Episodi
-
O chvíľu už to budú tri roky, čo Rusi napadali Ukrajinu v plnoformátovej vojne, ktorú ich prezident nazval špeciálnou operáciou na denacifikáciu a demilitarizáciu Ukrajiny. Odvtedy sa Ukrajinci a s pomocou demokratických krajín statočne bránia.
Ako na bojiskách vyzerá dnes, čo sa deje v ruskom Kursku či na ukrajinskom Donbase? Čo sa zmenilo po nástupe Donalda Trumpa? Skončí Ukrajina veľmi zle ako to vyhlasuje Robert Fico? A čo bude s našou spoločnou obranou s úniou a NATO, ak ich vláda ostro kritizuje a chce si ponechať možnosť odtiaľ vystúpiť? Čakajú nás vyššie výdavky na obranu? A čo dohodol Fico s tranzitom plynu cez Slovensko? Braňo Závodský sa rozprával s analytikom Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku a profesorom Prešovskej univerzity Alexandrom Dulebom.
-
Vládna koalícia bojuje o väčšinu v parlamente. Hlas do toho zo strany vyhodí dvoch poslancov, aby rozdelil nespokojnú štvoricu. Tretí poslanec ale nečakane odíde sám a pridá sa k Huliakovcom. Čo urobí štvrtý, zatiaľ nevieme.
Čo sa to deje v Hlase? Zvláda to Matúš Šutaj Eštok? Čaká nás rekonštrukcia vlády, alebo predčasné voľby? Ako sa zachová Hlas a môže prísť aj o ďalších poslancov? Je na stole otázka nového predsedu? A dá sa vláde po návštevách premiéra v Moskve a jeho neúčasti na debatách v Bruseli, veriť, že nás neťahá z únie a NATO?
Minister financií medzi tým ohlasuje novú konsolidáciu. Ako ušetrí ďalšiu takmer miliardu? Dotkne sa škrtanie aj sociálnych dávok? Ministerstvo práce sa chce po senioroch pozrieť aj na jednorodičovské rodiny, čo im môže ponúknuť? Prečo chce minister odoberať sociálne dávky, pomôže projekt Práca namiesto dávky? Ako minister vyriešil diskrimináciu a nedostatok práce pre marginalizované skupiny?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom práce sociálnych vecí a rodiny a podpredsedom strany Hlas – Sociálna demokracia Erikom Tomášom.
-
Episodi mancanti?
-
Spochybnenie našej zahraničnopolitickej orientácie a nášho členstva v Európskej únii a NATO vyvolalo po slovenských mestách masové protesty ktoré pokračujú. Vláda protesty naopak spojila s prípravou štátneho prevratu. Samosprávy, ktoré sa vyrovnávajú s dopadmi vládnych rozhodnutí a konsolidácii sa za naše miesto v západnom spoločenstve demokratických krajín postavili.
Prečo sa ponáhľali s vyhláseniami na podporu nášho členstva v Únii a v NATO a vyzvali politikov aby sa s tým nezahrávali? Ako sa teda táto vláda správa k samosprávam, ktorých problémy s financovaním ešte podčiarkla konsolidácia? Premiér samosprávy vyzval na reformy, aké zmeny a návrhy teda majú? Čo pripravuje Únia miest Slovenska a čo zas Združenie miest a obcí spolu so samosprávnymi krajmi? Čo chystajú s malými obcami a čo to bude znamenať pre ich obyvateľov?
Braňo Závodský sa rozrpával s prezidentom Únie miest Slovenska Richardom Rybníčkom a banskobystrickým županom a podpredsedom SK8 Ondrejom Lunterom.
-
Robert Fico to síce vo svojom telefonáte s Donaldom Trumpom nespomenul, no Slovensko je určite proti zavedeniu jeho ciel voči Európskej únii. Ak sa tak ale prezident Trump rozhodne, nič s tým neurobíme. Putin medzi tým rozbehol naplno svoju vojnovú ekonomiku, no podľa odborníkov tak znižuje výkon ruského hospodárstva aj životnú úroveň ľudí. S chudobou a životnou úrovňou máme problém aj u nás a to Ficovu vládu čaká ďalšia konsolidácia a tento krát aj šetrenie.
Čo by teda pre Slovensko a Európu znamenali nové Trumpove clá? Aká by mala byť naša reakcia? A čo s Európou okrem bezpečnostného rizika robí vojnová ekonomika Ruska? Ako sa s tým všetkým vysporiada Slovensko? Ako na nás dopadne konsolidácia a čo bude nasledovať teraz, keď už vláda zvýšila dane, no ostala 6 miliardovú sekera?
Braňo Závodský sa rozprával s ekonómom Slovenskej akadémie vied Viliamom Páleníkom.
-
Na februárovej schôdzi parlamentu sú len dva návrhy zákonov. Ten prvý sa týka 3300 lekárskych výpovedí, ten druhý je stavebný zákon. Nič viac. Všetko ostatné je odložené. Vládna koalícia totiž nemá istotu väčšiny poslancov.
Premiér medzitým stále hovorí o pokuse o štátny prevrat, napriek tomu, že nie je jasné, kto ho má vlastne vyvolávať a protesty v uliciach sú pokojné. Opozícia vláde neverí, že nás neťahá z Európskej únie a z NATO a okrem KDH odmietla stretnutie u prezidenta.
Bude mať teda zajtra vládna koalícia väčšinu v parlamente? A ak áno, ako dlho jej to vydrží? Môže to skončiť rekonštrukciou vlády, či predčasnými voľbami, ktoré premiér označil za technické riešenie? Opozícia viní vládu zo zneužívania spravodajských služieb a že chce vstúpiť z EÚ a NATO, koalícia to odmieta, kde je pravda?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom strany Sloboda a solidarita a poslancom parlamentu Branislavom Gröhlingom a predsedom poslaneckého klubu strany Smer – Sociálna demokracia Jánom Richterom.
-
Pomedzi ohlasovanie možných prevratov, občianskych protestov a hľadania stratenej koaličnej väčšiny, musí vláda definitívne vyriešiť aj hrozby hromadných výpovedí 3300 lekárov. Aby ich udržala v nemocniciach, po decembrovej zmluve o sociálnom zmieri, teraz odklepla na vláde aj návrhy nových zdravotníckych zákonov. Teraz bude na rade parlament. Medzitým čelí vyšetrovaniu pre hromadné očkovanie počas pandémie Covidu lekár a poslanec SaS Tomáš Szalay.
Čo teda vláda odklepla aby udržala lekárov v nemocniciach? Stihne to teraz celé do konca februára schváliť aj parlament, keď má vláda problémy s väčšinou? Prečo opozícia hovorí, že niektoré opatrenia môžu ohroziť pacienta? Ako teda pacientom pomôžu vyššie lekárske platy či ich kratšia pracovná doba? Ako to zvládnu zadlžené štátne nemocnice, ktoré sa po tlaku lekárov nesmú transformovať na akciovky?
Braňo Závodský sa rozprával s poslancom a členom zdravotníckeho výboru za stranu Sloboda a Solidarita Tomášom Szalayom a s lekárskym odborovým predákom Petrom Visolajským.
-
Vládna koalícia hľadá svojich stranených poslancov a parlamentnú väčšinu. Problém sú dvaja vyhodení Migaľovci z Hlasu a ich ďalší dvaja nespokojní kolegovia, ktorých si Šutaj Eštok v strane nechal a tiež trojica Huliakovcov, ktorí zas odišli z klubu SNS. Premiér hovorí, že ak budú predčasné voľby, bude to vina Hlasu a Smeru a ich šéfom odkazuje, aby situáciu riešili. S nespokojnými poslancami však premiér rokuje podľa všetkého aj sám.
Ako to teda celé dopadne? Nájde koalícia potrebnú väčšinu na to aby mohla ďalej vládnuť? Alebo to skôr vyzerá na predčasné voľby? A prečo premiér označuje námestia plné ľudí za pokus o prevrat, pritom vláda nevidí problém pri proruskej skupine Brat za brata, ktorá na Slovensku zakladá partizánske bunky a medzinárodne stíhaného extrémistu dovezie na Slovensko vládny špeciál a sudca nevidí dôvody na jeho väzbu?
Braňo Závodský sa rozprával s politológom Ekonomickej univerzity v Bratislave docentom Radoslavom Štefančíkom a s riaditeľom agentúry AKO Václavom Hříchom.
-
Vláda je v kríze a hľadá stratenú väčšinu. Robert Fico straší prevratom aj predčasnými voľbami a v Ústave chce mať len dve pohlavia. No vládna koalícia dnes netuší, či vôbec dokáže otvoriť rokovanie parlamentu.
Ako teda chcú Smer či KDH meniť ústavu a čo všetko by do nej radi pridali? Čo nás ohrozuje a prečo je to také dôležité práve teraz, keď viac ako stotisíc ľudí na námestiach žiada najmä právny štát a zahraničnopolitickú orientáciu Slovenska na EÚ a NATO? A čo to znamená, že polícia predvolala na výsluch lekára a poslanca SaS Tomáša Szalaya za očkovanie počas pandémie a hroziť mu má 25 rokov až doživotie za mrežami? Prečo vláda preváža naším vládnym špeciálom z Anglicka medzinárodne hľadaného extrémistu Bombica? Pokúsi sa opozícia opäť odvolať premiéra a pôjde diskutovať o zahraničnej politike k prezidentovi? Čo s ohláseným prevratom?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom Kresťanskodemokratického hnutia a exministrom spravodlivosti Viliamom Karasom.
-
Vládna koalícia má v parlamente väčšinu 76 hlasov. Ak táto vláda padne, obráťte sa na Hlas a SNS, odkazuje premiér Fico svojim koaličným partnerom a verejnosti. Nerozumie tiež, prečo Matúš Šutaj Eštok vyhodil zo strany dvoch zo štyroch nespokojných poslancov. No Robert Fico, napriek rečiam o páde vlády, predčasných voľbách či chystanom štátom prevrate, chce v parlamente meniť ústavu a riešiť dve pohlavia.
Prečo to premiér robí, ak je vláda v kríze a nemá istých ani 76, nieto rovno 90 hlasov? Je strata väčšiny len dočasná, alebo nás čaká ťahajúca sa vládna kríza, úradnícka vláda či predčasné voľby? Bude premiér rokovať s odídenými poslancami SNS a Hlasu? Sú nespokojní poslanci Hlasu štyria, alebo ostali len dvaja? A čo znamená, že bývalí poslanci Hlasu hovoria o gestapáckych metódach svojho bývalého šéfa?
Braňo Závodský sa rozprával s dnes už nezaradeným poslancom Národnej rady Samuelom Migaľom.
-
Vláda Roberta Fica je v menšine. Aktuálne má istých len 72 poslancov parlamentu. Traja Huliakovci ďalej protestujú a Hlas vyhodil zo strany nespokojných poslancov, ktorých Matúš Šutaj Eštok nazval vydieračmi. Oni naopak hovoria o gestapáckych metódach vlády a bezpečnostných zložiek, ktoré sa vraj o nich zaujímajú.
Medzi tým už 855 psychiatrov a psychológov vyzvalo premiéra aby sa správal slušne, alebo odišiel z politiky. Pridal sa k nim aj Zväz ambulantných lekárov, slovenskí skauti, a stovky slovenských pedagógov. V piatok prebehli po Slovensku najväčšie demonštrácie v uliciach slovenských miest od vraždy Jána a Martiny. Predseda vlády stále hovorí o tajnej správe SIS, o destabilizácii Slovenska a pokuse o prevrat, ktorý je financovaný a organizovaný zo zahraničia.
Koľko ľudí na námestia prišlo a čo žiadali? Aké sú požiadavky organizátorov protestu a ako ich chcú naplniť? Čo hovoria na krik z úradu vlády, že tu ide o destabilizáciu Slovenska a prevrat? Že to všetko koordinujú a financujú temné štruktúry zo zahraničia? Ako sú protesty financované, aký je plán, ako budú pokračovať?
Braňo Závodský sa rozprával s organizátorkou protestov v hlavnom meste a spoluzakladateľkou občianskeho združenia Mier Ukrajine Luciou Štasselovou.
-
Premiér Robert Fico nás opäť varuje pred štátnym pučom. Situácia je pred občianskymi protestami podľa neho vážna, občania sú podľa premiéra ohrození a vyzerá to na chystaný puč a destabilizáciu Slovenska. Po tom, čo vládna koalícia utajila pre čítanie správy SIS rokovanie parlamentu na ktorom chcela opozícia vysloviť nedôveru vláde, nasledovala bezpečnostná rada štátu.
Kto teda ohrozuje stabilitu Slovenska, čo je to za štruktúru v pozadí a aké sú jej finančné toky? Prečo, ak je situácia taká vážna a hrozí destabilizácia riadená a financovaná zo zahraničia, vláda neprijala žiadne opatrenia ani nevyhlásila výnimočný stav? Ako dopadnú dnešné protesty?
Braňo Závodský sa rozprával s podpredsedom Národnej rady SR členom klubu strany Smer – SD Tiborom Gašparom a poslancom parlamentu za SaS, členom výborov pre obranu a bezpečnosť či osobitného kontrolného výboru parlamentu na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva Jurajom Krúpom.
-
Zatiaľ čo na Slovensku už viac ako 600 psychiatrov a psychológov vyzýva Roberta Fica aby sa správal slušne alebo odišiel z politiky a ľudia sa chystajú do ulíc, predseda vlády opäť pred protestami straší destabilizáciou štátu. Tajná služba sleduje podľa opozície občanov Slovenska, ktorí protesty organizujú, no o proruskej skupine, ktorá u nás ohlasuje zakladanie partizánskych buniek a referendum o vystúpení z Únie, zatiaľ ani slovo.
Medzitým sa nový americký prezident Donald Trump ujal svojej funkcie. A medzi prvými rozhodnutiami bola aj amnestia pre 1600 ľudí, ktorí po jeho predchádzajúcej prehre zaútočili aj po jeho výzvach na americký kongres. Premiér Fico sa už aj pochválil s telefonátom s Donaldom Trumpom.
O čom teda spolu hovorili? Ako sa bude Slovensko a únia brániť Trumpovým clám a ako sa Ficova vláda vyrovná s požiadavkami Trumpa na zvyšovanie peňazí na obranu? Ako vôbec prebehla Trumpova inaugurácia a čo boli jeho prvé kroky v úrade? Aké budú Spojené štáty s Trumpom a ako sa zmení svet, ak už je minimálne jasné, že Trump nedokáže napriek svojim vyhláseniam ukončiť vojnu na Ukrajine do 24 hodín? Braňo Závodský sa rozprával sa s politológom Univerzity Komenského v Bratislave Erikom Lášticom.
-
Vláda koalícia už nepotrebuje k vládnutiu občanov. Robert Fico sľuboval na mimoriadnej schôdzi parlamentu na jeho odvolávanie bordel. Nakoniec namiesto toho, aby čelil opozičnému odvolávaniu, si schôdzu ukradol sám pre seba. Prekvapivo čítal v parlamente správu tajne služby a celé rokovanie o odvolávaní vlády nechala vládna koalícia utajiť. Vôbec prvý krát v histórii Slovenska.
Čo sa to v parlamente deje? Aká destabilizácia štátu to vlastne hrozí a kto ju má pripravovať? Nie je destabilizovaním štátu aj to, že Smer uvažuje o vystúpení z Európskej únie a NATO? Čo nám zatiaľ priniesla Ficova suverénna slovenská zahraničná politika na štyri svetové strany? A čo nám priniesla jeho cesta za Putinom? Čo Slovensku doručila parlamentná delegácia pod vedením Andreja Danka, ktorá do Moskvy cestovala v zapätí po Ficovi? A prečo premiér odmieta ísť do Kyjeva?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom Zahraničného výboru parlamentu a členom predsedníctva strany Smer – Sociálna demokracia Mariánom Kérym.
-
Opozícia sa v parlamente pokúša vysloviť nedôveru predsedovi vlády Robertovi Ficovi a s ním aj celej jeho vláde. Premiéra vyzvali na sebareflexiu alebo odchod z politiky aj stovky našich psychológov a psychiatrov. Nahnevaný Robert Fico medzitým útočí na študentov, psychológov či novinárov, pripúšťa náš koniec v Európskej únii a NATO, chváli Rusko a vyhráža sa Ukrajine. Koalícia v parlamente opozícii skrátila diskusiu.
V Spojených štátoch inaugurovali Donalda Trumpa za 47 prezidenta. Trump by chcel zväčšiť územie USA o Grónsko, Kanadu či Panamu a nedávno sľuboval ukončiť vojnu do 24 hodín.
Čo od schôdze čaká opozícia ak nemá na odvolanie premiéra dosť hlasov? S čím ráta premiér, ktorý sa na schôdzi zastavil medzi stretnutím s tureckým prezidentom a maďarským premiérom? Sú predčasné voľby na spadnutie, ak ich premiér toľko spomína? A aké je veľké riziko, že nás politici tlačia preč z Európskej únie a NATO? Braňo Závodský sa rozprával s politológom a prezidentom Inštitútu pre verejné otázky Grigorijom Mesežnikovom.
-
Vaše politické správanie sa vyznačuje čoraz väčšou mierou mocensko-autoritatívneho štýlu, manipuláciou s faktami, klamaním, zhadzovaním a útokmi na politických oponentov, žurnalistov i bežných občanov, ktorí prejavia nesúhlas s Vašou politikou. Toto odkázalo predsedovi vlády Robertovi Ficovi viac než sto slovenských psychiatrov a psychológov a vyzvalo ho na sebareflexiu, alebo aby skončil v politike.
Proti Robertovi Ficovi sa zjednotila aj politická opozícia a na zajtra chystá jeho odvolávanie v parlamente. Opozícia dosť hlasov na odvolanie vlády nemá, čo teda od odolávania očakáva? Budú opozičné strany spolupracovať, alebo to opäť naruší Igor Matovič? A čo hovorí opozícia na vyhlásenia Robert Fica a Tibora Gašpara, ktorý pripúšťajú možnosť, že vystúpime z Európskej únie a NATO? Čo s tým urobia občianske protesty v uliciach?
Braňo Závodský sa rozprával s predsedom strany Demokrati a exministrom obrany Jaroslavom Naďom.
-
Slovensko zažilo včera ďalší čierny deň. Po hroznom útoku mladého 18-ročného žiaka na gymnáziu v Spišskej Starej Vsi zomrela žiačka a zástupkyňa riaditeľa školy. Ďalšiu študentku útočník vážne zranil. Policajti chlapca zhruba hodinu po útoku vypátrali v neďalekom lese.
Čo táto tragédia pre nás, našu spoločnosť a pre naše školstvo znamená? Ako na ňu reagovať a ako to robia politici? Školstvo na Slovensku trpí však dlhodobo. Málo učiteľov a nízke platy, školskí odborári sú opäť v štrajkovej pohotovosti. Ako to bude riešiť minister školstva? Je cestou naviazať platy učiteľov na výsledky ich žiakov? Ako pomáha nežná revolúcia v školstve?
Braňo Závodský sa rozprával s ministrom školstva, výskumu, vývoja a mládeže a podpredsedom strany Hlas – Sociálna demokracia Tomášom Druckerom.
-
Vládni politici cestujú do agresívneho a vojnychtivého Ruska a pochvaľujú si, že je tam aj maslo, aj toaletný papier. Na Slovensku ale takí milí nie sú. Premiér Fico a jeho kolegovia nadávali prezidentke do amerických agentiek, potkanov a ku..., predseda vlády sám rád nadáva ľuďom, politikom aj novinárom a veru aj prezidentovi.
Teraz chce dať tri facky študentovi Simonovi len preto, lebo ako slobodný človek nepodal ruku prezidentovi. Minister vnútra spojil Simonove konanie s progresívnou hystériou. Šutaj Eštok už pred tým študentov bratislavského gymnázia spájal s nacistickou a komunistickou propagandou. Následne musela útoky na deti riešiť políciaa. Situáciu Simona a našich detí, na ktorých surovo útočia politici a potom aj nepolitici, budeme ďalej sledovať. Dokáže polícia ochrániť naše deti?
Ešte nedávno bola v KDH šéfkou poslaneckého klubu a členkou predsedníctva hnutia. Dnes vstupuje do liberálnej SaS. Čo spôsobilo takúto politickú premenu a čo to bude znamenať v pomeroch opozičných klubov?
Lídri opozičných strán sa postavili na spoločnú tlačovku a ohlásili návrh na odvolanie premiéra Roberta Fica a s ním aj celej jeho vlády. Aké sú opozičné dôvody a ako to celé môže dopadnúť, ak v parlamente na odvolanie vlády dosť hlasov nemajú? Braňo Závodský sa rozprával s poslankyňou Národnej rady za stranu Sloboda a solidarita Martinou Bajo Holečkovou.
-
Predstavte si, že ste kúpili svoj vlastný byt. Dali ste výpoveď z doterajšieho podnájmu. No zrazu nemáte kde bývať, predajca vás nechce pustiť do bytu, pretože banka pozastavila vyplácanie hypoték. Dôvod - nefunguje kataster.
A zatiaľ čo vláda odmieta zodpovednosť a venuje sa Rusku a Ukrajine, podobných a ďalších iných prípadov ľudí a rodín, ktorý na hacknutý kataster doplatili môžu byť tisíce. Kataster nielen nefunguje, ale ani nekomunikuje.
Čo sa to teda na Úrade geodézie, kartografie a katastra stalo, prečo sa to stalo a kto je za to zodpovedný? Ako problémy katastra dopadli na ľudí? Ako na samosprávy, ktoré čaká výber dane z nehnuteľností a ako na realitný trh a jeho hráčov? Kedy systémy nabehnú a nehrozí, že ľudia či štát o svoje nehnuteľnosti prídu?
Braňo Závodský sa rozprával s Ladislavom Kovárom z občianskeho združenia Slovensko.digital, šéfom ZMOSu Jozefom Božikom a Máriom Glosom z Národnej asociácie realitných kancelárii Slovenska.
-
Premiér Fico vyrazil pred Vianocami na utajenú súkromnú návštevu k Putinovi. Slovensko sa to dozvedelo od srbského prezidenta. Potom sa Fico utajene a súkromne stretol v Hanojskom ultraluxusnom hoteli s nejakými predstaviteľmi Vietnamskej vlády.
To je všetko, čo o medzištátnych rokovaniach nášho premiéra vieme. A aby toho nebolo málo, Robert Fico po svojich návštevách ohlasuje zmenu v zahraničnopolitickej orientácii Slovenska.
Čo vlastne predseda vlády chce a čo tým sleduje, čo pre nás s Putinom či Vietnamcami vybavil? Prečo hrozí Ukrajine, jej prezidenta označuje za žobráka a chce meniť našu zahraničnú politiku, ak druhým dychom hovorí, že náš životný priestor je v EÚ a NATO? Čo si o tom majú myslieť občania našej krajiny, ak svoje cesty vydáva za súkromné a o tom čo tam dohodol, nič nevieme? A čo Slovensko z premiérovej politiky na všetky štyri svetové strany vlastne má? Plyn cez Ukrajinu na Slovensko to teda nie je.
Braňo Závodský sa rozprával s členom predsedníctva hnutia Progresívne Slovensko a exministrom zahraničných vecí Ivanom Korčokom a poslancom parlamentu za stranu Hlas–SD a predsedom európskeho výboru parlamentu Jánom Ferenčákom.
-
Nový rok 2025 sa začal ešte turbulentnejšie ako skončil ten starý. Okrem toho, že čakáme na dopady Ficovej konsolidácie, teraz čakáme aj na to, kedy vlády vyrieši napadnutý kataster. Premiér Fico medzitým ďalej skáče po svete z miesta na miesto a robí zahraničnú politiku na všetky štyri svetové strany. Veľa o tom ale nevieme. Okrem toho, že má fotku s Putinom a Zelenskému odkázal, že má plné zuby jeho žobrania.
Ako sa na súkromnej ceste mohol stretnúť s Putinom? Je výsledkom zahraničnej politiky to, že Poliaci odmietli pustiť lietadlo s Dankom smerujúce do Moskvy cez jeho územie? Kam to celé smeruje a zvláda vládna koalícia riadiť krajinu? Čo nás ešte tento rok čaká a čo znamenajú vyhrážky premiéra jeho koaličným partnerom, že ak si neurobia poriadok v stranách, môžu nasledovať aj predčasné voľby? Vydrží vláda ďalší rok? A vydrží to s nami ďalší rok aj Únia a NATO? Braňo Závodský sa rozprával s politickým komentátorom a šéfredaktorom časopisu .týždeň Štefanom Hríbom.
- Mostra di più