Episodi
-
Wdzięczność jest na ustach wszystkich: internetowi eksperci podpowiadają jak ją praktykować, użytkownicy mediów społecznościowych dzielą się wrażeniami z prowadzenia specjalnych dzienników a nawet… słoików wypełnionych karteczkami. Ale czym wdzięczność tak naprawdę jest? Emocją, stanem, postawą? Okazuje się, że choć odczuwanie wdzięczności za pyszną kawę nie jest niczym złym, to żeby móc przeżywać ją w pełni, warto zajrzeć w głąb siebie i odpowiedzieć na kilka pytań, co wcale nie musi być proste. Ten wysiłek warto podjąć, bo dawanie i przyjmowanie wdzięczności, niesie ze sobą wiele korzyści. To między innymi pozytywny wpływ na nasze relacje: tę ze sobą oraz interpersonalne czy uwalnianie serotoniny i dopaminy. W jaki sposób podejść do tematu wdzięczności? O tym opowiedziała w Drogowskazach Agnieszka Kozak, psycholożka, psychoterapeutka, trenerka komunikacji, autorka książek. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Polka w dojrzałym wieku, to jaka kobieta? W obiegowej opinii przede wszystkim silna i zaradna, która nie boi się walczyć o swoje, cieszy się życiem i potrafi wyznaczać granice. A jak jest naprawdę? Co w życiu dojrzałych kobiet w Polsce wymaga naprawy? Z jakimi wyzwaniami radzą sobie gorzej od młodszych koleżanek? Jakie emocje nimi targają? Czego oczekuje od nich społeczeństwo? Z jakimi stereotypami na swój temat najczęściej się spotykają? W jaki sposób mogłyby lepiej o siebie zadbać? Gdzie szukają szczęścia? Czego szukają w związkach i miejscu pracy? Gościem Michała Poklękowskiego jest Anna Augustyn-Protas, dziennikarka zainteresowana tematyką kobiecą i zagadnieniami z zakresu szczęśliwego życia, redaktorka i autorka książek (m.in. „W pełni. Jak zaprzyjaźnić się z menopauzą i brać od życia to, co najlepsze”).
-
Episodi mancanti?
-
Znalezienie pracy zajmuje im nawet o pół roku dłużej niż osobom młodszym, a na 10 wysłanych CV bez odpowiedzi zostaje… 9. Choć zasoby na rynku pracy w Polsce gwałtownie się kurczą, również ze względu na kryzys demograficzny, o którym już od wielu lat alarmuje GUS, to wiele osób powyżej 50 roku życia wciąż ma problem by znaleźć nowe zatrudnienie. Pracodawcy, zamiast doceniać ich zawodowe doświadczenie a także wysoki poziom lojalności wobec firmy, skupiają się na obawach dotyczących braku kompetencji cyfrowych czy częstszych niż u młodszych pracowników, zwolnieniach lekarskich. Warto dodać, że najczęściej obawy te pozostają bez pokrycia. Utrudnione funkcjonowanie na rynku pracy pokolenia 50+ to nie tylko niekorzystne skutki dla gospodarki i pracodawców: to także ryzyko obniżenia dobrostanu i ogólne wycofanie osób, które nie mogą znaleźć zatrudnienia. Czy jest wyjście z tej sytuacji? O tym w kolejnym odcinku Drogowskazów opowiedział profesor Jacek Męcina, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan, prawnik i polityk społeczny, ekspert rynku pracy i wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Manipulacja jest formą psychicznego nadużycia i powoduje szkody dla osób, które jej doświadczają. W tej sytuacji jest postrzegana krytycznie. Dlaczego manipulacja w ogóle działa i tak łatwo padamy jej ofiarą? Po czym rozpoznać manipulatora i jak skutecznie przed nim się obronić? Gdzie znajdziemy najwięcej manipulatorów? W pracy, w związkach? Czy manipulacja może mieć także swoją dobrą stronę? W jakich sytuacjach może okazać się konieczna lub pożądana? Gościem Michała Poklękowskiego jest Jarosław Gibas, socjolog z Katowic. Autor kilku książek z zakresu inteligencji duchowej i emocjonalnej (m.in. „Manipulator. Rozpoznaj, kto Tobą manipuluje, i naucz się przed tym bronić”) oraz warsztatów i szkoleń obejmujących obszary związane z psychologią transpersonalną.
-
Polska jest jedynym krajem w Unii Europejskiej, w którym śmiertelność z powodu raka piersi wrasta. Jak mówią najnowsze badania, codziennie tę diagnozę poznaje nawet 70 Polek! Co gorsza, dowiadują się za późno. W przypadku tej choroby czas ma kluczowe znaczenie, bo im wcześniej zostanie wykryta, tym większa szansa na jej łagodny przebieg i pełne wyleczenie. A jednak na badania przesiewowe zgłasza się tylko 30% Polek. Aby zawalczyć o zdrowie i życie kobiet, w 2023 r. powołany został Różowy Patrol. To sieć wsparcia, której ambasadorki, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z kobietami w całym kraju. Na spotkaniach poruszany jest temat profilaktyki i leczenia, przekazywane są informacje ważne także dla mężczyzn, można również wziąć udział w szkoleniu z samobadania piersi. O idei Różowego Patrolu oraz możliwościach leczenia w Polsce, opowiedziały w Drogowskazach Anna Kupiecka, założycielka Fundacji OnkoCafe Razem Lepiej i inicjatorka akcji Różowy Patrol, Aleksandra Gawlas- Wilińska, dyrektorka handlowa Henkel Consumer Brands i ambasadorka akcji Różowy Patrol. Zaprasza Aleksandra Galant.
-
Czy Ty też masz tendencję do odkładania ważnych spraw i obowiązków na później? Robisz to regularnie i jest to przyczyną coraz większych problemów w Twoim życiu? Jak wskazują badania, ten problem dotyczy aż 20% populacji. Tymczasem nagminne odwlekanie działań nie tylko blokuje nasz potencjał, lecz także może prowadzić do trudności w pracy zawodowej, w relacjach oraz w obszarze zdrowia psychicznego. Chodzi o prokrastynację. Z tego programu dowiesz się m.in. czym prokrastynacja różni się od lenistwa, a także jakie są jej przyczyny psychiczne i biologiczne oraz jak można łagodzić jej konsekwencje.Gościem Michała Poklękowskiego jest Justyna Titova, psycholog i psychoterapeutka w trakcie szkolenia (nurt Gestalt). Ekspertka pracuje z młodzieżą i osobami dorosłymi, zajmując się poradnictwem i pomocą psychologiczną. Jest autorką licznych artykułów o tematyce psychologicznej oraz książki pt. „Później się tym zajmę. Dlaczego ciągle coś odwlekamy”
-
Aż 7,5 miliona Polaków to single – oznacza to, że co piąty z nas żyje w pojedynkę. Niektórym ta sytuacja odpowiada, inni w poszukiwaniu miłości rzucają się w wir randek. Dziś jednym z najpopularniejszych sposobów na poznanie potencjalnej drugiej połówki jest pobranie randkowej aplikacji. Szacuje się że do 2027 r. będzie z nich korzystało aż 440 mln ludzi na świecie! Jednak umówienie się na randkę to dopiero początek: później następuje czas przygotowań, rozważań, w końcu zaskoczeń, uniesień i rozczarowań którymi wypełnione są spotkania. W poszukiwaniu miłości bez wahania stajemy się okrutni: krytykujemy wygląd, ubranie, wiek, wykształcenie, bez mrugnięcia okiem nie pojawiamy się na randce, oceniamy w kilogramach i centymetrach. Dlaczego tak jest i jak się to dla nas kończy? Sprawdziła to doktorka socjologii i reporterka Agata Romaniuk, która swoje obserwacje i doświadczenia opisała w książce “Najgorsze randki świata i kilka udanych”. Do wysłuchania rozmowy z Autorką zaprasza Aleksandra Galant.
-
Czy, kiedy i w jakich okolicznościach mógłby powtórzyć się światowy kryzys gospodarczy na miarę tego z 2008 roku? Czy dynamiczny rozwój technologii (z AI na czele), w najbliższych latach doprowadzi do masowego bezrobocia? Czy informacje o ostatnich zwolnieniach grupowych (np. Poczta Polska), to zwiastun poważniejszego problemu, który nas czeka wkrótce? Czy dyplom wyższych studiów jest i będzie gwarancją lepszej pracy? Czy wszyscy muszą mieć wyższe wykształcenie? Czy na rynku pracy w Polsce naprawdę potrzebujemy migrantów z Azji, Afryki i Ameryki Południowej? Co dalej z inflacją i stopami procentowymi? Gościem Michała Poklękowskiego jest Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora w Polskim Instytucie Ekonomicznym.
-
Internet pęka w szwach od informacji a dostęp do nich nie jest niczym ograniczony. Ma to niestety swoje konsekwencje: aż 84% Polaków zetknęło się z fake newsem, a 9 na 10 badanych potwierdziło prawdziwość choć jednej z fałszywych informacji – to dane z raportu przygotowanego przez Koalicję „Razem przeciw dezinformacji”. Niektóre fake newsy brzmią absurdalnie i od razu budzą naszą czujność, inne, misternie skonstruowane, są w stanie zasiać w nas ziarno niepewności. Czujności nie tracą fact-checkerzy czyli osoby które zajmują się weryfikacją informacji obecnych w przestrzeni publicznej. Nie usuwają treści, a uzupełniają je o fakty, które pozwalają wyrobić sobie własną opinię. Stąd tak duże poruszenie wywołała zapowiedź jednej z największych platform społecznościowych na świecie, która już wkrótce zrezygnuje z usług fact-checkerów. Dlaczego tak się dzieje? W jaki sposób fact-checking zabezpiecza nasze funkcjonowanie w sieci i jak mogłoby na nas wpłynąć ograniczenie ich działalności? O tym opowiedział w Drogowskazach Marcel Kiełtyka, członek zarządu i dyrektor do spraw komunikacji i PR Stowarzyszenia Demagog, najstarszej w Polsce organizacji zajmującej się fact-checkingiem. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Dlaczego z narzekania uczyniliśmy nasz „sport narodowy”? Co sprawia, że tak często nie potrafimy się cieszyć z sukcesów, a z porażek i trudnych emocji nie wyciągamy konstruktywnych wniosków? Co nam odbiera wieczne zamartwianie się o siebie i innych? Dlaczego tak wiele Polkom i Polakom tak trudno jest osiągnąć szczęście w życiu? Dlaczego z troską myślimy o rzeczach i sprawach na które nie mamy żadnego wpływu, co na dłuższą metę bardzo nas obciąża? Polakom raczej nie przypisuje się „wrodzonego optymizmu”. Może czas najwyższy nad tym popracować? Gościem Michała Poklękowskiego jest Elżbieta Grabarczyk-Ponimasz, psycholog z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem w pracy terapeutycznej i szkoleniowej, psycho-traumatolog, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień i mediatorka. Autorka książki „Dlaczego mnie to spotyka”, e-booków oraz licznych artykułów popularyzujących wiedzę z zakresu psychologii i psychoterapii.
-
Czy znacie uczucie przyjemnego mrowienia w okolicach szyi, karku i głowy? Wywołuje je bodziec zmysłowy: dotyk, zapach lub dźwięk. I to właśnie one aktywują się mózgu struktury odpowiedzialne za relaks i poczucie komfortu. Zjawisko zostało w 2010 r. zdefiniowane jako ASMR i bije dziś rekordy popularności, szczególnie w internecie. Okazuje się że twórcy bodźców wywołujących ASMR (dźwięków, obrazów) mają wielu wiernych odbiorców, którzy w ten sposób się relaksują, odpoczywają a nawet- efektywnie uczą. Jak odkryć bodźce które wprowadzają nas w stan odprężenia? W jaki sposób na nas wpływają? Czy są bezpieczne? O tym opowiedzieli w Drogowskazach twórcy ASMR Klaudia Leclercq i Jarek Antoniak. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Psychoterapia jest skutecznym narzędziem dla wielu osób z trudnościami emocjonalnymi, ale nie jest uniwersalnym rozwiązaniem dla absolutnie każdego, kto chciałby terapii się poddać. Brak zaangażowania pacjenta, nieodpowiedni dobór terapeuty, nieadekwatne oczekiwania, wpływ środowiska i sytuacji życiowej, a także niechęć do zmiany to czynniki które mogą wpłynąć na jej skuteczność. Czy terapia jest dla wszystkich? Kiedy jest naprawdę potrzebna, a kiedy nie? Od czego zależy jej skuteczność? Kiedy terapia zamiast pomóc, może zaszkodzić? Czym grozi samodzielne jej przerwanie? Jakie granice nie mogą zostać przekroczone na linii terapeuta – pacjent? Gościem Michała Poklękowskiego jest Marta Sak, psycholożka i psychoterapeutka w trakcie szkolenia, autorka książek, w tym tej najnowszej, pt. „Terapia bez tajemnic”.
-
W czasach PRL-u samochód był towarem deficytowym, a produkcje krajowe czy z innych państw socjalistycznych w większości były siermiężnie, topornie, kiepsko wykonane. Jednak zdarzały się również ciekawe modele, które, choć miały szanse powodzenia, to produkowane były w ograniczonej liczbie egzemplarzy lub nie wyszły poza fazę prototypu bądź były zachodnimi konstrukcjami dostępnymi dla ograniczonej grupy obywateli. Dlaczego dziś, z taką czułością, tak wielu kierowców, wspomina Syrenki, Maluchy, Polonezy, Łady, Wołgi, Wartburgi czy Trabanty? Gościem Michała Poklękowskiego jest Sławomir Koper, pisarz, autor nowej na rynku wydawniczym książki „PRL na czterech kółkach. CPN-y, talony, prototypy” wydawnictwa Harde.
-
Istnieją setki wskazówek dotyczących tego jak dbać o włosy, pielęgnować je i zapobiegać ich wypadaniu – ale nie każdy wie, że także te z nich które zostaną na szczotce mogą być pożyteczne i mieć drugie życie. A to wszystko dlatego że 1 kg włosów może wchłonąć aż 5 kg oleju! Ta właściwość jest wykorzystywana w procesie oczyszczania wód mórz i oceanów: w tym celu przygotowywane są maty, składające się z włosów i zwierzęcej sierści. W Polsce, międzynarodowy projekt zainaugurowany przez fundację Matter of Trust, realizuje fundacja Malachite Minds, która w unikatowy sposób stara się zachęcać ludzi do podejmowania działań chroniących środowisko, przy jednoczesnym wspieraniu zdrowia psychicznego. O tym w jaki sposób wyrabiać w sobie proekologiczne nawyki, jak myśleć globalnie i działać lokalnie a także o wielkiej zmianie w swoim życiu, opowiedziała w Drogowskazach Magdalena Malinowska, założycielka i prezeska Fundacji Malachite Minds
-
W Polsce pierwszy przypadek zakażenia wirusem HIV został wykryty w 1985 r. Mimo ogromnego postępu jaki medycyna zrobiła od tego czasu, edukacja w tym zakresie wciąż kuleje – co jest powodem wielu trudności i wykluczeń dla osób seropozytywnych. Dziś w Polsce w pełni refundowane jest leczenie lekami wysokiej generacji (często polegające na regularnym przyjmowaniu tabletek), które umożliwia długie i zupełnie normalne życie. Spory odsetek osób wciąż nie wie o zakażeniu – a to utrudnia ograniczenie transmisji wirusa oraz spowalnia rozpoczęcie procesu leczenia. Dlatego, jak podkreślają eksperci, kluczowe jest diagnozowanie się i testowanie. HIV jest wirusem „demokratycznym” który dotyczy wszystkich grup społecznych, niezależnie od wieku, płci, a obawa przed poznaniem wyniku, nie powinna być silniejsza niż chęć zadbania o swoje zdrowie i rozpoczęcie odpowiedniego leczenia. O sytuacji osób seropozytywnych w Polsce oraz ogromnej roli testowania – tak często bezpłatnego! – opowiedział w Drogowskazach Patryk Michalski, edukator Zjednoczenia Pozytywni w Tęczy. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Jakie wychowanie pomoże dzieciom w przyszłości być szczęśliwymi i wartościowymi dorosłymi? Jak prawidłowo dbać o emocje u najmłodszych? W jaki sposób z nimi o nich rozmawiać? Co dzieje się z emocjami dziecka, które nie doświadcza miłości, szacunku i zainteresowania rodziców? Czy rodzic powinien ukrywać przed swoim dzieckiem, własne „trudne” emocje? Dlaczego dziecko czasem tłumi swoje emocje? Jakie mogą być tego przyczyny i skutki? Czy bardzo spokojne i „grzeczne” dziecko powinno wzbudzać niepokój u rodziców? Jak nauczyć dziecko bycia wdzięcznym i uczynnym? W jaki sposób rozładowywać napięcia w rodzinie i chronić ją przed kryzysem? Gościem Michała Poklękowskiego jest dr Agnieszka Stążka-Gawrysiak, coach, pisarka, mentorka, trenerka Akademii Pozytywnej Terapii Kryzysu i facylitatorka podejścia Self-Reg. Agnieszka pracuję z mamami, które zmagają się ze stresem, złością i kryzysem, jest autorką na DyleMatki.pl, gdzie prowadzi swojego bloga. Ostatnio, opublikowała książkę pt. „Self Regulation. Świąteczne wyzwania. Opowieści dla dzieci. O tym jak działać, gdy emocje biorą górę”
-
Statystyki są bezlitosne: w Polsce z każdym rokiem rodzi się mniej dzieci a Polki – boją się rodzić. Przyczyn może być wiele, przeraża ból, obawa przed komplikacjami czy tym co może wydarzyć się po porodzie. Wyzwaniem dla młodych i przyszłych mam jest ogrom rad i wskazówek od których pęcznieje internet, bowiem wybór za którymi z nich podążać, wcale nie jest prosty. Ale urodzenie dziecka wcale nie musi być trudnym, dla niektórych traumatycznym doświadczeniem. Konieczna jest solidna wiedza – a tej zdecydowanie nam brakuje, wsparcie bliskich osób, świadomość tego co może pomóc a także opieka medyczna. W tym, zaufana położna. O swoich doświadczeniach z sal porodowych oraz prywatnych domów, o tym co zrobić by przeżyć dobry poród oraz o najczęściej powtarzanych mitach, opowiedziała w Drogowskazach Claudia Nil Atmaca, holistyczna położna i psycholożka. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Czy nowy przedmiot edukacja zdrowotna to deprawacja i nadmierna seksualizacja dzieci? IBRiS zapytał o to w sondażu na zlecenie „Rzeczpospolitej”. Okazało się, że aż 60 procent ankietowanych nie zgadza się z tym stwierdzeniem, w tym aż 39 procent zdecydowanie się z tym nie zgadza. Przeciwnego zdania jest 27 procent respondentów. Edukacja zdrowotna – przypomnijmy - to nowy przedmiot, który miałby wejść do szkół we wrześniu 2025 roku i zastąpić obecne wychowanie do życia w rodzinie. Jednak w przeciwieństwie do WDŻ będzie to przedmiot obowiązkowy, co wzbudza ogromne emocje, nie tylko wśród rodziców. Największym problemem dla środowisk konserwatywnych i prawicowych polityków, są zwłaszcza elementy związane ze zdrowiem seksualnym człowieka, które pojawią się w programie nauczania nowego przedmiotu. Czy edukacji zdrowotnej trzeba się tak bać? Jakie są „za i przeciw” jej wprowadzeniu do polskich szkół? Gościem Michała Poklękowskiego jest Agata Łuczyńska, socjolożka, pasjonatka mądrej edukacji i współzałożycielka Fundacji Szkoła z Klasą.
-
Proceder prania pieniędzy jest jak powietrze: choć pozostaje niewidoczny, to otacza nas z każdej strony. Według szacunków wartość „wypranych” co roku pieniędzy stanowi do 2% do nawet 5% globalnego PKB, co oznacza, że przestępcy do legalnego obrotu wprowadzają co roku od 800 mld USD do nawet 2 bln USD! To ogromne kwoty które tworzą dziury w budżetach, przez co brakuje środków m.in. na remonty dróg czy refundację leków. Istnieje jednak prężnie działający i rozwijający się sektor zajmujący się przeciwdziałaniem praniu pieniędzy. Specjaliści z wielu dziedzin: programiści, analitycy rynku czy językoznawcy analizują dane i wyłapują możliwe przestępstwa finansowe. Co ciekawe Polska na przestrzeni lat stała się centrum tego typu usług. Obecnie w naszym kraju zajmuje się tym - w instytucjach finansowych - ok. 42 000 osób! W jaki sposób prowadzona jest walka z przestępstwami finansowymi a także na co powinniśmy zwracać uwagę jako użytkownicy bankowości elektronicznej, opowiedział gość Drogowskazów Karol Wojtczak, specjalista w zakresie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz finansowania terroryzmu. Do wysłuchania rozmowy zaprasza Aleksandra Galant.
-
Filozofowanie z dziećmi jest sposobem na to, by uczyć je krytycznego i samodzielnego myślenia. Uczestnicząc w dyskusji, ćwiczą formułowanie i bronienie własnych sądów. Czy podstaw filozofii powinny uczyć się już kilkuletnie dzieci? W jaki sposób uczyć dzieci i młodzież filozofii, żeby się do niej nie zniechęciły, a zaczęły zadawać mądre, ciekawe pytania i chciały szukać na nie odpowiedzi? Nawet podstawowa wiedza z zakresu filozofii może się bowiem okazać bardzo przydatna w życiu dorosłym. Jak możemy ją wykorzystać? Czy każdy filozof to gaduła, myśliciel i marzyciel oderwany od rzeczywistości? Czy po ukończeniu studiów filozoficznych można zrobić satysfakcjonującą karierę zawodową? Gościem Michała Poklękowskiego, w tej edycji Drogowskazów jest dr Agata Kłocińska-Lach, filozof i pedagog. Od lat zaangażowana w pracę w edukacji. Autorka bloga rodzicielskiego omalymrozumku.pl.
- Mostra di più