Episodi
-
W tym odcinku podcastu Efekt Motyla przeprowadziłem wywiad z Chat GPT, jednym z najbardziej zaawansowanych modeli sztucznej inteligencji. Chat GPT potrafi prowadzić rozmowy na dowolny temat, generować teksty i tworzyć kreatywne treści. Ale czy AI ma też swoją ciemną stronę? Czy może odebrać nam (programistom) pracę? Zapraszam do wysłuchania naszej rozmowy, w której Chat GPT odpowiada na te i inne pytania. Zadziwi Cię co ma do powiedzenia!
-
Ten odcinek podcastu Efekt Motyla poświęcony jest rekrutacji IT z dwóch perspektyw: kandydata i firmy. Opowiadam o dobrych i złych doświadczeniach z procesem rekrutacji i jak wyciągać wnioski z sukcesów i porażek. Poruszam tematy takie jak: zadania techniczne, antywzorce rekrutacji, dzień próbny, feedback i onboarding. Podpowiadam też jak przeprowadzić rozmowę techniczną z kandydatem. Na koniec more refleksje o współpracy z rekrutrami na LinkedIn. Zapraszam do słuchania!
-
Episodi mancanti?
-
W tym odcinku podcastu chciałbym Ci wyjaśnić, jak z punktu widzenia technicznego działa technologia blockchain. Blockchain, czyli łańcuch bloków, jest technologią, która służy do przechowywania i przesyłania informacji o transakcjach zawartych w Internecie . Informacje te zostają ułożone w postaci następujących po sobie bloków danych . Każdy blok zawiera znacznik czasowy, dane transakcji oraz kryptograficzny skrót poprzedniego bloku, dzięki któremu tworzą one spójny i niezmienialny łańcuch. Blockchain z reguły zarządzany jest przez sieci peer-to-peer jako rozproszona baza danych, w której wszystkie węzły sieci trzymają się zasad pewnego protokołu komunikacyjnego, służącego weryfikacji poprawności proponowanych bloków i odrzucaniu niewspieranych forków. W ten sposób blockchain zapewnia bezpieczeństwo i transparentność transakcji internetowych bez potrzeby zaufanej trzeciej strony. Pierwszym zastosowaniem tej technologii było uruchomienie kryptowaluty bitcoin w 2009 roku przez osobę lub grupę ukrywającą się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Od tego czasu powstało wiele innych kryptowalut i projektów opartych na blockchainie. W poprzednich odcinkach podkastu dostępnych na Spotify, Google podacast i Apple podcast omawiałem śieć Ethereum, która również korzysta z tej technologii.Wspomniane w odcinku video, które najlepiej wyjaśnia jak działa blockchain:https://youtu.be/_160oMzblY8
-
W trzecim odcinku przewodniaka po programowaniu na sieć #web3 #Ethereum wyjaśniam jak działa tranzakcja na kryptowalutach.
#blockchain #transaction #web3
-
Kolejny odcink przewodnika po programowaniu na sieć Ethereum. Omawiam szczegółowo jak zainstalować rozszerzenie chrome #metamask czyli portfel #ethereum. Ponadto o tym jak uzyskać testowy Ether, który wykorzystasz do tworzenia aplikacji #web3
https://faucets.chain.link/ - testowy Ether https://goerlifaucet.com/ - testowy Ether -
Cykl odcinków poświęconych programowaniu na zdecentralizowaną platformę aplikacji jaką jest Ethereum.
#ethereum #bitcon #crypto #smartcontract #blockchain -
Turbopack został zaprezentowany na konferencji Next.js Conf 2022 jako następca Webpacka. Ten epizod to subiektywne streszczenie prezentacji, które udało mi się obejrzeć. Turbopack wydał mi się najbardziej interesujący i pioświęcam mu dużą część odcinka. Posłuchaj podcastu jeśli nie miałeś czasu na obejrzenie transmisji lub chcesz dowiedzieć się co przykuło moją uwagę ;)
Introducing Turbopack https://nextjs.org/13 Radix.ui Excalidraw#turborepo #webpack #nextjs
-
W tym odcinku Grzegorz Motyl i Krzysztof Sobieraj rozmawiają o TDD.
Czy w warto wdrażać test driven development, czy senior developerzy robią TDD w komercyjnych projektach czy to tylko zabawka na "pet projects" ?
TestDrivenDevelopment (martinfowler.com) TestPyramid (martinfowler.com) The Testing Trophy and Testing Classifications (kentcdodds.com) -
Głównym tematem odcinaka są pierwsze wrażenia po przesiadce z React na Angular. Greg opowiada o tym co mu się podoba w Angularze z perspektywy wielu lat spędzonych z React. Łukasz opowiada o tym czy Zend framework żyje czy nie i krótko charakteryzuje najważniejsze frameworki w świecie PHP.
-
Rozmawiamy o refactoringu w aspekcie dopasowania do wzorców projektowych.
-
W tym wakacyjnym epizodzie opisujemy typowy dzień pracy programisty. Wyjaśniamy również na czym polega tzw. praca koncepcyjna, gdy nie klikasz w klawiaturę ale poddajesz jakiś problem głębokiej analizie.
-
Dlaczego stale trzeba robić refactoring kodu.
https://martinfowler.com/books/refactoring.html -
Omawiamy gorący temat Webpack 5 Module Federation, wyjaśniamy czym jest bundler i w jaki sposób rozwiązuje typowe problemy Micro Frontendów.
https://webpack.js.org/concepts/module-federation/ -
Rozmawiamy o znaczeniu wzorców projektowych i próbujemy znaleźć odpowiedni wzorzec do problemu biznesowego opisanego przez Łukasza. Na tapet bierzemy Chain of responsibility i Pipeline.
Polecamy książkę o wzorcach projektowych
EN: https://www.amazon.com/Design-Patterns-Object-Oriented-Addison-Wesley-Professional-ebook/dp/B000SEIBB8 PL: https://helion.pl/ksiazki/wzorce-projektowe-elementy-oprogramowania-obiektowego-wielokrotnego-uzytku-erich-gamma-richard-helm-ralph-johnson-john-vli,wzoelv.htm#format/d
-
Omawiamy jeden z podstawowych elementów modelowania domeny - Encję (Entity)
-
O tym jak działa Internet i dlaczego to pytanie pada na rozmowach kwalifikacyjnych na stanowisko developera.
-
Omawiamy pięć podstawowych założeń programowania obiektowego (S.O.L.I.D.)
zasada jednej odpowiedzialności (Single responsibility), zasada otwarte-zamknięte (Open-close), zasada podstawienia Liskov (Liskov substitution principle), zasada segregacji interfejsów (Interface segregation principle), zasada odwrócenia zależności (Dependency inversion principle) -
Wstęp do programowania funkcyjnego. Wyjaśniamy podstawowe koncepty i wzorce programowania funkcyjnego, które są często tematem rozmów kwalifikacyjnych.
Lodash FP Guide: https://github.com/lodash/lodash/wiki/FP-Guide Category Theory for programmers by Bartosz Milewski : https://www.youtube.com/watch?v=I8LbkfSSR58&list=PLbgaMIhjbmEnaH_LTkxLI7FMa2HsnawM_ -
Enkapsulacja Abstrakcja Dziedziczenie Plymorphism
-
- 4 elementy programowania
- ogólnie o paradygmatach programowania
- podstawowe koncepty programowania obiektowego - Mostra di più