Episodi
-
Rozmawiamy z dr Maj - dermatologiem i alergologiem, o tym z jakimi alergiami najczęściej zmagają się Polacy oraz jakie czynniki mogą wpłynąć na ich pojawienie się. Specjalistka dzieli się z nami historiami z gabinetu i tłumaczy, jak dbać o skórę alergiczną, by ta była zdrowia i wyglądała pięknie. Zdradza nam także, dlaczego uwielbia swoją pracę i co przyciągnęło ją do tego zawodu. Jakich składników szukać w kosmetykach do skóry wrażliwej, skłonnej do alergii? Czym jest mikrobiom? O tym wszystkim w najnowszym odcinku "Czego pragną dziewczyny?".
-
Jak social media wpłynęły na postrzeganie skóry i codziennej pielęgnacji. Czy rzeczywiście wszystkie trendy, które widzimy na TikToku, Instagramie czy YouTubie są warte kopiowania? Czy potrzeby każdej skóry są takie same? Jak czytać sygnały, które wysyła nam nasza skóra i na nie odpowiadać? Dlaczego warto stosować dermokosmetyki? Jak powinna wyglądać poranna i wieczorna rutyna? W rozmowie z dr Anną Jędrowiak, dermatologiem oraz aktorką Ulą Dębską, porozmawialiśmy o skórze wrażliwej i skłonnej do alergii, która dotyczy coraz większej ilości Polek.
-
Episodi mancanti?
-
Nowy rok, nowa ja - czy dobrze jest tworzyć postanowienia na nowy rok związane z ciałem? Przyglądamy się kulturze diety, karnetom na siłownię kupowanym od stycznia i obsesji na punkcie zdrowia. O tym, czy odchudzanie jest dobrym celem i w jaki sposób odpowiedzialnie podchodzić do motywacji noworocznej opowiada Joanna Jaworska, trenerka personalna i twórczyni konta @myslwruchu. Podcast prowadzi redaktorka ofeminin Ania Lalka.
-
Genealożka Marta Maćkowiak zdradza nam tajniki swojej pracy. Kim byli twoi przodkowie? Co robili, gdzie mieszkali, jak spędzali dzieciństwo? To zaledwie kilka z podstawowych pytań, na które odpowiada genealogia, czyli nauka badająca więzi rodzinne. W podcaście podpowiadamy, od czego zacząć poszukiwania informacji na temat naszych przodków, co jest najbardziej fascynujące w pracy genealoga i dlaczego warto zapytać babci o wspomnienia z młodości. Odkryj z nami historie przodków. Rozmowę prowadzi Ania Lalka dziennikarka Ofeminin.
-
Co dziesiąta Polka na nią choruje, a mimo to operacja nie jest refundowana i może kosztować nawet 40 tys. złotych! W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Dr. Hanną Stolińską, która pomaga pacjentkom, które chorują na endometriozę.
-
W najnowszym odcinku rozmawiamy z Olą Gościniak (Jestem interaktywna), która opowiada nam o swojej drodze "od słoika do 30 tys. miesięcznie". Ola uczy kobiety, jak zakładać biznes w sieci, a przede wszystkim pokazuje, że często od sukcesu finansowego dzieli nas jeden ważny krok... zdobycie wiary w siebie i w swoje umiejętności. Jako kobiety jesteśmy kompetentne i potrafimy bardzo ciężko pracować, ale często mamy mylne wrażenie, że do prowadzenia własnej działalności gospodarczej "się nie nadajemy". Ola walczy z tymi stereotypami każdego dnia.
-
Rozmawiamy z Agą Szuścik, artystką wizualną i edukatorką. W jej życiu zmieniło się wszystko, gdy po długo odkładanej cytologii okazało się, że choruje na raka szyjki macicy. Po leczeniu i operacjach przekuła swoje emocje w edukację i przypomina dzisiaj o mocy profilaktycznych badań i wspieraniu osób chorych na nowotwory ginekologiczne. Jak znajduje w sobie moc na działania? Dlaczego kobiety odkładają cytologię i badania okresowe, skoro mogą uratować im życie? Rozmowę prowadzi dziennikarka ofeminin, Ania Lalka.
-
Z Sylwią Szwed rozmawiamy o tym, dlaczego dziewczynki muszą znać polską HERstorię, żeby zobaczyć siebie w swoich idolkach i zrealizować swój potencjał, także w wymiarze wykorzystywania nowych technologii. Sylwia opowiada o tym, jak działa Fundacja Kosmos dla dziewczynek i jak wspierają w jej ramach dziewczynki, które będą zmieniać świat w przyszłości. To wszystko w ramach naszej akcji #równiteraz. W listopadzie mówimy o nierównościach w edukacji oraz technologii.
-
Z psychoterapeutką Marleną Kazoń rozmawiamy o tym, że warto wspierać najmłodsze kobiety w budowaniu ich siły, poczucia własnej wartości i przekonania, że mają sprawczość. Aby tak się stało, czasami potrzebna jest zaledwie odrobina inspiracji, która, jak się okazuje, nie zawsze i nie dla wszystkich jest na wyciągnięcie ręki. Jak zapewnić dziewczynkom narzędzie do samorozwoju, odkrywania własnych pasji i talentów? To, w jaki sposób czujemy się ze sobą i jak postrzegamy swoją osobę, wpływa na całe nasze życie — dokonywane wybory, podejmowane aktywności czy przeżywane emocje, a także nasze relacje i związki z innymi ludźmi. Zaniżone poczucie własnej wartości i niska samoocena sprawiają, że kobiety unikają zmian, nie cieszą się z życia, nie podejmują nowych aktywności i nie stawiają na rozwój, a w relacjach osobistych są zamknięte w sobie i skryte, ponieważ czują, że nie zasługują na miłość i uznanie. Psychoterapeutka tłumaczy, że poczucie własnej wartości to stan, w którym to jacy jesteśmy, jest dla nas wystarczająco dobre. To pewność, że mamy prawo być sobą, prawo by żyć. To umiejętność patrzenia na siebie i otaczającą rzeczywistość ze świadomością tego kim jestem, jakie mam mocne i słabe strony oraz akceptacji tego stanu.
-
Hip-hop stał się najpopularniejszym gatunkiem ostatnich lat, przybierając najróżniejsze formy. Czy w tej kulturze znalazło się miejsce dla kobiet? Dlaczego, jeśli w ogóle, dziewczyny chcą współtworzyć muzykę w środowisku, które od lat je uprzedmiotawiało? O czym rapują kobiety? Razem z Martą Malinowską, dj-ką i autorką audycji radiowych w Radiu 357, rozmawiamy na temat sytuacji kobiet w rapie, szczególnie przyglądając się polskiej scenie. Pod lupę bierzemy Oliwkę Brazil, Young Leosię, Dziarmę i wiele innych dziewczyn, którym brzmienia hip-hopowe nie są obce. Rozmowę prowadzi dziennikarka ofeminin, Ania Lalka.
-
Czy mamy obsesję na punkcie ciała? W jaki sposób kobiety wykorzystują swoje ciało do buntu? Jak taniec może nas wyzwalać? W kontekście zbliżającego się festiwalu twórczości filmowej kobiet HER docs rozmawiamy o cielesności - w sztuce wizualnej, performatywnej; filmach; mediach społecznościowych. Sandra Frydrysiak, doktorka nauk humanistycznych, kulturoznawczyni i socjolożka, ekspertka gender studies opowiada o cielesności oczami kobiet. Rozmowę prowadzi dziennikarka Ofeminin, Ania Lalka. Druga edycja HER Docs Film Festival odbędzie się 22-28 października w Warszawie (w Kinotece, Muranowie i Elektroniku) oraz równolegle w dniach 22-31 października również online. Ofeminin objęło patronatem sekcję Ciało.
-
Rozmawiamy z Dominiką Szaciłło - laureatką zeszłorocznej edycji plebiscytu Lirene. Kobieta. Innowacja o docenianiu kobiet, które swoim zaangażowanym działaniem, wybitnymi osiągnięciami naukowymi i niezwykłą przedsiębiorczością kształtują lepszą przyszłość.
-
Rozmawiamy z Katarzyną Dziedzic - przedstawicielką fundacji Schronisko Dla Roślin o docenianiu kobiet, które swoim zaangażowanym działaniem, wybitnymi osiągnięciami naukowymi i niezwykłą przedsiębiorczością kształtują lepszą przyszłość.
-
Odcinek podcastu skupia się na przywództwie kobiet. Czy łatwo to osiągają? Rozmawiamy o tym z Mirellą Panek-Owsiańską, ekspertką ds. biznesu i komunikacji, która szkoli, występuje publicznie i edukuje między innymi na temat przywództwa kobiet. Dowiecie się, jakimi cechami wyróżniają się polityczki, z jakimi stereotypami muszą mierzyć się przyszłe kierowniczki oraz dlaczego świat nie ufa jeszcze ekspertkom.
-
Kasia to przedsiębiorczyni, twórczyni internetowa znana z kanału "fifty na pół" i ambasadorka akcji #nieczekam107lat. Mieszkała już na czterech kontynentach i nie zamierza zwolnić tempa. Wydała książkę "Nie obraź się, ale...", gdzie podejmuje temat krzywdzących komentarzy w internecie, które dotyczącą naszej cielesności.
-
W dzisiejszym odcinku rozmawiamy z Justyną Moraczewską autorką książki "Moja Siła". Justyna jest dziennikarką, którą osobiste doświadczenia przemocy zmotywowały do napisania książki o historiach innych kobiet oraz do rozmów z ekspertami.
-
Z Anną Jurgaś - startuperką, modową weteranką i założycielką stylespot.pl - rozmawiamy o modotypach stworzonych na podstawie współpracy z psychologami, o tym, że stylu trzeba szukać wewnątrz siebie, a nie w kolorowych gazetach czy na Instagramie i o tym, jak to jest, że na koleżance coś wygląda super, a na nas już nie.
-
Posłuchajcie podcastu z dziewczyną, która z tej dziedziny uczyniła pomysł na życie. Rozmawiamy z Joanną Okuniewską, autorką podcastu Tu Okuniewska i Ja i Moje Przyjaciółki Idiotki. Uwielbiana za swoją naturalność, dystans do siebie i świata oraz silny wpływ na kobiety, którym stworzyła przestrzeń do dzielenia się komediami i dramatami życia codziennego. Przez nas nominowana do plebiscytu Ofeminin Influence Awards w kategorii Future Thinker. Czego pragnie królowa "idiotkowania"? Jak czuje się w roli influencerki? Co sprawiło, że rzuciła wszystko dla życia na Islandii? Posłuchajcie, dlaczego warto być według niej średniakiem i zamiast z wystawnej kolacji cieszyć się ze zjedzenia chałki z masłem.
-
W ramach podcastu "Czego pragną dziewczyny?" porozmawiamy z jedną z przedstawicielek Kasia MarchockaGeek Girls Carrots (we współpracy z którymi powstaje HACK4GIRLZ inspired by Sexify) oraz Martą Niedźwiedzką - pierwszą w Polsce sex coach, która pracuje nie tylko z seksualnością i ciałem, lecz także emocjami i relacjami.Podczas rozmowy poruszone zostaną takie tematy, jak confidence gap i jego wpływ na nasze codzienne życie, a także filary "slow sex" - terminu, który w swojej książce opisuje Marta Niedźwiecka, czyli "czas, ciało, uważność, świadomość i rytuały".
-
Choć liczba kobiet w nauce stale rośnie, obecnie jest ich zaledwie 30 proc. Znacznie mniejszy odsetek dociera do takiego etapu kariery, by mieć faktyczny wpływ na to, dokąd nauka zmierza; czyli de facto, jak rozwija się świat. Niedostateczna reprezentacja kobiet w nauce prowadzi do poważnych nieścisłości w opisie i interpretacji danych, generując ogromne straty dla światowej gospodarki. Women in Science at Nencki to organizacja non-profit działająca na rzecz równości i wspierająca kobiety nauki. Dziś rozmawiamy z Marta Gawor doktor nauk biologicznych, prowadząca aktualnie swoje badania podoktorskie w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego i Dianą Legutko doktorantką trzeciego roku w Pracowni Neurobiologii w Instytucie Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN.
- Mostra di più