoti sau tikslų klausimą? Šį kartą epizode – ne tik pateiksime atsakymus, bet ir iškelsime daug svarbių klausimų.
Laidoje minėtos audioknygos: -
Gyvenimo kančios – iš kur jos kyla ir kaip iš jų išsivaduoti? Kaip spręsti problemas? Kodėl mes bijom ir kada bijom? Kaip šalia savęs matyti ir priimti tikrąjį žmogų, bet ne įsivaizduojamąjį (ir kodėl taip nutinka)? Kodėl sunkiausia kalbėti apie dalykus, kurie mums svarbiausi? Daug gilių atsakymų – laidoje.
Epizodą su lietuviškais subtitrais rasite čia.
Laidoje minėta audioknyga: „Kol aš nesu AŠ“ -
Išskirtinis ir labai įdomus pokalbis apie pasakas, pasakojimus ir mūsų tradicijas. Kodėl pasakos – baugina? Kodėl per Jonines šokinėjama per laužą? Ir kodėl per šv. Kūčias ant stalo dedamas šienas (ne tik šiaudų traukimui!)? Netikėtas posūkis laidoje – apie nepadoriąją tautosaką (rašytojos Kotrynos Zylės tėtis papasakos turbūt mažiau kam žinomą Ievos ir Adomo istoriją😉).
Būtinai pasikalbėsime ir apie tai, koks Kotrynos, kaip rašytojos, balsas. Kaip gimė „Siela sumuštinių dėžutėje“ ir kodėl Kotryna nusprendė rašyti kartu su savo tėčiu? Beje, šią audioknygą autorė kartu su tėčiu ir įgarsino! Apie viską – epizode.
„Siela sumuštinių dėžutėje“„Sukeistas“
Laidoje minėtos audioknygos: -
Kaip „Hobitas“ ir „Žiedų valdovo“ trilogija pakliuvo į paauglio Andriaus Tapino rankas? Iš kur toks ryžtas išversti ne vieną knygą, bet visas tris? Pokalbis – medaus statinaitė fantastikos gerbėjams ir motyvacijos užtaisas paaugliams.
„Hobitas, arba Ten ir atgal“ „Žiedų valdovas. Žiedo brolija (I dalis)“ „Vilko valanda“„Prezidentas“„Meilė, kurios nemylėjau“
Pasaulį išvydusi visa paletė Andriaus kūrinių: nuo mokslinės fantastikos iki politinio trilerio iki erotinio romano – kodėl taip skirtingai? Ir kokia ta didžioji jo, kaip rašytojo, vizija? Andrius paatviraus epizode.
Laidoje minėtos audioknygos: -
Pokalbis su Dainiumi Kazlausku – aktoriumi, režisieriumi ir audioknygos „Krikštatėvis“ balsu. Gavosi labai spalvinga ir plati temų paletė, kur gylio tikrai netrūks: nuo nusikaltimų iki gyvenimo prasmės paieškų. Ar jos reikia ieškoti? Apie meilę, mirties baimę, aktorystę, balso galią, istorijų pasaulį ir, žinoma, santykius.
Pokalbis kaip šaltas dušas – sudrebins. Gal patiks, o gal ne, bet abejingu šiam pokalbiui išlikti sunkiai pavyks.
Laidoje minėta audioknyga: Mario Puzo "Krikštatėvis" -
Labai atviras ir jautrus pokalbis su Simonu Urbonu – trijų vaikų tėčiu, tinklaraštininku, knygų autoriumi ir lietuviškuoju Forest‘u Gump‘u, per dieną nupėdinančiu net keliasdešimt kilometrų.
Juozas Gaižauskas „Dievas su šlepetėmis“Dmitrij Trockij „Kol aš nesu aš“
„Viena geriausių, smagiausių patirčių“ – apie 4 metų tėvystės atostogas sako Simonas. Apie tėvų ir vaikų santykius, kaip kurti stiprų ryšį, apie lūžius gyvenime, kaip netikėtas aktoriaus Mindaugo Papinigio skambutis nuramino Simoną, apie nuoskaudas ir atsiminimus – kas tikra, o kas iliuzija bei kaip paleisti neigiamas emocijas (pora konkrečių technikų, kurias galima taikyti ir su vaikais) – epizode.
Laidoje minėtos audioknygos: -
Apie 1986 m. įvykių prisiminimus: kur dingo visi žvirbliai Lietuvoje? Ir raudono vyno atsargos? „Aš labai gerai atsimenu“ – šį metą mena Larisa Kalpokaitė. O taip pat išgirsi Lietuvoje filmuoto serialo „Černobylis“ užkulisius iš pirmų lūpų – Matas Dirginčius papasakojo apie savo dieną filmavimo aikštelėje.
Ir dar daugiau: Larisos vaikystės Vilnius – laiveliu per Nerį į darželį, liūdnas nutikimas ir Mato absurdo istorija. „Sekmadienio rytas ir čirškančių bulvių kvapas“ – su kuo Larisai ir Matui asocijuojasi namai, apie močiučių išmintį bei reikiamą frazę išgirstą reikiamu metu, netikėtą Mato pažintį su nepažįstamąja traukinyje ir... kada žmogus yra laimingas? Atsakymai – epizode.
„Babos Dunjos meilė“„Remyga“„Introverto pranašumai“
Laidoje paminėtos audioknygos: -
Apie istorijos objektyvumą Jurga kalbina istoriką, VU dėstytoją Norbertą Černiauską. Išmintingas žvilgsnis į Lietuvos tarpukario žmogų iš šiandienos perspektyvos ir daug svarbių žinučių iš ano amžiaus.
Kaip potraukis istorijai Norbertą Černiauską atvedė rašytojo keliu? Kokią svarbią žinutę savo knygoje „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ Norbertas neša dabartiniam žmogui? Kaip jam sekėsi garsinti savo paties audioknygą? Apie netikėčiausius dalykus sužinotus naršant archyvus bei apie tris įsimintiniausias asmeninio gyvenimo datas – kartu su Jurga sužaistame smagiame žaidime – Norbertas dalinasi epizode.
Laidoje minima audioknyga „1940. Paskutinė Lietuvos vasara“ -
Su laidos svečiu Sauliumi Jovaišu kalbamės apie gerokai pasikeitusį organizacijų ir verslo pasaulį. Kaip kurti santykį, kuris vestų organizaciją į priekį? Kaip individualistui atrasti vietą komandoje? Kiek vadovui bei darbuotojams yra svarbu sąmoningumas? Kaip pasireiškia organizacijos santykių sveikata? Kaip išlaikyti pasitikėjimą savo jėgomis? Ir kodėl pamirštame tai, ką žinome?
Laidos gale Saulius pasidalins rekomendacija: TOP5 audioknygomis vadovams ir ne tik. Laidoje minima naujausia Sauliaus Jovaišo ir Valerijos Buzėnienės knyga „Misija talentai. Kaip pritraukti, atrinkti ir išlaikyti geriausius“. -
Išgyvenęs nuosavo verslo žlugimą, skyrybas, įklimpęs į skolas – Tomas Kriščiūnas sugebėjo atsistoti ant kojų. Kaip atsitiesti po sunkių įvykių? Tokie iššūkiai labai augina, tad pakalbinom Tomą siekiant geriau pažinti jį bei jo kelionę. Daugybė įkvepiančių gyvenimo pamokų – epizode.
🎧 Minėtos audioknygos: "Duok mums aiškumo" ir "500 dienų su Saudo Arabijos princu" -
Jurga kalbina Paulių Kovą apie audras asmeniniame ir visuomeniniame gyvenime; apie tai, kaip nukeliauti ten kur nori būti bei kaip suburti komandą, kurios nesinorėtų išmesti pro laivo bortą. Kur ir kaip šeštasis jausmas veda Paulių per gyvenimą? Ką iš buriavimo ir gyvenimo jūroje galima pritaikyti asmeniniame gyvenime? Kaip išgyventi žmogui-perfekcionistui? Kaip elgtis kritinėje situacijoje kur nėra jokių taisyklių? Ką daryti, jei negimei lyderiu? Kaip kitus žmones įtikinti savo tikslu? Dar daugiau klausimų ir atsakymų į juos – epizode.
🎧 Audioknyga: "Gyvenimas audroje" -
Šiame epizode Jurga pakalbino vieną mėgstamiausių vaikų rašytojų – Tomą Dirgėlą. Apie tai, kaip meilė vaikams išaugo į kūrybą vaikams. Išėjo kupinas smagių istorijų pokalbis: apie Tomo vaikystę Palangoje ir slaptą jo svajonę tapti detektyvu; apie baisiausią šunybę, kurią teko iškrėsti; apie tai, kaip Tomas pradėjo rašyti (išgirsime ir vieną pirmųjų Tomo eilėraščių, kurį slapta atsiuntė jo pusseserė!); apie rašymo ir kūrybos džiaugsmus; kur ir kaip persipina realybė su fantazija; ką Tomas veiktų, jei nebūtų rašytojas bei išgirsite Mylimo vaikų rašytojo patarimus vaikams – nuo ko pradėti svajojantiems rašyti. Kviečiame pažadinti savo vidinį vaiką, šis pokalbis jam tikrai patiks 😉
🎧 Audioknyga: https://audioteka.com/lt/audiobook/lukas-siaudelis-deda-is-virsaus -
Gavosi begalė netikėtų diskusijų pačiomis įvairiausiomis temomis: apie draugystę (ir humoro jausmą), apie meilę (sužinosi kokią netikėtą dovaną Simas mokykloje įteikė savo simpatijai), profesinį kelią (studentišką gyvenimą, darbus Švedijoje, kelią iki radijo ir audioknygų), apie jo baimes, vaikystės prisiminimus (lemtingą pasivažinėjimą dviračiu be rankų), ko saviugdos knygos išmokė Simą ir kaip atrodo Simo garsinimo seansas (ties kokiais žodžiais pastringa, kaip dorojasi su iššūkiais ir ką jis pats mano apie savo balsą (atsakymas gali ir nustebinti 😲)).
-
Martynas keliauti pradėjo jau vaikystėje – ir tai atsitiko ne be knygų pagalbos. Sužinosi, kokiomis aplinkybėmis pusė kaimo Gruzijoje ieškojo Martyno paso, kas jam kelionėje padeda jaustis saugiai, be kokių trijų pagrindinių daiktų Martynas neįsivaizduoja kelionės ir į kokią nelankytą šalį dar labai svajotų nukeliauti. Šios ir dar koks tūkstantis įdomių detalių iš kelioninių prisiminimų kuprinės – laidoje. Laukia labai įdomi kelionė!
🎧 „Tuk tuk Indija“ ir „Šilko kelias“ audioknygos: http://bit.ly/martynas-starkus - Mostra di più