Episodi
-
A Big Picture vendége, Czeczeli Vivien a Nemzeti Közszolgálati Egyetem adjunktusa, aki rendszeresen publikál tudományos folyóiratokban, az árfolyamingadozás folyamatai mögé segített betekinteni.
-
Mióta vannak pénzintézetek, és milyen emberi szükséglet hívta őket életre? – erre adott választ a Big Picture vendége, Erdélyi Dóra makroökonómiai elemző, az Oeconomus Gazdaságkutató senior elemzője.
-
Episodi mancanti?
-
Az elmúlt évtizedek tapasztalata, hogy nem a munkanélküliség, hanem a munkaerőhiány az igazi kerékkötője egy-egy gazdasági szektor fellendülésének. Ennek az okaira mutatott rá a Big Picture vendége, Kutasi Gábor, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Gazdaság és Versenyképesség Kutatóintézetének vezetője.
-
Magyarországon az egyén kimondva, kimondatlanul arra számít, hogy nehéz időkben az állam segítsen, támogatásokat nyújtson, ha tud akkor adót csökkentsen, vagy adót térítsen vissza. Ez hosszú évszázadokon keresztül beépült a gazdasági mentalitásunkba. Útfüggőség alakult ki – hangsúlyozta az Economx Big Picture „Az állam szerepe a gazdaság működésében” podcastjában Pásztor Szabolcs, az NKE docense.
-
Életünk minden szegmensét átjárja a pénz. Ahhoz, hogy a mindennapjaink hátterében futó folyamatokat jobban megértsük, ismernünk kell a pénzpiaci alapvetéseket. Ebben segít az economx.hu podcastje, a Big Picture. A mostani adásban az aranytartalékok képzésének okára kerestük a választ.
-
A rendszerváltással párhuzamosan a társadalomnak meg kellett ismerkednie a piacgazdaság realitásaival, árnyoldalaival. Ezek közül az egyik legismertebb a pénzromlás, azaz az infláció. Hozzászoktunk ahhoz, hogy az elmúlt évtizedekben, hogy évről-évre menetrendszerűen nő a fagyi, a lángos, a forraltbor, karácsonyfa, vagy éppen az iskolai tisztasági csomag. Megszoktuk, mégis felháborodunk. De mi is áll ennek hátterében? Mit tehetnek az egyes gazdasági szereplők és mennyire vagyunk kiszolgáltatva a világpiaci folyamatoknak? Ezekre a kérdésekre keressük a választ vendégemmel a Big Picture mai adásában.